۰ نفر

مسعود پزشکیان: مفهوم آزادی را لگدمال نکنیم

۲۷ خرداد ۱۴۰۳، ۱۴:۲۸
کد خبر: 848091
مسعود پزشکیان: مفهوم آزادی را لگدمال نکنیم

«مسعود پزشکیان» نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اینکه ایران گرفتار تفرقه و نفاق شده است، تاکید کرد: باید اختلافات را کنار گذاشته و گفت وگو کنیم، چراکه تعرض به سلیقه‌ها جز تخریب فایده‌ای ندارد.

به گزارش اقتصادآنلاین، نشست انتخاباتی مسعود پزشکیان نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری ظهر امروز یکشنبه - ۲۷ خرداد - به دعوت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی در تالار شهید چمران دانشکده فنی این دانشگاه آغاز شد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در این نشست پس از تشریح برنامه‌های خود، به پرسش دانشجویان پاسخ می‌دهد.

پزشکیان در این نشست اظهار داشت: عامل اصلی همه گرفتاری ها این است که یک جناح تصور کند خودش حق و بقیه ناحق هستند. باید بپذیریم که حق مال همه مردم و قومیت ها و سلیقه هاست. تعرض به سلیقه‌ها جز تخریب فایده ای ندارد.

وی با اشاره به اینکه ایران گرفتار تفرقه و نفاق شده است. باید اختلافات را کنار بگذاریم و گفت وگو کنیم، اضافه کرد: اینکه بگوییم من سنگ را عبادت می کنم. تو چرا بی احترامی می کنی؟ دنیایی نیست که با هم دعوا کنیم. با دستور اتفاقی نمی‌افتد.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری یادآورشد: حضرت علی(ع) به مالک اشتر می گوید نگو من امیرم. نگو من دستور می دهم و بقیه اطاعت می کنند. بنابراین آمرانه با مردم صحبت نکنیم. با امر و نهی نمی شود. با منطق بگوییم. اخراج کردن و پرونده درست کردن در دانشگاه جایی از اعراب ندارد.

پزشکیان ادامه داد: من در ماجرای دانشگاه شریف در مجلس گفتم مگر دانشجو را می زنند؟ ولی وقتی نقد می کنیم نباید توهین کنیم. نباید به کسانی توهین کنیم که یک عده را مقابل خودمان قرار دهیم.

با اخراج و پرونده‌سازی مشکل حل نمی‌شود

وی بیان داشت: توهین دعوا به وجود می آورد. باید اختلافات را حل و تحمل خودمان را بیشتر کنیم. کسی را به فکر اندیشه در دانشگاه مارک دار نکنیم. اگر جوابی نداریم با اخراج و پرونده سازی مشکل حل نمی‌شود.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه اگر کسی مستندات و شواهد علمی آورد چرا من نپذیرم؟، گفت: نمی شود در این کشور به توسعه فکر کنیم و با دنیا ارتباط منطقی نداشته باشیم. نمی توانیم به دیگران چنگ و دندان نشان دهیم. باید با دنیا تعامل و مدارا کنیم.

خدا وکیلی ما آزادی را به کجا رساندیم؟

پزشکیان یادآورشد: من قرار نیست با کسی دعوا کنم. ما همه عیب داریم. ولی مزیت هایی هم داریم. بیایید خوبی‌های هم را ببینیم. هر کسی بهتر است باید انتخاب شود. نه کسی که از جناح من است. سرود ملی ما می گوید آزادی. خدا وکیلی ما آزادی را به کجا رساندیم؟

وی تاکید کرد: آزادی این نیست که فقط من حرف بزنم و پست ها را بگیرم. باید بر اساس شایستگی باشد.

در ادامه این نشست دانشجویان نیز با بیان این مطلب که مدیران دانشگاه از سوی امنیتی ها انتخاب می‌شوند و پس از جنبش مهسا دخالت نهادهای امنیتی در دانشگاه اوج گرفته است، چند سوال خطاب به پزشکیان مطرح کردند از جمله اینکه آیا رئیس جمهور توانایی ساماندهی دارد؟ آبان خونین ۹۸ از ذهن جامعه ایران پاک نشده است. نسبت خود را با این وقایع مشخص کنید؟ نظر شما درباره حجاب اجباری و برخورد خشونت آمیز با زنان چیست؟ نسبت شما با جنبش زن، زندگی، آزادی چیست؟

پزشکیان نیز در پاسخ به این پرسش ها توضیح داد: من درباره مهسا امینی تنها کسی بودم که صریح صحبت کردم. حق و حقوق همه باید حفظ شود.
باید منت دانشمند را بکشیم هر چند همفکر ما نباشد

وی با بیان اینکه سه قوه هر کدام اختیاراتی دارند، خاطرنشان کرد: من آیین نامه انضباطی و نوع برخورد با دانشجویان و اساتید را عوض می کنم. کسی که دانشمند است به خاطر تفکرش نباید با او برخورد شود. باید منتش را بکشیم.

این نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان این نکته که ممکن است خیلی از جراحان قلب عقیده من را نداشته باشند ولی من دست آنها را می‌بوسم، گفت: من رئیس دانشگاه بودم. فهمیدم یک عده در خوابگاه کمد دانشجویان را کنترل و بررسی کردند. همه آنها را عوض کردم. شما دانشجویان احترام افراد را نگه دارید و توهین نکنید.

مفهوم آزادی را لگدمال نکنیم

پزشکیان با تاکید بر اینکه بنده رهبری را قبول دارم. به رهبری توهین نکنید. چون من به او اعتقاد دارم، یادآورشد: من حق ندارم به شما توهین کنم. نمی‌شود به هر کسی که دلمان خواست توهین کنیم. مفهوم آزادی را لگدمال نکنیم.

وی اضافه کرد: آمریکایی‌ها در یک مسابقه والیبال به ماه مبارک رمضان احترام گذاشتند. دانشگاه جای منطق است.

سوال دیگر دانشجویان از پزشکیان این بود که آیا قوه مجریه توان حفظ استقلال و اداره کشور را دارد؟ آیا زندانیان را آزاد می‌کنید؟ حسن روحانی از حصر اختر گفت و منزوی شد.

این نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اینکه قوا مستقل هستند و اکنون برخی افراد که در شستا و شرکت‌های تامین اجتماعی که تجارت می کنند، حساب پس نمی دهند، اظهار داشت: خودشان دولت در دولت هستند. به قوای امنیتی ربطی ندارد. من اجازه نمی‌دهم آنجا دخالت کنند. هیات مدیره‌ای از اقوام درست کرده‌اند. یک بنگاه خصوصی روز به روز ضرر می‌دهد.

پزشکیان به این مطلب هم اشاره کرد که اصلاح ساختار اداری ربطی به ارگان‌های دیگری ندارد. من به مذهبی بودن آدم ها کاری ندارم. به عملکرد کار دارم.

وی افزود: زندان جزو مسئولیت‌های من نیست. با یک قوه دیگر است. من اختیار این کار را ندارم. چرا از من سوال می‌کنید؟ آنهایی که شعار دادند اختیار نداشتند. من به شما خیانت نخواهم کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha