کد خبر 574168
اقتصاد آنلاین گزارش می دهد؛

مسکن حمایتی را خود متقاضیان می‌ سازند / قیمت مسکن حمایتی چند؟

ساخت مسکن حمایتی در حالی آغاز شده است که دولت هنوز برآورد دقیقی از قیمت تمام شده این واحدهای مسکونی ندارد.

اقتصاد آنلاین - پریسا شاکری؛  آخر هفته گذشته و در جریان سفر ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری و هیات همراه او به اردبیل، ساخت مسکن حمایتی کلید خورد و رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد که با آغاز به ساخت چهار هزار واحد مسکونی، اجرای طرح جهش تولید مسکن از اردبیل کلید می‌خورد. 

در همین زمینه وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد آپارتمان‌های طرح جهش مسکن در اردبیل را پنج طبقه می‌سازد و متوسط زیربنای مفید هر واحد ۹۰ متر و متوسط زیربنای کل هر واحد ۱۲۰ متر خواهد بود. با این حال دولت همچنان رقم دقیقی برای قیمت تمام شده هر مترمربع مسکن حمایتی اعلام نکرد.

محمود محمودزاده، معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی درباره این موضوع به اقتصاد آنلاین می‌گوید: رقم دقیقی برای قیمت مسکن حمایتی برآورد نشده است اما باید تاکید کنم که دولت در ساخت مسکن حمایتی دخالتی نمی‌کند و ساخت مسکن در شهرهای کوچک و روستاها توسط خود متقاضیان انجام می‌شود و در شهرهای بزرگ تعاونی‌ها و انبوه‌سازان و پیمانکاران این واحدها را می‌سازند.

او ادامه می‌دهد: این موضوع به این معنی است که قیمت نهایی معادل قیمت تمام شده خواهد بود و سازندگان از خریداران مسکن حمایتی سودی دریافت نمی‌کنند و البته باید گفت که با توجه به حمایتی که دولت در بخش‌های مختلف مانند خرید مصالح ساختمانی و خدمات انجام می‌دهد به طور حتم قیمت مسکن حمایتی با قیمت بازار آزاد تفاوت خواهد داشت. 

بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی زمین مسکن حمایتی رایگان است و مشابه طرح مسکن مهر به اجاره ۹۹ ساله افراد درمی‌آید اما برای ساخت بنا، وزارت راه و شهرسازی تابستان سال گذشته برآوردی که از ساخت مسکن ملی داشته است متری 2 میلیون و 800 هزار تومان بوده است. هرچند که دولت وقت اعلام کرد که با توجه به شرایط تورمی بازار، ممکن است قیمت ساخت هر مترمربع مسکن ملی به 4 تا 5 میلیون تومان برسد. 

قیمت تمام شده مسکن حمایتی چقدر می‌شود؟

ایرج رهبر، رئیس هیأت مدیره کانون سراسری انبوه سازان درباره برآورد قیمت ساخت هر مترمربع مسکن حمایتی به اقتصاد آنلاین می‎گوید: قیمت تمام شده ساخت هر مترمربع مسکن هر سه ماه یکبار تعدیل می‌خورد و با توجه به شرایط تورمی روز و قیمت مصالح ساختمانی، نرخ دستمزد کارگر و ... به روز می‌شود. بنابراین در شرایط فعلی اقتصاد تعیین قیمت تمام شده هر مترمربع مسکن حمایتی دشوار است.

او ادامه می‌دهد: دولت اعلام کرده است که با روش‌هایی مانند پیش‌خرید مصالح ساختمانی از کارخانه‌ها و تخفیف در عوارض و پروانه ساخت و هزینه خدمات نظام مهندسی، هزینه ساخت مسکن حمایتی را کاهش می‌دهد که با این احتساب و در حال حاضر باید گفت که قیمت ساخت هر مترمربع مسکن حمایتی بالای 5 میلیون تومان تمام می‌شود.

رئیس هیأت مدیره کانون سراسری انبوه سازان همچنین تاکید کرد: اگر زمین رایگان به افراد واگذار شود تا آنها به صورت شخصی اقدام به ساخت مسکن حمایتی کنند، قیمت تمام شده هر مترمربع واحدهای مسکونی گران‌تر تمام می‌شود زیرا هرچه پروژه کوچک مقیاس‌تر باشد هزینه‌های تمام شده آن بالاتر می‌رود. چرا که با این روش امکان خرید عمده مصالح ساختمانی وجود ندارد و هزینه حمل و نقل و دستمزد کارگر و ... بیشتر تمام می‌شود.

رهبر می‌گوید که در حال حاضر میانگین قیمت ساخت واحدهای مسکونی با مصالح ساختمانی با کیفیت متوسط، حدود متری 10 میلیون تومان است که با تخفیف‌های دولتی برای مسکن حمایتی نمی‌توان تصور کرد که قیمت ساخت هر مترمربع مسکن حمایتی کمتر از 5 میلیون تومان تمام شود. البته به شرطی که پروژه مشمول زمان نشود و در ساخت آن تاخیر ایجاد نشود وگرنه هزینه تمام شده هر واحد مسکن حمایتی بالاتر می‌رود.

ارسال نظر

 • رضابابایی
  ۱ ۰

  سلام اگر ب زمینهایی ک بدون مجوز ساخت هستند.مجوز بدهند مردمم خودشون میسازن و لیشتر و بیشتر از قول آقای رییسی خانه ساخته میشود

 • حسین نظام خواه
  ۲ ۰

  چه فایده که باز همینم واسه چندوقت دیگه دلال بازی میشه زیردست چهارتا سرمایه دارمیوفته که دهتا خونه داره

 • ناشناس
  ۱ ۰

  دولت بایست کد ملی نفر بعد از تاییدیه وزارت مسکن جهت خرید و فروش قفل کند بمدت چند سال تا ببینم دلال ها از این بازار کوچ نمیکنن. هر روز به بنگاه املاک ها اضافه میشه ای کاش نظارت میشد هر بیسوادی از رو بیکاری باعث بانی گرانی و دلال بازی مسکن نشه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام لطفا ازمسیولین مسکن سوال شود که ایا برای شهر خرم اباد لرستان چراوبه چه علت برای مسکن ملی نمیشود اسم نویسی کنیم آیا دراین ماه اعلام میکنند یانه منتظر پاسخ ازمسئولین هستیم