ادعای چین؛

رایانه کوانتومی جدید چین قدرتمندتر از گوگل است

چین ادعا می‌کند کامپیوتر کوانتومی جدید چین یک میلیون برابر قدرتمندتر از رایانه کوانتومی گوگل و سریع‌ترین رایانه کوانتومی جهان است.

رایانه کوانتومی جدید چین قدرتمندتر از گوگل است

به گزارش آی‌ای، به نظر می‌رسد رقابت توسعه رایانه‌های کوانتومی بین ایالات متحده و چین در حال افزایش است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، فیزیکدانان در چین ادعا می‌کنند که دو رایانه کوانتومی با سرعت عملکردی بالایی ساخته‌اند که از رقبای خود در ایالات متحده پیشی می‌گیرد و از فوتون‌های نور برای به دست آوردن نتایج بی‌سابقه‌ای استفاده می‌کنند. این مطالعات در مجلات داوری همتای Physical Review Letters و Science Bulletin منتشر شده‌اند.

چین قبلاً در توانایی‌های فناورانه خود اغراق کرده است، اما این اغراق‌ها معمولاً به فناوری‌های دفاعی برمی‌گردد. یعنی این که این ادعای جدید می‌تواند واقعی باشد.

یکی از این ابررایانه‌های جدید که "جیوژانگ 2"(Jiuzhang 2) نام دارد، می‌تواند در یک میلی‌ثانیه معادله‌ای را محاسبه کند که سریع‌ترین رایانه معمولی جهان برای انجام آن 30 تریلیون سال زمان نیاز دارد. این پیشرفت در مصاحبه‌ای با تیم تحقیقاتی چینی که روز سه شنبه از شبکه دولتی چین پخش شد، فاش شد.

"پان جیانوی" محقق ارشد این مطالعات، گفت که ابررایانه دیگر به نام "زوچونگژی 2"(Zuchongzhi 2) یک رایانه کوانتومی ابررسانای قابل برنامه‌ریزی 66 کیوبیتی است و 10 میلیون برابر سریع‌تر از رایانه کوانتومی 55 کیوبیتی گوگل موسوم به "سیکامور"(Sycamore ) است که آن را تبدیل به سریع‌ترین ماشین در جهان می‌کند و اولین ماشینی است که طی دو سال گذشته گوگل را شکست داده است.

"زوچونگژی 2" نسخه بهبودیافته دستگاه قبلی است که سه ماه پیش تکمیل شد. "جیوژانگ 2" اما یک رایانه کوانتومی متفاوت است که با نور کار می‌کند و کاربردهای کمتری دارد، اما می‌تواند با سرعت‌های دیوانه‌وار 100 هزار میلیارد (عدد یک با 23 صفر جلوی آن) بار سریع‌تر از بزرگترین رایانه‌های معمولی امروزی کار کند..

در حالی که ویژگی‌های این رایانه‌های جدید حکایت از انقلاب در محاسبات و رایانش دارد، به این زودی‌ها وارد بازار نخواهند شد. این دو ماشین فقط می‌توانند در محیط‌های بکر و فقط برای کارهای بسیار خاص کار کنند و البته حتی با مراقبت‌های ویژه، آنها هنوز هم خطاهای زیادی مرتکب می‌شوند.

پروفسور "پان" از دانشگاه علم و فناوری چین می‌گوید: در مرحله بعدی امیدواریم با چهار تا پنج سال کار سخت به تصحیح خطاهای کوانتومی دست یابیم.

رایانه‌های کوانتومی چین می‌توانند پیشرفت‌های نسل بعدی دهه‌های آینده را تامین کنند.

"پان" افزود: بر اساس فناوری تصحیح خطای کوانتومی، ما می‌توانیم استفاده از رایانه‌های کوانتومی اختصاصی یا شبیه‌سازهای کوانتومی را برای حل برخی از مهم‌ترین سؤالات علمی بررسی کنیم. مدارهای "زوچونگژی 2"‌ باید تا دمای بسیار پایین خنک شوند تا عملکرد بهینه را برای یک کار پیچیده ممکن کند.

کاربردهای این ماشین شامل محاسبه جهش‌های ژنی، پیش بینی قیمت سهام، جریان هوا در پرواز مافوق صوت و ایجاد مواد جدید است. با توجه به اهمیت روزافزون این فرآیندها با افزایش سرعت انقلاب صنعتی چهارم، اغراق نیست اگر بگوییم که رایانه‌های کوانتومی در عملکردهای کلیدی اجتماعی، از تحقیقات دفاعی گرفته تا پیشرفت‌های علمی و نسل بعدی اقتصاد، نقش محوری خواهند داشت.

ارسال نظر
ارسال نظر