سعید اسلامی بیدگلی؛

سود سهام عدالت افراد طبق عملکرد شرکت‌های استانی متفاوت می‌شود

عضو شورای عالی بورس با بیان اینکه انتخابات سهام عدالت بزرگ‌ترین انتخابات اقتصادی کشور است، گفت: هر کدام از سهام‌داران از این پس سهامدار یک شرکت استانی خواهند شد و سود هر یک از استان‌ها و شرکت‌ها از سال آینده متفاوت خواهد بود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایلنا، سعید اسلامی درباره انتخابات تعیین هیات‌مدیره شرکت‌های سهام عدالت استان‌ها اظهار داشت: در حال حاضر این شرکت‌ها، سرمایه‌گذار نهادی ندارد و اکثر سرمایه‌گذاران در این شرکت‌ها افراد هستند. موضوع مهم‌ در انتخابات پیش‌رو این است که هر فرد حقیقی و حقوقی که خود را شایسته می‌داند باید در این انتخابات به نفع مردم و سهام‌داران عدالت ثبت‌نام کند.

وی افزود: موضوع مهم دیگر در این انتخابات افزایش مشارکت سهام‌داران در مجامع است که این افزایش مشارکت نیاز به سجامی شدن سها‌م‌داران دارد.

عضو شورای عالی بورس با تاکید بر اینکه هیچ مانعی برای ثبت‌نام اشخاص حقوقی در انتخابات سهام عدالت وجود ندارد، گفت: این موضوع دقیقا براساس قانون تجارت برنامه‌ریزی شده و طبق این قانون هیچ محدودیتی برای ثبت‌نام اشخاص حقوقی وجود ندارد. هر فرد سهام‌دار می‌تواند کاندیدای سهام عدالت باشد.

اسلامی افزود: در مصوبه شورای عالی بورس تفکیکی بین اعضای حقیقی و حقوقی ایجاد نشده است. بنابراین افراد چه حقیقی و چه حقوقی در فرصت زمانی مشخص می‌توانند برای شرکت در انتخابات هیات‌مدیره شرکت‌های استانی سهام عدالت اقدام کنند.

وی با اشاره به تغییر سود سهام عدالت افراد با توجه به عملکرد هر شرکت و نحوه مدیریت این شرکت‌ها با توجه به ترکیب هیات‌مدیره آنها، اظهار داشت: هر کدام از سهام‌داران از این پس سهامدار یک شرکت استانی خواهند شد و سود هر یک از استان‌ها و شرکت‌ها از سال آینده متفاوت خواهد بود.

اسلامی ادامه داد:‌ ممکن است در مجامع هر یک از این شرکت‌ها، هیات‌مدیره تصمیم متفاوتی درباره تقسیم سود بگیرد که با شرکت یا استان دیگر فرق داشته باشد. بنابراین از این پس با ساختار و عملکرد جدید سود سهام‌داران از یکدیگر متفاوت می‌شود. به عبارت دیگر شرکت‌های سهام عدالت از این پس مانند هر شرکت سرمایه‌گذاری دیگر به شرکت مستقل تبدیل خواهند شد.

عضو شورای عالی بورس با اشاره به مدیریت و عملکرد اعضای هیات‌مدیره این شرکت‌ها در ۱۰ ساله گذشته اظهار داشت: اعضای هیات‌مدیره فعلی در شرکت‌های استانی سهام عدالت مدیریت غیرفعال داشتند و دارند. البته باید بپذیریم که قوانین و مقررات هم به آنها اجازه نمی‌داده که برخی از اقدامات را انجام دهند. شرکت‌هایی با سهام معلوم داشتند و اجازه خرید و فروش به آنها داده نشده بود و مشغول امور اداری و بروکراسی بودند.

وی افزود: اگر این شرکت‌ها به شرکت‌های مستقل و فعال تبدیل شوند، می‌توانند مانند بسیاری از شرکت‌های سرمایه‌گذاری در بازار حضور داشته باشند و طرح‌های اقتصادی سرمایه‌گذاری کنند.

اسلامی درباره اهمیت و وسعت انتخابات هیات مدیره شرکت‌های استانی سهام عدالت گفت: این اولین انتخابات در این سطح است و می‌توان گفت با توجه به دارایی بیش از ۳۵۰هزار میلیارد تومانی این شرکت‌ها، بزرگ‌ترین اقتصادی کشور را پیش رو داریم.    

بیشتر بخوانید
ارسال نظر