کد خبر 177021
A
گزارش وزارت اقتصاد از اوضاع صادرات

صادرات غیرنفتی کشور در ۹ ماهه ابتدای سال جاری حدود ۳,۴ درصد و واردات نیز ۴.۴ درصد رشد یافته است.

 دفتر تحقیقات و سیاست‌های پولی و بازرگانی وزارت اقتصاد با انتشار به چکیده گزارش "عملکرد بازرگانی خارجی کشور طی نه‌ ماهه سال ۱۳۹۵" اعلام کرد: ارزش صادرات غیرنفتی با احتساب میعانات گازی و گاز طبیعی مایع‌ شده طی نه‌ ماهه سال ۱۳۹۵ در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، حدود ۹ درصد افزایش پیدا کرده است.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایبِنا، بدون احتساب میعانات گازی و گاز طبیعی مایع‌شده ارزش صادرات غیرنفتی طی نه‌ ماهه سال ۱۳۹۵ در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، حدود ۳,۴ درصد افزایش نشان می‌دهد. در دوره مورد بررسی، ارزش واردات نیز در مقایسه با نه‌ ماهه سال ۱۳۹۴ حدود ۴.۴ درصد افزایش داشته است.

دلیل عمده افزایش صادرات غیرنفتی در نه‌ ماهه سال ۱۳۹۵، رفع موانع و محدودیت‌های تجارت خارجی پس از اجرای برجام به‌ ویژه در حوزه بانکی و به‌ تبع آن فراهم شدن ابزارهای معمول مبادلات تجاری نظیر گشایش اعتبارات اسنادی (LC) برای امر صادرات بوده است.

به دنبال لغو تحریم‌های تجاری، صادرات میعانات گازی با رشد حدود ۶۵ درصدی مواجه شد که با توجه به سهم ۱۶ درصدی از سبد کالاهای صادرات غیرنفتی کشور، نقش کلیدی در افزایش صادرات غیرنفتی داشت.

علاوه بر آن اهتمام دولت به بهبود فضای کسب‌ و کار و تجارت از طریق اقداماتی نظیر (کاهش زمان تشریفات گمرکی، استرداد حقوق ورودی مواد اولیه وارداتی به کار رفته در کالاهای صادراتی و مالیات بر ارزش‌ افزوده صادرکنندگان و حذف فرآیند دریافت گواهی استاندارد از صادرات کالاهایی که دارای نشان استاندارد ملی هستند) تأثیر مثبتی در افزایش صادرات غیرنفتی داشته است.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

عناوین بیشتر