توقف فروش محصولات اپل در ترکیه

نوشته شده توسط تحریریه اقتصادآنلاین در ۱۴۰۰/۹/۴ ساعت ۰۸:۵۴

بحران مالی در ترکیه و افزایش سرسام‌‌‌ آور تورم در این کشور باعث‌شده اپل فروش تمام محصولاتش را در این کشور متوقف کند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از دنیای‌ اقتصاد، به‌دنبال تصمیمات اقتصادی رجب‌ طیب اردوغان رییس‌ جمهوری این کشور در کاهش دستوری نرخ بهره، تورم در این کشور به ۲۰‌درصد رسید و روز گذشته نیز به‌دنبال سخنرانی جدید اردوغان در حمایت از تصمیمات خود شاهد افت ۱۵‌درصدی ارزش لیر در برابر دلار بودیم.

در حال‌حاضر در نسخه ترک اپل‌استور همه‌چیز مشابه قبل است و حتی می‌توان تا مرحله خرید محصول پیش رفت اما محصول به سبد اضافه نمی‌شود. اپل هنوز درباره این موضوع توضیح رسمی نداده است. رییس‌جمهوری ترکیه طی روزهای اخیر برای مقابله با تورم اقدامی را به بانک مرکزی این کشور تحمیل کرده که بر اساس آن نرخ بهره بانکی تا ۱۵‌درصد کاهش یابد.

هدف او فعال کردن بخش صادراتی و تولید در این کشور است. این سیاست دقیقا مخالف آن چیزی است که سیاستگذاران اقتصادی برای کاهش تورم توصیه می‌کنند. نرخ برابری هر لیر ترکیه دو سال قبل در برابر هر دلار ۶/ ۵ بود اما روز گذشته قیمت هر دلار به ۴۵/ ۱۳ لیر رسید.

ارزش پول ملی ترکیه به پایین‌ترین سطح خود از ۲۰۱۸ تاکنون رسیده است و دلیل آن مجموعه‌ای از اتفاقات سیاسی-اقتصادی است که این کشور در سال‌های اخیر با آن مواجه بوده است. مشخص نیست برنامه اپل برای توقف فروش محصولاتش در ترکیه تا کی ادامه پیدا می‌کند و البته این شرکت هیچ اظهارنظر رسمی نیز در این زمینه نکرده است.

 

این مطلب برایم مفید است
۰ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر