هادی صالحی اصفهانی

مدرک تحصیلی

کارشناسی مهندسی مکانیک؛ دانشگاه تهران

کارشناسی ارشد و دکتری اقتصاد؛ دانشگاه کالیفرنیا برکلی

 

تاریخ تولد

۰۰۰۲-۰۱-۰۱

سوابق اجرایی

استاد اقتصاد دانشگاه ایلی نوی در اوربانا

استاد تمام اقتصاد در دانشگاه ایلینویز

مشاور و محقق با بانک جهانی

سردبیر مجله علمی Quarterly Review of Economics and Finance

از بنیانگذاران و عضو هیات امنای سازمان پژوهش‌های اقتصادی خاورمیانه (Economic Research Forum)

عضو هیات امنای انجمن بین‌المللی اقتصاد ایران (International Iranian Economic Association)

 ریاست انجمن اقتصاددانان خاورمیانه (Middle East Economic Association)

مدیر مطالعات خاورمیانه در دانشگاه ایلی نوی

مقالات

اقتصاد سیاسی قیمت‌گذاری منابع طبیعی با تکیه بر شواهدی از بازار محصولات سوختی

سیمای اقتصاد در آیینه تحریم؛ فرصت‌های تحریم

صادرات نفت و اقتصاد ایران

چارچوبی تحلیلی برای توسعه اقتصادی ایران

توضیحات

هادی صالحی اصفهانی متولد نیشابور است. او پس از فارغ التحصیلی در رشته مهندسی مکانیک دانشگاه تهران، برای ادامه تحصیل در دانشگاه برکلی کالیفرنیا عازم آمریکا شد. در آنجا به اقتصاد تغییر رشته داد و. دکتری خود را از این دانشگاه اخذ کرد.  پژوهش‌های علمی وی در رشته‌های توسعه و اقتصاد سیاسی تا کنون به چاپ چند کتاب و بیش از ۵۰ مقاله در نشریات علمی اقتصاد انجامیده است.
لینک‌های دیگر؛

صفحه هادی صالحی اصفهانی در دانشگاه ایلینویز

لیست مقالات انگلیسی هادی صالحی اصفهانی

 • یک اقتصاددان با بیان اینکه سیاست های اقتصادی دولت به اصلاح نیاز دارد، گفت: با آنکه پرداخت یارانه به مردم در بهبود توزیع درآمد تاثیرگذار است، اما نحوه اجرا و میزان پرداخت آن به بازنگری نیاز دارد.

 • در گفت‌وگو با هادی صالحی‌اصفهانی بررسی شد؛

  استاد اقتصاد دانشگاه ایلی‌نوی معتقد است که ایران باید طی یک سال گذشته تجربه‌هایی را از کاهش قیمت نفت برای خود به دست آورده باشد تا به سمت دانش‌محوری و تنوع تولید حرکت کند.

 • در آخرین گزارش بانک جهانی که به تحلیلی از اقتصاد ایران در دوران پساتحریم پرداخته شده، به مهم‌ترین تردیدها در مورد آینده اقتصاد ایران در این دوران جدید پاسخ داده شده است.

 • پس از تحریم کدام چالش‌ها خودنمایی می‌کند

  دکتر هادی صالحی اصفهانی استاد اقتصاد دانشگاه ایلی‌نوی در اوربانا – شمپین چند روز پیش که به تهران آمده بود در جمع کارشناسان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی حاضر شد و تحلیلی از چالش‌های برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری اقتصاد در پساتحریم ارایه داد.

 • انجمن علمی اقتصاد توسعه منطقه‌ای با همکاری گروه اقتصاد دانشکده علوم اداری و اقتصادی دانشگاه فردوسی مشهد، در دومین دوره از مدارس فصلی، نخستین مدرسه تابستانی اقتصاد را در مرداد وشهریور ۱۳۹۴ برگزار می‌کند.

 • افزایش نرخ ارز همیشه مطلوب نیست

  هادی صالحی اصفهانی، اقتصاددان برجسته ایرانی و استاد تمام دانشگاه ایلینوی در آمریکاست. وی در این مقاله که برای اقتصاد آنلاین ارسال شده است، به جریان غالب نظری در خصوص ارزهای بلوکه شده انتقاد کرده و راهکار خودش را پیشنهاد می دهد.

 • هادی صالحی اصفهانی مطرح کرد؛

  حضور کوتاه‌مدت دکتر هادی صالحی‌اصفهانی در ایران در اواخر مهر فرصتی بود تا درباره وضعیت و چالش‌های اقتصاد ایران گفت‌وگویی داشته باشیم. صالحی‌اصفهانی باوجود دوری از ایران به‌دقت پیگیر و نگران وضعیت اقتصادی کشور است.

 • همزمان‌باکنفرانس اقتصادایران دربوستون، تشریح‌شد؛

  سومین کنفرانس بین‌المللی اقتصاد ایران طی روزهای دوم و سوم آبان در بوستون برگزار می‌شود. این انجمن با همت برخی اساتید ممتاز ایرانی اقتصاد در امریکا و اروپا از جمله دکتر هاشم پسران، دکتر جواد صالحی اصفهانی، ...

 • خلاصه‌نامه محمدهاشم‌پسران و هادی‌صالحی‌اصفهانی

  چندی پیش، محمد هاشم پسران (کاندیدای جایزه نوبل اقتصاد، صاحب کرسی عالی اقتصاد جان الیوت در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و عضو پژوهشی پیوسته کالج ترینیتی کمبریج) و هادی صالحی اصفهانی (استاد دانشگاه ایلینویز آمریکا) تحلیل خود را در خصوص ...

 • مناظره صالحی‌اصفهانی، پسران، قاسمی و نیلی

  به گزارش اقتصاد آنلاین، در این نشست پروفسور محمدهاشم پسران کاندید نوبل اقتصاد ۲۰۱۳، دکتر هادی صالحی اصفهانی استاد اقتصاد دانشگاه Illinois ، و دکتر محمد قاسمی معاون اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس به طرح دیدگاه‌های خود پرداختند.

 • هادی صالحی اصفهانی و محمد هاشم پسران پیشنهاد دادند:

  پنجمین نشست از سلسله نشست‌های موسوم به «سه کلید هدفمندی یارانه‌ها» روز گذشته در موسسه آموزش عالی مدیریت و برنامه‌ریزی برگزار شد.

 • اقتصاددان‌برجسته ایرانی از فاز دوم هدفمندی گفت

  آخرین روزهایی است که هادی صالحی اصفهانی در تهران است. دو هفته پیش هنگامی که برادرش جواد صالحی اصفهانی نیز در تهران بود، به دفتر اقتصاد آنلاین آمده بود و گپ و گفت سازنده و جذابی شکل گرفته بود. به سراغ بحث اجرای فاز دوم هدفمندی رفتیم و مطالب بسیار مهمی از سوی هادی صالحی اصفهانی مطرح شد که می تواند برای دولتمردان در این فاز بسیار قابل استفاده باشد.

 • هادی‌صالحی‌اصفهانی درگفتگوی اختصاصی با اقتصاد آنلاین؛

  دکتر هادی صالحی اصفهانی از اقتصاددانان برجسته ایرانی است که در خارج از کشور به تدریس اقتصاد مشغول است. او که دکتری خود را در سال ۱۹۸۴ از دانشگاه برکلی آمریکا دریافت کرده است، هم اکنون استاد تمام دانشگاه ایلینوز است.