کامران ندری

عنوان شغل

عضو هيات عملی دانشگاه امام صادق

 

مدرک تحصیلی

كارشناسی ارشد پيوسته معارف اسلامی و اقتصاد؛ دانشگاه امام صادق دكترای علوم اقتصادی با گرايش اقتصاد رياضی؛ دانشگاه امام صادق 

 

سوابق اجرایی

رییس پژوهشکده پولی و بانکی

مدیر گروه بانکداری اسلامی در پژوهشکده پولی و بانکی

عضو هیات علمی پژوهشکده پولی و بانکی

عضو هيات تحريريه فصلنامه پول و اقتصاد، پژوهشكده پولی و بانكی

عضو هيات تحريريه مجله روند پژوهش‌های اقتصادی، بانک مركزی

معاون پژوهشی پژوهشكده پولی و بانكی

مشاور معاون اقتصادی وزارت نيرو

مدير دفتر امور هيات علمی و اساتيد دانشگاه امام صادق 

معاون آموزشی دانشكده معارف اسلامی و اقتصاد دانشگاه امام صادق

ریيس دفتر برنامه‌ريزی آموزش در دانشگاه امام صادق 

عضو هيات عملی دانشگاه امام صادق

معاون پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی

مشاور معاون اقتصادی وزارت نیرو

دبیر هیات اجرایی جذب دانشگاه امام صادق

مقالات: 

سیاست‌گذاری پولی در بانک مرکزی بر اساس نرخ بهره و حرمت ربا در اسلام
مدیریت پولی انتظارات تورمی در اقتصاد ایران، با رویکرد تشخیص حباب
آسیب شناسی فقهی معاملات فردایی ارز و طراحی ابزارهای جایگزین در چهارچوب اسلامی
شناسایی و بررسی ابعاد مدل کسب‌وکار شرکتی در بانک‌های اسلامی
انواع ریسک و ساختار مدیریت ریسک در نظام بانکداری اسلامی
ساماندهی هدایت نرخ بهره سیاستی در بانکداری مرکزی متعارف تحلیل آن از منظر اسلامی
شناسایی چارچوب قانونی گزیر برای بانک‌های اسلامی
 • پروژه مسکن دولت رییسی کلنگ نخورده، حسابی حاشیه‌ساز شده است. او وعده داده است که تا پایان دولت سیزدهم، چهار میلیون واحد مسکونی می‌سازد و به مردم تحویل می‌دهد اما کارشناسان می‌گویند نه تنها ساخت این تعداد خانه دولتی، غیرممکن است که در صورت اصرار کابینه سیزدهم به انجام آن، تورم سنگینی به جیب ایرانی‌ها تحمیل می‌شود. آنقدر که حتی ممکن است نرخ تورم را سه رقمی کند و اتفاقات هولناکی برای اقتصاد ایران رقم بزند.

 • درحالیکه موضوع حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی مجدد بر سر زبان‌ها افتاده است، یک کارشناس اقتصادی معتقد است که حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌تواند جو روانی منفی بر قیمت کالاهای اساسی و اقتصاد بگذارد که در این زمینه لازم است دولت، موج افزایش شدید قیمت‌ها را کنترل کند و سپس به سمت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برود.

 • کارشناس مسائل اقتصادی با بیان این که انتشار اوراق بدهی از سوی دولت می‌تواند به کنترل و مهار تورم کمک کند گفت البته انتشار اوراق مالی از سوی دولت باید حساب شده و ضابطه‌مند و در سررسیدهای متفاوت و کوتاه مدت و با نرخ بهره مناسب باشد.

 • یک عضو هیات علمی دانشگاه درباره تبعات افزایش حقوق برخی گروه‌ها در دولت قبل گفت: دولت دوازدهم برای اینکه در سال‌های گذشته نتوانسته حقوق کارمندان و بازنشستگان را متناسب با تورم افزایش دهد، در ماه‌های پایانی این کار را انجام داد، اما اصلا به فکر تامین منابع پایدار آن نبود.

 • یک کارشناس پولی و بانکی معتقد است مهم‌ترین اولویت دولت آینده باید کنترل تورم باشد و تنها راه اجرای آن انتخاب شخص مناسبی برای ریاست بانک‌مرکزی است.

 • یک استاد اقتصاد دانشگاه مطرح کرد؛

  یک استاد اقتصاد دانشگاه در خصوص رابطه تورم با کسری بودجه گفت: این شیوه تکلیف کردن بانک ها به ارائه تسهیلات، باعث می‌شود مردم در صف برای گرفتن وام بایستند که این شیوه ارائه تسهیلات منشاء رشد تورم در کشور است.

 • کامران ندری اظهار داشت: متاسفانه در کشور ما اجرای مالیات ناعادلانه است و متاسفانه سراغ کسانی می‌رویم که عملکرد شفاف و روشنی دارند اما کسانی که اطلاعات خود را پنهان می‌کنند، از پرداخت مالیات فرار می‌کنند.

 • یک اقتصاددان با بیان اینکه بانک مرکزی در طرح جدید اختیار دارد که ارز دولت را بخرد، گفت: حساب تنخواه در این طرح مطرح شده که باید اوراق کوتاه مدت را بخرد تا مشکل نقدینگی دولت را برطرف کند.

 • به دنبال بررسی طرح قانون بانک‌ مرکزی در مجلس، اقتصادآنلاین هفته گذشته با برگزاری نشستی به بررسی نظرات موافقین و مخالفین این طرح پرداخت.

 • یک کارشناس اقتصادی تشریح کرد؛

  یک کارشناس اقتصادی گفت: اگر در حوزه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و ... اصلاحات سلختاری صورت نگیرد، نمی‌توان انتظاری از تغییر وضعیت کنونی داشت.

 • یک کارشناس تشریح کرد؛

  ۵۰ میلیون دلار شاید برای حمایت از بورس رقم کمی باشد، اما برای اتلاف منابع رقم بالایی است. کارشناسان معتقدند پول‌پاشی به هر میزان هم باشد نمی‌تواند به نسخه‌ شفابخش بازار سرمایه تبدیل شود.

 • کارشناس مسائل اقتصادی؛

  کارشناس اقتصادی گفت: عامل اصلی تورم کشور در بلند مدت رشد نقدینگی مزمن است و برای مهار اساسی و ریشه‌ای تورم چیزی که مهم است، این است که ما رشد نقدینگی را به زیر ۱۰درصد برسانیم.

 • کامران ندری، کارشناس مسائل اقتصادی گفت: تورم سال٩٩ میتوانست حدود ٣٠درصد باشد اما عملکرد نادرست آن را به حدود ۵۰ درصد رساند.

 • این روزها که روند قیمت‌ها در بازار ارز کاهشی است، یک تحلیلگر اقتصادی تنها عامل موثر و کلیدی در این زمینه را اخبار مذاکرات ایران در وین می‌داند و معتقد است در این شرایط بانک مرکزی نباید اجازه دهد نرخ ارز به کمتر از ۲۰ هزار تومان برسد، زیرا تولید داخل متضرر می‌شود بلکه باید برای ارز نرخ تعادلی تعیین کند.

 • بانک مرکزی ادعای بدهکاری به دولت را با استناد به ترازنامه و قدرت خلق پول خود رد می‌کند و معتقد است اگر این بدهکاری درست ‌بود، اکنون تورم در اقتصاد مهار شده بود. در این زمینه یک تحلیلگر اقتصادی می‌گوید: خلق پول، تورم و رشد نقدینگی در دو سال اخیر حاکی از کسری بودجه دولت است که در این رابطه از بانک مرکزی انتظار می‌رفت مقابل تکالیفی که می‌داند منتهی به تورم می‌شود، مقاومت بیشتری کند. همچنین، وزیر اقتصاد و رییس سازمان برنامه و بودجه نیز باید این واقعیت را بپذیرند که برای تامین کسری بودجه دولت پول چاپ شده است.

 • یک اقتصاددان پولی گفت: در شرایط فعلی کاهش نرخ سود، هم به افزایش پایه پولی و هم به افزایش ضریب تکاثری می‌انجامد که نتیجه آن افزایش رشد نقدینگی و تشدید نرخ تورم خواهد بود.

 • مسئولان و کارشناسان پاسخ می‌دهند؛

  دراوایل سال گذشته بانک مرکزی در بیانیه‌ای رسمی، نرخ ۲۲ درصد را به‌عنوان هدف تورم درسال ۱۳۹۹ تعیین کرد تا با اجرای سیاست‌ها و ابزار نوین پولی خود مانند بازار باز و هدایت نرخ سود بانکی، تورم را مهار و کنترل کند.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  داستان بودجه ۱۴۰۰ با تمام حواشی آن در نهایت تصویب و به دولت ابلاغ شد.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  آمارهای منتشر شده متغیرهای پولی حاکی از افزایش شدید بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی از بهار سال گذشته است.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  کامران ندری، عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق گفت: هرچند در همه اقتصادهای پیشرفته تغییر نرخ بهره بر عهده بانک مرکزی است اما به دلیل عدم استقلال سیاست‌گذار پولی در ایران این مهم یکی از چالش‌های اساسی میان سیاست‎‌گذاران است. طی چند وقت گذشته با تشدید تورم و منفی شدن شدید نرخ بهره واقعی در اقتصاد، هرچند بانک مرکزی مصمم به افزایش این نرخ برای کنترل رشد قیمت‌ها بود اما این تصمیم با دخالت سایر مسئولان و البته کوتاهی بانک مرکزی به نتیجه نرسید. کاهش نرخ بهره به بهانه حمایت از بورس چه آثاری بر اقتصاد دارد؟

 • یک کارشناس مسائل پولی و بانکی عنوان کرد: کسری بودجه، ناترازی بانک‌ها، بازارسرمایه و تسهیلات ارزان قیمت از عوامل افزایش نقدینگی در کشور است.

 • ندری، کارشناس مسائل پولی و بانکی گفت: قطعا عامل اصلی تورم رشد نقدینگی است و فقط دولت عامل کسری بودجه نیست و مجلس هم در این موضوع مقصر است.

 • در حالیکه بانک مرکزی هدف خود را رساندن نرخ سود بین بانکی حول میانگین دالان نرخ سود قرار داده و رییس کل این بانک از کاهش این نرخ به ۱۹.۷درصد خبر داده است، کارشناسان اقتصادی معتقدند که این امر به صلاح اقتصاد کلان و بازارهای مالی نیست زیرا، تورم را تشدید می‌کند.

 • کامران ندری گفت: نفع کاهش نرخ بهره بانکی به همه بازارها و فعالان بازار می رسد و ضرر آن به کل کشور؛ چرا که موجب خلق پول و ایجاد تورم خواهد شد.

 • کمک به حل مشکل تامین مالی و سرمایه در گردش بنگاه‌ها؛

  کارشناس اقتصادی گفت: انتشار و استفاده از اوراق گام، می‌تواند به حل مشکل تامین مالی و سرمایه در گردش بنگاه ها کمک کند، بدون اینکه به خلق پول منتهی شود.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  هرگاه صحبت از عدم کنترل نقدینگی و تورم می‌شود، انگشت اتهام به سمت بانک مرکزی نشانه می‌رود. هر چند کوتاهی بانک مرکزی در رشد نامتناسب نقدینگی بی‌تأثیر نیست اما باید توجه داشت که فشارهای بیرونی از سمت نهادهایی همچون دولت و مجلس نقش بسزایی در سیاست‌های پولی دارد. فشارهای بیرونی که دامنه آن طی دو دهه اخیر به شدت افزایش یافته‌است. در ویدیو زیر گزیده‌ای از گفتگوی کامران ندری، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق را مشاهده می‌کنید.

 • هر چند شوک‌های بیرونی همچون تحریم‌ها عامل افزایش قیمت‌های مقطعی هستند اما ریشه اصلی تورم بلندمدت در اقتصاد یران، رشد نامتناسب نقدینگی است. طی چند دهه گذشته چه عواملی موجب رشد نقدینگی بوده‌است؟ در ویدیو ادامه گزیده‌ای از گفتگوی کامران ندری، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق را می‌بینید.

 • افزایش هزینه‌های مبادلات اقتصادی؛

  یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه عدم پیوستن به FATF یک خود تحریمی است، گفت: عدم تصویب و عدم رعایت الزامات FATF برای اقتصاد ما مشکل آفرین شده و هزینه‌های مبادلات اقتصادی ایران را بالا برده است.

 • یک کارشناس اقتصادی تشریح کرد؛

  در بررسی لایحه بودجه موضوع مهمی که نباید فراموش شود، این است که لزوما تمام پیشنهادهای دولت برای بودجه درست نیست و اگر بنا بود تمام آنچه دولت اعلام کرده تصویب شود، دیگر نیازی نبود مجلس آن را تصویب کند.

 • یک اقتصاددان درخصوص مباحث مطرح شده درباره کاهش نرخ بهره برای حمایت از تولید گفت: کاهش نرخ بهره در بازار بین بانکی سبب افزایش تقاضا در اقتصاد شده و تورم بالایی را به کشور تحمیل خواهد کرد.

 • برگشت دلار به کانال ۲۱هزار تومان؛

  پس از گذشت ماه‌ها که بازار ارز روند صعودی به خود گرفته بود، اکنون با کاهش انتظارات تورمی دلار به کانال ۲۱هزار تومان برگشته است. به اعتقاد یک کارشناس اقتصادی نرخ واقعی دلار ۲۰ تا ۲۴هزار تومان است زیرا کاهش بیش از این به ضرر تولید خواهد بود.

 • استاد دانشگاه امام‌صادق(ع) با بیان اینکه ریزش بورس ارتباطی با نرخ بهره بانکی ندارد، گفت: در شرایطی که میزان رشد پول در اقتصاد ایران به صفر رسیده است، به طور طبیعی سیالیت پول کم شده است.

 • کارشناس مسائل پولی و بانکی با اشاره به کاهش انتظارات تورمی گفت: مردم تصورشان این است که دارایی‌های مختلف دیگر افزایش قیمت خیلی زیادی نخواهد داشت و تمایل به حفظ پول بیشتر شده است.

 • استاد اقتصاد دانشگاه گفت: تا زمانی که ساختار بودجه کشور اصلاح نشود و از این طریق وابستگی کشور به درآمد نفتی و خلق پول قطع نشود، نمی‌توان برای تولید و صنعت و سایر مشکلات اقتصادی کشور برنامه‌ریزی کرد.

 • یک کارشناس اقتصادی مطرح کرد؛

  گرانی کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم در چند سال اخیر به یک معضل مهم کشور تبدیل شده است. هر چند موضوع افزایش نرخ ارز با نظرات متفاوتی از سوی کارشناسان و تحلیلگران روبه‌رو است اما در شرایط کنونی ارز از طریق بانک مرکزی به بازار و صرافی‌ها تزریق می‌شود. نقش این نهاد اقتصادی در کنترل قیمت ارز محسوس است.

 • یک اقتصاددان تشریح کرد؛

  جنگ اقتصادی چند سال اخیر خسارت‌های قابل ملاحظه‌ای به اقتصاد ایران زده است. فقط برای این دور از تحریم‌های امریکا رقمی در حدود ۸۰ میلیارد دلار تا ۲۵۰ میلیارد دلار خسارت مستقیم عنوان می‌شود که البته اگر بخواهیم خسارت‌های غیرمستقیم این جنگ تمام‌عیار اقتصادی را برآورد کنیم، ارقام بزرگ‌تر نیز خواهد شد.

 • یک کارشناس اقتصادی تشریح کرد؛

  در صورتی که دولت بخواهد از روش‌های گوناگون برای جبران کسری بودجه خود از بانک مرکزی استقراض کند، رشد پایه پولی و تورم را به دنبال خواهد داشت.

 • ثبات بازار ارز لازمه مهار تورم؛

  یک اقتصاددان گفت: با جهش قیمت ارز در کشور، بقیه فعالان اقتصادی هم نرخ‌های کالا و خدمات خود را افزایش می‌دهند بدون این که الزاما به صورت مستقیم به نرخ ارز ارتباط داشته باشند زیرا نرخ ارز در ایران در حکم شاخص مرجع است که رفتارها را شکل می‌دهد.

 • یک کارشناس اقتصادی؛

  وضعیت بازار سرمایه در ماه‌های گذشته به عنوان یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌ها و مشغله‌های مسوولان اقتصادی کشور مطرح بوده و به نظر می‌رسد هر روز که می‌گذرد، وضعیت این بازار برای تصمیم‌گیران مهم‌تر می‌شود.

 • یک کارشناس حوزه پولی معتقد است افزایش قیمت ارز در این روزها به دلیل اعمال تحریم‌های امریکا علیه ۱۸ بانک و موسسه مالی بوده است.

 • در حالی‌که گمانه زنی می‌شود که قرار است با کاهش نرخ‌های بهره بانکی، جذابیت بورس بیشتر شده و بازار سرمایه مجدداً با افزایش و رشد روبه‌رو شود، یک تحلیل‌گر اقتصادی این مسئله را یک اشتباه فاحش برای اقتصاد کشور دانست.

 • سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: قانون عملیات بانکی بدون ربا بر اساس تنظیم یک رابطه متفاوتی بین بانک و مشتری شکل گرفته و در موضوع تولید هم بیشتر روح مشارکت در این قانون دیده می‌شود.

 • کامران ندری، یک کارشناس اقتصادی گفت: بر اساس مصوبات شورای پول و اعتبار رقم جریمه دیرکرد وام‌ها از ١٨درصد شروع شده و به سمت بالا می‌رود البته سقفی نیز برای آن تعیین شده، لازم به ذکر است اگر دریافت کنندگان تسهیلات در سررسید نتوانند از عهده تعهدات خود برآیند ۶درصد دیگر به عنوان وجه التزام تاخیر تعدیه اضافه می‌شود.

 • تصمیم شورای عالی بورس برای ورود بانک ها به سرمایه گذاری در بورس و نقض ماده ۱۶ قانون رفع موانع تولید، کارکرد این قانون در ممنوعیت بنگاهداری بانک ها را به کلی بی اثر می کند.

 • عضو هیأت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق(ع) با بیان این که ورود بانک‌ها به بخش خرید و فروش سهام در بورس اثر تورمی دارد، گفت: در هر صورت، ورود بانک‌ها به بازار سرمایه از طریق مکانیزم خلق پول اتفاق می‌افتد.

 • یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه تسعیر دارایی‌های بانک مرکزی همان چاپ پول و استقراض از بانک‌مرکزی است، گفت: این روش درستی نیست و دلیل عمده تورم بالا در کشور ما همین اقدامات است.

 • احتمال کاهش نرخ ارز در روزهای آینده

  با توجه به کاهش نرخ ارز و تاکید رئیس کل بانک مرکزی بر اینکه نرخ کنونی واقعی نیست و مردم شاهد کاهش نرخ ارز در روزهای آینده خواهند بود، یک کارشناس اقتصادی ضمن بیان اینکه بانک مرکزی باید نرخی که برای ارز واقعی می‌داند را اعلام کند، به بررسی اینکه چگونه دلار می‌تواند کمتر از ۲۰ تومان باشد، پرداخت.

 • یک کارشناس اقتصادی تشریح کرد؛

  یک اقتصاددان با اشاره به کاهش نرخ سود سپرده، جهش حجم پول نسبت به شبه‌پول و رشدهای شدید قیمت و ارزش سهام در بازار سرمایه پس از مخالفت وزیر اقتصاد با ایجاد محدودیت برای رشد قیمت‌ها در بورس، گفت: این سیاست‌ها موجب بی‌اعتبار شدن پول ملی شد و کاری کردند کسی تمایل به نگهداری ریال نداشته باشد.

 • یک کارشناس پولی وبانکی در برنامه افزایش نقدینگی، تهدید یا فرصت، گفت: اگر ناترازی در هر جای اقتصاد شکل بگیرد، با رشد نقدینگی مواجه می‌شویم.

 • کامران ندری گفت: مشکل ما این است که دولت هنوز نمی داند چگونه کسری بودجه خود را رفع کند تا آثار تورمی نداشته باشد.

 • کامران ندری کارشناس اقتصادی گفت: دولت در همه سال‌ها بیشتر از منابع مالی خود در اقتصاد هزینه کرده است.

 • نقدینگی همچنان روی دور صعود است

  با توجه به اینکه نقدینگی در بهار امسال باز هم روند صعودی داشته و از ۲۶۰۰ هزار میلیارد تومان هم عبور کرده است، یک کارشناس اقتصادی، برنامه بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی را مفید دانست اما بر سرعت بخشیدن به اجرای سیاست‌های مهار پول تاکید کرد، زیرا به اعتقاد وی افزایش دو تا سه درصدی نرخ بهره بانکی نسبت به شرایط اقتصادی و تورم موثر نخواهد بود و باید بیشتر از این افزایش پیدا کند.

 • ریشه‌یابی افزایش نرخ تورم در گفت‌وگو با یک کارشناس؛

  یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه کاهش نرخ سود بانکی و حمایت از بازار سرمایه نتیجه‌ای جز افزایش نرخ تورم نخواهد داشت، گفت: اگر این مسیر ادامه یابد مهار نرخ تورم پس از چند سال پیاپی بالا بودن آن سخت خواهد بود.

 • نوسانات و تغییرات قیمت ارز بر هزینه تولید اثر می‌گذارد در حالی که اثر این شاخص بر تورم ناشی از فشار هزینه بالا نیست چراکه بخش عمده عوامل تولید در داخل تأمین می‌شود.

 • یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه با بازگشت ارز حاصل از صادرات در روزهای آینده نرخ ارز کاهش خواهد یافت، گفت: اما اگر با کاهش ارزش ریال، تقاضا برای سایر دارایی‌ها بیشتر شود در آینده باز هم شاهد افزایش نرخ ارز خواهیم بود.

 • یک کارشناس اقتصادی مطرح کرد؛

  شورای پول و اعتبار سقف‌های جدید نرخ سود علی‌الحساب سپرده‌های سرمایه‌گذاری بانکی را روز سه‌شنبه تعیین کرد که این امر در ابتدا اتفاق خوبی است اما نرخی که برای سپرده سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شده، مناسب نیست.

 • یک کارشناس پولی و مالی گفت: رشد ظاهری بورس طی ماه‌های گذشته سبب شکل گیری انتظارات تورمی شده است که این تورم به سایر بازارها نیز سرایت کرده است

 • با توجه به رشد ۷.۳درصدی نقدینگی در سه ماهه ابتدایی امسال و رسیدن آن به رقم ۲۶۵۱هزار و ۴۰۰میلیارد تومان، رئیس کل بانک مرکزی معتقد است با انتشار اوراق، اجرای طرح سپرده‌گذاری ریالی و اعلام نرخ سپرده‌پذیری از بانک‌ها در سطح ۱۰درصد و در ادامه افزایش آن به سطح ۱۲درصد می‌توان میزان نقدینگی را کم کرد.

 • موضوع افزایش قیمت ارز را نباید به تنهایی لحاظ کرد بلکه می‌توان گفت علاوه بر ارز موج جدید افزایش قیمت در اغلب حوزه‌ها که طی چند ماه اخیر به وجود آمده، منشأ داخلی دارد.

 • این روزها که بازار ارز در حال تجربه افزایش قیمت است، کارشناسان اقتصادی ضمن بیان اینکه افزایش قیمت ارز نه برای دولت و نه برای اقتصاد فایده‌ای ندارد و تنها آثار تورمی برجا می‌گذارد، تاثیرات افزایش قیمت ارز را بر اقتصاد بررسی کردند.

 • یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه نباید تصور کنیم که تحریم‌ها دیگر اثر جدیدی بر اقتصاد ما ندارند، گفت: به دلیل شیوع کرونا رشد تولید در سه ماهه اول سال نسبتا پایین خواهد بود.

 • نرخ اعلام شده برای تحقق تورم ۲۲ درصدی را منطقی دانست و گفت: رسیدن به تورم ۲۲ درصدی به ملزوماتی نیاز دارد که اولین الزام آن این است که دولت برای تامین کسری بودجه دور نظام بانکی را خط بکشد و دوم اینکه هزینه‌های کاهش تورم که شامل افت تولید است را بپذیرد. البته از آنجاکه بانک مرکزی قصد ندارد تورم را به میزان زیادی کاهش دهد، تاثیرات منفی کاهش تورم بر تولید هم کمتر خواهد بود.

 • یک کارشناس اقتصادی نرخ اعلام شده برای تحقق تورم ۲۲درصدی را منطقی دانست و گفت: رسیدن به تورم ۲۲درصدی به ملزوماتی نیاز دارد که اولین الزام آن این است که دولت برای تامین کسری بودجه دور نظام بانکی را خط بکشد و دوم اینکه هزینه‌های کاهش تورم که شامل افت تولید است را بپذیرد. البته از آنجاکه بانک مرکزی قصد ندارد تورم را به میزان زیادی کاهش دهد، تاثیرات منفی کاهش تورم بر تولید هم کمتر خواهد بود.

 • بازار ارز پس از تلاطماتی که از انتهای سال ۹۶ تا نیمه دوم سال ۹۷ پشت سرگذاشت، اندکی به آرامش رسید تا جایی که برای ماه‌ها و دامنه نوسان محدودی در کانال ۱۱ تا ۱۲ هزار تومان به ثبات رسید. اما چند ماهی است که دوباره نوسان به این بازار بازگشته و باعث از سرگیری روند صعودی قیمت‌ها دراین بازار شده است.

 • یک کارشناس اقتصادی با اعتقاد به اینکه انتشار اوراق بدهی مناسب‌ترین راه برای تامین کسری بودجه است، تاثیرات انتشار این اوراق برای اقتصاد کشور را در رفع کسری بودجه و کمک به بانک مرکزی برای اجرای عملیات بازار باز بانکی و سیاست‌های پولی آن اعلام کرد.

 • در حالی که زمزمه‌های احتمال توقف معاملات گواهی سپرده سکه طلا به گوش می‌رسد، یک کارشناس اقتصادی بر این باور است که نگاه کوتاه‌مدت برای ایجاد محدودیت بر سر راه بازدهی بازارهای مختلف می‌تواند تا حدی قیمت‌ها را کنترل کند، اما در بلندمدت تنها باعث وخیم‌تر شدن اوضاع می‌شود.

 • با توجه به آزادسازی سهام عدالت، کارشناسان اقتصادی معتقدند که با افزایش ارزش سهام عدالت در بورس، بر میزان دارایی‌های نقدی دارندگان این سهام و قدرت خرید آن‌ها افزوده و کمی از میزان فشارهای اقتصادی کاسته می‌شود. البته طبق گفته اقتصاددانان دارندگان این سهام با فعالیت در بورس می‌توانند سواد مالی خود را هم ارتقا بدهند.

 • یک کارشناس اقتصادی گفت: عرضه دارایی‌های دولت در بازار سهام به شیوه فعلی ممکن است اثرات تورمی داشته باشد و بهترین روش جبران کسری بودجه فروش اوراق است.

 • یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه آزادسازی سهام عدالت منجر به افزایش دارایی‌های نقد دارندگان این سهام و قدرت خرید آن‌ها می‌شود، به مردم توصیه کرد تا در این شرایط از سپرده‌گذاری پس‌انداز بلندمدت در بانک‌ها پرهیز کنند.

 • کارشناسان اقتصادی معتقدند رکود تورمی سبب شده تا علی رغم رشد نقدینگی، قدرت خرید خانوارها و دستمزد آنها پایین باشد.

 • یک کارشناس بانکی گفت: کاهش نرخ سود می‌تواند در سال ۹۹ تبعات تورمی داشته باشد و ارزش پول ملی را کاهش خواهد داد.

 • روزهای پایانی سال ۹۷، روزهای هشدار بود. اقتصاددانان گفته بودند سال سختی پیش روی ماست؛ درست گفته بودند.

 • کاهش نرخ بهره بانکی یکی از اقدامات کشورهای درگیر کرونا برای جبران خسارات اقتصادی این ویروس است که از این اقدام در جهت تشویق بیشتر افراد و کسب‌وکارها برای قرض از بانک‌ها و موسسات مالی انجام می‌شود، اما در این زمینه یک کارشناس اقتصادی عملیاتی شدن این اقدام در کشور خودمان را به دلیل تورم و تحریم‌ها غیرقابل تحقق می‌داند.

 • با توجه به نامه رئیس کل بانک مرکزی به رئیس صندوق بین‌المللی پول در جهت بهره‌مندی از پنج میلیارد دلار تسهیلات این صندوق برای مقابله با ویروس کرونا، یک کارشناس اقتصادی در این زمینه اظهار کرد که به دلیل مشکلات ایجاد شده در تامین نیازهای ارزی کشور برای آماده‌سازی تجهیزات پزشکی و بهداشتی بر اثر شیوع ویروس کرونا، این مبلغ می‌تواند موجب توازن در پرداخت‌های صادرات و واردات شود و آنچه اهمیت دارد، لزوم ایجاد شفافیت در استفاده از این تسهیلات است.

 • یک کارشناس پولی و بانکی قرض‌الحسنه را یک سرمایه ‌اجتماعی عنوان کرد که فقدان آن تامین مالی خرد در کشور را با مشکلات زیادی روبه‌رو می‌سازد.

 • با توجه به افزایش ۲۸ درصدی نقدینگی در آذر امسال نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته، یک کارشناس اقتصادی معتقد است که عملیات بازار باز بانکی به عنوان یکی از ابزارهای بانک مرکزی در صورتی می‌تواند نقدینگی را کنترل کند که اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور بوجود آید.

 • یک کارشناس بانکی گفت: بازگشت ایران به لیست سیاه اف ای تی اف ممکن است ریسک ارتباط ما با شرکای تجاری قبلیمان را افزایش داده و حساب بانکی ایرانیان را در خارج از کشور با مشکل رو به رو کند.

 • گزارشی از علل واگذاری بی‌ضابطه دستگاه‌های پوز!

  «کارتخوان موجود است» این روزها این جمله را از روی بساط دست‌فروشان و وانتی‌ها گرفته تا روی در مطب پزشکان و تقریبا تمام فروشگاه‌های سطح کشور می‌بینید.

 • این روزها عبارت «کنترل تورم» عبارتی پرتکرار در صحبت‌های رئیس‌ کل بانک مرکزی است. عبدالناصر همتی در مصاحبه‌ها و حتی در پست‌های اینستاگرامی خود از برنامه‌هایش برای کنترل تورم می‌گوید و اینکه قرار است تمرکز بانک مرکزی از این پس روی کنترل تورم باشد.

 • مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس بورس با اشاره به تاسیس شرکت‌های سهامی عام، اوراق بدهی و عرضه‌های اولیه بورس و فرابورس گفت : تا آخر آذر امسال این نهادها توانسته اند ۱۲۹ هزار میلیارد تومان جذب سرمایه کنند.

 • یک کارشناس مسائل پولی و بانکی گفت: رشد نقدینگی امسال در مقایسه با سال‌های گذشته بیشتر شده است.

 • اقتصاد هر کشوری با اعمال سیاست‌های پولی و مالی، سامان می‌یابد و مسیر آن مشخص می‌شود. بانک مرکزی به‌عنوان متولی سیاست‌های پولی، از طریق این سیاست‌ها می‌تواند با کنترل نرخ تورم، ثبات و آرامش را در اقتصاد حاکم کند. درواقع مهم‌ترین اهداف سیاست‌های کلان اقتصادی به‌طور اعم و سیاست‌های پولی، ثبات قیمت‌ها، رشد اقتصادی و سطح مطلوب اشتغال است. درهمین زمینه یکی از برنامه‌هایی که در راستای ساماندهی بازارپول از سوی بانک مرکزی رونمایی شد، «عملیات بازار باز» است که تجربه طولانی در سایر کشورها دارد.

 • یک کارشناس بانکی ضمن تاکید بر اهداف مهم طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران گفت: لازمه تغییر رویکرد ، تحول در ساختار بانک مرکزی نیست و در حال حاضر اولویت، تغییر راهبرد نظام اقتصادی ایران به سمت توسعه از طریق جهت‌دهی اعتبار است.

 • یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه نرخ سود فعلی بانک‌ها برای جذب نقدینگی کفایت می‌کند، گفت: رشد نقدینگی در سال جاری افزایش خواهد یافت.

 • بانک مرکزی نرخ تسعیر ارز در شبکه بانکی را تا پایان سال ۱۳۹۷، ۷۵۰۰ تومان برای دلار و ۸۵۰۰ برای یورو اعلام کرد که با نرخ واقعی این دو ارز تفاوت زیادی دارد؛ ولی آیا این نرخ می‌تواند مشکلی برای صورت‌های مالی بانک اعلام کند؟

 • بانک مرکزی قرار است پروژه رتبه‌بندی بانک‌ها را به‌زودی آغاز کند. گفته می‌شود این اقدام می‌تواند در بهبود سیستم بانکی و شیوه‌های بانکداری اثرگذار باشد. در عین حال خبرها حاکی از آن است که نتایج این رتبه‌بندی قرار نیست به صورت عمومی انتشار یابد و به نظر می‌رسد قرار است تنها کارکرد آن در زمینه اصلاح روابط بانک مرکزی با بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری کشور تعریف شود تا در همین راستا، اعطای خطوط اعتباری به بانک‌ها با دقت بیشتری صورت گرفته و بانک‌هایی که استحقاق دریافت ذخایر بیشتری دارند از بانک‌هایی که ناترازی‌های مالی افزون‌تری دارند، شناخته شوند.

 • یک کارشناس اقتصادی حذف چهار صفر در شرایط فعلی را غیر ضروری خواند و گفت: ایران نه تنها اصلاحات لازم را انجام نداده بلکه به مرحله اضطرار هم نرسیده است.

 • یک کارشناس اقتصادی تاکید کرد: کارت‌های بانکی باید تنها باید به سپرده‌های غیرسودده تعلق بگیرد.

 • کارشناسان اقتصادی معتقدند با وجود تورم دو رقمی و بالای ۳۰ و ۴۰ درصد، سیاست حذف ۴ صفر از پول ملی جواب نمی دهد؛ چراکه با افزایش تورم، هر چند سال یک بار نیاز به حذف صفر از پول خواهیم بود.

 • اقتصاددانان از بهترین روش حمایت های یارانه ای می گویند

  طی روزهای اخیر سازمان برنامه و بودجه براساس نامه آذرماه سال گذشته رهبر معظم انقلاب درخصوص ضرورت اصلاح ساختاری بودجه، برنامه پیشنهادی خود را در معرض رأی و نظر مردم و کارشناسان قرار داد. یکی از بخش‌های مهم این برنامه اصلاح یارانه‌ها از جمله کالاهای اساسی است که سازمان برنامه و بودجه پیشنهاد پرداخت یارانه نقدی به جای پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات این بخش از کالاها داده است.

 • یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه کاهش نرخ ارز در هفته‌های گذشته متاثر از تحولات مثبت روابط بین ایران و آمریکا عنوان کرد و ادامه داد: این تغییرات نمی‌تواند پایدار باشد ولی تاثیر خود را بر روی بازار گذاشته است.

 • این روزها کمتر فعال اقتصادی تمایل دارد با استفاده از چک، معامله‌ای را به سرانجام برساند؛ آمارها حکایت از کاهش تعداد چک های مبادله شده برگشتی در فروردین ماه دارند.

 • قرار است تحول بسیار بزرگی در سیاستگذاری پولی کشور اتفاق بیفتد. هم‌اکنون مهمترین نرخی که برای فعالان اقتصادی اهمیت دارد و روزانه آن را چک می‌کنند، نرخ ارز است. این درحالی است که در دنیا ارز اهمیتی برای فعالان اقتصادی ندارد و این نرخ بهره است که سمت و سوی حرکت آنها را مشخص می‌کند. حال با تغییر ریل سیاست‌های پولی که عملیات بازار باز یکی از حلقه‌های آن است، قرار است درآینده این تحول رخ دهد.

 • معاون پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی، با بیان اینکه مافیای اقتصادی همچنان در ایران فعال است، گفت: کنترل دستوری قیمتها به زیان مردم و به سود این مافیا است.

 • یک کارشناس اقتصادی با اشاره به شروط بانک مرکزی برای حضور بازیگران در این بازار گفت: وجود شرایط خاص برای حضور صرافی‌ها در بازار متشکل ارزی ضروری است البته باید این شروط منطقی باشد.

 • یک کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اولویت مهم کنترل تورم است، گفت: یکی از شروط اولیه تولید واردات مواد اولیه است اما با توجه به وجود انتظارات تورمی باید ترکیب نقدینگی به نفع سپرده‌های بلند مدت تغییر کند.

 • بانک مرکزی برای امسال هم همان نرخ سود بانکی پارسال را در نظر گرفته و تصمیم دارد از طریق کاهش سود تسهیلات به رونق تولید کمک کند. با این حال، کارشناسان از زوایای گوناگونی به پیامدهای این تصمیم می پردازند.

 • یک کارشناس اقتصادی توافقات اخیر صورت گرفته با عراق را مثبت ارزیابی کرد و گفت: اگر عراق واقعا به تعهداتش عمل کند می‌توان امید داشت که محدودیت‌های ناشی از تحریم‌ها تا حدودی جبران شود.

 • از اول بهمن،سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت به صورت ماه‌شمار محاسبه می‌شود.

 • یک اقتصاد دان با انتقاد از رویه دولت در معطل گذاشتن تصمیمات اقتصادی خود به راه‌اندازی سوئیفت اروپائی گفت: معقولانه نیست که تصمیم‌های اقتصادی کشور را معطل وعده اروپائیان بگذاریم.

 • کارشناس حوزه اقتصاد با بیان اینکه گاه بانک ها مجبورند با پیشنهاد نرخ سود بالاتر مشکلات خود را حل کنند، گفت: بانک هایی که در شرف ورشکستگی هستند، نرخ های سود بسیار بالا پرداخت می کنند.

 • یک کارشناس اقتصادی گفت: ارزش پول ملی بر اثر شوک از ناحیه تحریم‌ها و همچنین تورم و ضعف اقتصادی کاهش یافت.

 • چند روزی است که بازار ارز روند معکوس ماه‌های گذشته را در پیش گرفته و به نوعی می‌توان گفت به سمت منطقی شدن نرخ در حال حرکت است.

 • معاون پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی گفت: حل بحران تورم در ایران نیازمند تغییر نگاه حاکمیت به مساله اقتصاد و استقلال بانک مرکزی است .

 • چرا ارزش پول ایران در همه دولت ها حتی سالهایی که تحریم نبودیم سقوط کرده، ولی در برخی کشورهای جنگ زده که اقتصاد ضعیف تری نسبت به ایران دارند، ارزش پولشان سالهای سال بدون تغییر مانده است. کامران ندری اقتصاددان به این سوال پاسخ داد.

 • در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین مطرح شد؛

  یک کارشناس اقتصادی ضمن برشمردن دلایل کاهش نرخ ارز در روزهای اخیر این روند را ادامه دار دانست و افزود: در صورت کاهش تقاضا حتی ممکن است دلار به زیر ده‌هزارتومان هم برسد.

 • عضو هیات علمی پژوهشکده پولی و بانکی:

  عضو هیات علمی پژوهشکده پولی و بانکی گفت:چنانچه ارزش پول ملی مجالی برای تقویت دوباره بیابد و یا دستکم ارزش خود را حفظ کند،باید رشد نقدینگی از سوی ناظر بازار پولی کشور مدیریت و کنترل شود.

 • یک کارشناس اقتصادی گفت: با توجه به شرایط اقتصادی کشور و صورت‌های مالی بانکها، تأمین نرخ سود بالا از توان بانک‌ها خارج است، مگر اینکه سرمایه‌شان را به بازارهای دلالی سکه و دلار ببرند.

 • در گفت و گو با کامران ندری بررسی شد:

  نگرانی از ورشکسته شدن بانک‌ها باعث شده تا سرمایه داران و حتی مردم برای سپرده‌گذاری پول‌های خود در بانک‌ها تردید داشته باشند و ترجیح دهند سرمایه‌هایشان را روانه بازار ارز، سکه و طلا کنند.

 • رئیس گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی گفت: روش مدیریت «بازار باز» دست بانک مرکزی را در هدایت نقدینگی آزاد کرده و مدیریت آن را در بازار پولی تقویت می کند.

 • چند روز مانده به پایان مهلت ایران برای پیوستن به گروه اقدام مالی جهانی (FATF)، سرانجام نمایندگان مجلس شورای اسلامی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم (CFT) را به تصویب رساندند؛ لایحه‌ای که هرچند گامی رو به جلو برای روابط مالی ایران با جهان به شمار می‌رود، اما پیوستن به آن نیز، تنها راهی بود که پیش‌ِروی ایران قرار داشت.

 • یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه پیمان‌سپاری ارزی روشی قدیمی است که کارایی چندانی ندارد، بهترین جایگزین برای آن‌ را پیوستن به FATF و اجرای اصولی آن عنوان کرد.

 • رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از تأثیر تصمیمات جدید سران قوا و اختیارات بانک مرکزی در ثبات بازار ارز در هفته‌های آینده خبر داد.

 • اقتصاددانان از دلایل کاهش تولید ناخالص داخلی می گویند:

  روز یکشنبه بانک مرکزی نرخ رشد اقتصادی ایران در نخستین فصل سال‌جاری را اعلام کرد. نرخی که با وجود مثبت بودن، نسبت به فصول و سال گذشته دربرخی از زیربخش‌ها با افت همراه بوده است.

 • بعید است امسال تورم ۶۰درصد شود

  کامران ندری، عضو هیات علمی پژوهشکده پولی و بانکی و محمدقلی یوسفی، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی با حضور در خبرآنلاین بحثی جذاب در خصوص احتمال ونزوئلایی شدن، ابرتورم و راهکارهای کنترل نقدینگی داشتند.

 • علت اصلی بالا رفتن نرخ تورم در کشور چیست؟

  یک اقتصاددان درباره علت اصلی بالا رفتن تورم در دوره‌های مختلف بر این باور است: لنگر تورم در کشور ما معمولا نرخ ارز بوده و هر وقت نرخ ارز جهش یافته و افزایش پیدا کرده به دنبال آن قیمت‌ها افزایش یافته است.

 • یک اقتصاددان گفت: مدیریت نقدینگی در کشورمان از ابتدای اقتصاد در ۴ دهه گذشته مشکلات ساختاری و ضعف های بنیادی داشت و این مدیریت اکنون هم تغییر چندانی نداشته است.

 • نظام پولی کشور به تعبیر کارشناسان اقتصادی در لبه پرتگاهی است که اگر نرخ سود بانکی را افزایش ندهد، حرکت نقدینگی سیال، بازارها را متلاطم می کند و اگر به رشد نرخ سود تن دهد، بحران شبکه بانکی را فرا می گیرد.

 • کارشناسان اقتصادی، علت افزایش نقدینگی را مداخله دولت در ساز و کار اقتصادی دانسته و از برخورد منفعلانه در این حوزه، انتقاد کردند.

 • به رسمیت شناختن بازار آزاد منطقی‌ترین تصمیم برای جبران اشتباهات اخیر است در واقع قاچاق تلقی کردن بازار ثانویه، متقاضیان بسیاری که در فهرست سهمیه دولت قرار نگرفته بودند را با مشکل مواجه کرد و باعث افزایش نرخ ارز تا ۹ هزار تومان شد.

 • مدیرگروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی گفت: در بلند مدت منافع اقتصادی اروپا، چین و روسیه ایجاب می‌کند که روابط اقتصادی خودشان با امریکا را عادی کنند. ضمن آنکه پیش‌بینی این موضوع که چه اتفاقی در آینده خواهد افتاد سخت است اما قدرت‌های بزگ دنیا در بلند مدت نمی‌توانند به این تقابل با یکدیگر ادامه دهند زیرا به لحاظ اقتصادی در تنگنا قرار خواهند گرفت.

 • یک کارشناس اقتصادی در گفت‌و‌گو با اقتصاد آنلاین:

  یک کارشناس اقتصادی با تاکید بر این‌که افزایش نرخ سود بانکی حاکی از شرایط نامطلوب نظام بانکی کشور است، گفت: نرخ سود در حال حاضر ابزاری برای سیاست‌گذاری پولی نیست بلکه راهکاری برای حفظ منابع بانک‌ها و مواجهه با مشکل نقدینگی آن‌ها اعمال شده است.

 • یک کارشناس اقتصادی در گفت‌و گو با اقتصاد آنلاین مطرح کرد

  یک کارشناس اقتصادی گفت:به طور حتم ایجاد بازار دوم ارزی در شرایط فعلی، بهترین راهکار برای کنترل این بازار خواهد بود.

 • مدیرگروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی با بیان اینکه از ابتدا مشخص بود که حفظ نرخ ۴۲۰۰ تومان کارآسانی نخواهد بود، گفت: انتقاد اصلی در مورد عدم رعایت نرخ ۴۲۰۰ تومانی متوجه دولت است که خود را جدای از بدنه بانک مرکزی دانسته و تصمیم‌گیریی می‌کند.

 • تحقق وعده یکسان سازی نرخ ارز آرامش را به بازار برگرداند و مسیر ویژه رانت و انحصار را بر روی اقلیت محدود اما بانفوذ در اقتصاد بست.

 • ۲۰ فروردین امسال قیمت دلار که در ماه‌های پایانی سال ۹۶، روندی صعودی را طی می‌کرد، با اعلام اسحاق جهانگیری، معاون‌اول رئیس‌جمهور، بعد از برگزاری جلسه فوق‌العاده ستاد اقتصادی دولت، روی عدد چهار هزار و ۲۰۰ تومان فریز شد.

 • یک کارشناس اقتصادی با اشاره به مقررات بانک مرکزی درباره شرایط تأمین ارز اظهار کرد: مردم در بلند مدت در تامین منابع ارزی خود دچار مشکل خواهند شد چرا که بانک مرکزی در بخشنامه اعلام شده، بسیاری از افرادی که به دلار بیشتری احتیاج دارند را به رسمیت نشناخته است.

 • یک کارشناس اقتصادی در گفت‌و گو با اقتصاد‌آنلاین:

  یک کارشناس اقتصادی با بیان این‌که مشکل بازار ارز و نوسانات آن در کوتاه مدت حل نمی‌شود و باید مشکل آن را ریشه‌ای برطرف کرد، گفت: اگر نرخ ارز را متناسب با تورم تغییر ندهیم باید منتظر افزایش نرخ به صورت لجام گسیخته در بلند مدت باشیم.

 • یک کارشناس اقتصادی در گفت‌و‌گو با اقتصاد آنلاین:

  یک کارشناس اقتصادی با بیان این‌که مشکل بازار ارز و نوسانات آن در کوتاه مدت حل نمی‌شود و باید آن را ریشه‌ای برطرف کرد، گفت: اگر نرخ ارز را متناسب با تورم تغییر ندهیم باید منتظر افزایش آن به صورت لجام گسیخته در بلندمدت باشیم.

 • در ایران ۳۰ بانک وجود دارد اما تعداد شعب در ایران بسیار زیاد است که طبعا با استانداردهایی که در دنیا وجود دارد، بسیار فاصله دارد.

 • کامران ندری کارشناس اقتصادی می گوید:« سیاست های کوتاه مدت قادر به حل مشکلات ساختاری و بلند مدت اقتصاد ایران نیستند.»

 • از روز شنبه ۲۸ بهمن ماه امسال طرح ضربتی بانک مرکزی برای ساماندهی بازار ارز و تخلیه حباب قیمتی این بازار کلید خورد. طرحی که در آن سه ضلع اصلی شامل فروش گواهی سپرده‌های ارزی و ریالی و پیش فروش سکه وجود دارد اما همچنان نظم بخشی به معاملات ارزی ادامه دارد.

 • پس از چند سال ثبات نسبی در بازار ارز و با وجود نوسان‌های مقطعی، از مهر ماه امسال باردیگر دلار آزاد از مرز ۴ هزار تومان عبور کرد و این بار برخلاف گذشته، روند صعودی قیمت‌ها در این بازار حفظ شد به‌طوری که همزمان با اعتراضات اخیر در برخی از شهرها دلار نرخ تاریخی ۴۴۰۰ تومان را به ثبت رساند.

 • تعیین اهداف، الزامات صلاحیتی، تضاد منافع و مصونیت قضایی به‌عنوان چهار ضلع حکمرانی خوب در بانک مرکزی معرفی شد.

 • کامران ندری گفت: بانک مرکزی مسئولیتی در ازای بازپرداخت سپرده‌های مردم ندارد و در این زمینه باید تلاش شود تا مردم و آحاد جامعه آگاهی‌های لازم را به دست‌ آورند.

 • عضو هیات علمی پژوهشکده بانک مرکزی مطرح کرد:

  آنچنان که اقتصاددانان می‌گویند، رابطه مستقیمی میان میانگین رشد نقدینگی با میانگین رشد تورم وجود دارد. براساس این تعریف و با توجه به افزایش ۲/۵ برابری نقدینگی کشور از سال ۹۲تا امسال، باید با تورم قابل‌مشاهده‌ای در این سال روبه‌رو می‌شدیم، اما آمارهای بانک مرکزی نشان داد که تورم نه‌تنها افزایش نیافته، بلکه از میزان آن نیز کاسته شده است.

 • زنگ هشدار جدی برای بانک‌ها و مراودات مالی ایران با جهان به صدا درآمد. ایران برای انجام تعهدات FATF در حالت اخطار قرار گرفت و کمتر از سه ماه برای آنچه که این نهاد بین‌المللی خواسته وقت دارد.

 • استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق «ع» با بیان اینکه بانکهای بد مصوبه کاهش نرخ سود بانکی را دور می‌زنند گفت: وجود بانکهای بد امکان شکست و اجرایی نشدن این بخشنامه را بالا برده است.

 • نقش کلیدی احیای روابط کارگزاری در محقق شدن ارز تک‌نرخی

  معاون پژوهشکده پولی و بانکی می‌گوید اکنون شرایط نسبتا مناسبی برای تک نرخی شدن ارز وجود دارد، مشروط بر اینکه دولت بتواند با استفاده از اعتبارات و تسهیلاتی که از بانک‌های خارجی می‌گیرد، از افزایش جهشی نرخ ارز جلوگیری کرده تا منجر به افزایش تورم نشود.

 • مدیر گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین:

  مدیر گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی بانک‌ها با مشکل نقدینگی روبرو هستند، گفت: نمی‌توان به صورت دستوری سیستم بانکی را مجاب به کاهش نرخ سود کرد.

 • پرداخت تسهیلات باعث خوش‌بینی به نظام بانکی می‌شود

  طرح ضربتی اعطای وام ازدواج به زوج های جوان از اولین روز مرداد ماه آغاز شده و شروع این طرح نه تنها به کوتاه شدن صف متقاضیان تسهیلات ۱۰ میلیون تومانی کمک می کند بلکه تاثیر مستقیمی بر رونق کسب و کار مرتبط با لوازم خانگی خواهد داشت.

 • مدیر گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی با اشاره به ریسک بالای سپرده‌گذاری در موسسات بدون مجوز، فعالیت این موسسات را باعث ایجاد رقابت ناسالم در بازار پولی کشور دانست.

 • یک کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اشراف کامل بانک مرکزی بر سیستم بانکی، گفت: مشتریان سیستم بانکی باید به هشدارها و پیش آگهی‌های بانک مرکزی توجه کنند.

 • فیلم این‌گونه شروع می‌شود: پلیس در حال متفرق‌کردن مردم است؛ گاه درگیری فیزیکی دارند و گاه دادوفریاد است. چندثانیه بعد، چند نفر از نیروهای انتظامی با خودشان درگیر می‌شوند و بعد هم همکارانشان آنها را جدا می‌کنند. این فیلم، حکایت تجمع‌هایی است که سپرده‌گذاران مؤسسه ثامن‌الائمه دیروز مقابل شعب، برای پس‌گرفتن سپرده‌هایشان ترتیب داده بودند.

 • معاون پژوهشکده پولی و بانکی می‌گوید ادغام موسسات مالی و اعتباری یا بانک‌ها با یکدیگر باید فقط در شرایطی صورت بگیرد که بحران در موسسه مالی ضعیف آنقدر عمیق نباشد که موسسه دیگر را هم تهدید کند.

 • یک‌کارشناس‌بانکی در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین هشدار داد؛

  یک کارشناس بانکی گفت: به منظور بهره‌گیری از قوانین بانکی و اصلاح ساختار بانک‌ها لازم است تا اختیارات لازم به بانک مرکزی اعطا شود.

 • سیاست‌های اقتصادی ذاتی دوگانه دارند و برخی سیاست‌ها برخلاف ظاهر زیبا در نهایت به ضرر مردم تمام می‌شوند و برخی سیاست‌ها با وجود ظاهر نازیبا در نهایت به نفع مردم تمام می‌شوند.

 • کارشناس بانکی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادآنلاین:

  یک کارشناس بانکی گفت: اصلاح نظام بانکی ضرورتی اجتناب ناپذیر است که در صورت اجرایی نشدن، گره رکود باز نخواهد شد و به تبع آن بحرانی اجتماعی ایجاد می‌شود.

 • هرچند بسیاری از صاحب‌نظران معتقدند که مبنای رشد نقدینگی در ۳ سال اخیر متاثر از رشد ضریب فزاینده و تکاثر پولی بوده و به خاطر رشد کمتر پایه پولی نسبت به ضریب فزاینده نباید نگران رشد تورم باشیم اما در عین حال برخی کارشناسان نسبت به رشد نقدینگی به ۱۲۰۰هزار میلیارد تومان و افزایش تورم در سال ۹۶ هشدار داده‌اند.

 • بـخــش عـمـده نشـسـت خبــــری رئیس‌جمهوری به مناسبت یکسالگی برجام به تشریح دستاوردهای اقتصادی این توافق در مدت یک سال پس از اجرای آن اختصاص داشت.

 • یک کارشناس اقتصادی می‌گوید: کارشناسان بانک مرکزی مرتباً و با دقت وضعیت ارزهای معتبر دنیا را بررسی کرده و درباره ترکیب سبد ارزی تصمیم‌گیری می‌کنند. اکنون دلار قدرتمندترین ارز دنیاست و نمی‌توان سهم آن را از سبد ارزی حذف کرد. باید در نظر داشته باشیم که ترکیب سبد ارزی بر مبنای منافع اقتصادی تعیین می‌شود نه روابط سیاسی.

 • بانک‌ها در بدهکاری، از بدهکاران کلان سبقت گرفتند

  ٥٧٥ بدهکار بزرگ بانکی یا همان دانه‌درشت‌هایی که باید در جیب احمدی‌نژاد به‌دنبال نام آنها بود را اگر کنار ٣٥ بانک و مؤسسه‌ اعتباری که به بانک مرکزی بدهکارند، قرار دهیم، تازه می‌توان به مفهوم ابردانه‌درشت‌بودن بانک‌ها پی برد؛

 • طرح افزایش برداشت از خودپرداز‌ها تا سقف ۵۰۰ هزار تومان مراحل تصویب خود را در بانک مرکزی می‌گذراند و در انتظار تایید رییس بانک مرکزی است.

 • در گفت‌وگو با کارشناسان بررسی شد:

  ابتدای هفته وزیر اقتصاد درحالی در کمیسیون اقتصادی حاضر شد که پرسش‌های نمایندگان حول محور نظارت بر سیستم بانکی می‌چرخید؛ موضوعی که طی ماه‌های گذشته محل چالش منتقدان از عملکرد بانک‌ها بوده است.

 • یک اقتصاددان معتقد است FATF فقط می‌خواهد مطمئن شود که کشورها پناهگاه امین خلافکاران دنیا نیستند و کاری به روابط سیاسی کشورها ندارد. ما می توانیم به توصیه های FATF برای مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم عمل کنیم و در زمینه مسائل سیاسی نیز فعالیت های خود را پیش بگیریم، حداقل دستاورد چنین تعاملی این است که از لیست سیاه خارج می شویم.

 • مدیر گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی گفت: نحوه هزینه کرد مالیات در کشور بسیار مهم است هم اکنون مردم به این باور رسیده‌اند که اگر این منابع را حفظ کرده و خود هزینه کنند بهتر است تا اینکه آن را به دولت بدهند.

 • اقتصاد ایران حداقل برای کمتر از یک قرن است که بار سنگین یارانه ها را با خود یدک می کشد، یعنی از زمانی که درآمد چاه های نفت به خزانه دولت ها سرازیر شد و آنها این توان را یافتند تا با طرح های دهان پر کن، دهان مردم را ببندند و اقتصاد کشور را از سرمایه گذاری های بلند مدت و پر بازده محروم کنند.