کد خبر 164859
A

معاون اقتصادی بانک مرکزی اعلام کرد: اگرچه بخش نفت پیشران تحقق رشد اقتصادی 7.4 درصدی در نیمه نخست امسال است اما شاهد رشد در سایر بخش های غیرنفتی هستیم.

«پیمان قربانی» امروز (شنبه) افزود: در فصل بهار امسال که آمار آن شهریورماه اعلام شد، رشد اقتصادی کشور 5.4 درصد به دست آمد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، وی ادامه داد: در فصل تابستان امسال نیز میزان رشد اقتصادی 9.2 درصد محاسبه شد که بر این اساس متوسط 6 ماهه نخست امسال 7.4 درصد برآورد می شود.

قربانی گفت: بخشی از رشد اقتصادی ناشی از روندی است که در بخش تولید نفت از دو ماهه پایانی پارسال آغاز شد و شاهد بازگشت تولید به سطح پیش از تحریم و رشد چشمگیر در این بخش بودیم.

معاون بانک مرکزی از بخش نفت به عنوان پیشران رشد اقتصادی یاد کرد و ادامه داد: خوشبختانه در فصل دوم امسال در بخش غیرنفتی اقتصاد نیز شاهد روند رو به رشد نسبت به بهار بودیم.

قربانی افزود: رشد اقتصادی در بخش هایی همچون کشاورزی، خدمات و صنعت در تابستان نسبت به فصل اول روند بهتری داشت که می توان از آن به عنوان خروج اقتصاد کشور از رکود یاد کرد.

وی اضافه کرد: آنچه در بهار و تابستان امسال در زمینه رشد اقتصادی رخ داد و برای استمرار رشد اقتصادی مهم ارزیابی می شود، این است که رشد در بخش های غیرنفتی رو به افزایش است.

قربانی گفت: در روزهای آینده بانک مرکزی جزییات تحقق رشد اقتصادی 7.4 درصدی را اعلام می کند.

اداره حساب های اقتصادی بانک مرکزی از 7.4 درصد رشد تولید ناخالص داخلی به قیمت پایه و به قیمت های ثابت (100=1383)، در 6ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال خبر داد.

رییس جمهوری نیز امروز در مراسم دیدار رهبر انقلاب با جمعی از میهمانان خارجی، مسوولان و مردم که به مناسبت میلاد با سعادت پیامبر گرانقدر اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) و امام جعفر صادق(ع) در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد، گزارش رسمی بانک مرکزی درباره رشد اقتصادی 7.4 درصد در 6 ماهه نخست امسال را رضایت بخش توصیف کرد.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

عناوین بیشتر