محمدعلی دهقان دهنوی

مدرک تحصیلی

دکتری اقتصاد صنعتی؛ دانشگاه تربیت مدرس

 

سوابق اجرایی

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار

عضو هیات‌ مدیره بانک مسکن

معاون وزیر اقتصاد در وزارت امور اقتصادی و دارایی در دولت دوازدهم

معاونت آموزشی مؤسسه عالی آموزش بانکداری ایران

مشاوره مدیریت مالی و اداری قوه قضاییه

مشاوره اقتصادی و برنامه‌ریزی بانک قوامین

مشاوره اقتصادی و مالی بانک مشترک ایران و ونزوئلا

مشاوره مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهرایران

مشاور مدل‌سازی و محصولات بانک مسکن

استادیار دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبایی

عضویت در هیات علمی گروه مالی و بانکداری دانشگاه علامه طباطبایی

کتاب‌ها:

الزامات تحقق اقتصاد مقاوتی و نقشه راه قوه قضاییه

مقالات:

دهنوی مقالات بسیاری در حوزه بانکداری و مالی دارد و اکثر پایان نامه‌هایی که بر عهده داشته، به این حوزه مربوط می‌شود. عنوان برخی از مهم‌ترین مقالات او در ادامه آمده است:

طراحی شبکه عوامل مؤثر برعیوب ساختاری در تنظیم گری صندوق‌های بازنشستگی (در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و بیانیه گام دوم انقلاب)

مرور ادبیات مدیریت ادغام و اکتساب در صنعت خدمات مالی

واکاوی وضعیت موجود ارزشیابی آموزشی در بانک های خصوصی کشور

رتبه بندی متغیرهای اثرگذار بر کارایی شرکت‌های بیمه با استفاده از تکنیک ANP فازی

تبیین مدل عاملی موثر بر اعتبارات بانکی ایران با رویکرد دلفی فازی

اندازه گیری و گزارش ارزش تسهیلات اعطایی بانک‌ها

تأثیر سهم درآمدهای غیر مشاع بر ریسک بانک‌های ایران

دلایل عدم توسعه یافتگی صنعت سرمایه‌گذاری ریسک پذیر در ایران

شبکه های اجتماعی

s:0:"";
اخبار مرتبط
 • همزمان با اعلام رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص نهایی شدن طرح اصلاح قانون بازار سرمایه ایران در کمیته تخصصی کمیسیون اقتصادی و ارایه آن به مجلس؛ رییس سابق سازمان بورس، این پیش نویس را فاقد اسناد پشتیبان مطالعاتی و تحقیقاتی برشمرد و گفت: تا مادامی که بی ثباتی در سیاست‌های اقتصادی دولت وجود دارد و بر تداوم سیاست‌های غلط مانند قیمت‌گذاری دستوری اصرار می‌شود؛ اصلاح ساختار و قوانین بازار سرمایه کمک زیادی به بهبود شرایط کشور نمی‌کند.

 • عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان این که روند تشکیل سرمایه ثابت از دهه ۱۳۹۰ در کشور نزولی شده، گفت: موجودی سرمایه الان در حال کاهش است، اما تامین مالی از بازار سرمایه ظرفیت بکری است که مورد توجه قرار نگرفته است.

 • ۱۸ بهمن‌ماه سال گذشته بود که شورای‌عالی بورس پس از پذیرش استعفای حسن قالیباف‌اصل، «محمدعلی دهقان‌دهنوی» را به‌عنوان رئیس جدید سازمان بورس انتخاب کرد.

 • محمدعلی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به‌ منظور شفاف‌سازی و پاسخگویی در خصوص موضوع ماینر توضیحاتی ارائه کرد.

 • محمدعلی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به‌منظور شفاف‌سازی و پاسخگویی به موضوعاتی از جمله فروش اوراق دولتی، معاملات الگوریتمی، تغییر مدیریتی در سازمان بورس و موارد دیگری که به‌تازگی به عنوان دغدغه در بین اهالی بازار سرمایه مطرح شده به گفت‌وگو پرداخت.

 • دهقان دهنوی با اشاره به رویکرد وزیر اقتصاد؛

  بخش اعظم فروش اوراق دولتی ناشی از عملیات بازار باز بین بانکی است که بین بانک ها و بانک مرکزی اتفاق می افتد و به هیچ عنوان به معنی فروش اوراق توسط دولت نیست.

 • خداحافظی تلگرامی آقای رییس با ریاست سازمان بورس؛

  رییس سازمان بورس طی پیامی تلگرامی اعلام کرد: وزیر اقتصاد به من اطلاع دادند که برنامه شان تغییر تیم مدیریتی سازمان بورس است. من هم مُصر بودم که طبق برنامه شورای عالی بورس همین هفته تشکیل شود ولی امکان برگزاری فراهم نشد. امیدوارم هرچه زودتر اتفاق بیفتد.

 • محمدعلی دهقان دهنوی در نامه‌ای به وزیر اقتصادخواستار بررسی مجدد موضوع قیمت‌گذاری دستوری صنعت خودرو و ساخت قطعات در شورای رقابت و خروج این محصولات از شمول قیمت‌گذاری توسط این شورا شد.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار پاسخ داد؛

  رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: سهام برخی از شرکت‌های کوچک‌تر به صورت منطقه‌ای تخصیص پیدا کرده و سعی شده ترکیب یکنواختی باشد و در مرحله اول ارزش خالص دارایی‌ها حساب شده است که همه ارزش یکسانی داشتند و به همین دلیل هم توزیع سبد سهام عدالت به طور شانسی نبوده و کاملا به صورت مساوی تقسیم شدند.

 • محمدعلی دهقان دهنوی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن اشاره به مخالفت سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصاد و دارایی با افزایش نرخ سود بانکی گفت: افزایش نرخ سود در دستور کار نبوده و تقاضای اوراق جانشین تقاضای سهام نخواهد شد.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار مطرح کرد؛

  قرار گرفتن یک شرکت کوچک با شناوری پایین در پرتفوی سهامداران، زمینه ایجاد تخلفاتی از نوع دستکاری قیمت، اغواگری و افزایش قیمت سهام بیش از ارزش ذاتی آن سهم را فراهم می کند و در نهایت سهام برخی از شرکت‌های کوچک به طعمه ایجاد تخلفات در بازار تبدیل می‌شوند.

 • محمدعلی دهقان دهنوی درباره اظهاراتی مبنی بر اینکه قیمت کالاهایی که وارد بازار سرمایه می‌شوند، بالا می‌رود و جریان واسطه‌گری در بورس کالا حذف نشده‌ است، تصریح کرد: سه عامل موثر افزایش قیمت در بورس کالا را باید بررسی کرد که این ۳ عامل باید از افزایش قیمت‌ها در بورس کالا جدا شوند.

 • به دنبال اجرایی شدن دستورالعمل اعطای مجوز سپرده‌گذاری رقابت بین شرکت‌های سپرده گذاری شکل می‌گیرد که این امر بهبود روند خدمات دهی در بازار سرمایه را به همراه می‌آورد.

 • رییس سازمان بورس در رابطه با نمادهای استانی رها شده سهام عدالت و مشکلات این نمادها گفت: شرکت های سرمایه گذاری استانی مانند بقیه شرکت‌ها هستند بنابر این مشمول همه موارد و قانون‌های نظارتی سازمان بورس هستند. برخی از این نمادها صورت‌های مالی خودشان را ارائه نداده‌اند و کسانی که در این شرکت‌ها بوده اند همکاری لازم را نکرده‌اند.

 • طرح تدوین دستورالعمل اعطای مجوز سپرده‌گذاری به معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران واگذار شد.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار؛

  دهقان دهنوی گفت: قیمت گذاری دستوری در بورس هیچ جایی ندارد و با تمام قدرت در مقابل مراجعی که بخواهند وارد بحث قیمت گذاری دستوری شوند، می‌ایستیم.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار؛

  رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از مردم عادی خواست به طور مستقیم در بازار بورس سرمایه‌گذاری نکنند، بلکه از طریق شرکت‌های تخصصی بازار سرمایه و سبدگردان‌ها اقدام به خرید سهام بکنند.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار خبر داد؛

  طرحی تحقیقاتی در سازمان بورس و اوراق بهادار در حال تدوین است که سندی کامل و جامع برای دامنه نوسان طراحی و تدوین شود. این طرح به زودی نهایی می‌شود.

 • محمدعلی دهقان دهنوی در خصوص ۱۰ درصد باقیمانده سود سهام عدالت گفت: با توجه به اینکه پرداخت سود سال ٩٩ نزدیک است، بنابراین باقیمانده سود سهام عدالت با سود سال ۱۳۹۹ پرداخت می‌شود.

 • رییس سازمان بورس تشریح کرد؛

  رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: پیگیری ورود سهام باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال به بورس از مدت‌ها قبل در حال انجام است و مراحل زیادی برای نهایی شدن این اقدام اجرا شده است.

 • همزمان با نخستین حضور وزیر جدید اقتصاد در جلسه شورای عالی بورس، مصوب شد تا از این پس، سهامی که توسط دولت در بورس عرضه می شود توسط صندوق توسعه بازار بازارگردانی شود.

 • هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار پس از ۱۲ سال مجوز تاسیس یک شرکت کارگزاری جدید را صادر کرد و با این اقدام انحصار از تمامی مجوزهایی که از سوی سازمان اعطا می‌شد به طور کامل برداشته شد و دیگر استفاده از واژه انحصار در حوزه صدور مجوزها در بازار سرمایه معنی نمی‌دهد .

 • محمدعلی دهقان دهنوی گفت: بازار سرمایه دارای فضایی پویا است، این بازار می‌تواند از درون خود برای مشکلات ایجاد شده راهکاری را طراحی کند، اما از بیرون بازار، قیمت‌گذاری دستوری به عنوان سمی تلقی می‌شود که تهدیدکننده معاملات بازار خواهد بود.

 • رییس سازمان بورس گفت: مدیران خودروسازی نسبت به سهامداران مسئولیت دارند بنابراین برای صیانت از حقوق سهامداران و گذر از قیمت گذاری دستوری به مراجع قانونی از جمله دیوان عدالت طرح شکایت کنند.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار مطرح کرد؛

  آثار قیمت‌گذاری دستوری به‌قدری زیان بار است که چالش‌های بزرگی در اقتصاد کشور ایجاد کرده است. قیمت‌گذاری دستوری یک سم مهلک و پدیده‌ای بسیار منفی است که نه فقط هیچ نتیجه‌ای برای اقتصاد ندارد، بلکه به گسترش رانت و فساد در اقتصاد منجر شده است.

 • محمد علی دهقان دهنوی معتقد است که اگر دولت جدید به عنوان سیاست گذار و تنظیم گر از نگاه و رویکرد دستوری به اقتصاد و به خصوص قیمت گذاری کالاهای تولیدی شرکت‌ها اجتناب کند، علاوه بر رفع موانع تولید، مسیری جدید در اقتصادمان باز می‌شود تا شرکت‌های زیان ده خیلی سریع در مدار رشد و سوددهی قرار گیرند و بازار سرمایه نیز جانی دوباره گیرد.

 • محمدعلی دهقان دهنوی درباره احتمال قانونی شدن معاملات رمز ارزها در بورس گفت: اکنون رمز ارزها از هیچ جایگاهی در بازار سرمایه برخوردار نیستند، اما اگر روزی بانک مرکزی اقدام به ایجاد محیط قانونی برای آنها کند، در آن زمان تدابیری جهت ابزارسازی رمز ارزها اتخاذ می‌کنیم.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار مطرح کرد؛

  رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: با ورود منابع مردم به سمت بازار سرمایه، بنگاه‌های اقتصادی و شرکت‌هایی که در بورس حضور دارند می‌توانند تامین مالی قوی‌تری را از این بازار داشته باشند و از این طریق نقدینگی را به سوی سرمایه‌گذاری در تولید سوق دهند که سبب افزایش تولید و اشتغال می‌شود.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تشریح کرد؛

  محمدعلی دهقان دهنوی اظهار داشت: صندوق تثبیت و توسعه بازار برای یک بازار در حال رشد لازم است و در بازار توسعه یافته نهادهای مالی و حقوقی‌هایی که در بازار حضوردارند، همان نقش صندوق را ایفا می‌کنند و نباید انتظار داشته باشیم که صندوق تثبیت روند بازار را تغییر دهد اما می‌تواند به تثبیت بازار کمک کند و نوسانات را تا حد امکان کاهش دهد.

 • بازار سرمایه طی سال گذشته، ۶۸۰ هزار میلیارد تومان تامین مالی برای اقتصاد کشور رقم زده است. این مبلغ از سه حوزه تامین منابع مالی سرمایه‌ای، تامین مالی بدهی و تامین مالی از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری بوده است. تامین منابع مالی از بازار سرمایه از طریق سه حوزه یادشده، حداقل ۳۰ درصد میزانی است که در نظام بانکی، تامین مالی شده است و دیگر نمی‌توان گفت که نظام تامین مالی در کشور بانک‌محور است.

 • رییس سازمان بورس در نامه‌ای به رییس بانک مرکزی خواستار معرفی افرادی شد که در بانک‌ها دسترسی به اطلاعات خاص دارند.

 • رییس سازمان بورس در نامه‌ای به رییس شورای رقابت خواستار اعلام فهرست افرادی که در فرآیند نرخ‌گذاری خودرو مشارکت دارند، شد.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار:

  رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه اثر تورمی که از کانال رشد نرخ سهام ایجاد می‌شود، در مقابل اثر تورم کوه نقدینگی پر کاهی هم نیست، گفت: ریشه اصلی تورم در رشد پایه پولی و رشد نقدینگی است و آنجا تورم ساخته می‌شود، افزایش قیمت سهام هیچ تاثیری بر روی تورم ندارد.

 • پیش از ورود سیمان به بورس کالا، قیمت‌گذاری که روی محصولات سیمان انجام می‌شد به هیچ وجه مطلوب کارخانه‌های سیمان نبود. سیمان توسط عوامل معدودی توزیع می‌شد و رانت قابل توجهی نصیب دلالان می‌کرد. عرضه سیمان در بورس کالا، نه تنها سهامداران کارخانه‌های سیمان را از سودآوری قابل قبولی منتفع می‌کند، بلکه برای مصرف‌کننده نیز دریافت سیمان با نرخ پایین‌تر امکان‌پذیر می‌کند. از طرف دیگر، قیمت‌گذاری بر محصولات سیمانی در بورس کالا، امکان سرمایه‌گذاری مجدد برای این کارخانه‌ها میسر می ‎شود.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد:

  محمدعلی دهقان دهنوی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: با قطعی برق و توقف تولید سیمان در هفته های گذشته، قیمت این محصول در بازار آزاد به شدت افزایش یافت و در این بین عده ای که تا پیش از این از رانت قابل توجه حوزه سیمان استفاده می کردند این موضوع انحرافی را در فضای جامعه منتشر کردند که بورس کالا باعث گرانی سیمان شده است؛ در این میان بررسی بازار سیمان قبل از ورود به بورس بیانگر اجحاف در حق تولیدکننده، سهامدار و مصرف کننده سیمان با قیمت گذاری دستوری است.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: به طور حتم دامنه نوسان با تغییر همراه می‌شود و معاملات بورس بر روی این دامنه نوسان کنونی مثبت و منفی پنج درصد متوقف نخواهد ماند.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار پاسخ داد؛

  رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: اکنون درصدد هستیم، آزادسازی سهام عدالت را دوباره از صفر شروع کنیم تا دیگر شاهد تاثیر منفی این اقدام بر روند معاملات بازار نباشیم و به دنبال این اتفاق آزادسازی سهام عدالت را از یک درصد آغاز خواهیم کرد.

 • سازمان بورس با دانشگاه صنعتی شریف تفاهم نامه امضا کرد؛

  تفاهم‌نامه همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار با دانشگاه صنعتی شریف از هم‌افزایی بالایی برخوردار است. این تفاهم‌نامه به توسعه فناوری‌های پیشرفته نظارت بر بازار سرمایه، راه‌اندازی و توسعه آزمایشگاه تخصصی علوم مالی، استفاده از ظرفیت‌های دانشگاهی، علمی و نیز افراد خبره در حوزه بازار سرمایه و توسعه زیرساخت های فناوری مطالعات بازار سرمایه، می‌انجامد.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهارکرد: صحبت‌های آقای رییسی همواره درباره حمایت از بازار بوده و هم اینکه ایشان تنها نامزد ریاست جمهوری بود که از بورس تهران بازدید داشت. این نشان از توجه رییس‌جمهوری آینده به بازار سرمایه دارد. بنابراین، بازار سرمایه در کنار گزارش‌های شرکت‌ها از میزان سوددهی‌ها، از جانب حمایت رییس‌جمهوری آینده هم دلگرمی پیدا کرده‌ و مجموع این عوامل باعث ایجاد اطمینان در بازار سرمایه شده است.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، از تحول بزرگ فرهنگی – آموزشی بازار سرمایه خبر داد و گفت: تحول فرهنگی - آموزشی بازار سرمایه ماموریت جدید شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس است و این امر بازار سرمایه را در آینده ای نزدیک متحول می کند.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تشریح کرد؛

  رییس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: اینکه افرادی سهامی را بالاتر از ارزش واقعی آن خریداری کردند یک ناراحتی ایجاد می‌کند و اینکه مجبور شوند همان سهام را کمتر از قیمت واقعی آن به فروش برسانند ناراحتی مضاعفی را به ویژه برای سهامداران خرد موجب می‌شود. بنابراین طرحی را به اجرا رساندیم مبنی بر اینکه کسانی که تا اردیبهشت ۱۴۰۱ پرتفوی خود را حفظ کنند، می‌توانند از تضمین سود ۲۵ درصدی استفاده کنند.

 • در گردهمایی فعالان بازار سرمایه مطرح شد؛

  به گفته رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، بازار سرمایه ویژگی‌هایی دارد که تأمین مالی را تسهیل می‌کند و می‌تواند منابع کوچک مردمی را ‌جمع‌آوری و به سمت این بخش هدایت کند.‌ آنچه در صندوق نوآوری و شکوفایی رخ‌داده، بذری برای ‌ایجاد جهش‌های بزرگ اقتصادی است.‌

 • رییس سازمان بورس در نامه‌ای به وزیر نفت تاکید کرد؛

  رییس سازمان بورس با ارسال نامه فوری و مهم به وزیر نفت خواهان اعلام اطلاعات مربوط به خوراک و فرآورده ها به شرکت های پالایشی پیش از برگزاری مجمع سالانه این شرکت‌ها شد.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص وضعیت نیروگاه‌های پذیرفته شده در بورس‌، طی نامه‌ای به وزیر نیرو پیشنهادهایی را برای بهبود وضعیت اقتصادی و مالی نیروگاه‌ها ارائه کرد.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار خبر داد؛

  رییس سازمان بورس پرداخت باقیمانده سود سهام عدالت امشب شروع شده و طی امشب و فردا امیدوار هستیم که بتوانیم به همه حساب هایی که معتبر است و نزد سازمان بورس، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و سازمان خصوصی‌سازی ثبت شده و قبلا هم سود به آن پرداخت شده به آن حساب‌ها واریز می‌شود.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  دامنه نوسان، یکی از موضوعات چالش برانگیز در بازار سرمایه کشور در دو سال اخیر بوده است. در این گزارش به مشروحی از تغییرات و روند دامنه نوسان در بازار سهام و اثرات و پیامدهای آن بر بورس پرداخته می‌شود.

 • آیین راه‌اندازی معاملات سیمان صبح روز گذشته با حضور محمد رضوانی‌فر، مدیرعامل شستا، رضا جمارانیان، مدیرعامل سیتا و مدیران ارشد سازمان بورس و اوراق بهادر استان تهران و بورس کالا برگزار شد.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از واریز بخش دوم سود سهام عدالت سال ۱۳۹۸ تا پایان هفته جاری خبر داد.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در مراسم آیین افتتاح معاملات آتی واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری طلا و معاملات سیمان در بورس کالا گفت: از بورس کالا می خواهم علاوه بر توسعه بازار مشتقه و ورود دارایی های جدید، با جدیت راه اندازی مجدد قرارداد آتی سکه را پیگیری کند.

 • محمدعلی دهقان دهنوی با بیان اینکه تعریف دامنه نامتقارن یک تصمیم موقتی بود، گفت: سعی می‌کنیم به تدریج دامنه نوسان گسترده‌تر و در نهایت حذف شود.

 • دهنوی رییس سازمان بورس گفت: علت جلوگیری از فروش سهام عدالت فضا و جو بازار است و چاره‌ای به جز فروش به صورت مدیریت شده نداریم.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه سود سهام عدالت تا چند روز آینده پرداخت می شود، گفت: اگر همه شرکت ها سود را واریز کنند، دومین مرحله از واریز سود به صورت کامل انجام می شود در غیر اینصورت آن بخش از سود که واریز شده است، پرداخت خواهد شد.

 • محمد علی دهقان دهنوی در مراسم افتتاح پنجره واحد خدمات بازار سرمایه و سامانه میزخدمت از راه‌اندازی مجموعه خدمات جدید سازمان بورس و اوراق بهادار، تحت عنوان پنجره واحد خدمات بازار سرمایه، خبر داد و گفت: امروز در سه حوزه متفاوت و مجزا شاهد راه‌اندازی پنجره‌ های واحد خدمات بازار سرمایه خواهیم بود تا بتوانیم از کانال‌های موجود، خدمات را با سرعت و سهولت بسیار برای ارباب رجوع سازمان ارائه دهیم.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار؛

  دهقان دهنوی گفت: ما قواعد حاکمیت شرکتی بیمه مرکزی را می‌پذیریم اما در سازمان بورس خط قرمزی داریم که باید به آن توجه کنیم و آن منافع سهامدار است.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: به طور مرتب در حال پیگیری واریز مبلغ ۱۵۰میلیون دلار هستیم اما متأسفانه به دلایلی نمی‌توان زمان دقیقی را برای واریز این مبلغ مشخص کرد.

 • دهقان دهنوی گفت: علت تاخیر در واریز بخش دوم سود سهام عدالت آن است که هنوز چند شرکت بورسی سرمایه پذیر سودی را به حساب سپرده گذاری مرکزی واریز نکرده‌اند.

 • رییس سازمان بورس گفت: بر اساس اطلاعات دریافتی از مسئولان مربوط طی هفته گذشته در رابطه با انتشار اوراق حمایتی، حدود ۳ تا ۴ هزار میلیارد تومان از آن عملیاتی شده است.

 • دهقان دهنوی در مراسم انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک با وزارت صمت از دلایل سبز شدن بازار سرمایه در روز‌های اخیر توضیحاتی ارائه داد.

 • مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، از طراحی سامانه ایرانی معاملات بورس و طی کردن فرآیند مرحله استقرار تا پایان سال جاری خبر داد.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهارکرد: کسانی که سهام خود را می‌فروشند، برای مدت موقتی پول خود را به صندوق با درآمد ثابت منتقل می‌کنند تا موقعیت بهتری برای خرید سهام پیدا کنند و رقمی که درحال‌حاضر در این صندوق وجود دارد حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان است اما اینکه چقدر از این رقم تبدیل به سهام شود به طور مستقیم به شرایط بازار سرمایه بستگی دارد.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار درخصوص شیوه پیشنهادی مجلس برای خرید و فروش خودرو در بورس گفت: خودرو کالای مناسبی برای ورود به بورس نیست.

 • صبح امروز در نشست رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اعضای شورای مشورتی بورس، موضوعات و سرفصل های مربوط به «بسته سیاستی پشتیبانی و مانع زدایی بازارسرمایه از تولید» و «طرح ارتقای جایگاه و عملکرد بازارسرمایه» ارائه شد و مورد بحث و بررسی اعضای شورا قرار گرفت.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار:

  رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: زمانی که نهاد مالی وجود ندارد که بتواند تامین مالی پروژه‌ای را انجام دهد بازار سرمایه نیاز به مکانیزم تثبیت‌کننده دارد، با این حال صندوق تثبیت و توسعه بازار سرمایه قرار نیست که معجزه کنند و قیمت‌ها را مصنوعی افزایش یا کاهش دهد.

 • سومین جلسه میز صنعت با میزبانی سازمان بورس و اوراق بهادار و حضور مدیران عامل نیروگاه های تولید برق و همچنین مدیران سندیکای تولیدکنندگان برق کشور برگزار شد و در آن دغدغه های فعالان این صنعت و راه کارهای پیش رو مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 • محمدعلی دهقان دهنوی اظهار داشت: آنطور که گفته می‌شود گویا مجوز کارگزاری‌ها با نرخ‌های نجومی خرید و فروش می‌شود اما پس از آزاد شدن صدور مجوزها، قیمت‌ها در این بازار می‌شکند.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در حاشیه مجمع سالانه خبر داد؛

  رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از انتشار صورت‌های مالی تصویب شده سال۹۹ سازمان بورس و اوراق بهادار برای مشاهده عموم خبر داد و گفت: در راستای ارتقای شفافیت، صورت‌های مالی تصویب شده سال گذشته سازمان بورس و اوراق بهادار برای نخستین بار ؛ برای مشاهده عموم مردم و فعالان بازار منتشر خواهد شد.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار مطرح کرد؛

  محمدعلی دهقان دهنوی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به افزایش تنوع عرضه محصولات در بورس کالای ایران طی ماه های اخیر گفت: شرکت های بورسی که محصولاتشان را در بورس کالای ایران عرضه می کنند، در واقع بستری رقابتی را برای فروش محصولات خود انتخاب کرده اند که این موضوع در رشد بازدهی شرکت ها و به دنبال آن بهبود شرایط سهام شرکت ها اثر مثبتی خواهد داشت.

 • محمدعلی دهقان دهنوی اظهارکرد: درحال‌حاضر حدود ۴۰ هزار کد خارجی در بورس وجود دارد و این مصوبات مزیتی است که بتوانیم این میزان را افزایش دهیم و در یک بازه زمانی به ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار کد برسانیم.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به واریز منابع مالی به صندوق تثبیت بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: در این مرحله معادل ریالی ۲۰۰میلیون دلار به این صندوق واریز می‌شود البته در مصوبه اصلی رقم بیشتری برای واریزی در نظر گرفته شده است که در صورت نیاز پیگیری‌های لازم برای اجرای آن انجام می‌شود.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: براساس مصوبات سران قوا باید معادل ۲۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه تزریق شود که تاکنون معادل ریالی ۵۰ میلیون دلار آن واریز شده است، برای واریز مابقی در حال رایزنی هستیم که امیدواریم به زودی واریز شود.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار عنوان کرد؛

  رونمایی از محیط آزمون تنظیم‌گری (سندباکس) سرآغاز فصل جدیدی از نوآوری‌ها در بازار سرمایه است؛ بازاری که نیروی پیش‌برنده آن «نوآوری» و به‌کارگیری ایده‌های جدید است.

 • عصر امروز سه شنبه ۱۱ خرداد ماه از طرح محیط آزمون تنظیم گری (سندباکس) بازار سرمایه و طرح مرکز تعالی اقتصاد هوشمند و تحول دیجیتال شریف، در وزارت اقتصاد با حضور فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادیی و دارایی و محمدعلی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار رونمایی شد.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: تا آخر خرداد صندوق اهرمی در بورس برای اولین‌بار راه‌اندازی می‌شود.

 • در دومین جلسه میز صنعت با محوریت سیمان در بورس اعلام شد؛

  دومین جلسه میز صنعت امروز یکشنبه ۹ خردادماه و به میزبانی سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار شد و مشکلات و چالش های این صنعت به همراه راهکارهای پیشنهادی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 • محمدعلی دهقان دهنوی با اشاره به اهمیت ویژه صنعت پالایش گفت: حدود ۳۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در صنعت پالایشگاهی لازم است تا کارایی این حوزه بیشتر و در آن نوسازی ایجاد شود و بازارسرمایه برای تامین این میزان سرمایه‌گذاری و تامین مالی، مناسبترین محل است.

 • شورای عالی بورس با راه اندازی تامین سرمایه خلیج فارس موافقت کرد.

 • در جلسه امروز ستاد عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، همه ۷ پیشنهاد سازمان بورس و اوراق بهادار جهت حمایت از بازار سرمایه با اصلاحات جزیی به تصویب رسید و این مصوبات بعد از تاییدرهبر انقلاب برای اجرا ابلاغ خواهند شد. همچنین در این جلسه پیشنهادات خوبی از سوی سران قوای مقننه و قضائیه مطرح و مقرر شد در جلسات بعدی مورد بررسی قرار گیرند. بدین ترتیب حمایت سران ۳ قوه به مصوبات این جلسه بسنده نشده و ادامه خواهد داشت.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار مطرح کرد؛

  رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: این قانون قبلا هم وجود داشت، صرفا سرمایه گذاری در بورس و خرید سهام هم به موارد امکان اعطای اقامت اضافه شد.

 • محمد علی دهقان رییس سازمان بورس گفت: تخصیص منابع از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه در دست اجرا است و ٢٠٠ میلیون دلار معادل ۵ هزار میلیارد تومان به بازار تزریق می شود.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار مطرح کرد؛

  دیروز بسته پیشنهادی دهگانه تحت عنوان ۷+۳ با هدف رشد بازار سرمایه توسط رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در نشست خبری سخنگوی دولت رونمایی شد.

 • مصوباتی که امروز در ستاد اقتصادی دولت تصویب شد حاصل جلسات متعدد با کارشناسان بازار و چهار جلسه همفکری با ستاد اقتصادی دولت بود.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تشریح کرد؛

  محمدعلی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در نشست خبری امروز دولت، از اجرای سه مصوبه برای حمایت از بازار سرمایه خبر داد.

 • در نشست امروز کمیسیون اقتصادی مجلس؛

  رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، صبح امروز در نشستی که با حضور معاونان و مدیران ارکان بازار سرمایه در کمیسیون اقتصادی مجلس برگزار شد، گفت: جایگاه بازار سرمایه در اقتصاد کشور بر همگان روشن است و از آنجا که این بازار کانال تامین مالی برای تولید، اشتغال و سرمایه‌گذاری است، باید از آن حمایت کرد.

 • به دنبال شکایت سازمان بورس از فعالیت غیرمجاز در فضای مجازی؛

  نامه درخواست استرداد پرونده‌های شکایت سازمان بورس و اوراق بهادار از فعالیت غیرمجاز در فضای مجازی به قوه قضاییه ارسال شد.

 • رییس سازمان بورس تشریح کرد؛

  محمدعلی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس در خصوص طریقه اختصاص سود سهام عدالت به افرادی که بخشی از سهام خود را فروخته‌اند، توضیحاتی ارائه داد.

 • یک روز پس از گپ و گفت رییس سازمان بورس با فعالان بازار سهام در کلاب هاوس و اقرار او به ناکارآمد بودن بورس با وجود دامنه نوسان، خبری جدید به بازار مخابره شد.

 • در انتقاد به عدم شفافیت در حوزه نرخ تسعیر در صورت‌های مالی بانک‌ها؛

  رییس سازمان بورس در نامه‌ای به رییس کل بانک مرکزی، وجود نرخ‌های متعدد برای یک ارز در تسعیر را منجر به تضییع حقوق سهامداران حقیقی و حقوقی دانست و اصلاح صورت‌‌های مالی از این بابت را خواستار شد.

 • محمدعلی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار جمعه شب در نشست کلاب‌هاوس بیشتر از دو ساعت به سوال‌های فعالان حوزه بورس و بازار سرمایه پاسخ داد.

 • تصمیمات مهم هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار؛

  تغییر دامنه نوسان به مثبت ۶ و منفی ۳ ، بازنگری دستورالعمل گره معاملاتی، از مهم ترین تصمیمات امروز هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار است.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تشریح کرد؛

  روش ما در سازمان بورس مبتنی بر تعامل، همکاری و انتقادپذیری است. تلاش بر این است که مجموعه بازار سرمایه به عنوان یک خانواده در کنار هم باشند. زیان برخی سهامداران در سال گذشته، مسئولیت سازمان بورس را سنگین‌تر می‌کند و تلاش زیادتری را می‌طلبد تا آینده روشن‌تری را شاهد باشیم.

 • مقرر شد شرکت‌های هلدینگ به منظور تقویت بازار سرمایه، طی ۴۸ ساعت آینده حدود ۲۴هزار میلیارد تومان به بازار تزریق کنند.

 • جلسه رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با مدیران عامل هلدینگ‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری فعال در بازار سرمایه به صورت آنلاین برگزار و مقرر شد طی ۴۸ ساعت آینده، ۲۴هزار میلیارد تومان به منظور انتشار اوراق وارد بازار سرمایه شود.

 • نشست خبری مجامع الکترونیکی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت در روز جاری با حضور حسین فهیمی، مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و محمدعلی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار شد.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت باید بازوی توسعه استان خود باشند تا ضمن مدیریت دارایی مردم، از محل سودآوری این شرکت‌ها دارایی جدید، ایجاد و در پروژه‌های توسعه آن استان سرمایه‌گذاری کنند.

 • افرادی که تمایل دارند به عضویت هیات مدیره شرکت های سرمایه گذاری استانی انتخاب شوند، تا تاریخ ۲۸ فروردین ماه فرصت دارند تا در سامانه ستان سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت نام کنند. انتخابات هم از اواخر اردیبهشت تا اواسط خردادماه برگزار خواهد شد.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تشریح کرد؛

  رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: در نشست با کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس دغدغه نمایندگان درباره مسائل کلان اقتصادی و بازار سرمایه به ویژه تاثیر بودجه ۱۴۰۰ بر بازار سرمایه مطرح شد.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تشریح کرد؛

  رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، با توجه به خارج شدن کشور از رکود و رونق تولید، سودهی بسیاری از شرکت‌های بورسی را در سال۱۴۰۰ پیش بینی کرد.

 • رییس سازمان بورس برخی از عوامل صعود و نزول شاخص بورس در سال ۱۳۹۹ را توضیح داد.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار زمان واریز دومین مرحله از سود سهام عدالت را اعلام کرد.

 • رییس سازمان بورس با بیان اینکه سال گذشته ۲۵۰ هزار میلیارد تومان به صورت سرمایه گذاری مستقیم از طریق بازار سرمایه، تامین مالی صورت گرفته، گفت: مردم در بورس روش غیرمستقیم را انتخاب کنند.

 • رییس سازمان بورس درباره زمان واریز دومین مرحله از سود سهام عدالت گفت: تمام تلاش سازمان بورس و سازمان خصوصی سازی بر آن است که مرحله دوم سود سهام عدالت تا قبل ماه رمضان واریز شود.

 • بورس اوراق بهادار تهران شرایط ویژه‌ و خاصی را در سال ۱۳۹۹ پشت سر گذاشت و اتفاقات متعددی را تجربه کرد. یکی از حواشی بازار سرمایه در سالی که گذشت، تغییرات متعدد رییس سازمان بورس بود. حدود دو ماه است که محمد علی دهقان دهنوی به عنوان سومین رییس سازمان بورس در سال ۱۳۹۹ معرفی شده‌است.آیا کارنامه او در این مدت قابل دفاع است؟

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به ظرفیت های بازار سرمایه، از برنامه های در دست اقدام این سازمان به منظور تحقق شعار سال سخن گفت.

 • رییس سازمان بورس گفت: در مرحله نخست ۵۰ درصد از سود متعلق به هر سهامدار در هر دو روش مستقیم و غیر مستقیم امروز به حساب بانکی تمام مشمولان واریز می‌شود.

 • دهقان دهنوی در نشست کمیسیون اصل ۹۰ مجلس تشریح کرد؛

  رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید دارد سه عامل بر نوسان بازار سهام تاثیرگذار بوده و این عوامل را تشریح کرد.

 • سخنگوی شورای عالی بورس، از تصویب سه سیاست کلی در خصوص تغییر دامنه نوسان در جلسه امروز این شورا خبر داد .

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه دستکاری قیمتی در بورس صحت ندارد، گفت: فردا در شورای عالی بورس پیشنهاد خواهیم داد که اجازه دهد بسته جامعی برای دامنه نوسان تهیه نماییم.

 • محمدعلی دهقان دهنوی در یکی از آخرین اظهارات خود بیان کرده‌‌است که بانک مرکزی نباید نرخ بهره بین بانکی را جذاب‌تر از بورس کند. این در حالی است که ارتباط میان نرخ بهره بین بانکی و سود سپرده در ایران برقرار نیست و لذا اثرگذاری این نرخ بر بازار سهام منتفی است.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار بیان کرد؛

  رییس سازمان بورس از بررسی نتایج اجرای دامنه نامتقارن در جلسه سه شنبه شورای عالی بورس خبر داد.

 • دهقان دهنوی در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد گفت: در مورد رفع محدودیت‌ها و حذف دامنه و یا بازگرداندن دامنه به شرایط قبل ما در حال رصد بازار هستیم و به دنبال این هستیم که با فیدبک‌های گرفته شده تصمیم بگیریم.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تشریح کرد؛

  رییس سازمان بورس در خصوص سود سهام عدالت افرادی که یک میلیون تومان سهم دارند؟ گفت: برای آنان دو برابر۲۰۰ هزار تومان یعنی تقریبا ۴۰۰ هزار تومان سود پرداخت خواهد شد.

 • نشست هم‌اندیشی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار و مدیران ارشد بازار سرمایه عصر امروز (یک شنبه هفدهم اسفند ماه) برگزار شد و طی این نشست، مدیران بورسی کشور ضمن تقدیر از اقدامات اخیر نهاد ناظر بازار سرمایه، دغدغه های خود را بیان کردند.

 • دهقان دهنوی در خصوص مصوبه اخیر شورای عالی بورس توضیح داد: نقش صندوق توسعه بازار، ایجاد آرامش در بازارسرمایه است و مصوبه اخیر چیزی جز اوراق اختیار فروش تبعی نبوده و روش جدیدی در بازار محسوب نمی شود. در واقع این اوراق بر روی پورتفویی از سهام مختلف منتشر می‌شوند و این پورتفوی از طریق صندوق توسعه بازار، بازاریابی، تحلیل و مدیریت می‌شود؛ به این ترتیب سود سهامداران مربوطه با اطمینان پرداخت خواهد شد.

 • در مورد هر عرضه‌ای از جمله سهام عدالت که پرتفوی بسیار بزرگی دارد باید به ظرفیت‌های بازار توجه کنیم. مشکل خرید و فروش سهام عدالت در حال برطرف شدن است و این امکان برای سهامداران فراهم می‌شود که بتوانند با شرایط بهتری نسبت به خرید و فروش سهام در بازار اقدام کنند.

 • رییس سازمان بورس گفت: امروز بازار سرمایه با رشدی که داشته است در تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی با نظام بانکی برابری می‌کند.

 • براساس اعلام رییس سازمان بورس؛

  رییس سازمان بورس خبر داد، سود سهام عدالت برای عملکرد سال ۹۸ قبل از عید به صورت متمرکز به حساب مشمولان سهام عدالت واریز می‌شود.

 • رییس سازمان بورس تشریح کرد؛

  رییس سازمان بورس گفت: وضعیت سرمایه‌گذاری ما مناسب نیست.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار خبر داد؛

  سخنگوی شورای عالی بورس از تصویب دو موضوع مهم در خصوص سهام عدالت خبر داد.

 • محمد علی دهقان دهنوی، سخنگوی شورای عالی بورس، امروز ۱۲ اسفند ماه در دویست و ششمین جلسه شورای عالی بورس یکی از موضوعات مهم مطرح شده در این جلسه را تصویب پیشنهادی عنوان کرد که حاصل ارزیابی و پیشنهاد سازمان بورس در قالب فعالیت صندوق توسعه بازار است.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار خبر داد؛

  امروز حفظ آرامش و برقراری ثبات در بازار سرمایه اولویت نهاد ناظر بازار سرمایه است. تلاطم ها و نوسانات متغیرهای اقتصادی می تواند فرصت تصمیم گیری و فرصت تحلیل سهامداران را تهدید کند؛ بنابراین نیاز داریم در فضای آرام تری حرکت کنیم. تصمیماتی که هفته گذشته اتخاد و این هفته اجرا شد بخشی از همین برنامه بود تا سهامداران به دور از رفتارهای هیجانی و با تامل بیشتری در خصوص سهام و سبد دارایی تصمیم گیری کنند.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار؛

  رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، از بازیگران و سرمایه گذاران خارجی برای حضور و مشارکت فعال در بازار سرمایه ایران دعوت کرد .

 • آیین رونمایی از «بازار تامین مالی جمعی» و «شاخص صکوک فرابورس ایران» امروز باحضور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور، رییس سازمان بورس و مدیرعامل فرابورس برگزار شد.

 • رییس سازمان بورس و اوراق بهادار؛

  رییس سازمان بورس در پاسخ به چرایی اتخاذ تصمیم تغییر دامنه نوسان گفت، تغییر دامنه نوسان در شرایط خاص، با ایجاد بستر زمانی مناسب مسیر تحلیل را هموار می کند و پیرو آن سهامداران در فضای آرامتری تصمیم گیری می کنند. هرگاه شرایط اقتصادی از ثبات بیشتری برخوردار باشد، امکان افزایش دامنه نوسان و حتی حذف آن وجود خواهد داشت.

 • سخنگوی شورای عالی بورس خبر داد؛

  در جلسه امشب شورای عالی بورس، چهارموضوع مهم به تصویب رسید.

 • محمدعلی دهقان دهنوی رییس سازمان بورس در نشست با مدیران فولادی کشور گفت: شما مدیران صنعت فولاد کشور، وکیل میلیون‌ها سهامدار عدالت هستید و باید از حقوق آنها دفاع کنید که خوشبختانه این اراده و رویکرد برقرار شده است.

 • در جلسه امروز، جمعه هفدهم بهمن ماه۹۹، هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار به منظور روان سازی و تعدیل معاملات در بازار سرمایه، هشت بند را به تصویب رساند.

 • با تصویب شورای عالی بورس، صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی، به منظور بازارگردانی سهام شرکت های سرمایه گذاری استانی تاسیس می شود .

 • در سال‌های گذشته بسیاری از مردم، وجوه خود را در بازارهایی مانند مسکن، طلا، ارز و... سرمایه‌گذاری می‌کردند و بانک‌ها نیز همچنان یکی از گزینه‌های اصلی اشخاص برای سرمایه‌گذاری هستند. اما توجه به بازار سرمایه و استقبال از آن، سابقه زیادی ندارد و در دو یا سه سال اخیر، بیشتر از گذشته شناخته شده است.

 • مراسم تکریم حسن قالیباف اصل و معارفه محمدعلی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، ظهر امروز با حضور روسای ارکان، اعضای شورای عالی بورس، معاونان و مدیران این سازمان در وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد.

 • رییس جدید سازمان بورس گفت: اقدامات خوبی که در دوره قبلی در حوزه ایجاد و توسعه نهادهای بازار سهام انجام شد را ادامه خواهیم داد.

 • جلسه هماهنگی با حقوقی‌ها؛

  رییس جدید سازمان بورس در حالی جلسه هماهنگی با حقوقی‌ها را در نخستین دستور کار خود قرار داده است که پیش‌تر اعلام کرد بود رفتارهای هیجانی برخی سهامداران خرد تعادل بازار را به هم می‌زند و باعث کاهش قیمت‌ها می‌شود.

 • در جلسه امروز شورای عالی بورس؛

  سکانداری سازمان بورس و اوراق بهادار، به علی دهقان دهنوی، معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی رسید.

 • معاون وزیر اقتصاد خبر داد؛

  معاون وزیر اقتصاد گفت: در حال حاضر حجم بدهی‌های خارجی کشور فوق العاده ناچیز و به صفر میل می‌کند.

 • معاون وزیراقتصاد با اشاره به توقف رتبه‌بندی سهولت کسب و کار:

  درحالی که گزارش‌های سالانه «انجام کسب وکار» از سال ۲۰۰۵ توسط بانک جهانی برای ۱۹۰ کشور جهان تهیه و منتشر می‌شود، اما اعتراض کشورها و همچنین تناقضات آماری دراین گزارش‌ها باعث شد تا پس از ۱۵ سال، موقتاً اعلام رتبه‌بندی از سوی این بانک متوقف شود تا پس از بررسی دوباره اطلاعات نسبت به انتشار گزارش‌های دقیق اقدام شود.

 • معاون وزیر اقتصاد اعلام کرد؛

  اقتصاد ایران که در سه سال اخیر با شدیدترین تحریم‌ها مواجه بوده ، در سال‌جاری با شرایط متفاوت‌تری روبه‌رو شده است.

 • محمدعلی دهقان دهنوی، معاون وزیر اقتصاد و دارایی گفت: آینده اقتصاد ما با بازار سرمایه گره خورده است و با ابزار اوراق تبعی و اوراق خزانه و بازارگردانی سهامداران نباید نگران نوسانات بازار سرمایه باشند.