محمدهاشم پسران

اقتصاددان

مدرک تحصیلی

دکتری اقتصاد؛ دانشگاه کمبریج

دکتری افتخاری؛ دانشگاه ماستریخت

دکتری افتخاری؛ دانشگاه گوته فرانکفورت 

دکتری افتخاری؛ دانشگاه سالفورد

کارشناسی ارشد افتخاری؛ دانشگاه کمبریج

کارشناسی اقتصاد ری

سوابق اجرایی

استاد تمام بازنشسته دانشگاه کمبریج

صاحب کرسی عالی اقتصاد جان الیوت در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی

عضو پژوهشی پیوسته کالج ترینیتی، کمبریج 

استاد تمام اقتصاد و مدیر برنامه اقتصادسنجی کاربردی در دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس

استاد مدعو دانشگاه هاروارد، انستیتو مطالعات پیشرفته وین، دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، دانشگاه ملی استرالیا

عضو پیوسته فرهنگستان بریتانیا (British Academy)، جامعه اقتصادسنجی (Econometric Society) و مجله اقتصادسنجی (Journal of Econometrics)

رییس اسبق اداره پژوهش‌‎های اقتصادی بانک مرکزی ایران 

 معاون اسبق وزیر آموزش و پرورش ایران

کتاب‌ها

Analysis of Panels and Limited Dependent Variable Models 

Global and National Macroeconometric Modelling : A Long-Run Structural Approach

لینک‌های دیگر

صفحه محمد هاشم پسران در دانشگاه کمبریج

لیست مقالات علمی

توضیحات

محمدهاشم پسران، از سرشناس‌‎ترین اقتصاددانان ایرانی‎‌تبار جهان و مقیم بریتانیا است. او از حیث تعداد استناد به مقالات از بین ۲۰ اقتصاددان تراز اول اروپایی در فاصله سال‌‎های ۱۹۹۶-۱۹۹۳ در رتبه نوزدهم (پس از مارک بلاگ و قبل از انگوس مدیسون) قرار داشت. هم‎چنین، در رتبه‎‌بندی وب‎گاه ideas.repec در آوریل ۲۰۱۰ رتبه چهارمین اقتصاددان جهان (با ۴۲۷ امتیاز) را با توجه به تعداد استنادات به مقالاتش به دست آورد. وی همچنین، بنیانگذار مجله اقتصادسنجی کاربردی است؛ و به همراه برادر خود - بهرام پسران - نرم‌‎افزار اقتصادسنجی Microfit را طراحی و به بازار عرضه کرده‌‎اند.

 • یک اقتصاددان مطرح کرد؛

  پروفسور هاشم پسران معتقد است شرایط حمایت از افراد کم‌درآمد و آسیب‌پذیر در زمان کرونا باید فراهم شود؛ اما این حمایت تنها برعهده دولت نیست و همه مردم باید مشارکت داشته باشند. دولت نیز باید برنامه‌های خود را با شفافیت برای مردم توضیح دهد.

 • پیشنهاد پروفسور هاشم پسران به دولت برای گذر از بحران کرونا؛

  جهان پس از کرونا به چه شکل خواهد بود؟ این سؤالی است که اندیشمندان شاخه‌های مختلف علوم، این روزها تلاش دارند به آن پاسخ دهند.

 • محمد‌هاشم پسران سال‌هاست که در سطح اول اقتصاد آکادمیک جهان قرار داشته و حتی در سال ۲۰۱۳به‌عنوان یکی از شانس‌های اصلی دریافت جایزه نوبل اقتصاد مطرح شد. او دارای دکترای اقتصاد از دانشگاه کمبریج، استاد‌تمام بازنشسته دانشگاه کمبریج، صاحب کرسی عالی اقتصاد جان الیوت در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و عضو پژوهشی پیوسته کالج ترینیتی کمبریج است.

 • دکتر محمد هاشم پسران تشریح کرد:

  اقتصاددان برجسته ایرانی دردانشگاه کالیفرنیای جنوبی امریکا و استاد بازنشسته دانشگاه کمبریج تأکید دارد که برجام و سیاست‌های اقتصادی دولت روحانی موفقیت مهمی در بازگرداندن ثبات به اقتصاد کشور از جمله مهار تورم و بازیابی سهم صادرات نفت کشور در بازار جهانی داشته است.

 • جمعه و شنبه گذشته (۱۷ و ۱۸ ژوئن) شورای بین المللی اقتصاد ایران چهارمین کنفرانس خود درباره اقتصاد ایران را در شهر ماربورگ آلمان و به میزبانی موسسه مطالعات خاورمیانه (و مشخصا محمدرضا فرزانگان، صاحب کرسی اقتصاد خاورمیانه در این موسسه) برگزار کرد.

 • پروفسور محمدهاشم پسران تشریح کرد:

  برای آنکه بتوان وضعیت امروز اقتصاد کشور را بررسی کرد و چالش‌ها را شناخت و روش‌هایی برای حل آنها پیشنهاد کرد، شاید خوب باشد بر وضعیت کلی دهه گذشته نگاهی کوتاه بیندازیم.

 • کاندیدای ایرانی نوبل اقتصاد:

  هاشم پسران در این مقاله ، هشدارهایی در مورد شرایط پساتحریم ارائه کرده است.

 • بیم از ۵۰ میلیارد دلاری که مانع اصلاح اقتصادند

  پروفسور هاشم پسران با بیان چالش‌های اقتصاد ایران بر اصلاح و تعدیل اقتصاد برای ورود به شرایط پساتحریم تاکید کرد و نسبت به تبعات تعویق آن هشدار داد.

 • پروفسور هاشم پسران اقتصاددان برجسته ایرانی بسته پیشنهادی خود برای پساتوافق را ارائه کرد؛

  پروفسور محمدهاشم پسران، اقتصاددان برجسته ایرانی در جهان معتقد است اقتصاد ایران در سال‌های اخیر به واسطه مشکلات موجود در ۳ نقطه توقف کرده است؛ «کاهش سرمایه‌گذاری»، «کاهش توان تولید و خدمات» و «رکود و بیکاری» ۳ توقفگاه اقتصادی که مورد تاکید پروفسور هاشم پسران است.

 • "بانک‌مرکزی‌ در‌دوره‌شاه‌استقلال‌نداشت"

  پروفسور محمد هاشم‌پسران اعتقاد دارد: استقلال بانک مرکزی ایران در برخی دوره‌ها در جمهوری اسلامی از حکومت پهلوی بیشتر بوده است.البته وی تأکید دارد: مقوله استقلال سیاست‌گذار پولی در ایران امری نسبی است و نمی‌توان بانک مرکزی را کاملاً مستقل از دولت دانست.

 • صندوق بین‌المللی پول هشدار داد؛

  صندوق بین‌المللی پول گزارش منطقه‌ای خود با عنوان خاورمیانه و آفریقا را به روزرسانی کرد که در آن به نکات قابل توجهی اشاره شده است.

 • پروفسور محمدهاشم پسران مدرک لیسانس خود را در رشته اقتصاد از دانشگاه سالفورد (انگلستان) دریافت کرد و مدرک دکترای خود را از دانشگاه کمبریج گرفت...

 • دعوت از اقتصاددانان برای اجماع در مقوله یارانه انرژی

  دکتر هاشم پسران و دکتر هادی صالحی اصفهانی در مقاله ای ضمن دعوت به اجماع در مساله یارانه های انرژی، پیشنهاد مشخص و علمی را مطرح کرده و به بحث گذاشته اند.

 • این مقاله تحولات اقتصاد ایران را در طی قرن بیستم از منظری جهانی مورد بررسی قرار می‌دهد.

 • احمدی نژاد از نظر خودش درست عمل می کرد ولی از نظر یک نظام اقتصادی طولانی مدت اقتصاد ایران را منحرف کرد و این انحراف اقتصادی مربوط به تحریم نیست. این دقیقا نتیجه مدیریت داخلی خود دولت بود.

 • نرخ ارز را نمی‌توان طولانی مدت کنترل کرد

  وی با باور به اینکه رکود تورمی ریشه در سیاست‌های پوپولیستی ۸ سال اخیر، اجرای ضعیف هدفمندی یارانه‌ها و تشدید تحریم‌های اقتصادی و مالی علیه ایران دارد، معتقد به ۵ راهکار موثر در حل معضل رکود تورمی است.

 • این نوشته دکتر هاشم پسران از اساتید مطرح اقتصاد کشور است. ایشان تنها ایرانی است که به عنوان نامزد احتمالی نوبل اقتصاد سال ۲۰۱۳ مطرح است. با پگیری های خبرنگار اقتصاد آنلاین، ایشان این یادداشت خود را که در گاردین منتشر شده است، برای بازنشر در اقتصاد آنلاین فرستادند.

 • یک ایرانی نامزد احتمالی نوبل اقتصاد شد

  موسسه علمی تامسون فهرستی از برندگان احتمالی سال ۲۰۱۳ را منتشر کرده که در میان آنها نام محمد هاشم پسران برای نوبل اقتصاد دیده می‌شود.

 • تحلیل اقتصاددان ایرانی کمبریج از اوضاع اقتصاد ایران

  پروفسور «محمدهاشم پسران» که از نظر بسیاری از صاحب نظران، شاخص‌ترین اقتصاددان ایرانی است، در یک مصاحبه به تحلیل شرایط امروز اقتصاد ایران و مهم‌ترین اولویت‌های تصمیم‌سازی برای عبور از مشکلات کنونی کشور پرداخته است.

 • گفتگو با پروفسور هاشم پسران

  آرزوی بزرگ من این است که وزن تحلیل‌های مبتنی بر علم اقتصاد در تعیین سیاست‌های اقتصادی کشور، روز به روز افزایش یابد/کنترل نرخ تورم، ثبات‌بخشی به بازار ارز و به‌کارگیری سیاست‌های علمی اقتصادی برای بهبود بنیه اقتصادی و افزایش توانایی رقابت‌پذیری کالاهای ایرانی، مسیری هست که باید در ایران صورت بگیرد.