۰ نفر

اقتصاد آنلاین گزارش می دهد؛

باز شدن گره‌ها با مذاکرات/ دیپلماسی، «حمید نوری» را آزاد کرد

۲۷ خرداد ۱۴۰۳، ۱۴:۴۷
کد خبر: 848068
باز شدن گره‌ها با مذاکرات/ دیپلماسی، «حمید نوری» را آزاد کرد

حمید نوری بعد از تحمل ۱۶۸۰ روز اسارت در زندان سوئد دیروز به ایران بازگشت؛ موضوعی که اتفاق مهمی در عرصه دیپلماسی به شمار می رود و بسیاری از تحلیلگران عرصه بین الملل را نسبت به اقدام سوئد حیرت زده کرد؛ حال آنکه به نظر می رسد که این بازگشت، از آثار به نتیجه رسیدن مذاکرات در عمان و اقتدار دیپلماسی ایران می‌‎دانند.

به گزارش اقتصاد آنلاین، دولت عمان اعلام کرد که در نتیجه درخواست دولت‌های ایران و سوئد از سلطنت عمان برای میانجیگری در پرونده زندانیان ۲ کشور، تلاش های عمان منجر به توافق میان ۲ طرف برای تبادل زندانیان شده و ساعاتی پس از انتشار این خبر نوری وارد تهران شد.

دیروز (شنبه) زندانیان تهران و استکهلم به مسقط انتقال داده شدند و بعد به کشورهای خود بازگشتند. سلطنت عمان از فضای مثبت در مذاکرات دو طرف ایرانی و سوئدی در مسقط تمجید کرد. در این جابجایی اولف کریسترسن، نخست‌وزیر سوئد، از بازگشت ۲ شهروند زندانی این کشور در ایران به نام‌های سعید عزیزی و یوهان فلودروس به سوئد خبر داد.

علی باقری کنی، سرپرست وزارت امور خارجه بعد از این آزادی گفت: در آستانه اعیاد مبارک قربان و غدیر، حمید نوری پس از تحمل ۱۶۸۰ روز اسارت در زندان سوئد، با دیپلماسی مقتدرانه به ایران عزیزمان بازگشت. اهتمام و جدیت رئیس جمهور شهید و برادر شهید امیرعبداللهیان در پیگیری حقوق ایرانیان فراموش شدنی نیست. او البته از نقش مثبت سلطنت عمان در این مسیر تشکر کرد.

همچنین کاظم غریب‌آبادی، معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه نیز در پیامی در شبکه ایکس این موفقیت را مرهون تلاش همکاران خود در قوه قضائیه، وزارت اطلاعات، وزارت خارجه، به خصوص برادرم شهید امیر عبداللهیان، دانست.

حمید نوری کیست؟

حمید عباسی معروف به حمید نوری، دادیار سابق قوه‌ قضاییه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ (نهم نوامبر ۲۰۱۹) به محض ورود به فرودگاه آرلاندا در استکهلم سوئد بازداشت شد. او به اتهام مشارکت در اعدام زندانیان امنیتی اعضای سازمان مجاهدین در تابستان سال ۱۳۶۷ طی جلساتی در دادگاه سوئد محاکمه و در نهایت به حبس ابد محکوم شد.

وکلای حمید نوری و نیز بسیاری از وکلای بین‌المللی در اظهارات متعدد، روند و اصل دادگاه حمید نوری را متاثر از سیاسی کاری و خارج از قواعد و موازین حقوقی بین‌المللی و حتی قوانین داخلی سوئد عنوان کردند. در واقع، روند دادگاه تجدید نظر حمید نوری از ۱۱ ژانویه ۲۰۲۳ (۲۱ دی ۱۴۰۱) آغاز و در چند مرحله برگزار شد؛ اما آخرین دور از دادگاه تجدیدنظر حمید نوری در آبان گذشته برگزار شد و در نهایت این روند در روز ۱۷ آبان ۱۴۰۲ به پایان رسید.

در پایان دادگاه تجدیدنظر، دادگاه با صدور قراری اعلام کرد که حکم نهایی درباره پرونده حمید نوری در روز ۱۹ دسامبر (۲۸ آذر ۱۴۰۲) صادر و در دسترس قرار گرفت.

اسفندماه سال گذشته بود که دادگاه عالی سوئد با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که درخواست تجدیدنظر حمید نوری را رد کرده و بر این اساس دادگاه عالی سوئد درخواست تجدیدنظر حمید نوری را رد و حکم حبس ابد وی را تایید کرد تا در نهایت، پس از قطعی شدن حکم حبس ابد حمید نوری از سوی دیوان عالی این کشور، وی به یک سوئیت امنیتی منتقل شد.

پس از آزادی وی، وکیل حمید نوری با حضور در برنامه تلویزیونی درباره آزادی وی گفت: یک شهروندمان از اسارت نجات داده شده است. او به این نکته اشاره کرد که جمهوری اسلامی ایران با یک دیپلماسی مقتدرانه در کنار فعالیت‌های حقوقی و غیره توانسته وظیفه‌ای را که در قبال شهروندان خود داشته، به درستی انجام دهد و دست کم یک شهروند خود را که بیش از ۵ سال در سلول انفرادی در شرایط سخت بوده است، آزاد کند.

او اعلام کرد: شاید برخی بگویند یک شهروند در کشوری مثل سوئد کشور که عضو اتحادیه اروپاست بوده است ولی واقعیت این است که نه این طور نیست؛ زیرا به نظرم سخت ترین دوران زندگی آقای نوری در همین سلول انفرادی بوده است.

حمید نوری پرونده قضاوتش را مهم، حساس، پراضطراب و پردلهره خواند

حمید نوری نیز در فرودگاه مهرآباد و پس از بازگشت به ایران از خانواده، مردم ایران و دست اندرکاران تشکر کرد و گفت: پرونده بسیار سخت، پیچیده، مهم، حساس، پراضطراب و پردلهره‌ای بود و زحمات فراوانی کشیده شد و با دعاهایی که خانواده‌ام و مردم عزیز و دوستانم و همکاران کردند، یقین دارم که دعاها موثر بوده و خدا کمک کرد.

وی ادامه داد: پیام اول من، تشکر است. خدا از شما قبول کند و اگر کاری کردید، به خاطر خدا انجام دادید و خدا از شما قبول کند. یک پیام کوتاه هم برای تروریست‌ها، منافقین و در رأس آن‌ها اسرائیل کودک‌کش دارم که به این پرونده خیلی دلخوش کرده بود.

نوری در ادامه با اشاره به آوارگی منافقین در کشورهای دیگر از جمله آلبانی گفت: من حمید نوری و در آستانه عید قربان، عید غدیر و روز عرفه در تهران هستم. شما دل‌خوش کرده بودید، اما شما کجا هستید و من کجا هستم؟! شما می‌گفتید که خداوند هم نمی‌تواند حمید نوری را آزاد کرد ولی دیدید که خداوند من را در روز عرفه آزاد کرد.

وی با قدردانی از تمام افرادی که برای آزادی او زحمت کشیدند، تشکر و قدردانی کرد و در بخشی از صحبت‌های خود در مورد شهید ابراهیم رئیسی نیز گفت: آقای رئیسی خیلی زحمت کشیدند، پیگیر پرونده بودند و من به ایشان علاقه و وابستگی شدیدی داشتم.

او در ادامه گفت: من در سلول انفرادی بسیار تلاش کردم که در انتخابات ریاست‌جمهوری گذشته شرکت کنم و به حاج آقا رئیسی رای بدهم، حتی سفارت در این زمینه با من همکاری سخت می‌کرد و من به آن‌ها گفتم اگر صندوق رای نیاورید تا من رای بدهم دیگر با شما ملاقات نمی‌کنم. من در انتخابات شرکت کردم و به آقای رئیسی رای دادم.

دومین اقدام موفق دولت سیزدهم در آزادی زندانیان

با بازگشت حمید نوری، این دومین اقدام دولت سیزدهم در تبادل زندانی با کشورهای غربی است. پیش از این پنج شهروند دوتابعیتی ایرانی-‌آمریکایی زندانی در ایران با پنج شهروند ایرانی محبوس در آمریکا مبادله شدند.

این تبادل هم ثمره مذاکرات دوحه میان تهران و واشنگتن به طور غیرمستقیم بود. در حقیقت آمریکا و ایران به توافقی دست یافتند که بر اساس آن در ازای دسترسی تهران به ۶ میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده خود برای مقاصد بشردوستانه و آزادی چندین ایرانی زندانی توسط آمریکا، تهران پنج زندانی آمریکایی را آزاد خواهد کرد.

هر بار ایران از در مذاکره و دیپلماسی قوی وارد شده، نشان داده است که می‌تواند گره‌های کور بین المللی را باز کند. این را در پرونده آزادی زندانیان ایرانی در آمریکا و آزادی حمید نوری می‎تواند درک کرد. این شرایط نشان می‌دهد ایران می‌‎تواند با مذاکره، دیگر گره‌های کور سیاست خارجی کشور را باز کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha