عضو کمیسیون عمران مجلس مطرح کرد؛

حل مسأله قیمت گذاری با ورود سیمان به بورس کالا

قیمت گذاری دستوری برای سیمان همواره تولیدکنندگان را با چالش مواجه کرده از این رو مدتی است سیمان در بورس کالا عرضه می شود که با رفع مسأله قطعی برق این شرکت ها بزودی شاهد عرضه های گسترده تر سیمان در بورس کالا و تعادل کامل این کالا در بازار خواهیم بود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از سنا، عضو کمیسیون عمران مجلس با بین مطلب فوق، گفت: تولید سیمان در کشور از میزان مصرف بیشتر است اما طی ماه های گذشته به دلیل وقفه هایی که در تولید اتفاق افتاده که دلیل اصلی آن نیز قطعی برق بوده است، قیمت سیمان در بازار افزایش چشمگیری یافته است.

غلامرضا شریعتی افزود: در جلسه ای که اخیراً با حضور وزیر صمت برگزار شد، مشکلات پیرامون صنعت سیمان بررسی و در این نشست برای رفع مشکل قطعی برق صنایع به عنوان عامل اصلی رشد قیمت ها سیمان نیز هماهنگی هایی صورت گرفت.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه سیمان جزء کالاهای  اساسی است که باید در بورس کالا عرضه شود و از قیمت گذاری دولتی رهایی یابد، گفت: نظارت بر بازارها باید جایگزین دخالت دستوری در روند قیمت کالاها شود که در این میان برخی افراد سودجو که از شفاف سازی روند معاملات سیمان زیان می بینند به دنبال ایجاد التهاب در بازار هستند.

شریعتی ادامه داد: تحقق شفافیت در مبادلات با عرضه سیمان در بورس میسر می شود که در این زمینه با رفع محدودیت برق صنایع و بازگشت واحدها به مدار تولید، شاهد عرضه های مطلوب و تعادل بازار خواهیم بود.

شنبه هفته جاری 44 شرکت سیمانی در عرضه هایی گسترده ۹۴۱ هزار و ۷۵۰ تن سیمان را در بورس کالا عرضه کردند که در نهایت نزدیک به 800 تن در روز شنبه و 38 هزار تن در روز یکشنبه معامله شد که رویداد مهم و اثرگذار این حوزه، خرید سیمان از سوی ۲۰۹۵ مشتری در بورس و پایان انحصار خرید سیمان از سوی عده ای خاص در بازار سنتی بوده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر