چرایی ایجاد اختلال در بورس

بازار سهام طی چند وقت اخیر با روندی افزایشی همراه بود و سهامدارانی که در کف قیمتی اقدام به‌خرید سهام کرده بودند در سود قرار داشتند، بنابراین زمانی که با تعداد زیاد سرمایه‌گذارانی که در سود قرار دارند مواجه می‌شویم بازار با بهانه‌های مختلف اصلاح پیدا می‌کند.

به گزارش اقتصادآنلاین، حامد ستاک؛ کارشناس بازار سرمایه در دنیای اقتصاد نوشت :اصلاح کنونی نسبت به‌انتظاراتی که فعالان بازار داشتند به‌نوعی عمیق‌تر شد که این مهم به‌دلایل متفاوتی اعم از موضوع نرخ‌گذاری دستوری و دیگری پیش‌بینی‌هایی که سرمایه‌گذاران با رویکرد‌های مختلف در فضای سیاسی دارند، نشات می‌گیرد. در برخی مواقع هم موضوعاتی حول تغییر و تحول در سامانه‌ها وجود دارد که در واقع چنین امری نیاز بازار سرمایه بوده و باید صورت بگیرد.

این اتفاق در جای خود هم می‌تواند باعث ایجاد اختلالاتی در فرایند خرید و فروش شود، همانند موضوعاتی پیرامون سجام. درباره سفرهایی هم که در حوزه سیاسی طی چند روز اخیر روی داده است پیش‌بینی‌های متفاوتی (خوشبینانه و بدبینانه) وجود دارد. بر این اساس به‌دلیل اینکه قابلیت پیش‌بینی فضا مقداری کمتر از گذشته می‌شود، برخی از سهامداران تصمیم می‌گیرند اقدام به‌شناسایی سود کنند.

بنابراین در ابتدای امر چنین عاملی باعث می‌شود که میزان عرضه‌کنندگان بیشتر از تقاضاکنندگان شود. زمانی که چنین استارتی در بازار خورد در ادامه رفتار هیجانی سبب می‌شود که برخی از  سرمایه‌گذاران بدون هیچگونه منطق معاملاتی، به صرف اینکه فقط بازار منفی شده شروع به‌عرضه سهام  کنند که این مهم در جای خود می‌تواند منجر به‌تشدید جوی هیجانی شود.درباره سفر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌ایران دو دسته تفکر وجود دارد. برخی از  سرمایه‌گذاران این سفر را خیلی خوب ارزیابی می‌کنند، خوشبین هستند و معتقدند که این سفر پیش‌زمینه یک توافق خواهد بود و برخی دیگر هم بدبین هستند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر