اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

نگاهی به وضعیت بورس تهران در هفته سوم مرداد

در این هفته، بازار در هر پنج روز سبزپوش شد و شاخص کل بورس تهران ۷۸هزار واحد (۵.۵درصد) رشد کرد. بیشترین و کمترین بازدهی هفته به ترتیب متعلق به نمادهای«پشاهن» و «تپولا» و بیشترین بازدهی متعلق به گروه «استخراج نفت و خدمات جانبی» بود. همچنین متوسط ارزش معاملات نیز با رشد ۱۸درصدی رو به رو شد.

اقتصاد آنلاین – سیده زینب رزم گیر؛ در هفته‌ای که گذشت بازار سهام شاهد پنج روز سبز بود. در روز شنبه، شاخص کل کار خود را با رشد هزار و 718 واحدی آغاز کرد. در روز یکشنبه، با 10هزار واحد به رشد خود ادامه داد و در روز دوشنبه رشد 15هزار واحدی را تجربه کرد. در روز سه شنبه و چهارشنبه نیز رشدهای 20هزار واحد و 30هزار واحدی بازار را به شاخص یک میلیون و 500 نزدیک‌تر کرد. با این حال این هفته در بازار سهام خالص فروش افراد حقیقی، 485میلیارد تومان از خرید آن‌ها بیشتر بود.

وضعیت شاخص‌ها

شاخص کل بورس تهران در مجموع 78هزار واحد رشد کرد و از ارتفاع یک میلیون و 406هزار واحد به یک میلیون و 484هزار واحد صعود کرد. همچنین شاخص کل هم وزن با رشد 4.7درصدی رو به رو شد. شاخص کل فرابورس نیز پنج روز سبز را تجربه کرد و در مجموع هزار و 19واحد، معادل پنج درصد رشد کرد.

پربازده‌ترین نمادهای هفته

نمادهای «پشاهن» با 33درصد، نماد «کمینا» با 31.9درصد و نماد «آپ» با 27.3درصد بیشترین بازدهی را طی این هفته ثبت کردند. در سمت دیگر، «تپولا» با منفی 26.6درصد، «وحافظ» با منفی 18.1درصد و «ثرود» با منفی 17درصد سهامداران خود را نقره داغ کردند.

ارزش معاملات

ارزش معاملات بازار سهام از روز دوشنبه روندی صعودی در پیش گرفت. در آخرین روز هفته، رکورد ارزش معاملات سال 1400را شکسته شد و به حدود 9هزار و 215میلیارد تومان رسید. متوسط ارزش معاملات این هفته هفت هزار و 410میلیارد تومان ثبت شد که نسبت به هفته گذشته حدود 18درصد افزایش یافته است. همچنین کمترین ارزش معاملات با پنج هزار و 878میلیارد تومان متعلق به روز یکشنبه بود.

وضعیت صنایع مختلف

بیشترین معاملات بورس و فرابورس در هفته‌ای که گذشت به گروه «محصولات شیمیایی» تعلق داشت به طوری که پنج هزار و 624میلیارد تومان فقط در این بخش جا به جا شد، گروه «فلزات اساسی» با معاملات پنج هزار و 335میلیارد تومانی دوم شد و «بانک‌ها و موسسات اعتباری» با دو هزار و 642میلیارد تومان در جایگاه سوم قرار گرفت.

در این هفته تنها دو گروه با افت قیمت مواجه شدند. گروه «استخراج نفت و خدمات جانبی» با 11.8درصد، گروه «فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی» با 9.5درصد و گروه «محصولات چوبی» با 9.4درصد رشد پر بازده‌ترین گروه‌های این هفته بودند. در طرف دیگر کم بازده‌ترین گروه‌ها به ترتیب «خدمات فنی و مهندسی» با منفی 3.5درصد و «مخابرات» با منفی 0.8درصد به ثبت رسیدند.

تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی

این هفته بازار سهام کار خود را با خروج پول قابل توجهی آغاز کرد. علی رغم رشد پیاپی شاخص کل، خروج پول در تمام روزهای هفته ادامه یافت و فقط از شدت آن کاسته شد. در مجموع این هفته خالص فروش حقیقی‌ها حدود 485میلیارد تومان از خریدشان بیشتر بود. گفتنی است این هفته گروه «اطلاعات و ارتباطات» با 63میلیارد تومان و گروه «فلزات اساسی» با 50میلیارد تومان و گروه «زراعت و خدمات وابسته» با 47میلیارد تومان طعم ورود پول را چشیدند. در طرف دیگر گروه‌های «بانک‌ها و موسسات اعتباری» با 177میلیارد تومان و «استخراج کانه‌های فلزی» با 138میلیارد تومان و «خودرو و ساخت قطعات» با 93میلیارد تومان به ترتیب بیشترین تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی را ثبت کردند.

بیشترین ورود و خروج پول به کدام نمادها بود؟

گفتنی است بیشترین خروج پول حقیقی به ترتیب متعلق به نمادهای «شپنا»، «وغدیر» و «وتجارت» بود. به طوری که مالکیت حقوقی در ترکیب سهامداری پالایش نفت اصفهان 127میلیارد تومان و سرمایه‌گذاری غدیر 100میلیارد تومان افزایش یافت. از طرف دیگر بیشترین ورود پول حقیقی به ترتیب متعلق به نمادهای «کاوه»، «شستا» و «فخوز» بود. به طوری که مالکیت حقیقی در ترکیب سهامداری فولاد کاوه جنوب کیش 135میلیارد تومان و سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی 74میلیارد تومان افزایش یافت.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر