کد خبر 538736

پکن: روابط میان واشنگتن و پکن بر سر دوراهی قرار دارد

سفیر چین در آمریکا با بیان آنکه تنش در روابط میان دو کشور افزایش یافته، اعلام کرد که واشنگتن را ترک خواهد کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران،  «چوی تیانکای» سفیر چین در آمریکا، روز سه‌شنبه با اشاره به افزایش تنش میان آمریکا و چین، از کناره‌گیری از سمت خود بعد از ۸ سال خبر داد.

این مقام ارشد چین که ۶۸ سال سن دارد، سه سال بیش از سن بازنشستگی برای دیگر همکاران خود در چین، یعنی ۶۵ سال، به کار خود ادامه داده است و اکنون می‌گوید: «روابط میان آمریکا و چین بر سر دوراهی قرار دارد. من تا ابد دوستی عمیقی با چینی‌های ساکن آمریکا خواهم داشت و آن‌ها را عزیز خواهم دانست.»

تیانکای در ادامه افزود: «روابط میان واشنگتن و پکن بر سر دوراهی قرار دارد، سیاست چین نیز وارد مرحله جدیدی برای بازسازی شده است و باید میان مذاکره و همکاری؛ یا تقابل و درگیری یکی را انتخاب کرد.»

این مقام چینی در ادامه به هم‌وطنان خود در آمریکا گفت: «در حال حاضر مسئولیت چینی‌هایی که در خارج به فعالیت می‌پردازند بیشتر است. امیدوارم شما همچنان با قوت کار خود را ادامه دهید و از منافع اساسی مردم چین برای ارتقاء صلح جهانی، ثبات و رفاه دفاع کنید.»

چوی تیانکای طولانی‌ترین دوره خدمت در مقام سفیر چین در آمریکا را داشته است و در بحبوحه تنش‌های میان دو کشور، از جمله اقدامات در دوره ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» مانند "بستن کنسولگری‌ها، محدودیت علیه روزنامه‌نگاران، اتهامات درباره نقض حقوق بشر و منشا شیوع ویروس کرونا و همچنین وخیم شدن تنش‌ها بر سر تایوان" در سفارت واشنگتن حضور داشته است.

دولت کنونی آمریکا به ریاست جمهوری «جو بایدن» نیز تقریبا در مسائل کلیدی راه ترامپ را در پیش گرفته و این باعث شده است تا این مقام ارشد چین در آمریکا روابط میان دو کشور را «بر سر دوراهی» ارزیابی کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر