معاملات کم رمق محصولات فولادی

بازار مقاطع طویل فولادی کشور برخلاف بازار این محصولات در بسیاری از نقاط دنیا، رونق چندانی پیدا نکرده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، این عدم رونق شامل معاملات بازار آزاد و بورس کالا می‌شود؛ به‌گونه‌ای‌که از حدود ۱۰۳ هزار تن میلگرد عرضه شده در بازار فیزیکی بورس کالا طی دیروز (چهارشنبه ۱۳ اسفندماه) تنها ۴۸ هزار تن آن معامله شد. این درحالی است که صنایع تکمیلی از عرضه‌های شمش در هفته جاری استقبال نسبتا قابل‌توجهی داشتند که حتی به رقابت قیمتی برای خرید شمش فولاد نیز منجر شد.

در واقع نبود تقاضای مصرفی و حتی تقاضای سرمایه‌ای در بازار مقاطع طویل فولادی کشور باعث شده تا خبری از رونق در بازار فیزیکی بورس کالای این محصولات نباشد. اگرچه در روزهای پایانی سال که زمان رونق سنتی بازار مقاطع طویل فولادی است، قرار داریم اما برخلاف سال‌های قبل خبری از رونق بازار نیست؛ چراکه تجار و سرمایه‌گذاران در بلاتکلیفی نسبت به دورنمای شرایط اقتصادی کشور و نرخ ارز قرار دارند.بهای پایه میلگرد عرضه‌شده در بازار فیزیکی بورس کالا برابر ۱۱هزار و ۲۰۰تومان بود، البته برخی فروشندگان به‌صورت دلخواه از بهای پایه کاستند و برخی از انواع میلگرد تولیدی خود را با قیمت ۱۰هزار و ۸۰۰تومان در این بازار عرضه کردند.

با در نظر گرفتن هزینه حمل، مالیات ارزش افزوده، کارمزد ارکان بورس و سود تاجر، این محصول با قیمتی حداقل در حدود ۱۳ هزار تومان می‌تواند در بازار آزاد عرضه شود. این درحالی است که به گفته فعالان بازار مقاطع فولادی در شرایط کنونی حتی برای میلگرد با بهای ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم نیز خریداری وجود ندارد. اگرچه رشد بهای جهانی مقاطع طویل فولادی، باعث شده تا این زمان، موقعیت مناسبی برای صادرات محصولات فولادی کشور باشد، اما عدم رونق در بازار داخل باعث شده تا خریداران خارجی این محصولات انتظار تخفیف بیشتر بر روی تولیدات ایران داشته باشند و به این ترتیب شرایط نامناسب بازار داخل بر بازار صادراتی نوردکاران نیز اثر سوء داشته است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر