کد خبر 574245
معاون وزیر اقتصاد مطرح کرد؛

نظام مالیاتی کشور درآمدزا نیست / راهکارهای جبران ناترازی بودجه

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: آنچه امروز در بازار بیشتر کالا‌ها شاهد هستیم، نتیجه نابسامانی و بی‌انضباطی سال‌های گذشته در حوزه بودجه است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شبکه خبر،  سید محمدهادی سبحانیان، معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با حضور در برنامه "تیتر امشب" شبکه خبر گفت: اساسا در هیچ سالی براساس آنچه لایحه در دولت تدوین و به مجلس ارائه می‌شود، بودجه روی کاغذ کسری ندارد.

وی افزود: متاسفانه طی سال‌های گذشته منابع و مصارف بودجه به صورت صوری، تراز قرار می‌گرفته است به عبارت دیگر طی سالهای گذشته بخش قابل توجهی از مخارج بسیار زیاد دولت که باید محقق شود در لوایح بودجه درج می‌شد و از طرف دیگر با یکسری اعداد و ارقام صوری و بعضا عددسازی تلاش می‌شد که این منابع معادل مصارف درنظر گرفته شود و عملا کسری بودجه صفر می‌شد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی بیان کرد: آنچه امروز در بازار بیشتر کالا‌ها شاهد هستیم، نتیجه نابسامانی و بی‌انضباطی سال‌های گذشته در حوزه بودجه است.

سبحانیان با اشاره به مزیت‌های واقعی شدن بودجه گفت: باید تصویری روشن و شفاف از میزان کسری بودجه در اختیار تصمیم‌گیران قرار دهیم.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی بیان کرد: نظام مالیاتی ما به جهت وابستگی اقتصاد کشور به درآمد‌های نفتی، نتوانسته عملکرد خوبی داشته باشد.

سبحانیان اظهار کرد: فراری‌های مالیاتی و معافیت‌های بسیار زیادی در حوزه‌های گوناگون داریم.

وی تأکید کرد: نقطه هدف ما استقرار مالیات بر مجموع درآمد است و در صورت محقق شدن این موضوع، عدالت به نظام مالیاتی بر می‌گردد.

سبحانیان گفت: یکی از آسیب‌های جدی که در نظام مالیاتی داریم این است که نه تنها درامدهای کافی از  این نظام به دست نمی‌آید بلکه یک بی‌عدالتی جدی بین فعالین اقتصادی داریم.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: برای محقق شدن بدوجه بدون کسری باید تمام هدفمان این باشد که دولت به منابع بانک مرکزی یا صندوق توسعه ملی دست‌اندازی نکند.

سید عباس پرهیزکاری، کارشناس بودجه دیگر مهمان برنامه با مثبت ارزیابی کردن رویکرد به حداقل رساندن کسری بودجه تصریح کرد: استقراض از بانک مرکزی، اثرکسری بودجه مخربی در اقتصاد دارد و اگر کسری بودجه در مورد استقراض از بانک مرکزی مدیریت شود می‌توان در بودجه ریزی پیشرفت داشت.

عبدالرضا مصری، نایب رییس مجلس شورای اسلامی گفت: مشکل ما در اقتصاد، فاصله درآمد‌ها و هزینه‌های اجنتاب پذیر دولت است و درآمد‌های ما همیشه براساس حدس و گمان بسته می‌شود.

وی بیان کرد: ناترازی، بیماری مزمنی که در تمام بودجه‌ها وجود داشته است.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی افزود: در بودجه ۱۴۰۰، ۴۵۵ هزار میلیارد تومان درآمد از منابع مالیاتی و سود شرکت‌ها را داریم و در مقابل ۹۱۹ هزار میلیارد تومان هزینه‌های اجتناب ناپذیر داریم، به عبارتی ناترازی بودجه ۱۴۰۰، ۴۶۰ هزار میلیارد تومان است.

حجم ویدیو: 2.95M | مدت زمان ویدیو: 00:01:15
ارسال نظر

  • حسین
    ۰ ۰

    تنها کافی است معافیت های مالیاتی برای مناطق آزاد و نهاد ها لغو گردد همچنین رانت انرژی ارزان برای پتروشیمی ها و فولادی هاکه صادرات دارند لغو شود.

  • ناشناس
    ۰ ۰

    این هم توهم است چون زیر ساخت شناسایی مجموع درآمد وجود ندارد و با این عمل فرار مالیاتی زیادتر می شود چون آنوقت باید مجموع هزینه های اشخاص را هم در نظر بگیرید.