فرهاد نیلی

اقتصاددان

مدرک تحصیلی

کارشناسی ریاضیات کاربردی؛ دانشگاه صنعتی شریف

کارشناسی ارشد برنامه‌ریزی سیستم‌های اقتصادی؛ دانشگاه شهید بهشتی

دکتری اقتصاد کلان؛ دانشگاه یورک انگلستان

سوابق اجرایی

 نماینده ایران در بانک جهانی

مشاور رئیس کل بانک مرکزی ایران

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی

دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف مدیرکل اقتصادی

مدیر کل اقتصادی بانک مرکزی ایران

معاون اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی ایران

کارشناس اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی ایران 

مدرس اداره بررسی‌ها و سیاست های اقتصادی بانک مرکزی ایران

محقق دانشکده اقتصاد، دانشگاه کیل، انگلستان

محقق پژوهشکده پولی و بانکی، بانک مرکزی ایران

دفتر اقتصاد کلان، سازمان برنامه و بودجه

توضیحات

مسعود نیلی، دانش‌آموخته کارشناسی ریاضیات کاربردی از دانشگاه صنعتی شریف، کارشناسی ارشد سیستم‌های اقتصادی از دانشگاه شهید بهشتی و دکتری اقتصاد از دانشگاه یورک انگلستان می‌باشد. نیلی از سال۱۳۸۷ تا ۱۳۸۹ مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی ایران بود. او از ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۵رئیس پژوهشکده پولی و بانک مرکزی را بر عهده داشت و از مرداد ۱۳۹۴ تاکنون نماینده ایران در بانک جهانی است.

 

 

 • میرشجاعیان حسینی طی روزهای آتی به عنوان نماینده ایران در بانک جهانی در شهر واشنگتن آمریکا، جایگزین فرهاد نیلی خواهد شد.

 • نماینده ایران در بانک جهانی اواخر سال بازنشسته شد و پاداش پایان خدمت خود را هم دریافت کرد اما همچنان به عنوان نماینده ایران در بانک جهانی به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

 • با توجه به اخبار رسیده به اقتصادآنلاین رئیس کل بانک مرکزی به زودی تغییر خواهد کرد. دولت در حال بررسی گزینه های مختلف برای ریاست کلی بانک مرکزی است. به همین بهانه اقدام به بررسی بهترین گزینه ها برای ریاست کلی بانک مرکزی کردیم.

 • رضایت در گرو اولویت قرار گرفتن بیکاری بر تورم است

  یافته‌های جدید فرهاد نیلی، اقتصاددان برجسته ایرانی درس بزرگی برای دولت یازدهم به همراه دارد.

 • کمتر هستند سرپرستان خانوارهایی که با آغاز دوران بازنشستگی دغدغه تامین معیشت خانواده شان را نداشته باشند؛ خیلی از آنها درست از روزی که حکم بازنشستگی خود را تحویل می‌گیرند باید دنبال شغل تازه‌یی برای خود باشند.

 • با حکم رییس کل بانک مرکزی فرهاد نیلی- رییس پژوهشکده پولی و بانکی- نماینده ایران در بانک جهانی شد.

 • به گزارش اقتصاد آنلاین، گزارش پژوهشی با عنوان "برآورد ارزش خدمات خانگی کشور: با تأکید بر خدمات زنان خانه‌دار بر اساس استانداردهای حساب‌های اقماری خانوار" اخیراً توسط پژوهشکده پولی و بانکی منتشر شده است.

 • نرخ‌های ایده‌آل برای‌سال۹۴ از زبان فرهادنیلی

  رییس پژوهشکده پولی و بانکی با تاکید بر اهمیت دستیابی به تورم تک رقمی پایدار معتقد است که برای امسال تکرار رشد اقتصادی و ادامه روند کاهشی تورم بسیار سخت خواهد بود؛ از این رو ثبات و پیش‌بینی پذیر بودن تورم و همچنین نگه داشتن رشد اقتصادی در محدود سه درصد می تواند سیاست ایده‌آلی برای اقتصاد ۱۳۹۴ باشد.

 • طبیبیان:به‌نتیجه‌رسیدن توافق نیاز‌به لابی‌دارد

  نخستین نشست تحلیل اقتصاد ایران در دوره پس از تحریم با عنوان «اقتصاد ایران، اقتصاد جهان: آماده‌سازی برای دوران انتقال» و با حضور محمد طبیبیان، فرهاد نیلی و موسی غنی‌نژاد و به میزبانی اتاق بازرگانی تهران برگزار شد.

 • "باید منطق دور زدن تحریم‌ها را کنار بگذاریم"

  نشست "اقتصاد ایران، اقتصاد جهان، آماده‌سازی برای دوران انتقال" به میزبانی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران برگزار شد. در این نشست مسعود خوانساری، فرهاد نیلی، موسی غنی‌ نژاد و محمد طبیبیان به ارائه تحلیل خویش از وضعیت کنونی اقتصاد ایران و شرایط پساتحریم، پرداختند.

 • ضرورت نظارت شورای رقابت بر نرخ سود بانکی

  رئیس پژوهشکده پولی و بانکی برای نخستین بار از ضرورت ورود شورای رقابت به موضوع تعیین نرخ سود سپرده های بانکی سخن گفت.

 • مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور ضمن تاکید بر ضرورت اصلاح رابطه «بانک و بنگاه»، «بانک و بخش ساخت‌وساز» و «بانک و دولت» برای عبور از معضل تنگنای مالی گفت: انجام این اصلاحات حتی در شرایط مساعد اقتصاد نیز بسیار دشوار است چه رسد به اینکه در حال حاضر در شرایط کاملاً نامساعد اقتصادی قرار داریم.

 • تقابل‌دیدگاه ۲فرمانده‌اقتصادی برسر سیاست‌های‌ارزی

  بیست و پنجمین همایش سالانه سیاست های پولی و ارزی در حالی آغاز شد که نیل به تورم تک رقمی به عنوان مهم ترین هدف تیم اقتصادی دولت مطرح شده است. همچنین در این همایش در حالیکه رئیس کل بانک مرکزی وعده یکسان سازی نرخ ارز بعد از رفع تحریم ها را داد اما در مقابل وزیر اقتصاد از سیاست‌های نرخ ثابت ارز انتقاد کرد.

 • رئیس پژوهشکده پولی و بانکی در آستانه برگزاری همایش سیاست‌های پولی و ارزی کشور درباره تک رقمی کردن تورم در سال ۱۳۹۵ گفت:‌ در حال حاضر حکایت ما در کنترل تورم حکایت راننده‌ای است که اگر بخواهد سرعت خود را کم کند دیگر نمی‌تواند ترمز دستی بکشد.

 • در حالی که از مهر ماه سال ۹۲ تا فروردین سال جاری نرخ تورم در مسیر نزولی قرار گرفته بود و در دومین سال سال جاری روند کاهشی نرخ تورم پس از ۲۰ ماه متوقف شد.

 • رئیس پژوهشکده پولی وبانکی بانک مرکزی از برنامه دولت برای تک رقمی کردن تورم در سال‌های ۹۵ و ۹۶ خبر داد و گفت: در سه گام تورم را تک رقمی می‌کنیم.

 • اثر رفع تحریم‌های بانک مرکزی، دومین نشست از سلسله نشست‌های تحلیل شرایط اقتصادی کشور پس از لغو تحریم‌هاست که توسط پژوهشکده پولی و بانکی در محل این پژوهشکده برگزار شد.

 • دسترسی خانوارها به خدمات مالی در یک پژوهش رسمی بررسی شد؛

  بررسی‌های یک پژوهش مختصات افراد وام گیرنده در خانوار شهری را مشخص کرده است.

 • در چهارمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت مطرح شد؛

  چهارمین همایش دو روزه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت که روز گذشته در مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد تهران با حضور مسوولان اقتصادی و بانکی و کارشناسان کشور آغاز به‌کار کرد امروز به کار خود پایان خواهد داد.

 • رییس موسسه پولی و بانکی بانک مرکزی معتقد است نفت ۷۲ دلاری در لایحه بودجه سال آینده معتبر نیست. این در حالی است که روز گذشته وزیر نفت این نرخ را منطقی دانست.

 • گلایه از نفت ۷۲ دلاری در بودجه

  رئیس پژوهشکده پولی و بانکی با بیان اینکه نفت ۷۲ دلاری دربودجه ۹۴ اصلا رقم معتبری نیست، گفت: تورم به هسته سخت خود رسیده است و دولت بسته ویژه‌ای در این زمینه دارد.

 • رئیس پژوهشکده پولی و بانکی خبر داد؛

  رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی با بیان اینکه رویکرد برنامه پنجم توسعه در نحوه تعیین نرخ سود بانکی قابل دفاع نیست، گفت: در این زمینه بانک مرکزی گزارشی را تهیه و یک بار هم به شورای پول و اعتبار ارائه کرده است و تلاش می‌کند اعضای شورا را قانع کند.

 • فرهادنیلی مشکل کمبوداعتبارات‌خرد را بررسی‌کرد؛

  فرهاد نیلی ریاست پژوهشکده پولی و بانکی در مقاله‌یی با همکاری خانم امینه محمودزاده به بررسی مشکل دیرپای اقتصاد ایران یعنی تنگنای اعتباری بنگاه‌ها در تامین مالی سرمایه‌گذاری و سرمایه در گردش پرداخت.

 • فرهاد نیلی در گزارشی راهکار ارایه داد

  رییس موسسه پژوهشکده پولی و بانکی به‌همراه یکی از پژوهشگران این موسسه که پیش از این نتایج یکی از پژوهش‌های خود را در سایت این پژوهشکده منتشر کرده بود روز گذشته گزارش نسبتا مشروحی از «مطالبات غیرجاری یا دارایی‌های مسموم بانک‌ها» را نیز انتشار داد.

 • آمارهایی از نرخ ابتلا به فقر در کشور

  آخرین آمارها از نرخ ابتلا به فقر، نابرابری و رفاه در ایران در جلسه کمیسیون راهبردی چشم انداز مجمع تشخیص مصلحت نظام ارایه شد که براساس آن تبدیل وضعیت سرپرست خانوار از شاغل به بازنشسته احتمال فقر خانوار را افزایش می دهد.

 • در میزگرد چهار اقتصاددان بررسی شد؛

  چهار اقتصاددان برجسته در میزگردی به بررسی وضعیت اقتصادی کشور و عملکرد دولت در یک‌سال گذشته پرداختند و آینده اقتصاد ایران را مورد ارزیابی قرار دادند.

 • رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی:

  رئیس پژوهشکده پولی و بانکی با اشاره به کاهش نرخ تورم در ماه‌های اخیر گفت: این کاهش عمدتا ناشی از انضباط پولی، انضباط در بودجه، ثبات نرخ ارز و رکود اقتصاد است و هنوز به مرز‌های سیاست‌گذاری موثر در کاهش نرخ تورم نرسیده‌ایم.

 • واکاوی بسته خروج از رکود دولت یازدهم

  فرهاد نیلی بسته خروج از رکود دولت را واکاوی کرده و از غفلت تاریخی اقتصاد ایران در پرداختن به بخش عرضه سخن می‌گوید.

 • رئیس پژوهشکده پولی و بانکی با بیان اینکه براساس بسته خروج غیرتورمی از رکود،تورم نقطه به نقطه مبنای نرخ سود قرار می‌گیرد،گفت: با توجه به اینکه تورم نقطه به نقطه در ۱۴.۷ درصد است، شناورسازی نرخ‌ سود،‌ منجر به کاهش سود بانکی می‌شود.

 • رئیس پژوهشکده پولی و بانکی با بیان اینکه براساس بسته خروج غیرتورمی از رکود،تورم نقطه به نقطه مبنای نرخ سود قرار می‌گیرد،گفت: با توجه به اینکه تورم نقطه به نقطه در ۱۴.۷ درصد است، شناورسازی نرخ‌ سود،‌ منجر به کاهش سود بانکی می‌شود.

 • رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی با بیان اینکه باید سیاست‌های کنترل قیمت را کنار بگذاریم، گفت: امیدوارم در سال ۹۳ رشد اقتصادی مثبت شود ولی رسیدن به میزان قبل از رکود زمان می برد و مردم هم باید باور کنند که تولید کردن راه خروج از رکود است.

 • فرهاد نیلی تشریح کرد؛

  رییس پژوهشکده پولی و بانکی با تحلیل وضعیت کنونی بازار ارز، گفت: بانک مرکزی هم‌اکنون ثبات بازار را با حداقل هزینه‌کرد از ذخایر خارجی دنبال می‌کند.

 • سکوت برنامه پنجم درباره استقلال بانک مرکزی

  رئیس پژوهشکده پولی و بانکی از دستور رئیس کل بانک مرکزی برای رتبه بندی فصلی بانکها خبر داد و گفت: صکوک بین دین به عنوان بازار مکمل اوراق مشارکت در شورای فقهی بانک مرکزی به تصویب رسید.

 • فرهاد نیلی، رئیس‌ پژوهشکده پولی و بانکی تحلیل کرد؛

  فرهاد نیلی، رئیس پژوهشکده پولی و بانکی، چهار انگاره نادرست حاکم بر مباحث پیرامون نرخ سود را در فضای اقتصادی کشور تشریح کرد.

 • پازل «رکود»، «تولید» و «تورم» در یک نشست تخصصی بررسی شد

  ترجیع‌بند پایانی همایش راهکارهای خروج از شرایط رکود تورمی روز پرکاری را پشت‌سر گذاشت. فرهاد نیلی، رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی در حالی درباره «سیاست‌های پولی و ...

 • الزامات سیاست‌گذاری پولی سال ۱۳۹۳؟

  فرهاد نیلی، رئیس پژوهشکده پولی و بانکی، با بیان اینکه دولت یازدهم در هفت ماه فعالیت خود در سال ۱۳۹۲، رویکرد خود را معطوف به «کنترل خسارات ناشی از رخدادها و سیاست‌های قبلی» کرده بود، تاکید کرد که ...

 • نیلی برای بخش خصوصی موانع تولید را شفاف کرد

  رئیس پژوهشکده پولی و بانکی کشور گفت: نظام بانکی کشور ۹۰ درصد بیش از توان خودش تسهیلات ارائه کرده و بدهکارترین بانک‌ها به بانک مرکزی، دو بانک مسکن و صنعت و معدن هستند.

 • سیستم بانکی مانند دیگر بخش‌های اقتصاد کشور، هم‌اکنون با مشکلات حادی دست و پنجه نرم می‌کند. کمبود منابع در برابر رشد مصارف یا همان وام‌خواهی از بانک‌ها در کنار تکالیف از قبل مانده و در انتظار پرداخت پول، دوران حساسی را رقم زده است.

 • انتقاد رئیس پژوهشکده پولی از سازمان های اقتصادی

  رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی، اذعان کرد: شدت گرفتن تحریم ها در سال ۹۱، آثار منفی ر ا بر اقتصاد و به خصوص بازار ارز بر جای گذاشت.

 • فرهاد نیلی بررسی کرد؛

  در حالی که بر اساس ارقام اعلام شده از سوی بانک مرکزی، نرخ تورم در فروردین ماه امسال به بیش از ۳۲ درصد افزایش پیدا کرده است؛ یافتن راه‌حل‌هایی کاربردی برای کاهش تورم، به چالش بزرگ سیاست گذار پولی تبدیل شده است. در میان سیاست‌گذاری‌های پولی، کنترل نرخ تورم در برنامه‌های توسعه‌ای دوم تا چهارم به گونه‌ای هدفگذاری شد که در سال پایانی اجرای آن برنامه، روند نزولی داشته باشد.

 • تهدید بزرگ: مخاطرات تورم مزمن

  رئیس پژوهشکده پولی بانکی بانک مرکزی که در اتاق تهران و در جمع فعالان بخش خصوصی در مورد «پول، تورم و نقش بانک مرکزی» سخن می‌گفت بزرگ‌ترین خطر پیش روی کشور را عادت کردن به تورم مزمن عنوان کرد.

 • مهار کدام عارضه مهم‌تر است؟ بیکاری یا تورم؟ هفته نامه تجارت فردا با این پرسش به دیدار رئیس پژوهشکده پولی و بانکی رفته و او این پاسخ را عنوان کرده است : «می‌توانیم همزمان افزایش تورم و بیکاری یا کاهش هر دو را داشته باشیم.»

 • بیست و دومین همایش سالانه سیاست های پولی و ارزی

  در حالی که سال گذشته اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی، نظارت بانک مرکزی بر بانکها را به چالش کشید، بانک مرکزی امسال همایش سالانه سیاست های پولی و ارزی را با موضوع " نظارت بانکی و سیاست های احتیاطی" برگزار می کند.