کد خبر 554589

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی اعلام کرد؛

کاهش ۳۰تا ۳۵درصدی تقاضای خرید مواد غذایی از ابتدای سال

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی می گوید کرونا و گرانی، تقاضا برای خرید مواد غذایی را ۳۰ تا ۳۵درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، قاسمعلی حسنی در پاسخ به اینکه در پنج ماه گذشته اقلام اساسی سبد غذایی خانوار با چند درصد افزایش قیمت مواجه شده است، گفت: برنج ایرانی از ابتدای سال حدود ۳۸ درصد افزایش قیمت داشته است. یعنی برنجی که در فروردین ماه کیلویی ۳۱ هزار تومان بود در حال حاضر به کیلویی ۴۳ هزار تومان رسیده است.

وی ادامه داد: روغن نیز در خردادماه ۳۵ درصد گرانتر شد که البته همین افزایش ۳۵ درصدی کاهش تقاضا  را در پی داشت. زیرا وقتی کالایی با افزایش قیمت همراه شود اثر خود را در سبد غذایی خانوار به صورت شفاف نمایان می کند.

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی اضافه کرد:شکر نیز از ابتدای سال افزایش قیمت ۹۰ درصدی را تجربه کرده است و قیمت مصوب آن از ۶۶۵۰ تومان برای صنف و صنعت به ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان  و برای مصرف کننده از ۸۷۰۰ تومان به ۱۵ هزار تومان رسیده است. اگر چه در بازار همین نرخ های مصوب هم رعایت نمی شود و معمولا شکر صنف و صنعت ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان بالاتر از نرخ مصوب خرید و فروش می شود.

وی در ادامه گفت:حبوبات نیز  از ابتدای سال به دلیل خشکسالی و کاهش تولید ۱۰ تا ۳۰ درصد افزایش قیمت داشته است.

حسنی در پایان گفت: کرونا و برگزار نشدن مراسم های عزا و عروسی، گرانی و کاهش قدرت خرید مردم باعث شده که تقاضای خرید مواد غذایی ۳۰ تا ۳۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یابد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۴ ۰

  همه همین می خواستین، حالا صادر کنید ، مردم خودمون از گرسنگی بمیرند ؟

 • مردم زجر کشیده ایران
  ۰ ۰

  کاهش ۳۰تا ۳۵درصدی تقاضای خرید مواد غذایی از ابتدای سال
  چشم مسئولین بیکفایت ایران روشن
  قربون قدیمیها باید حرفاشون با اب طلا نوشته بشه
  از چاله به چاه افتادیم

 • بازنشسته بدبخت تامین اجتماعی
  ۴ ۰

  خون مردم رو توشیشه کردن میخوای خرید بیشتر هم بشه
  فقط حرف فقط وعده فقط تبلیق فقط خود ستائی وووو فقط ظلم

 • ناشناس
  ۵ ۰

  گرانی بیش از حد مواد غذایی برای اقشار متوسط کم در آمد باعث مصرف پایین شده که پس از مدتی آثار سو آن در بیمارستان‌ها وجامعه بروز خواهد داد

 • محمد
  ۵ ۰

  سفرهاگوچک بود باز هم گوچکتر شد .به قول رسول اکرم (ص) دنیا به ظلم نمی ماند .

 • ناشناس
  ۱ ۰

  خدا وکیلی مواد غذایی رو ارزان بکنید به خدا نمی شه خرید.