۰ نفر

جزئیات جدید از ‌ریزش سنگین معدن در شازند/ آخرین وضعیت مفقودین

۲۷ خرداد ۱۴۰۳، ۱۷:۲۹
کد خبر: 848128
جزئیات جدید از ‌ریزش سنگین معدن در شازند/ آخرین وضعیت مفقودین

ساعت ۹:۴۵ دقیقه صبح امروز یکی از معادن اطراف شازند ریزش کرد که بلافاصله ۷ تیم واکنش سریع، یک تیم کوهستان و ۶ تیم سگ‌های جستجو در منطقه حضور پیدا کردند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل ازتسنیم از اراک، در ساعت 9:45 دقیقه صبح امروز خبر ریزش یکی از معادن اطراف شازند به ستاد مدیریت بحران واصل شد که بلافاصله عوامل امدادی و بخش‌های فنی و مهندسی از سطح شهرستان‌های اراک و شازند برای برآورد حادثه حضور پیدا کردند.

4 راننده زیر آوار سنگ‌ ماندند

به دنبال وقوع حادثه ریزش کوه حوالی ساعت 10 صبح امروز در محدوده معدن شماره 5 شن و ماسه شهرستان شازند، چهار نفر شامل دو راننده کمپرسی و دو راننده بیل مکانیکی که در محل حادثه مشغول فعالیت بوده‌اند که زیر آوار ریزش کوه حبس شده‌اند.

‌گروه‌های امدادی و سگ‌های زنده یاب با رعایت نکات ایمنی زیر نظر مهندسان معدن در حال جستجوی منطقه هستند.

‌روز گذشته در محدوده معدن عملیات انفجار بوده و احتمال اینکه ریزش به علت اصولی نبودن انفجارها و نیز بارش‌های شب گذشته اتفاق افتاده باشد وجود دارد.

صاحب معدن شازند بازداشت شد

‌مهدی هشت‌رودی دادستان عمومی و انقلاب شهرستان شازند ‌در ‌ارتباط‌ با حادثه ریزش معدن در این شهرستان بیان کرد: حدود ساعت 10 امروز اعلام شد که یک معدن در منطقه شازند ریزش کرده و 4 ماشین معدن کاری به همراه راننده‌ها زیر آوار مانده‌اند.وی افزود: با توجه به حجم بالای ریزش سنگ بر روی ماشین‌های معدنکاری، سگ‌های زنده‌یاب به محل اعزام شدند. همچنین از شهرستان‌های اطراف درخواست کمک شده تا به آواربرداری کمک شود.

هشت‌رودی گفت: دستور داده شده نیروها و امکانات معادن اطراف برای آواربرداری و پیدا کردن افراد مفقودی کمک کنند.

دادستان شهرستان شازند بیان کرد: با دستور قضایی صاحب معدن بازداشت شده است.

️حجم آوار فروریخته سنگین است

شهرجردی؛ مدیرعامل هلال‌احمر استان مرکزی گفت: حجم آوار فروریخته سنگین است و 4 نفر در حال حاضر مفقود هستند. تلاش 14 تیم امدادی هلال‌احمر شامل تیم‌های واکنش سریع جست‌وجو و نجات، تیم‌های آنست (سگ‌های جست‌وجوگر) و تیم امداد کوهستان هلال‌احمر در محل حادثه برای دسترسی به محبوس شدگان زیر آوار ادامه دارد.

وی افزود: 7 تیم واکنش سریع، یک تیم کوهستان و 6 تیم سگ های جستجو در منطقه حضور دارند و عملیات جستجو و دسترسی به افراد محبوس ادامه دارد.

توضیحات استاندار مرکزی درباره ریزش معدن

حجم ریزش کوه بسیار بالاست و متأسفانه تعداد محدودی از عوامل اجرایی داخل معدن، گرفتار شده‌اند که اولویت اصلی در حال حاضر نجات جان این افراد است.

عوامل فنی و مهندسی از سازمان نظام مهندسی معدن در منطقه حضور دارند و گزارش دقیق پس از بررسی‌های فنی و مهندسی از سوی عوامل مربوطه اعلام خواهد شد.

هم‌اکنون در حال آماده‌سازی مسیر برای ورود تجهیزات سنگین هستیم، بخشی از تجهیزات و عوامل امدادی به همراه سگ‌های زنده‌یاب در محل حضور دارند.

جزئیات جدید از حادثه

حادثه ریزش کوه در شازند حوالی ساعت 11.30 پیش از ظهر امروز در محدوده یک معدن شن و ماسه رخ داده و در زمان وقوع آن کارگران در حال کار بوده‌اند.

براساس گزارش میدانی و اولیه خبرنگار تسنیم، احتمال حضور 3-4 کارگر در محل معدن در زمان حادثه وجود دارد، این درحالیست که هم اکنون گروههای امدادی در منطقه حاضر شده اند و در حال امدادرسانی هستند.

آماده باش اورژانس هوایی

بهروز ایران‌نژاد رئیس اورژانس پیش‌بیمارستانی استان مرکزی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به وضعیت امدادرسانی اظهار داشت: درحال حاضر دو تیم فوریت پزشکی به محل حادثه اعزام شده اند.

وی افزود: با توجه به شرایط مفقودین و احتمال زنده ماندن افراد اورژانس هوایی نیز در حالت آماده باش است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha