سازمان بورس اوراق بهادار در اطلاعیه‌ای اعلام کرد:

ممنوعیت رتبه‌بندی توسط اشخاص، بدون اخذ مجوز از بورس

بر اساس این اطلاعیه تاسیس بورس‌ها، بازارهای خارج از بورس و نهادهای مالی منوط به ثبت نزد سازمان است و فعالیت آنها تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار انجام می شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین  به نقل از سنا؛ سازمان بورس و اوراق بهادار امروز طی اطلاعیه ای از «ممنوعیت هر گونه فعالیت رتبه‌بندی توسط اشخاص، بدون اخذ مجوز از این سازمان» به اشخاصی که به هر نحو در حال انجام فعالیت رتبه بندی هستند یا قصد انجام فعالیت رتبه بندی را دارند، خبر داد. در این اطلاعیه به شماره  که توسط محمدرضا معتمد مدیریت نظارت بر نهادهای مالی) و محمدعلی شیری زاده (مدیریت امور حقوقی و انتظامی) از سازمان بورس و اوراق بهادار صادر شده، آمده است:

بدینوسیله به اطلاع می رساند؛ به استناد بند ۲۱ ماده ۱ قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران «مؤسسات رتبه بندی» از مصادیق نهادهای مالی هستند. همچنین به استناد مفاد ماده ۲۸ همان قانون، تاسیس بورس ها، بازارهای خارج از بورس و نهادهای مالی منوط به ثبت نزد سازمان است و فعالیت آنها تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار انجام می شود.

بنابراین انجام هر گونه فعالیت رتبه بندی اعتباری (Credit Rating) شامل اظهار نظر راجع به احتمال ایفای به موقع تعهدات شخص حقوقی یا احتمال ایفای به موقع تعهدات ناشی از انتشار اوراق بهادار یا احتمال ایفای به موقع تعهدات ناشی از انتشار اوراق بهادار و یا احتمال ایفای تعهد مالی خاص دیگر در موعد مقرر که از طریق بررسی نظام مند توانایی ها و تمایل متعهد یا متعهدین به ایفای تعهدات صورت می گیرد و منجر به اختصاص رتبه اعتباری معین و از پیش تعریف شده می گردد؛ توسط هر شخص یا نهاد یا ارگان بدون دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار ممنوع می باشد و انجام فعالیت بدون مجوز قانونی مشمول بند یک ماده ۴۹ قانون اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر