پویا دادجو

عنوان شغل

خبرنگار سرویس اقتصاد کلان اقتصادآنلاین

ایمیل

شبکه های اجتماعی

https://twitter.com/eghtesadonline
 • اخبار بورس

  گزارش معاملات امروز بورس؛

  معاملات امروز بورس در سالگرد آغاز سقوط تاریخی شاخص کل، کم رونق بود؛ کاهش حدود ۳٬۵۰۰ واحدی شاخص کل، افت ارزش معاملات خرد به کم‌تر از ۲هزار میلیارد تومان و ادامه خروج پول حقیقی. دو روز پایانی هفته نقش تعیین کننده ای دارد؛ اخبار احتمالی برجام، و انتشار آمار تورم ماهانه آمریکا دو موضوعی است که روند بازار در هفته چهارم مرداد ماه را مشخص می کند.

 • اخبار بورس

  سایه سنگین برجام؛

  شاخص کل هرچند در پایان معاملات روز سه شنبه با افزایش بیش از۳ هزار واحدی همراه اما روز پرنوسانی را تجربه کرد؛ موضوعی که نشان از بلاتکلیفی بازار و مشخص نبودن روند کلی بازار دارد. ارزش معاملات نسبت به روز شنبه کاهش یافت و بار دیگر شاهد خروج پول حقیقی بودیم. موضوعی که نشان می دهد با تشدید نااطمینانی ها و ریسک برجام، دوباره تقاضا در بازار به ویژه در قیمت های مثبت کاهش یافته است. در این شرایط به نظر می رسد که عمر تحلیل های اراپه شده به کم تر از یک ساعت رسیده است.

 • اخبار بورس

  گزارش معاملات امروز؛

  بورس امروز برخلاف انتظارها ظاهر شد؛ معاملات در حالی آغاز شد که تا شب گذشته به نظر می رسید با توجه به اخبار منتشر شده برجامی، همانند روز شنبه شاهد معاملات پر قدرت در گروه خودرویی و بانکی باشیم و روند کلی بازار مثبت باشد. موضوعی که محقق نشد و دلیل عمده آن را می توان تحلیل های متناقض از آینده برجام و متن توافق نامه ارائه شده توسط اروپا دانست؛ عدم اعلام رسمی موضع ایران هم بر این ناطمینانی افزوده است.

 • اخبار بورس

  چشم انتظار برای پایان رکود؛

  معاملات روز شنبه بورس، هرچند نسبت به روزهای اوج بازار در دو ماه ابتدایی سال فاصله داشت اما نگاهی به دو شاخص ورود پول حقیقی و ارزش معاملات خرد، معامله گران را امیدوار کرد که بازار پس از گذشت بیش از دو ماه از رکود خارج شود. در این میان اثر برجام به عنوان عامل اساسی این روزهای بازار، محل اختلاف برخی از تحلیلگران است.

 • اخبار بورس

  اقتصادآنلاین بررسی کرد؛

  پس از وقفه ای طولانی،‌ این روزها دوباره مذاکرات هسته ای به تیتر یک اخبار سیاسی و اقتصادی کشور تبدیل شده است. از زمان آغاز مذاکرات در دولت سیزدهم، در هر دور از مذاکرات موجی از اخبار ضد و نقیض در رسانه ها منتشر می شود. هر بار امیدواری برای نهایی شدن توافق به اوج می رسد ولی در عمل آنچه که پس از یک سال شاهد هستیم،‌ ادامه شرایط برزخی است. در این میان بورس یکی از بازارهایی است که بیش ترین تاثیر را از نتیجه مذاکرات می بیند. در این گزارش دیدگاه کارشناسان را در خصوص واکنش بازار به توافق احتمالی بررسی می کنیم و هچنین مروری به روند تغییرات شاخص کل به اخبار و رویدادهای مهم برجامی در دولت یازدهم و دوازهم می کنیم.

 • اخبار بورس

  هوای آفتابی وین در سعادت آباد استریت؛

  معاملات امروز (شنبه ۱۵ مرداد) بورس به واسطه اخبار مثبت برجامی و افزایش تقاضا در نمادهای ریالی، سبزرنگ بود و شاخص کل توانست رشد بیش از ۱۱ هزار واحدی را ثبت کند. فعلاً که دنیا به کام سهامداران خودرویی است و البته بانکی ها هم توانستند در موج اخبار برجامی معاملات مثبتی را تجربه کنند. نکته جذاب بازار امروز افزایش نسبتی ارزش معاملات خرد همزمان با ورود پول حقیقی پس از ۳۵ روز معاملاتی بود.

 • اخبار بورس

  برزخ بازار به پایان می رسد؛

  هفته دوم مرداد ماه هم تفاوتی با هفته های گذشته نداشت؛ همچنان شاهد ارزش پایین معاملات خرد و خروج پول حقیقی بودیم. بازدهی هفتگی بورس بر اساس تغییرات شاخص کل برابر با ۰.۴- درصد بود تا برای هفتمین هفته متوالی،‌بورس بازدهی منفی از خود به جا بگذارد. میانگین ارزش معاملات خرد روزانه حدود ۲هزار و ۱۱۳ میلیارد تومان بود که اولاً نسبت به هفته اول مرداد کاهش یافت و ثانیاً کم‌ترین میزان در سال ۱۴۰۱ بشمار می رود. همچنان شاهد خروج پول حقیقی بودیم؛‌به گونه ای که به طور میانگین در هفته دوم مرداد حقیقی ها ۲۸۱ میلیارد تومان از بازار خارج کردند.

 • خودرو

  سیاست های اشتباه بلای جان بازار خودرو؛

  رکود تورمی به مهمان چند ماه گذشته بازار خودرو بدل شده است؛ هر چند فعالان بازار خودرو از کاهش قابل توجه حجم معاملات می گویند اما قیمت ها هر چند در مقاطعی کاهش را هم ثبت کرده اند اما روند کلی بازار صعودی است و در بهترین حالت قیمت ها بدون تغییر باقی مانده است. هر چند بخشی از شرایط حاکم بر بازار خودرو را می توان ناشی از فضای ملتهب اقتصاد ایران دانست اما نگاهی به بازار خودرو نشان می دهد که سیاست‌های اشتباهی که طی چند سال گذشته اتخاذ شده و همچنان ادامه دارد، تا چه اندازه بر التهاب بازار افزوده است.

 • اخبار بورس

  با انتشار خبر عرضه برخی محصولات در بورس کالا؛

  سه شنبه یازدهم مرداد ماه خبری مبنی بر عرضه خودروی شاهین و هایما در بورس کالا منتشر شد و پس از آن شاهد افزایش تقاضا در گروه خودرویی بودیم؛ افزایش تقاضایی که در بازار روز چهارشنبه هم ادامه داشت و نمادهای بزرگ خودرویی کار خود را با صف خرید به پایان بردند. اما چرا عرضه خودرو در بورس کالا تا این حد برای خودروسازان و بازار سرمایه مهم است؟

 • اخبار بورس

  بورس در آخرین روز هفته؛

  بازار در آخرین روز معاملاتی هفته،‌ امیدوار کننده ظاهر شد و نه تنها با رنگ سبز به کار خود پایان داد بلکه شاهد تداوم تقاضا تا پایان بازار بودیم. نگاهی به روند معاملات امروز نشان می دهد که از یکسو هم می توان به بازگشت بازار امیدوار بود و از سوی دیگر،‌ همچنان بازگشت بازار با تردیدهایی روبرو است.

 • اخبار بورس

  خوشبختی در دقیقه ۹۰؛

  بازار روز سه شنبه تفاوت محسوسی با روزهای گذشته نداشت؛ ارزش معاملات خرد پایین بود و حتی به دو هزار میلیارد تومان هم نرسید. خروج پول حقیقی هم که دیگر پای ثابت بازار است. با این وجود وجه تمایز بازار روز سه شنبه، افزایش تقاضا در گروه خودرویی بود. اگر دلیل این افزایش تقاضا را جستجو کنیم، در حقیقت به یکی از ریسک های مهم بازار می رسیم که می تواند تعدیل این ریسک، خبر خوشی برای سهامداران و عاملی برای صعود بازار باشد. آیا بورس پس از مدت ها با لیدری خودرویی ها به روند صعودی باز می گردد؟

 • اخبار بورس

  گزارش معاملات امروز؛

  بورس امروز کپی بازار دیروز بود؛ هر چند شاخص کل سبز رنگ بود اما ارزش معاملات پایین و نبود تقاضا به طور وضوح مشخص بود. با توجه به اینکه فردا روز آخر معاملاتی هفته دوم مرداد ماه است و هفته آینده هم تنها سه روز معاملاتی داریم، به نظر می رسد روند کنونی معاملات در بورس تا پایان هفته آینده ادامه پیدا کند.

 • اخبار بورس

  خسته مثل بورس؛

  معاملات روز دوشنبه بورس هم چنگی به دل نزد؛ هر چند شاخص کل به رنگ سبز درآمد اما نگاهی به متغیرهای مهم بازار نشان می دهد که این بازار جانی برای صعود ندارد؛ به گونه ای که در معاملات روز دوشنبه هرچه به تایم پایانی بازار نزدیک شدیم، قدرت عرضه نسبت به قدرت تقاضا بیش‌تر شد. به ویژه آنکه در کل بازار نیز شاهد ضعف تقاضا در قیمت های مثبت بودیم.

 • ویدیو

  تلویزیون اقتصادآنلاین؛

  بر اساس گزارش مرکز آمار، میانگین قیمت هر متر مربع مسکن شهر تهران در اولین ماه تابستان به بیش از ۴۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده است. بانک مرکزی اما این عدد را حدود ۴۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان گزارش کرده است.

 • راه ساختمان

  آمارهایی که نگران کننده است؛

  بانک مرکزی و مرکز آمار آخرین تحولات قیمت مسکن شهر تهران در تیر ماه ۱۴۰۱ را منتشر کردند؛ بر اساس گزارش مرکز آمار، میانگین قیمت هر متر مربع مسکن شهر تهران در اولین ماه تابستان به بیش از ۴۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده است. بانک مرکزی اما میانگین قیمت هر مترمربع مسکن در شهر تهران را حدود ۴۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان گزارش کرده است. این اختلاف سه میلیون تومانی به نحوه محاسبه میانگین قیمت ها باز می گردد؛ جاییکه بانک مرکزی میانگین وزنی قیمت واحدهای مسکونی معامله شه را ملاک قرار می دهد و مرکز آمار علاوه بر تعداد واحدهای معامله شده، سن بنا را نیز در نظر می گیرد.

 • اخبار بورس

  سبزی که دوست داشتنی نبود؛

  بازار امروز سبز بود اما دلچسب نه؛ ارزش معاملات به کم تر از دو هزار میلیارد تومان رسید و کماکان حقیقی های بازار به سمت درب خروج حرکت می کنند. در شرایطی که از یکسو ریسک های بازار همچنان به قوت خود باقی مانده اند و از سوی دیگر، حمایت معتبر و قوی در محدود یک میلیون و چهارصد هزار واحدی پیش روی بازار است، نه می توان انتظار آغاز روند صعودی قوی داشت و نه ریزش بیشتر بازار محتمل است.

 • اخبار بورس

  نگاهی به معاملات بازار سرمایه؛

  شاخص کل روز یکشنبه همچنان به روند نزولی خود ادامه داد و البته خروج پول حقیقی نیز نسبت به روز شنبه شدت گرفت؛ موضوعی که با توجه به عوامل اساسی و ریسک های سیستماتیک دور از انتظار نبود. با این وجود نگاهی به معاملات تایم پایانی نشان می‌دهد که احتمالا در بازار روز دوشنبه شاهد افزایش تقاضا برای نمادهای بزرگ بازار باشیم.

 • اخبار بورس

  در نیمه معاملات امروز؛

  دومین روز هفته به بدترین شکل ممکن برای بورس پیش رفت و شاخص کل در همین نیمه اول با کاهش بیش از ۱۵ هزار واحدی همراه شد. فولاد، شپنا و شبندر بیش ترین تاثیر را در افت امروز شاخص داشتند. با توجه به محدوده قوی حمایتی پیش روی شاخص کل به نظر می رسد که شاید به تدریج شاهد افزایش تقاضا در بازار باشیم

 • اخبار بورس

  آغاز سرخ بورس در هوای بارانی؛

  شاخص کل در حالی اولین روز هفته را با افت حدود ۳هزار واحدی به پایان برد که در همان یک ساعت ابتدایی توانسته بود صعود بیش از ۵هزار واحدی را ثبت کند. اما همانگونه که پیش بینی می شد،‌ در قیمت های مثبت عرضه ها افزایش پیدا کرد و در شرایطی که ارزش معاملات خرد همچنان ارقام حدود ۲هزار میلیارد تومانی را ثبت می کند، صعودی شدن کلیت بازار دور از ذهن خواهد بود.

 • اخبار بورس

  ریسک هایی که دست از سر بازار بر نمی دارند؛

  هفته اول مرداد ماه در حالی به پایان رسید که شاخص کل بورس با افت حدود ۳.۱ واحدی، بدترین عملکرد هفتگی در سال ۱۴۰۱ را ثبت کرد. این پنجمین هفته متوالی بود که بازدهی بورس بر اساس تغییرات شاخص کل، منفی شد و عملا در ۹ هفته گذشته، بورس در ۸ هفته بازدهی منفی را ثبت کرده است. رکود معاملات این هفته هم شدیدتر شد؛ در هفته اول مرداد ماه میانگین ارزش معاملات خرد روزانه به حدود دو هزار میلیارد تومان رسید که اولاً نسبت به هفته گذشته کاهش بیش از ۲۰ درصدی را نشان می دهد و ثانیاً کم‌ترین میانگین ارزش معاملات خرد روزانه هفتگی از ابتدای سال ثبت شد. در این شرایط شرایط بازار در هفته دوم مرداد چگونه خواهد بود؟

 • اخبار بورس

  نگاهی به معاملات اولین هفته مرداد ماه؛

  اولین هفته مرداد در حالی به پایان رسید که شاخص کل با ثبت بازدهی ۳.۱- درصدی، بیش‌ترین کاهش هفتگی سال ۱۴۰۱ را ثبت کند. این در حالی است که انتظار می رفت گزارش های سه ماهه و بازگشایی نمادهای بزرگ و به ویژه پالایشی ها بتواند حداقل در کوتاه مدت بورس را به روند صعودی باز گرداند. همچنین این هفته میانگین ارزش معاملات خرد روزانه به حدود دو هزار میلیارد تومان رسید تا پایین‌ترین ارزش معاملات خرد روزانه سال ۱۴۰۱ ثبت شود. باید توجه داشت که از اردیبهشت ماه،‌ارزش معاملات خرد همواره در حال کاهش است.

 • اخبار بورس

  گزارش معاملات امروز بورس؛

  شاخص کل آخرین روز هفته را با افزایش ۰.۳۷ درصدی به پایان برد تا بازدهی بورس در اولین هفته مرداد بر اساس تغییرات شاخص کل برابر با ۱.۹- درصد ثبت شود. نکته نگران کننده بازار امروز به افزایش فشار فروش در نیم ساعت پایانی بازار به ویژه در نمادهای بزرگ بازار بر می گردد که کاهش ۵۰۰ واحدی شاخص را رقم زد.حقیقی‌ها در معاملات امروز حدود ۱۰۵ میلیارد تومان از بازار خارج کردند و ارزش معاملات خرد (سهام و حق تقدم) بازار امروز برابر با یک هزار و ۹۱۰ میلیارد تومان بود که کاهش ۱۸ درصدی را نسبت روز گذشته نشان می‌دهد.

 • اخبار بورس

  با نگاهی به روند معاملات؛

  بورس پس از کاهش شدید شاخص کل در روز دوشنبه، معاملات بهتری را در روز گذشته تجربه کرد؛ با این وجود نگاهی به روند معاملات نشان می دهد که با وجود ارزنده بودن بازار، خریداران هنوز وارد نشدند. شرایطی که ادامه اصلاح شاخص را بیش از گذشته می کند. هر چند که حمایت قوی و معتبر پیش روی شاخص کل، افت شدید آن را هم دور از انتظار نشان می‌دهد.

 • اخبار بورس

  گزارش معاملات امروز؛

  شاخص کل پس از اصلاح سنگین ۲۴ هزار واحدی روز دوشنبه، امروز هم با کاهش ۹۷۵ واحدی همراه شد. این در حالی است که شاخص کل در ابتدای معاملات با توانست صعود را تجربه کند، اما در ادامه با افزایش عرضه روند نزولی به خود گرفت.مجموع ارزش معاملات خرد امروز حدود ۲هزار و ۳۲۷ میلیارد تومان بود که نسبت به روز گذشته کاهش حدود ۹ درصدی را نشان می‌دهد. همچنین حقیقی ها در معاملات امروز بیش از ۳۵۳ میلیارد تومان پول از بازار خارج کردند.هر چند صحبت های رییس کل بانک مرکزی در خصوص کاهش نرخ بهره شاید بتوان جو منفی آن را تا حدودی تعدیل کند اما باید توجه داشت که اثرگذاری افزایش نرخ بهره بر روی بازار سرمایه،‌ بیش از حد بزرگنمایی شده است و مشکل بازار جای دیگری است و تا زمانی که ریسک های اصلی بازار مرتفع نشوند،‌ محتمل ترین سناریو پیش روی بازار روند خنثی همراه با کاهش‌ها مقطعی است.

 • اخبار بورس

  گزارش نیمه اول معاملات امروز؛

  شاخص کل پس از اصلاح سنگین روز گذشته، در نیمه اول معاملات امروز با افزایش حدود هزار و ۵۰۰ واحدی همراه شد. با این وجود شاخص هم وزن کاهش بیش از هزار و ۷۴۵ واحدی را ثبت کرد. نگاهی به شاخص های مهم بازار نشان می‌دهد که مثبت بودن بازار امروز را نمی‌توان به عنوان بازگشت تلقی کرد.

 • اخبار بورس

  با نگاهی به روند تاریخی شاخص؛

  شاخص کل برخلاف آنچه انتظار می‌رفت حداقل در کوتاه مدت به واسطه انتشار گزارش های سه ماهه و همچنین سطح حمایتی یک میلیون و ۴۵۰ هزار واحدی به روند صعودی بازگردد اما معاملات دیروز را با کاهش قابل توجه بیش از ۲۴ هزار واحدی به پایان برد. موضوعی که این پرسش را مطرح می‌کند که کف شاخص کجاست؟

 • اخبار بورس

  گزارش معاملات امروز بورس؛

  بورس امروز یکی از سیاه‌ترین روزهای سال ۱۴۰۱ را رقم زد؛ شاخص کل با افت بیش از ۲۴ هزار واحدی همراه شد و شاخص هم وزن هم کاهش حدود ۹هزار واحدی را تجربه کرد. خروج پول حقیقی دوباره شدت گرفت و به بالای ۵۰۰ میلیارد تومان رسید. بازگشایی بزرگان بازار هم نتوانست بهبودی در ارزش معاملات خرد ایجاد کند و همچنان زیر سطح ۲هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان باقی ماند.آنچه که از کلیت بازار بر می‌آید احتمالاً طی روزهای آینده شاهد برگشت نسبی بازار با نقش آفرینی سهام شرکت‌های بزرگ باشیم اما به نظر نمی‌رسد در شرایط کنونی،‌ کلیت بازار بتواند به روند صعودی باز گردد.

 • اخبار بورس

  خبری از بازگشت نبود؛

  در حالی که این امید وجود داشت که با بازگشایی بزرگان بازار،‌ شاخص کل حداقل در کوتاه مدت به روند نزولی چند ماه گذشته خود پایان دهد، اما این پیش بینی نه تنها محقق نشد بلکه با توجه به معاملات امروز، ‌معاملات منفی این گروه در بازار فردا دور از انتظار نیست. خروج پول حقیقی و ارزش پایین معاملات خرد هم امروز ادامه پیدا کرد تا بیش از گذشته نسبت به بازگشت به روند صعودی ناامید شویم.

 • اخبار بورس

  نگاهی به صورت‌های مالی فصلی؛

  چند روزی است که تقاضا برای سهام بانک ملت افزایش پیدا کرده و این سهم طی سه روز بازدهی ۷ درصدی را نصیب سهامداران خود کرده است. نگاهی به صورت های مالی فصل بهار نشان می‌دهد که دلیل این اقبال شرایط مناسب درآمدی این بانک است؛ اگر بانک ملت بتواند روند کنونی خود را ادامه دهد،‌ تکرار چنین عملکردی برای فصول آینده هم دور از انتظار نیست.

 • اخبار بورس

  در نیمه معاملات امروز؛

  بورس تا نیمه اول معاملات امروز هم روند نزولی چند هفته گذشته خود را ادامه داد و کاهش بیش از سه هزار واحدی را ثبت کرد. هر چند بازگشایی شپنا و شبندر توانست کمی از افت شاخص را جبران کند اما قدرت لازم را برای بازگشت شاخص نداشت. همانند دیروز سهام فلزات اساسی نفش اول کاهش شاخص را ایفا می‌کند. خروج پول حقیقی و ارزش پایین معاملات خرد هم همچنان ادامه دارد.

 • اخبار بورس

  در ابتدای معاملات امروز؛

  شاخص کل بر خلاف دیروز روند کاهشی را در ابتدای معاملات خود تجربه می‌کند؛ موضوعی که با توجه به کاهش شاخص کل در نیمه دوم بازار دیروز قابل پیش بینی بود. هر چند با انتشار آگهی عرضه بلوکی ایران خودرو، شاهد افزایش تقاضا در این سهم هستیم اما نتوانسته لیدر بازار شود و از افت بیش‌تر شاخص جلوگیری کند. شاید بازگشایی نمادهای بزرگ و به ویژه پالایشی‌ها که یکی از گزارش های جذاب فصل بهار را منتشر کردند،‌بتواند از افت بیش تر شاخص جلوگیری کند.

 • اخبار بورس

  با انتشار در روزنامه صبح امروز؛

  پس از اعلام خصوصی‌سازی کامل شرکت‌های خودروسازی و واگذاری باقی مانده سهام دولت در ایران خودرو و سایپا، امروز یکشنبه مورخ دوم مرداد ماه ۱۴۰۱، آگهی فروش بلوکی سهام ایران خودرو در روزنامه اطلاعات منتشر شد.

 • اخبار بورس

  گزارش معاملات امروز بورس؛

  شاخص کل هر چند امروز را سبزپوش به پایان برد اما نسبت به ابتدای معاملات کاهش حدود چهار هزار واحدی را نشان می‌دهد. موضوعی که بیش‌تر تحت تاثیر معاملات منفی کگل بود. امروز هم همانند چند هفته گذشته شاهد خروج پول حقیقی بودیم اما نسبت به روزهای گذشته از شدت آن کاسته شد. حقیقی ها در بازار امروز حدود ۸۱ میلیارد تومان از بازار خارج کردند. در مجموع بازار امروز ارزش معاملات خرد (سهام و حق تقدم) به حدود ۲هزار و ۳۴۵ میلیارد تومان رسید که هر چند نسبت به روز چهارشنبه بهبود قابل توجهی را نشان می‌دهد اما همچنان ارقامی کم‌تر از سه هزار میلیارد را تجربه می‌کند.

 • خودرو

  نگاهی به صورت های مالی فصل بهار؛

  آمارهای فصل بهار نشان می‌دهد که تولید و فروش سه خودروساز کشور هرچند نسبت به پیش از تحریم‌ها کم‌تر بوده اما بهترین عملکرد فصل بهار را طی سال‌های تحریم داشته‌اند. سه خودروساز بزرگ کشور در بهار امسال در مجموع حدود ۲۲۷ هزار دستگاه تولید کردند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش بیش از ۹ درصدی را نشان می‌دهد. هر چند افزایش تولید می‌تواند خبر خوبی تلقی شود اما این موضوع به قیمت افزایش زیان انباشته خودروسازان است؛ به گونه‌ای که مجموع زیان انباشته ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو با افزایش ۳۸ درصدی نسبت به بهار سال گذشته به به بیش از ۷۷ هزار میلیارد تومان رسیده‌است.

 • اخبار بورس

  معاملات بازار در آخرین روز تیر ماه؛

  شاخص کل در روزی که بسیاری از بزرگان بازار برای برگزاری مجامع سالیانه متوقف بودند، با افزایش بیش از ۳هزار واحدی همراه شد. ارزش معاملات خرد هم که طی یک هفته گذشته کاهش محسوسی را تجربه می‌کند امروز به واسطه توقف بسیاری از نمادهای پرتراکنش به پایین ترین میزان خود از اردیبهشت سال گذشته رسید. خروج پول حقیقی هم همچنان ادامه دارد. در این میان تنها می‌توان به گزارش‌های فصلی و همچنین مجامع شرکت‌ها چشم داشت که تغییری در روند کسل کننده چند هفته گذشته بورس ایجاد کند تا بازار حداقل در کوتاه مدت بتواند بخشی از اصلاح چند هفته گذشته خود را جبران کند

 • اخبار بورس

  در نیمه معاملات امروز؛

  در روزی که بازار به دلیل برگزاری مجامع سالیانه عملاً نیمه تعطیل است،‌ شاخص کل در نیمه اول معاملات با افزایش حدود ۲۵۰۰ واحدی همراه شده است. ارزش معاملات خرد هم تا اینجا به یک هزار میلیارد تومان هم نرسیده است.

 • اخبار بورس

  گزارش معاملات امروز بورس؛

  هر چند امروز کمی از سرعت کاهش شاخص کل نسبت به روزهای گذشته کاسته شد اما ارزش معاملات خرد به زیر سطح دو هزار میلیارد تومان رسید. البته بخشی از این موضوع ناشی از توقف برخی نمادهای بزرگ بازار برای برگزاری مجامع سالیانه است اما رکود معاملاتی که از تیر ماه به اوج خود رسیده کاملاً مشهود است. میانگین ارزش معاملات روزانه خرد در حالی از ابتدای تیر ماه حدود ۳هزار میلیارد تومان بوده که این رقم در سه ماه ابتدایی سال بیش از ۵هزار میلیارد تومان بوده است. حالا باید دید که آیا گزارش های سه ماهه می تواند جرقه‌ای برای بازگشت بورس به روند صعودی باشد.

 • اخبار بورس

  گزارش معاملات امروز بورس؛

  بورس امروز هم روند ناامیدکننده و البته نگران کننده روزهای گذشته خود را نه تنها ادامه داد بلکه یکی از روزهای تلخ بازار را ثبت کرد. افت شدید شاخص در کنار کاهش ارزش معاملات خرد و خروج پول حقیقی ویژگی بازار امروز بود که بازگشت بازار به روند صعودی را حداقل در کوتاه مدت بیش از گذشته نامحتمل کرده است.

 • اخبار بورس

  در نیمه معاملات امروز؛

  شاخص کل همانطور که پیش بینی می‌شد، امروز هم با افت همراه شد و یکی دیگر از حمایت های خود را از دست داد. روند معاملات به گونه ای است که به نظر می‌رسد امروز شاهد جابه جایی دو رکورد باشیم؛ خروج پول حقیقی و کم‌ترین ارزش معاملات خرد.

 • اخبار بورس

  گزارش معاملات امروز بورس؛

  شاخص کل امروز با کاهش بیش از ۱۰ هزار واحدی دوباره به کف کانال یک میلیون و ۴۸۰ هزار واحدی رسید؛ حمایتی که در معاملات روز چهارشنبه به آن واکنش مثبت نشان داد. با این وجود ارزش پایین معاملات خرد و ادامه خروج پول حقیقی شکست این حمایت را در معاملات روزهای آینده محتمل می کند. در صورتی که شاهد این اتفاق باشیم به نظر می‌رسد سطح یک میلیون و۴۵۰ هزار واحدی، حمایت بعدی شاخص کل باشد

 • اخبار بورس

  در نیمه معاملات امروز؛

  در میانه معاملات امروز بازار سرمایه، شاخص کل بر خلاف آخرین روز هفته گذشته با افت همراه شد. گروه فلزات اساسی و خودرویی‌ها بیش‌ترین نقش را در کاهش شاخص کل داشتند. شاخص هم‌وزن هم بر خلاف ابتدای معاملات، در این ساعت با کاهش همراه شده‌است. نگاهی به روند بازار نشان می‌دهد که همچنان شاهد کاهش ارزش معاملات خرد و خروج پول حقیقی هستیم.

 • اخبار بورس

  با بررسی روند معاملات این هفته؛

  در جریان معاملات این هفته هر چند شاخص کل حمایت یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحدی را از دست داد اما به گفته بسیاری از تحلیل گران، محدود حمایتی قوی شاخص کل بازه یک میلیون و ۵۰۰ تا یک میلیون و ۴۸۰ هزار واحدی است که شاخص در آخرین روز معاملاتی، به آن واکنش مثبت نشان داد. با این وجود بررسی دو مولفه جریان پول حقیقی و ارزش معاملات خرد، حاکی از رکود عمیق حاکم بر بازار است. موضوعی که در کنار تشدید ریسک‌های سیستماتیک، بازگشت پر قدرت بازار را دور از انتظار نشان می‌دهد.

 • اخبار بورس

  یک ساعت طوفانی بورس؛

  شاخص کل در یک ساعت ابتدایی معاملات جهش حدود ۶هزار و ۵۰۰ واحدی را ثبت کرد و تا سطح یک میلیون و ۴۹۰هزار واحدی افزایش پیدا کرد. اما در ادامه، تحت تاثیر معاملات گروه فلزات اساسی عملاُ بر روی همین سطح ثابت باقی ماند. هرچند امروز پس از مدت ها شاهد افزایش شاخص بودیم اما بازهم رکورد پایین‌ترین ارزش معاملات خرد شکسته شد. این موضوع در کنار ادامه روند خروج پول حقیقی دو عاملی هستند که بازگشت بورس به روند صعودی را با تردید همراه می کند.

 • اخبار بورس

  بازگشت از کیلومتر ۱۴ جاده مخصوص؛

  شاخص کل به واسطه معاملات گروه خودرویی به سطح حمایتی یک میلیون و ۴۸۰ هزار واحدی واکنش نشان داد و در نیمه دوم بازار کمی از افت خود را پس گرفت. با این وجود همچنان شاهد خروج پول حقیقی و کاهش ارزش معاملات هستیم؛ به گونه ای که امروز دوباره رکورد کم‌ترین ارزش معاملات خرد در سال ۱۴۰۱ شکسته شد.

 • اخبار بورس

  اقتصادآنلاین بررسی کرد؛

  در حالی بورس روند ناامیدکننده تابستان خود را همچنان ادامه می‌دهد که همواره به عنوان یکی از بازارهای جذاب به ویژه در شرایط تورمی مطرح بوده‌است. به گونه‌ای که میانگین بازدهی ماهانه حقیقی بورس از سال ۱۳۸۷ برابر با ۱.۷ درصد بوده است. با این وجود طی حدود ۱۰ ماه گذشته میانگین بازدهی بورس بر اساس تغییرات شاخص کل تقریبا برابر با صفر بوده اما در همین بازه زمانی میانگین تورم ماهانه حدود ۳.۷ درصد گزارش شده که حاکی از عملکرد ضعیف بورس است. آیا رابطه مثبت بازدهی بورس و تورم قطع شده است؟

 • اخبار بورس

  در پایان معاملات امروز؛

  هر چند که برخی تحلیلگران امید داشتند که شاخص کل در معاملات امروز به کانال یک میلیون و پانصد هزار واحدی باز گردد اما تحت تاثیر فشار گروه محصولات شیمیایی با کاهش حدود ۱۱ هزار واحدی همراه شد. نکته نگران کننده بازار امروز به تشدید خروج پول حقیقی باز می‌گردد؛ جاییکه حقیقی ها بیش از ۷۵۸ میلیارد تومان پول از بازار خارج کردند که نسبت به روز شنبه افزایش حدود دو برابری را نشان می‌دهد. همچنین ارزش معاملات خرد بازار امروز به سه هزار و ۲۷۲ میلیارد تومان رسید که نسبت به روز شنبه تغییر نکرد و همچنان در پایین‌تر سطح سال ۱۴۰۱ قرار دارد.

 • اخبار بورس

  با نگاهی به روند معاملات و ریسک‌های بازار؛

  هفته سوم تابستان در شرایطی آغاز شد که شاخص کل پس از چند بار نزدیک شدن به کف کانال یک میلیون و پانصد، در نهایت به کانال یک میلیون و چهارصد هزار واحدی نفوذ کرد. البته با توجه به حجم و ارزش معاملات پایین روز شنبه ۱۸ تیر، اعتبار این شکست هنوز قابل تایید نیست و باید منتظر معاملات روز دوشنبه ماند. در صورت ادامه روند نزولی، شاخص تا چه سطحی اصلاح خود را ادامه می دهد و آیا می‌توان به بازگشت بازار امیدوار بود؟

 • اخبار بورس

  گزارش معاملات امروز بورس؛

  معاملات امروز در حالی به پایان رسید که شاخص کل هر چند در ابتدای معاملات افزایش یافته بود اما در ادامه معاملات روند کاهشی را تجربه کرد و در نهایت به زیر کانال یک میلیون و پانصد هزار واحدی رسید. در جریان معاملات امروز، حقیقی ها بیش از ۳۵۳ میلیارد تومان پول از بازار خارج کردند تا همچنان شاهد خروج پول حقیقی در بازار باشیم.

 • اقتصاد کلان

  با نگاهی به گزارش مرکز آمار؛

  نگاهی به آخرین گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد که همچنان بازار کار شرایط نامطلوبی را تجربه می‌کند که افزایش نرخ بیکاری و ادامه کاهش نرخ مشارکت اقتصادی در فصل بهار امسال نمودی از این موضوع است. با این وجود نکته نگران کننده در آمارهای اخیر، کاهش شدید تعداد شاغلین بخش کشاورزی است؛ در فصل بهار امسال تعداد شاغلین این بخش ۴۶۷ هزار نفر کاهش پیدا کرده‌است که از این حیث یک رکورد محسوب می‌شود. چرا تا این اندازه اشتغال در بخش کشاورزی کاهش پیدا کرده‌است و ادامه آن چه آسیب‌هایی را به همراه خواهد داشت؟

 • ویدیو

  تلویزیون اقتصادآنلاین؛

  در آخرین گزارش مرکز آمار که امروز ۱۴ تیرماه منتشر شد،‌ میانگین قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در خرداد ماه امسال به بیش از ۴۱ میلیون و ۴۰۸ هزار تومان رسید.

 • اخبار بورس

  تابستان سرد بورس؛

  شاخص کل از اواخر اردیبهشت ماه یک روند نزولی را تجربه می کند و امروز هم کاهش ۰.۸ درصدی را ثبت کرد. موضوعی که بیش از گذشته نگرانی سرمایه گذاران را به همراه داشت. چرا که معمولاْ تابستان و به طور کلی نیمه اول سال،‌ شاهد بازدهی بالاتری نسبت به نیمه دوم سال بودیم. اما آنچه که بیش از روند شاخص کل نگران کننده است، کاهش قابل توجه ارزش معاملات خرد است که احتما صعودی شدن شاخص کل به ویژه شاخص هموزن را بیش از گذشته کم می‌کند.

 • اخبار بورس

  اولین روز هفته معاملاتی به رنگ قرمز؛

  در اولین روز معاملاتی دومین هفته تابستان، شاخص کل با کاهش ۱۲هزار و ۸۴ واحدی همراه شد و تا سطح یک میلیون و ۵۰۱ واحدی عقب نشینی کرد.

 • اخبار بورس

  گزارش نیمه اول معاملات بازار سرمایه؛

  نیمه اول معاملات بورس در اولین روز هفته با افت شدید شاخص کل همراه شد و شاخص کل تسطح یک میلیون و ۵۰۵ هزار واحدی عقب نشینی کرده است. تا ساعت ۱۰:۱۵ معاملات امروز، بانک دی با ۳۸۱.۸۸ میلیون سهم، بیش‌ترین حجم معاملات را به خود اختصاص داده است

 • اقتصاد کلان

  بر اساس اطلاعات مرکز آمار؛

  طی چند سال گذشته اقتصاد ایران یکی از شدیدترین دوران تورمی خود را تجربه کرده‌است؛ به گونه ای که طی حدود چهار سال دو شوک تورمی ۵۰ درصدی را پشت سر گذاشته‌است. در ایران شرایط نگاهی به آمارهای رسمی نشان می دهد که بیش‌ترین آسیب را فقیرترین خانوارهای کشور متحمل شده اند و هزینه سه دهک پایین هزینه‌ای، بیش‌ترین افزایش را میان خانوارهای کشور داشته است.

 • خودرو

  نگاهی به صورت‌های مالی خودروسازان؛

  دو خودروساز بزرگ کشور گزارش تولید و فروش خود منتهی به خرداد ماه امسال را منتشر کردند.نگاهی به آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد که میزان تولید ایران خودرو در سه ماهه ابتدایی امسال افزایش حدود ۲۸ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته ثبت کرده اما سایپا در همین مدت کاهش حدود ۸ درصدی را تجربه کرده است. نکته جالب در خصوص دو خودروساز این است که فروش آن ها در فصل بهار اولاً افزایش یافته است و ثانیاً میزان فروش از میزان تولید پیش افتاده است.

 • ویدیو

  تلویزیون اقتصادآنلاین؛

  تاریخ اقتصادی ایران، مملو از حسرت‌ است؛ "ای کاش"هایی که همیشه در خصوص سیاست‌ها و تصمیم‌هایی گفته می شود که اگر آن‌ها را در زمان‌های درست اتخاذ می کردیم، اقتصاد ایران شرایط به مراتب بهتری را تجربه می‌کرد.

 • ویدیو

  تلویزیون اقتصادآنلاین؛

  پتروشیمی زاگرس در فصل زمستان سال گذشته حاشیه سود ۳۱.۱- درصدی را ثبت کرد و این رقم برای پتروشیمی فناوران حدود ۱۰- درصدی بوده است.

 • اخبار بورس

  مرور صورت‌های مالی فصل زمستان؛

  بر اساس صورت‌های مالی منتشر شده دو متانول‌ساز بزرگ بورسی در فصل زمستان سال گذشته با زیان همراه شدند. این در حالی است که طی سال‌های گذشته همواره میانگین حاشیه سود ناخالص آن‌ها بیش از ۵۰ درصد بود.

 • اقتصاد کلان

  بر اساس داده‌های بانک جهانی؛

  تاریخ اقتصادی ایران، مملو از حسرت‌ است؛ "ای کاش" هایی که همیشه در خصوص سیاست‌ها و تصمیم‌هایی گفته می شود که اگر آن ها را در زمان های درست اتخاذ می کردیم، اقتصاد ایران شرایط به مراتب بهتری را تجربه می‌کرد. اصلاً شاید نه تنها تفاوت کشورها بلکه ما آدم‌ها همین تصمیم‌ها باشد؛ تصمیم هایی که یا گرفته نشدند و یا اشتباه گرفته شدند. نگاهی به اقتصاد کره جنوبی و ایران مصداق بارز چنین شرایطی است؛ بر اساس داده های بانک جهانی سه دهه گذشته، اقتصادهای ایران و کره جنوبی تقریبا با هم برابر بودند اما طی این مدت کره جنوبی توانست با اتخاذ سیاست‌ها و تصمیمات درست، به طور میانگین رشد اقتصادی سالانه ۴.۸۳ درصدی را تجربه کند ولی این رقم برای ایران برابر با ۲.۷۵ درصد بود. در نتیجه در سال گذشته میلادی اقتصاد کره جنوبی به دو برابر اقتصاد ایران رسیده‌است.

 • اقتصاد کلان

  با نگاهی به آمارهای رسمی و برنامه‌های توسعه؛

  برنامه ریزی برای دستیابی به توسعه اقتصادی در ایران سابقه‌ای طولانی دارد و نگاهی به برنامه‌های توسعه پیش و بعد از انقلاب نیز موید این موضوع است. با این وجود آمارهای رسمی نشان می دهد که تقریبا هیچ گاه اهداف این برنامه ها محقق نشده است. به عنوان مثال در سه برنامه توسعه گذشته همواره رشد اقتصادی ۸ درصدی برای ایران پیش بینی شده بود اما آنچه در عمل اتفاق افتاد، اختلاف بالایی با این هدف داشت. مثلاً در برنامه ششم توسعه در حالی میانگین رشد اقتصادی سالانه ۸ درصدی هدف گذاری شده بود که میزان رشد تحقق یافته برابر با ۰.۸۵ درصد است.

 • ویدیو

  تلویزیون اقتصادآنلاین؛

  بر اساس صورت‌های مالی غیرتلفیقی، زیان انباشته ایران خودرو با افزایش ۴۴درصدی به حدود ۴۳ هزار میلیارد تومان رسیده و این عدد برای سایپا برابر با حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان بوده که حاکی از رشد ۵۹ درصدی است.

 • راه ساختمان

  بر اساس اطلاعات مرکز آمار؛

  مرکز آمار آخرین گزارش شاخص قیمت نهاده های ساختمانی مربوط به زمستان سال گذشته را منتشر کرد؛ بر اساس اطلاعات منتشر شده تورم فصلی هزینه ساخت واحد مسکونی (به جز زمین) در شهر تهران برابر با سه درصد بوده است. همچنین نگاهی به آمارهای موجود نشان می دهد که هزینه ساخت مسکن شهر تهران از ابتدای سال ۱۳۹۷ ۵.۵ برابر شده است.

 • خودرو

  نگاهی به اطلاعات منتشر شده در سامانه کدال؛

  صورت های مالی حسابرسی نشده سال مالی گذشته دو خودروساز بزرگ کشور بر روی سامانه کدال قرار گرفت. مروری بر اعداد و ارقام منتشر شده حاکی از فاجعه ای است که صنعت خودروسازی با آن روبرو است؛ به گونه ای که زیان انباشته ایران خودرو بر اساس صورت های مالی غیرتلفیقی با افزایش ۴۴درصدی به حدود ۴۳ هزار میلیارد تومان رسیده و این عدد برای سایپا برابر با حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان بوده که حاکی از رشد ۵۹ درصدی است. مرور اطلاعات منتشر شده نشان می دهد که این خودروسازان بسیاری از محصولات خود را با زیان بفروش می رسانند؛ به عنوان مثال فروش هر دستگاه خودرو از خانواده سمند برای ایران خودرو در سال گذشته زیانی حدود ۳۶ میلیونی به همراه داشته و این عدد برای فروش هر دستگاه از خانواده X۲۰۰(تیبا، ساینا و کوییک) برای سایپا بیش از ۱۷ میلیون تومان بوده است.

 • اخبار بورس

  اقتصادآنلاین بررسی کرد؛

  تقریبا دو سال از ریزش بازار سرمایه می گذارد؛ اصلاحی که از اواخر مرداد ماه سال ۱۳۹۹ آغاز شد و هر چند در این مدت بازار سرمایه افت و خیزهایی را هم تجربه کرد اما همچنان بسیاری از سهم ها با اوج قیمتی خود فاصله چند ده درصدی دارند و بسیاری از افراد به ویژه سهامداران خرد تازه وارد، ضررهای هنگفتی را تجربه کرده اند. در این گزارش به این پرسش می پردازیم که شاخص چند میلیونی می تواند زیان سهامدارانی را که مرداد ماه سال ۱۳۹۹ وارد بازار سرمایه شدند را جبران کند.

 • راه ساختمان

  تلویزیون اقتصادآنلاین؛

  حدود سه هفته پیش، دو فوریت طرح کنترل و ساماندهی اجاره‌ بهای املاک مسکونی توسط مجلس به تصویب رسید.

 • راه ساختمان

  تلویزیون اقتصادآنلاین؛

  میانگین قیمت مسکن شهر تهران در اردیبهشت ماه به ۳۶ میلیون و۳۵۰ هزار تومان رسیده که حاکی از افزایش ۶.۱ درصدی نسبت به ماه قبل است.

 • اقتصاد کلان

  تلویزیون اقتصاد آنلاین؛

  تورم نقطه‌به نقطه آمریکا در آوریل امسال به ۸.۳درصد رسیده که بالاترین میزان از سال ۱۹۸۲ به شمار می‌رود. با این وجود که طی یک سال گذشته، بسیاری از مقامات دولت آمریکا، تورم را زودگذر و نگرانی‌‌ها در خصوص اوج گیری تورم را بی‌اساس می‌دانستند. حالا با توجه به افزایش نگران کننده تورم، جنت یلن، وزیر خزانه‌داری این کشور بیان کرده که پیش‌بینی اشتباهی از تورم داشته است.

 • خودرو

  اقتصادآنلاین بررسی کرد؛

  طی چهار سال گذشته و با تشدید تحریم‌های اقتصادی و همچنین شیوع کرونا، خودرو یکی از صنایعی بود که آسیب‌های فراوانی را متحمل شد. این موضوع در کنار انبوهی از سیاست‌های اشتباه منجر به شرایطی شد که امروز در بازار خودرو شاهد آن هستیم. در حالی که بسیاری از عوامل ملتهب‌کننده بازار خودرو همچنان به قوت خود باقی است، افزایش ۵۰ درصدی و رسیدن تیراژ تولید خودرو به یک میلیون و پانصد هزار دستگاه در سال ۱۴۰۱، وعده‌ای بود که فاطمی امین، وزیر صمت دولت سیزدهم در پایان سال گذشته داد و آن را عاملی مهمی برای تعادل بازار خودرو دانسته بود. اما نگاهی به آمارهای تولید سه خودرو ساز بزرگ کشور نشان می‌دهد که هرچند شرایط تولید در اردیبهشت ماه بهبود یافته اما در مجموع دو ماه گذشته، شاهد تغییر محسوسی نسبت به سال‌های گذشته نیستیم

 • مجلس

  عضو کمیسیون صنایع مجلس؛

  عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درباره علت ارتباط محدود میان صنایع و شرکت های دانش بنیان و عدم استقبال از محصولات این شرکت ها می گوید: معمولاً شرکت های بزرگ برای تامین نیازهای خود مثل قطعات و یا مواد اولیه با برخی از عرضه کنندگان از قبل ارتباط داشته و توافق هایی را با یکدیگر امضا کرده اند.

 • راه ساختمان

  تلویزیون اقتصاد آنلاین؛

  بر اساس آمارهای بانک مرکزی، میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی شهر تهران در پایان فروردین ماه امسال برابر با ۳۴ میلیون و ۲۷۲ هزار تومان بوده‌است که نسبت به اسفند ماه سال گذشته کاهش حدود ۲.۴ درصدی را نشان می‌دهد.

 • راه ساختمان

  با جهش قیمت مسکن؛

  افزایش حدود ۸ برابری میانگین قیمت مسکن شهر تهران طی ۵ سال گذشته،‌ یکی از شدیدترین دوران تورمی بازار مسکن را در چند دهه گذشته ثبت کرد. نگاهی به آمارهای رسمی نشان می دهد که این افزایش قیمت منجر به کاهش شدید تقاضا برای واحدهای نوساز شده‌ و اقبال به خانه های قدیمی افزایش یافته است. سهم واحدهای مسکونی با عمر بنای بیش از ۲۰ سال از کل معاملات در فروردین ماه سال ۱۳۹۴ برابر با ۷ درصد بوده که این رقم در سال ۱۴۰۱ به ۲۲ درصد افزایش یافته است.

 • خودرو

  اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

  این روزها از رییس پلیس راهور گرفته تا نمایندگان مجلس همه نسبت به کیفیت پایین خودروهای داخلی معترضند و در این میان اظهار نظرهای چند وقت گذشته برخی از مسئولان هم در نوع خود جالب بوده است.

 • اقتصاد کلان

  تلویزیون اقتصاد آنلاین؛

  وب‌سایت دیده‌بان کسب‌و‌کار، در گزارشی به تحلیل وضعیت محیط کسب‌و‌کار در سال ۱۴۰۱ از نگاه کارآفرینان و صاحبان کسب‌و‌کار پرداخته است.

 • اقتصاد کلان

  تلویزیون اقتصاد آنلاین؛

  در حالی هشت ماه از آغاز به کار دولت سیزدهم می‌گذرد که بنابر آمارهای رسمی تورم نقطه به نقطه از مرداد ۱۴۰۰ تا فروردین امسال، کاهش ۷.۶ واحد درصدی را نشان می‌دهد.

 • صنعت معدن تجارت

  اقتصادآنلاین بررسی می‌کند؛

  مدیر روابط عمومی بانک مرکزی در صفحه شخصی خود در توییتر آماری از واردات کشور در فروردین ماه را منتشر کرد. این آمار نشان می دهد که میزان واردات در اولین ماه سال ۱۴۰۱ برابر با یازده میلیارد دلار بوده است. عجیب بودن این عدد زمانی مشخص می‌شود که بدانیم میانگین واردات ماهانه کشور از سال ۱۳۸۳ حدود چهار میلیارد دلار بوده که این رقم برای میزان واردات در فروردین ماه حدود ۲.۵ میلیارد دلار گزارش شده است‌.

 • اقتصاد کلان

  تلویزیون اقتصاد آنلاین؛

  تورم همچنان بالاست و اثبات افزایش قیمت‌ها نیازی به بالا و پایین کردن داده های رسمی ندارد.

 • اقتصاد کلان

  اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

  بانک جهانی در آخرین گزارش خود به بررسی اقتصاد ایران و همچنین پیش بینی رشد اقتصادی و روند تورم پرداخته است.

 • اقتصاد کلان

  تحریم، کسری بودجه و خشکسالی؛

  بانک جهانی در آخرین گزارش خود به بررسی اقتصاد ایران و همچنین پیش بینی رشد اقتصادی و روند تورم پرداخته است. بر اساس این گزارش اقتصاد ایران به مسیر احیای تدریجی خود که از اواسط سال ۲۰۲۰ میلیادی شروع شده بود، ادامه داده است؛ این احیای اقتصادی بیش تر تحت تاثیر بهبود شرایط در دو بخش خدمات و نفت بوده است. با این وجود برخی از چالش های اقتصاد ایران همچنان پابرجاست.

 • بین الملل

  اکونومیست بررسی کرد؛

  غالبا این گزاره شنیده می‌شود که دولت چین به دقت برای چندین دهه آینده برنامه ریزی کرده‌ و در حالی که کشورهای دموکراسی بسیار پرنوسان عمل کردند، چین یک بازی بلندمدت را به دقت انجام داده است. اما در حال حاضر نمی‌توان نشانه های زیادی از بلوغ استراتژیک در شانگهای مشاهده کرد. در حالیکه سایر کشورهای جهان به قرنطینه‌های کرونایی پایان بخشیدند، ۲۵ میلیون نفر در چین در قرنطینه کامل شهری هستند، در خانه‌های خود محبوس شدند و با کمبود مواد غذایی و دارو روبرو هستند و این شرایط به گونه ای است که حتی سانسورهای شدید رسانه ای چین نمی‌توان بر این مسئله سرپوش بگذارد. سیاست کووید صفر به بن بستی تبدیل شده است که حزب کمونیست قادر به خروج سریع از آن نیست.

 • خودرو

  اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  حذف قطعی قرعه کشی خودرویی، یکی از وعده‌های اصلی فاطمی امین در ابتدای شروع فعالیتش به عنوان وزیر صمت دولت سیزدهم بود.

 • خودرو

  لاتاری خودرویی ادامه دارد؛

  با وجود وعده‌های مسئولان، قرعه کشی خودرویی همچنان ادامه دارد. ایران خودرو هفته گذشته اولین فروش فوری سال جدید را با عرضه ۵ محصول برگزار کرد. نگاهی به قیمت مصوب و بازار خودروهای عرضه شده حاکی از اختلاف قیمت های تعجب آوری است. به عنوان نمونه اختلاف قیمت کارخانه و بازار پژو ۲۰۷ به بیش از ۲۲۱ میلیون تومان رسید. در مجموع این مرحله از فروش فوری ایران خودرو با بیش از یک هزار و ۵۷۷ میلیارد تومان رانت همراه بوده است.

 • خودرو

  رکورد متقاضیان فروش فوق العاده شکسته شد؛

  مرحله سی و پنجم فروش فوری ایران خودرو هفته گذشته برگزار شد که بر اساس آمارهای منتشر شده، بیش از ۵ میلیون و ۳۷۸ هزار نفر در این مرحله شرکت کردند. این میزان بالاترین مشارکت طی مراحل برگزار شده محسوب می‌شود. در میان خودروهای عرضه شده، پژو پارس ELX با بیش از دو میلیون و ۲۱۴ هزار نفر بیش‎‌ترین متقاضی را داشته است. نکته تعجب آور دیگر در این مرحله، عرضه تنها ۲۵۰ دستگاه پژو ۲۰۶ تیپ سه، محصول جدید ایران خودرو بود.

 • راه ساختمان

  اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  بررسی آخرین آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی نشان می‌دهد که میانگین قیمت مسکن در سال گذشته با افزایش ۱۶ درصدی همراه بوده‌است.

 • راه ساختمان

  اقتصادآنلاین بررسی کرد؛

  بررسی آخرین آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی نشان می‌دهد که میانگین قیمت مسکن در سال گذشته با افزایش ۱۶ درصدی همراه بوده‌است. بنابراین با توجه به تورم ۳۴.۷ درصدی سال گذشته، بازدهی حقیقی مسکن در سال ۱۴۰۰ برابر با منفی ۱۸.۷ درصد بوده‌است. نگاهی به حجم معاملات مسکن شهر تهران هم نشان می‌دهد که هر چند تعداد معاملات در سال گذشته نسبت به سال ۱۳۹۹ اندکی کاهش یافته‌ اما در نیمه دوم سال شاهد افزایش حجم معاملات بودیم؛ موضوعی که ممکن است نشانه‌ای از خروج مسکن از رکود سنگین سال ۱۳۹۹ باشد.

 • خودرو

  اقتصاد آنلاین گزارش می دهد؛

  تابستان ۱۳۹۷ در بحبوحه بحران ارزی، وزارت صمت واردات خودرو را تا اطلاع ثانوی ممنوع کرد؛ ممنوعیتی که تا امروز ادامه داشت.

 • اقتصاد کلان

  وال استریت ژورنال بررسی کرد؛

  وال استریت ژورنال در گزارشی با بررسی نرخ بهره اوراق خزانه کوتاه‌مدت و بلندمدت آمریکا به این نتیجه رسیده‌ که افزایش نرخ بهره در سررسید کوتاه مدت نسبت به سررسیدهای بلندمدت هشداری از رکود اقتصادی است. شرایط مشابهی که در دهه ۱۹۸۰ و ۲۰۰۰ میلادی نیز به رکود اقتصادی انجامید. در نقطه مقابل، مقامات فدرال رزرو معتقدند که این تحلیل نمی‌توان ریسک رکود اقتصادی را به طور کامل نشان دهد و زمان کافی برای مقابله با رکود اقتصادی همچنان وجود دارد.

 • صنعت معدن تجارت

  اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  در آخرین روزهای سال گذشته وزیر صمت اعلام کرد که سال آینده با افزایش ۵۰ درصدی تولید، بازار خودرو به سامان رسیده و فرآیند قرعه کشی به تدریج حذف می‌شود.

 • مجلس

  رییس کمیسیون عمران مجلس در گفت و گو با اقتصادآنلاین؛

  رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی درباره علت سختی موجود در مسیر اعطای مجوزهای کسب و کار گفت: در مسیر اعطای مجوزهای کسب و کار مشکلات و سختی های زیادی در کشور وجود دارد که بعضا باعث می شود افراد از گرفتن مجوز صرف نظر کنند. برای حل این مشکل مجلس با قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار انحصار و امضاهای طلایی را در این حوزه از بین می برد.

 • خودرو

  اقتصادآنلاین وعده خودرویی وزارت صمت را بررسی می‌کند؛

  بر اساس وعده های سال گذشته فاطمی امین، وزیر صمت دولت سیزدهم، با افزایش تولید خودروسازان، امسال باید شرایط بهتری را در بازار خودرو شاهد باشیم. اما آیا افزایش تولید، راهگشای صنعت ورشکسته خودروسازی کشور است؟ نگاهی به آخرین اطلاعات موجود نشان می‌دهد که ایران خودرو، غالب محصولات خود را با زیان بفروش می‌رساند. به عنوان مثال این شرکت در حالی به طور میانگین هر خودرو از خانواده سمند را در پاییز امسال با قیمت حدود ۱۴۴ میلیون تومان بفروش رسانده که بهای تمام شده آن حدود ۱۹۷ میلیون تومان بوده‌است. بنابراین در این شرایط، افزایش تولید نه تنها راهگشا نیست بلکه بر ابعاد بحرانی کنونی می‌افزاید.

 • اخبار

  اقتصادآنلاین وعده خودرویی وزارت صمت را بررسی می‌کند؛

  بر اساس وعده های سال گذشته فاطمی امین، وزیر صمت دولت سیزدهم، با افزایش تولید خودروسازان، امسال باید شرایط بهتری را در بازار خودرو شاهد باشیم. اما آیا افزایش تولید، راهگشای صنعت ورشکسته خودروسازی کشور است؟ نگاهی به آخرین اطلاعات موجود نشان می‌دهد که ایران خودرو، غالب محصولات خود را با زیان بفروش می‌رساند. به عنوان مثال این شرکت در حالی به طور میانگین هر خودرو از خانواده سمند را در پاییز امسال با قیمت حدود ۱۴۴ میلیون تومان بفروش رسانده که بهای تمام شده آن حدود ۱۹۷ میلیون تومان بوده‌است. بنابراین در این شرایط، افزایش تولید نه تنها راهگشا نیست بلکه بر ابعاد بحرانی کنونی می‌افزاید.

 • خودرو

  آمارهای رسمی نشان می‌دهد؛

  با وجود وعده‌های متعدد از کاهش قیمت گرفته تا افزایش تولید، صنعت خودروسازی همچنان شرایط نامناسبی را تجربه می‌کند. در حالی که مشکل این صنعت، دخالت‌های بی شمار دولتی است اما مسئولان راه حل را در افزایش تولید می‌دانند. ابتدای سال گذشته وزارت صمت دولت دوازدهم وعده رسیدن تولید خودرو به یک میلیون و ۲۵۰ هزار دستگاه را داده بود. فاطمی امین، وزیر صمت دولت سیزدهم نیز در آبان ماه سال گذشته از جهش تولید خودروسازان و همچنین افزایش ۱۰۰ هزار دستگاهی تولید خودرو تا پایان سال ۱۴۰۰ خبر داد. اما به استناد آمارهای رسمی هیچکدام از این وعده ها محقق نشده است. نکته تلخ ماجرا این است که این وعده‌ها نه تنها محقق نمی‌شود بلکه در صورت تحقق نیز راه حل برون رفت صنعت خودروسازی از این منجلاب نیست.

 • اقتصاد کلان

  اما و اگرهای نظام مجوزدهی؛

  داستان کسب و کار و تولید در ایران آنقدر غم انگیز است که هربار به آن می اندیشی یا درباره اش حرف می زنی ناخودآگاه دلت می گیرد. بر اساس رتبه بندی شاخص کسب و کار بانک جهانی، ایران در سال ۲۰۲۰ از میان ۱۹۱ کشور رتبه ۱۲۷ و در سال ۲۰۲۱ با یک پله صعود به ۱۲۶ رسید. بر اساس شاخص های بانک جهانی برای رتبه بندی کشورها ایران در مرحله شروع کسب و کار یعنی مجوزدهی شرایط اسف باری دارد. کسب و کار منجر به تولید و تولید به توسعه اقتصادی و در نهایت توسعه به رفاه مردم ختم می شود. سال گذشته، سال پشتیبانی ها و مانع زدایی ها بود اما به گفته محمودجامساز، تحلیلگر اقتصادی، این شعار در قلمرو عمل فاقد کارائی مطلوب بوده است .

 • خودرو

  بررسی آمارها نشان می دهد؛

  کلاف سردرگم بازار خودرو همچنان ادامه دارد؛ هرچند در این میان مسئولان وعده می دهند که سال آینده شرایط متفاوت خواهد بود اما بررسی آمارها نشان می دهد که مسئله خودروسازی تنها سیاست‌هایی است که خود مسئولان اتخاذ می‌کنند. به عنوان مثال سیاست قرعه کشی خودرویی که قرار بود سروسامانی به بازار خودرو بدهد حالا به مشکل لاینحل این روزها تبدیل شده‌است. طی دو سال گذشته ایران خودرو سی و چهار مرحله فروش فوری برگزار کرده که در این مدت نه تنها بازار به تعادل نرسیده که با افزایش فاصله بازار و کارخانه، تقاضای سوداگرانه نیز افزایش یافته است.

 • ایران ما

  اقتصادآنلاین گزارش می دهد؛

  سال ۱۴۰۰ در شرایطی آغاز شد که کشور همچنان گرفتار ویروس کرونا و تحریم بود. هر چند در ادامه واکسیناسیون عمومی توانست از شدت کرونا بکاهد، اما مقابله با آثار اقتصادی این دو ویروس منحوس گرفتار سیاسیونی بود که بی توجه به پیشرفت‌های علم اقتصاد از یکسو و تجارب موفق سایر کشورها از سوی دیگر، همچنان از راهکارهایی منسوخ و تکراری استفاده می کردند.

 • راه ساختمان

  بر اساس آمارهای رسمی؛

  بازار مسکن پس از رشد قیمتی عجیب طی سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹، سال ۱۴۰۰ را عملاً بدون تغییر سپری کرد. در یازده ماهه سال ۱۴۰۰ در حالی میانگین قیمت مسکن شهر تهران افزایش حدود ۹ درصدی را ثبت کرد که تورم در این مدت، ۳۳ درصد گزارش شده است. به بیان دیگر، خریداران مسکن در سال ۱۴۰۰ بازدهی حقیقی ۲۴ درصدی را تجربه کردند. این در حالی است که سال گذشته بازدهی حقیقی مسکن شهر تهران به بیش از ۳۵ درصد رسیده بود.

 • خودرو

  آمارهای جالب از لاتاری خودرویی؛

  سیاست قرعه کشی خودرویی از خرداد ماه سال ۱۳۹۹ آغاز شد و تا به امروز ادامه داشت. سیاستی که قرار بود قیمت ها را کنترل کند؛ اما در این مدت قیمت خودروهای داخلی حدود دو برابر شد. در سال ۱۴۰۰، ایران خودرو ۲۰ مرحله فروش فوری برگزار کرد که در هر مرحله به طور میانگین کم‌تر از ۱۰هزار دستگاه خودرو عرضه شد. این در حالی است که به طور میانگین در هر مرحله حدود سه میلیون و پانصد هزار نفر ثبت نام کردند؛ یعنی به ازای هر خودرو حدود ۳۵۰ متقاضی وجود داشت!

 • خودرو

  نگاهی به بازار خودرو در سال ۱۴۰۱؛

  طی سه سال گذشته بازار خودرو افزایش قیمت های باورنکردنی را ثبت کرده است؛ به عنوان نمونه قیمت پژو پارس در چهار سال گذشته حدود هفت برابر شده‌است. با این وجود بازار خودرو طی چند ماه گذشته، رکود سنگینی را تجربه می کند و خریداران منتظر کاهش قیمت‌ها هستند. اما نگاهی به بازار خودرو نشان می دهد که حتی نبود تقاضا منجر به کاهش قیمت ها نشده است. بسیاری منتظرند تا تکلیف برجام و البته قیمت دلار مشخص شود. در این میان هم مسئولان وعده افزایش تولید و کاهش قیمت ها را برای سال آینده داده‌اند. اما آیا با احیای احتمالی برجام، شاهد کاهش قیمت ها در بازار خودرو خواهیم بود؟

 • خودرو

  خیال خام وزیر صمت؛

  فاطمی امین ابتدای هفته گفت که با افزایش ۵۰ درصدی تولید خودرو و همچنین آزادسازی واردات، بازار خودرو به تعادل خواهد رسید و از اواسط سال آینده دیگر شاهد قرعه کشی نخواهیم بود. اما آیا این ادعای وزیر صمت دولت سیزدهم امکان پذیر است؟ نگاهی به آمارهای فروش های فوری ایران خودرو نشان می دهد که به طور میانگین ۳۰۰ برابر خودروهای عرضه شده، تقاضا وجود داشته است. مسئله ای که نشان می دهد حذف قرعه کشی با ادامه این سیاست ها ممکن نیست.

 • خودرو

  رانت ۸۴۹ میلیارد تومانی فروش فوق‌ العاده؛

  مرحله سی و چهارم فروش فوق العاده ایران خودرو در حالی به پایان رسید، که در این مرحله ۹۷۵۰ خودرو عرضه شده بود. در نقطه مقابل بیش از ۳ میلیون و ۱۰۱ هزار نفر در این لاتاری خودرویی ثبت نام کرده بودند. این اعداد نشان می دهد که به ازای هر ۳۱۸ نفر تنها یک خودرو عرضه شده بود. با توجه به اختلاف قیمت بازار و قیمت مصوب در مجموع این مرحله بیش از ۸۴۹ میلیارد تومان رانت نصیب برندگان شد.

 • اخبار اقتصادی

  اقتصاد آنلاین گزارش می دهد؛

  بر اساس گزارش بانک مرکزی، میانگین قیمت مسکن تهران در بهمن با افزایش ۰.۴ درصدی نسبت به دی ماه به بیش از ۳۳ میلیون تومان رسیده است.

 • اخبار اقتصادی

  اقتصاد آنلاین گزارش می دهد؛

  تورم همچنان به عنوان معضل شماره یک اقتصاد ایران مطرح است و هرچند اقتصادهای جهانی سال ها است که راهکار مبارزه با آن را یافته‌اند اما سیاستگذاران در ایران همچنان بر این اندیشه اصرار دارند که قیمت‌گذاری دستوری، یگانه راهکار مبارزه با افزایش قیمت‌ها است..

 • اخبار اقتصادی

  اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

  در بحبوحه انتخابات ۱۴۰۰، سرعت اینترنت و پهنای باند به یکی از کلید واژه‌های رقابت میان دو جناح سیاسی کشور تبدیل شده بود و طیف سیاسی مقابل ابراهیم رییسی، او و همفکرانش را متهم می کردند که با پیروز شدن آن ها در انتخابات باید منتظر فیلترینگ گسترده باشیم.

 • فناوری

  اقتصاد آنلاین گزارش می دهد؛

  در بحبوحه انتخابات ۱۴۰۰، سرعت اینترنت و پهنای باند به یکی از کلید واژه‌های رقابت میان دو جناح سیاسی کشور تبدیل شده بود و طیف سیاسی مقابل ابراهیم رییسی، او و همفکرانش را متهم می کردند که با پیروز شدن آن ها در انتخابات باید منتظر فیلترینگ گسترده باشیم.

 • اخبار

  اقتصادآنلاین گزارش می دهد؛

  تورم ماهانه در بهمن امسال برابر با ۲.۱۱ درصد بوده که نسبت به ماه گذشته کاهش ۰.۲۶ واحد درصدی را نشان می دهد.تورم نقطه به نقطه نیز با کاهش ۰.۵ واحد درصدی به ۳۵.۴ درصد درصد رسیده‌‌است.

 • اقتصاد کلان

  اقتصاد آنلاین گزارش می دهد؛

  تورم ماهانه در بهمن امسال برابر با ۲.۱۱ درصد بوده که نسبت به ماه گذشته کاهش ۰.۲۶ واحد درصدی را نشان می دهد.تورم نقطه به نقطه نیز با کاهش ۰.۵ واحد درصدی به ۳۵.۴ درصد درصد رسیده‌‌است.

 • خودرو

  اقتصادآنلاین گزارش می دهد؛

  مرحله سی و یکم فروش فوری ایران خودرو از امروز با عرضه سه خودرو آغاز شده است. با توجه به آمارهای موجود متقاضیان پژو پارس TU۵ در حالی کم ترین شانس برنده شدن را دارند که بیش‌ترین سود در صورت برنده شدن نصیب آن ها می شود.

 • اخبار اقتصادی

  اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  بیش از ۲۰ ماه از آغاز فروش فوق العاده خودرویی می‌گذرد و در این مدت قیمت بسیاری از مدل‌های محبوب بیش از دو برابر شده است. سیاستی که قرار بود قیمت‌ها را کنترل کند اما فقط رانت بزرگی را به جیب برندگان خوش شانس لاتاری خودرویی سرازیر کرده است؛ ۳۰ هزار میلیارد تومان!

 • خودرو

  اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  خرداد ماه سال گذشته، روش قرعه کشی خودرو اجرایی شد و بعد از گذشت بیش از ۲۰ ماه، حالا همه در تلاش هستند که نقطه پایانی برای آن پیدا کنند.

 • خودرو

  اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  فروش فوق العاده بهمن ماه سایپا در حالی با عرضه ۱۰ هزار خودرو به پایان رسید که در این مرحله بیش از ۶۳۰ هزار نفر متقاضی ثبت نام کرده بودند. این مرحله از فروش فوق العاده، زیان ۴۳۴ میلیارد تومانی را به این شرکت تحمیل کرد.

 • اخبار اقتصادی

  اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  طی چند هفته گذشته، پرداخت وام بدون ضامن یکی از اولویت‌ها وزارت اقتصاد بوده‌است و هر بار خبر از اجرایی شدن آن داده می‌شود.

 • خودرو

  اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  با اعلام نتایج مرحله سی ام فروش فوری ایران خودرو، مشخص شد که از میان بیش از چهار میلیون و ۸۵۶ هزار متقاضی، در نهایت ۱۳۰۰ میلیارد تومان رانت به ۱۱ هزار و ۵۰۰ برنده لاتاری از جیب سهامداران پرداخت شد.

 • اخبار اقتصادی

  اقتصاد آنلاین گزارش می دهد؛

  تورم کنترل شده‌ و روبه کاهش است؛ یکی از پرتکرارترین گزاره‌هایی است که در چند وقت گذشته از سوی دولتمردان بارها شنیده‌است.

 • اخبار اقتصادی

  اقتصاد آنلاین گزارش می دهد؛

  هر سال در قوانین بودجه سنواتی میزان و شرایط پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج جوانان مشخص می‎‌شود.

 • اخبار اقتصادی

  اقتصادآنلاین گزارش می دهد؛

  هر سال در قوانین بودجه سنواتی میزان و شرایط پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج جوانان مشخص می‎‌شود.

 • اقتصاد کلان

  اقتصادآنلاین گزارش می دهد؛

  خط فقر چند است؟ پرسشی که این روزها پاسخ های مختلفی به آن داده می‌شود.

 • اخبار اقتصادی

  اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  بانک جهانی رشد اقتصادی ایران برای سال‌های۲۰۲۲ و۲۰۲۳ میلادی را به ترتیب۲.۴ و۲.۲ درصد پیش‌بینی کرد.

 • خودرو

  اقتصاد آنلاین گزارش می دهد؛

  مرحله بیست و هشتم فروش فوری ایران‌خودرو با عرضه سه محصول برگزار شد. بیش‌ترین سود نصیب برندگان خودروی پژو ۲۰۷ شد و برندگان این خودرو سود حداقل ۱۴۶ میلیون تومان را بر اساس قیمت‌های امروز بازار خودرو به جیب زدند.

 • اقتصاد کلان

  اکونومیست بررسی کرد؛

  تورم در آمریکا همچنان در حال افزایش و تورم سالانه به ۶.۸ درصد رسیده‌است. موضوعی که خانوارهای آمریکایی را نسبت به آینده اقتصاد حتی بیش از زمان همه گیری کرونا در بهار ۲۰۲۰ نگران کرده‌است.

 • اخبار اقتصادی

  اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  مرحله بیست و هشتم فروش فوری ایران خودرو با عرضه سه محصول رانا پلاس سقف شیشه‌ای با گیربکس ۶دنده‌ای، پژو ۲۰۷دستی سقف شیشه‌ای و دنا پلاس توربو اتوماتیک در حال برگزاری است. اما شانس برنده شدن در کدام خودروها بالاتر است؟

 • راه ساختمان

  اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  با تشدید بحران ارزی ترکیه در سال۲۰۲۱، بازار املاک ترکیه به کابوس سرمایه‌ گذاران خارجی تبدیل شده‌است. بررسی‌ها نشان می‌دهد در حالی سرمایه‌گذاری در املاک استانبول در ۵سال گذشته زیان به همراه داشته‌ که در این مدت بورس و بازار ملک ایران سودده بوده‌اند.

 • راه ساختمان

  اقتصاد آنلاین گزارش می دهد؛

  گزارش اخیر بانک مرکزی نشان می‌دهد که میانگین قیمت هر متر مربع مسکن در شهر تهران به بیش از ۳۲میلیون و ۵۹۰هزار تومان در آذر امسال رسید.

 • اقتصاد کلان

  اقتصاد آنلاین گزارش می دهد؛

  قانون هدفمندی مصوب سال ۸۸ را می‌توان «اصلی ترین قانون در زمینه یارانه انرژی» یا «مبنای قیمت گذاری انرژی در کشور» دانست.

 • اخبار اقتصادی

  اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  مقایسه قانون بودجه ۱۴۰۰ با لایحه بودجه ۱۴۰۱ نشان می‌دهد که دولت سعی کرده‌ تا با محدود کردن منابع و هزینه‌ها، بودجه انقباضی را دستور کار خود قرار دهد؛ به گونه‌ای که منابع عمومی دولت تنها ۷.۴درصد رشد کرده‌است.

 • اقتصاد پلاس

  اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  «طرح بنزین برای همه» که با انتشار نامه محرمانه معاون اقتصادی رییس جمهور رسانه‌ای شد، مبتنی بر طرحی است که پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه شریف در سال ۱۳۹۷ بررسی و پیشنهاد کرده‌بود.

 • اخبار اقتصادی

  اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

  «طرح بنزین برای همه» که با انتشار نامه محرمانه معاون اقتصادی رییس جمهور رسانه‌ای شد، مبتنی بر طرحی است که پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه شریف در سال ۱۳۹۷ بررسی و پیشنهاد کرده‌بود.

 • راه ساختمان

  اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

  گزارش اخیر بانک مرکزی نشان می‌دهد که میانگین قیمت هر متر مربع مسکن در شهر تهران به بیش از ۳۲میلیون و ۵۹۰هزار تومان در آذر امسال رسید.

 • اقتصاد کلان

  اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

  قانون هدفمندی مصوب سال ۸۸ را می‌توان «اصلی ترین قانون در زمینه یارانه انرژی» یا «مبنای قیمت گذاری انرژی در کشور» دانست.

 • کشاورزی غذا

  اقتصاد آنلاین گزارش می دهد؛

  برگشت محصولات صادراتی کشاورزی توجه بسیاری از ایرانی‌ها را به باقیمانده سموم در میوه و سبزیجات جلب کرده است اما محصولات غذایی با ریسک بالاتر به میوه و سبزیجات محدود نمی‌شود.

 • اخبار اقتصادی

  اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

  آمارهای رسمی تورم نشان می دهد میزان تورم در پایان آذر ماه یک درصد کاهش داشته است.

 • اقتصاد کلان

  اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  مقایسه قانون بودجه ۱۴۰۰ با لایحه بودجه ۱۴۰۱ نشان می‌دهد که دولت سعی کرده‌ تا با محدود کردن منابع و هزینه‌ها، بودجه انقباضی را دستور کار خود قرار دهد؛ به گونه‌ای که منابع عمومی دولت تنها ۷.۴درصد رشد کرده‌است.

 • اقتصاد کلان

  اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  بر اساس گزارش مرکز آمار تورم سالانه در پایان آذر با کاهش یک درصدی به ۴۳.۴درصد رسید، این در حالی است که شهریور امسال تورم سالانه با ۴۵.۸درصد به بالاترین میزان از فروردین ماه۱۳۷۵ رسید‌ه بود. پرسش اصلی این است که تورم به کدام سو می‌رود و آیا می‌توان به کاهش آن در ماه‌های آینده امیدوار بود؟