جواد صالحی اصفهانی

اقتصاددان

مدرک تحصیلی

استاد تمام اقتصاد

دکتری اقتصاد، دانشگاه هاروارد (1977)

لیسانس اقتصاد، دانشگاه لندن (1971) با بورسیه بانک مرکزی ایران

سوابق اجرایی

استاد تمام اقتصاد در دانشگاه ویرجینیا تک

استاد مدعو در دانشگاه هاروارد

پژوهشگر ارشد در موسسه بروکینگز

استاد مدعو در دانشگاه پنسیلوانیا و دانشگاه آکسفورد

 

توضیحات

دانلود رزومه جواد صالحی اصفهانی

زندگینامه

جواد صالحی اصفهانی، برادر بزرگ تر هادی وهایده صالحی اصفهانی است که مدرک فوق لیسانس و دکتری خود را از دانشگاه هاروارد دریافت کرده و در حال حاضر استاد اقتصاد در موسسه پلی تکنیک ویرجینیا در آمریکا است.

او سابقه همکاری وتدریس با دانشگاه های آکسفورد و پنسیلوانیا را نیز در کارنامه دارد. آقای صالحی اصفهانی به طور حتم یکی از اقتصاد دانان مطرح ایرانی مقیم آمریکا است که مقالات او در نشریه های معتبری هم چون اکونومیک ژورنال، ژورنال اقتصاد توسعه، توسعه اقتصادی و تغییر فرهنگی، ژورنال نابرابری اقتصادی، ژورنال بین-المللی مطالعات خاورمیانه، و مطالعات ایران منتشر شده است.

لینک های دیگر

وبلاگ جواد صالحی اصفهانی به زبان انگلیسی

لیست مقالات جواد صالحی اصفهانی

صفحه جواد صالحی اصفهانی در دانشگاه ویرجینیا تک

صفحه جواد صالحی اصفهانی در موسسه بروکینگز

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  شیوع بیماری کرونا موجب شد تا برخی از نابرابری‌ها که پیش‌تر قابل رؤیت نبود، نمایان شود. در دهه‌های گذشته نابرابری در دسترسی به آب، برق، گاز، بیمارستان و ... معنا پیدا می‌کرد اما در عصر حاضر نابرابری مفهوم متفاوتی دارد و می‌توان دسترسی به زیرساخت‌ها را نمودی از آن دانست. در ویدیوی زیر گزیده‌ای از گفت‌وگوی جواد صالحی اصفهانی، اقتصاددان و استاد تمام دانشگاه ویرجینیا تک آمریکا را می‌بینید.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  با وجود آنکه فقر در ایران طی دهه‌های گذشته رو به کاهش بود اما در چند سال اخیر و به ویژه با تشدید تحریم‌های اقتصادی، روند صعودی گرفته‌است.

 • پروفسورجواد صالحی اصفهانی، اقتصاددان و استاد تمام دانشگاه ویرجینیا تک آمریکا مهمان این هفته برنامه اقتصاد ایران در گذار از بحران با موضوع داستان فقر و نابرابری است. در ویدیو زیر با "پروفسور جواد صالحی اصفهانی" آشنا می‌شوید.

 • صالحی اصفهانی گفت: نرخ ارز تا ۵ سال آینده بالا بماند تولید و اشتغال شکوفا می شود.

 • بررسی مقایسه آمار بانک جهانی در سال ۲۰۱۱ از وضعیت ایران را با دو کشور همسایه، ترکیه و عربستان، نشان می‌دهد که چگونه در آن دوران تحریم‌ها اثر منفی بر رشد اقتصادی کشور داشته اند.

 • «دوست ندارم غر بزنم؛ من بدم می‌آید که همه فقط بگویند باید این‌طور بشود و باید آن‌طور بشود؛ این رفتار بچه‌گانه است؛ مخصوصا وقتی یک نفر خارج از کشور باشد و درباره وضعیت ایران سخن بگوید».

 • یک اقتصاددان می‌گوید:در کشوری مثل ایران با تعاریف متداول از خط فقر که بین سه تا پنج دلار در روز است، سطح فقر کمتر از ۱۰ درصد است که دستاورد نسبتاً خوبی در مبارزه با فقر است.

 • گفت‌وگو با جواد صالحی و وحید محمودی:

  جواد صالحی اصفهانی و وحید محمودی، دو اقتصاددان بررسی کردند که چگونه می‌توان رفاه اقتصادی مردم را ارتقاء داد.

 • استاد اقتصاد دانشگاه ویرجینیاتک:

  تاکنون مباحث زیادی در خصوص حذف یارانه افراد پردرآمد یا دهک‌های بالای جامعه از سوی برخی سیاستگذاران یا قانونگذاران عنوان شده اما هنوز مشخص نیست که دولت با توجه به کاهش درآمدهای نفتی چه برنامه ای برای ادامه طرح هدفمنی دارد؟

 • استاد دانشگاه ویرجینیاتک آمریکا:

  پایان دوران تحریم‌ها و ورود اقتصاد ایران به چرخه اقتصاد جهانی، موقعیت منحصربه‌فردی به ‌شمار می‌آید که می تواند منجر به شکوفایی و توسعه اقتصاد کشور شود.

 • صالحی اصفهانی و سریع‌القلم از توسعه گفتند

  «تا زمانی که قدرت اقتصادی از سیاسی تفکیک نشود آزادی متولد نمی‌شود. آزادی نتیجه راهپیمایی، میتینگ و چاپ کتاب نیست؛ بلکه نتیجه تولید است».

 • مشکل اقتصاد ایران این است که ارتباط بین بحش صادرات و بخش وارداتش قطع است، در حالی که در کشورهای توسعه یافته این دو بخش با هم حرکت می‌کنند.

 • جواد صالحی‌اصفهانی؛

  اخیراً با توجه به این که برنامه پنجم توسعه به سال پایانی خود رسیده، مباحثی نیز در خصوص پایان قانون هدفمندی مطرح شده است که این نوشته در پی تحلیل آن است.

 • کارشناس اندیشکده بروکینگز و بلفر:

  کارشناس یک اندیکشده آمریکایی به بررسی ابعاد مختلف لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران پس از توافق هسته‌ای و اثرات آن در احیای اقتصاد، تولید و صنایع داخلی ایران پرداخت.

 • پیش‌بینی استاد اقتصاد ویرجینیا از آینده تورم ایران

  جواد صالحی اصفهانی که اقتصاد را در دانشگاه هاروارد خوانده، معتقد است: در اقتصاد ایران قیمت سوخت غیر واقعی است و تورم افسار گسیخته سال‌های ۹۰ و ۹۱ اثر هدفمندی را از میان برده، به طوری که قیمت یک لیتر بنزین تا پیش از این از یک بطری آب هم کمتر بود.

 • نحوه لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران یکی از مهم‌ترین موضوعات مذاکره میان ایران و گروه ۱+۵ بوده است. اما اکنون که تفاهم اولیه به دست آمده، به نظر می‌رسد آمریکا -که در اعمال تحریم‌ها علیه ایران بیشترین نقش را داشت- بیش از سایرین متضرر خواهد شد.

 • استاد اقتصاد دانشگاه ویرجینیا تک آمریکا گفت: دولت ایران در حال حاضر با توجه به کاهش قیمت نفت اگر قیمت حامل‌های انرژی را افزایش دهد، کمتر ضربه می خورد.

 • توصیه اقتصاددان برجسته برای اقتصاد ایران

  طی ۳۰ تا ۳۵ سال اخیر هیچ کشوری نتوانسته بدون اتکا به بازارهای جهانی به رشد اقتصادی بالای پنج درصدی دست پیدا کند.

 • پیشنهادهای ویژه یک اقتصاددان درباره آینده هدفمندی

  جواد صالحی اصفهانی می گوید اگر به هر نفر ۲۵ هزار تومان یارانه نقدی پرداخت کرده بودیم هم اکنون بهتر می توانستیم فاز دوم را اجرا کنیم.

 • در شرایطی که با روی کار آمدن دولت جدید، بسیاری از کارشناسان و رسانه‌ها از لزوم در پیش گرفتن «سیاست‌های انقباضی» سخن می‌گویند، برخی از چهره‌های اقتصادی اعتقاد دارند ...

 • روایت اقتصاددان برجسته ایرانی از ویژگی های مطلوب رییس‌کل

  دکتر جواد صالحی اصفهانی، بورسیه بانک مرکزی بود که به هاروارد رفت و اقتصاد خواند و به یکی از برجسته ترین اقتصاددانان ایرانی تبدیل شد. حال از او پرسیده ایم رییس کل بانک مرکزی چه ویژگی هایی باید داشته باشد.

 • گفتگوی اختصاصی اقتصادآنلاین با جواد صالحی اصفهانی

  دکتر جوادصالحی اصفهانی، اقتصاددان برجسته ایرانی و استاد دانشگاه ویرجینیاتک آمریکاست. با او درباره موضوعات مختلفی در حوزه فقر در ایران و هدفمندی یارانه ها به گفتگو نشستیم.

 • دکتر جواد صالحی اصفهانی مدرک فوق لیسانس و دکترای خود را از دانشگاه‌ هاروارد دریافت کرده و در حال حاضر استاد اقتصاد در موسسه پلیتکنیک ویرجینیا (ویرجینیا تِک) آمریکاست. سابقه همکاری و تدریس در دانشگاه‌های آکسفورد و پنسیلوانیا را نیز در کارنامه دارد.

 • نیویورک تایمز در گزارشی با اشاره به نوسانات اخیر نرخ ارز در ایران سیاست های بانک مرکزی را نیز یکی از دلایل مهم در این زمینه ارزیابی کرد.