کد خبر 580094
در گفت‌و‌گو با اقتصادآنلاین مطرح شد؛

پیش بینی قیمت طلا برای هفته پیش رو / تاثیر مذاکرات ایران و اروپا بر روند بازار

طی هفته سوم آبان ماه قیمت طلا و سکه همپای روند صعودی اونس و دلار حرکت کرد و حالا با شروع مذاکرات بین ایران و اروپا، فعالان بازار طلا پیش‌بینی کرده‌اند که در هفته‌ پیش‌رو چنانچه خبر خوبی مخابره شود، شاهد کاهش قیمت دلار و به دنبال آن افت قیمت طلا و سکه خواهیم بود.

اقتصادآنلاین - فاطمه اکبرخانی؛ طی هفته‌ای که گذشت، اونس جهانی طلا ۴۴دلار افزایش یافت و دلار به مرز ۲۸۴۵۰تومان صعود کرد؛ این دو عامل تاثیر‌گذار بر قیمت طلا منجر به افزایش بهای طلا و انواع سکه شد؛ این درحالیست که فعالان بازار طلا از کاهش شدید حجم معاملات و نقش نداشتن تقاضا در این روند صعودی خبر دادند.

در این رابطه محمد کشتی‌آرای نایب رییس دوم اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصاد‌آنلاین اظهار کرد: هفته گذشته ارزش اونس جهانی با صعود ۴۴دلاری به ۱۸۶۰دلار رسید و نرخ ارز هم حدود ۷۰۰تومان نسبت به هفته دوم آبان افزایش یافت که روند صعودی این دو عامل تاثیر‌گذار، منجر به افزایش قیمت طلا و سکه شد.

این فعال بازار طلا ادامه داد: تحت تاثیر عوامل گفته شده هر قطعه سکه تمام طرح جدید ۸۰۰ هزار تومان، سکه طرح قدیم ۷۵۰هزار، نیم سکه ۳۰۰هزار، ربع سکه ۲۰۰هزار و سکه‌های یک گرمی ۷۰هزار تومان گران شد؛ همچنین قیمت هر مثقال طلای ۱۷ عیار طی هفته گذشته حدود  ۴۰۰ هزار و هر گرم طلای ۱۸ عیار هم بالغ بر ۷۵هزار تومان افزایش یافت.

به گفته کشتی‌آرای، باتوجه به شرایط بلاتکلیف سیاسی و مشخص نبودن آینده برجام، حجم مبادلات خرید و فروش سکه به حداقل رسیده و خریداران و فروشندگان تا روشن شدن وضعیت دست نگه داشته‌اند؛ لذا عامل تقاضا در افزایش قیمت اخیر نقشی نداشته است.

نایب رییس دوم اتحادیه طلا و جواهر تهران با پیش‌بینی قیمت‌ها در هفته آخر آبان ماه بیان کرد: کارشناسان اظهار می‌کنند که روند صعودی طلای جهانی تداوم خواهد داشت، اما به نظر می‌رسد در هفته پیش‌رو شاهد کاهش نوسانات بازار ارز و به تبع آن تغییرات جزیی قیمت طلا و سکه باشیم.

وی تصریح کرد: البته فارغ از رشد اونس جهانی، چنانچه اخبار مثبتی درمورد برجام منتشر و دلار وارد مسیر نزولی شود، قیمت طلا و سکه کاهش خواهد یافت.

آخرین قیمت طلا و سکه

در جریان معاملات آخرین روز هفته گذشته، قیمت هر مثقال طلای ۱۷عیار به پنج میلیون و ۴۹۰هزار و بهای هر گرم طلای ۱۸عیار به یک میلیون و ۲۶۷هزار تومان افزایش یافت.

همچنین در بازار روز پنجشنبه قیمت هر قطعه سکه امامی به ۱۲میلیون و ۶۵۰هزار و سکه طرح قدیم به ۱۲میلیون و ۵۰۰هزار تومان رسید؛ گفتنی است که نیم سکه در آخرین معاملات هفته گذشته با قیمت شش میلیون و ۴۵۰هزار، ربع سکه سه میلیون و ۸۳۰هزار و سکه‌های یک گرمی با قیمت دو میلیون و ۳۵۰هزار تومان فروخته شد.

ارسال نظر