کد خبر 229064

عسگر اولادی: خط پرواز مستقیم میان ایران و روسیه برقرار شود

رییس اتاق مشترک ایران و روسیه خواستار برقراری خط پرواز مستقیم میان ایران و جنوب روسیه شد و از فعالان تجاری دو کشور خواست این موضوع را مصرانه پیگیری کنند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، «اسدالله عسگراولادی» روزپنج شنبه در همایش و نمایشگاه صنعت مواد غذایی روسیه در تهران افزود:هم اکنون تنها روزانه یک پرواز از تهران به مسکو برقرار است که رسیدن به جنوب روسیه از طریق آن با معطلی زیاد همراه است.

به گفته وی، در حالی که بازرگانان دو طرف به ویژه در جنوب روسیه آماده تعامل با یکدیگر هستند، موانع تجارت از قبیل مشکل دسترسی و مالیات بر ارزش افزوده 10 تا 15 درصدی، مانع توسعه تجارت میان دو کشور هستند.

عسگراولادی که 63 سال سابقه همکاری تجاری با روسیه دارد، اضافه کرد: ایران با روسیه رابطه سیاسی، فرهنگی و اجتماعی خوبی دارد ولی روابط اقتصادی و تجاری دو کشور بسیار کمتر از پتانسیل موجود است.

این مقام مسئول تصریح کرد: حجم تجارت کشورمان با کشورهای دورتر مانند چین اکنون بیش از 42 میلیارد دلار در سال است در حالی که این رقم در مورد روسیه که در همسایگی ما قرار دارد حدود 2 میلیارد دلار در سال است.

عسگراولادی صادرات ایران به روسیه را 400 میلیون دلار و واردات از این کشور را بیش از یک میلیارد دلار بیان کرد و گفت: در حالی که در برنامه توسعه ششم حجم تجارت با روسیه پنج میلیارد دلار در سال هدفگذاری شده است، اما در عمل مشکلاتی وجود دارد که اجازه عبور از مرز 2 میلیون دلار در سال را نمی دهد.

رییس مشترک اتاق بازرگانی ایران و روسیه اظهار کرد: در حالی که در گفت و گو با مقامات اقتصادی کشورمان و روسیه همه قول همکاری و رفع موانع را می دهند اما در عمل اتفاق خاصی نمی افتد.

وی همچنین از تشکیل کمیسیون مشترک تجاری دو کشور در آینده نزدیک خبر داد و از فعالان اقتصادی خواست پیشنهادات خود در زمینه رفع موانع موجود را به این کمیسیون ارایه دهند و به آینده امیدوار باشند.

 همایش و نمایشگاه صنعت مواد غذایی روسیه با حضور 25 شرکت معتبر تولیدکننده انواع مواد غذایی این کشور امروز (11 آبان) در هتل پارسیان آزادی تهران برگزار شد.

هدف از برگزاری این نمایشگاه آشنایی بازرگانان دو کشور با یکدیگر برقراری روابط نزدیک میان آنها در زمینه تولید، تامین، شبکه توزیع و فروشگاه های زنجیره ای اصلی است.

ارسال نظر