تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰

موشک روسی بازارهای جهانی را سرخپوش کرد

پس از حمله روسیه به اوکراین بورس‌های جهانی از آسیا گرفته تا آمریکا و اروپا ریزش سنگینی را تجربه کردند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، پس از حمله روسیه به اوکراین بازارهای جهانی با تحولات عمده ای مواجه شد، بازارهای بورس جهانی در اروپا، آمریکا و آسیا حتی خود روسیه به شدت ریزش کرد و البته با افت قیمت سوخت نیز همراه شد

به گزارش نیویورک تایمز،‌ قیمت نفت به بیش از ۱۰۵ دلاردر هر بشکه افزایش یافت که برای اولین بار از سال ۲۰۱۴ تاکنون به  این قیمت رسیده است. از سوی دیگر قیمت فروش آتی گاز در اروپا هم ۳۱ درصد رشد داشت.

تحول دیگر مربوط به بازارهای بورس بود که دامنه آن به کشورهای اروپایی و آمریکا هم کشیده شد و در حقیقت اکثر مردم به دنبال فروش سهام خود بودند. شاخص بورس‌های جهانی از جمله داوجونز، نزدک، دکس و اس ند پی در ۴۸ ساعت گذشته تاکنون ۴ تا ۷ درصد با ریزش مواجه شده‌اند.

از همان ابتدا بازار وال استریت عقب نشینی داشت و سهم اس اند پی ۲.۵ درصد کاهش داشت. البته اثرات این حمله در بازار آسیا هم به وضوح دیده شد و بازارهای بورس هنگ کونگ ۳.۲ درصد ارزش خود را از دست دادند.

سهام بانک های جهانی در این میان با سرعت بیشتری نسبت به سهام های دیگر پایین آمدند به طوری که سهام «رایفیزن» استرالیا ۱۷ درصد و بانک های ایتالیا و فرانسه حدود ۱۱ درصد ارزش خودر از از دست دادند.

در خود روسیه ارزش سهام ها و ارزش روبل پول این کشور هم به شدت فروریخت.

 ارزش سهام «موکس راشا» در روسیه تقریبا یک سوم ارزش خود را از دست داد و برای اولین بار از ۱۹ مارس ۲۰۲۰ به زیر ۲۱۰۰ واحد سقوط کرد.

در آمریکا هم «نزدک کامپوزیت» ۱۸.۸ درصد از رکورد ماه نوامبر پایین تر معامله شد.

منبع: فارس
این مطلب برایم مفید است
۴ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها