علی‌ اصغر مونسان

عنوان شغل

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی

 

مدرک تحصیلی

کارشناسی عمران، دانشگاه صنعتی شریف

کارشناسی ارشد مدیریت ساخت، دانشگاه صنعتی امیرکبیر

کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی از سازمان مدیریت صنعتی

دکترای مهندسی عمران،  دانشگاه صنعتی شریف

 

سوابق اجرایی

معاون رییس جمهور (حسن روحانی)

مدیرعامل سازمان مهندسی و عمران شهر تهران

معاون اموراجتماعی فرهنگی شهرداری تهران

مدیرعامل منطقه آزاد کیش

عضویت هیات مدیره و معاونت اجرایی شرکت هریس (ستاد اجرایی فرمان امام ره)

معاون اجرایی شرکت مانا (سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران

عضویت هیات مدیره و معاون اجرایی شرکت دی (بنیاد مستضعفان)

مسئولیت‌های اجرایی در فاز اول منطقه پارس جنوبی (پالایشگاه پارس جنوبی) و منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس

عضویت شورای عالی جمعیت هلال احمر

عضو هیات مدیره باشگاه پرسپولیس

عضو هیات مدیره و مدیرعامل شرکت آتی ساز (بنیاد مستضعفان)

مقالات

توسعه گردشگری خارجی را از کجا شروع کنیم؟

مناطق آزاد دروازه‌های امن ورود به تجارت آزاد

مجلس، اقتصاد، مناطق آزاد

همت و عزم ملی برای جذب سرمایه

آینده صنعت نفت عراق و سیاست‌های صنعتی کشور در بخش انرژی و تغییر جایگاه عراق در اوپک

توضیحات

مونسان در سال ۱۳۴۹ در تهران  متولد شد. او کارشناسی خود را در رشته عمران در دانشگاه صنعتی شریف و در مقطع کارشناسی ارشد مدیریت ساخت، دانشگاه صنعتی امیرکبیر به پایان برد و در حال حاضر دانشجوی دکترای مهندسی عمران  دانشگاه صنعتی شریف  است.مونسان فعالیت‌های اجرایی خود را با ریاست کارگاه در پروژهای عمرانی آغاز کرد و با مدیریت این پروژه‌ها و پذیرش مسئولیت های اجرایی در سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف ادامه داد. او مسوولیت معاونت اموراجتماعی فرهنگی شهرداری تهران را برعهده گرفت و در سال ۱۳۹۱ به عنوان مدیر نمونه شهرداری تهران انتخاب شد. مونسان با حکم وزیر ورزش دولت یازدهم در سال  ۱۳۹۳  به عنوان عضو هیات مدیره باشگاه پرسپویس معرفی شد. روحانی در مردادماه 13۹۸ در حکمی مونسان را به سرپرستی وزارت تازه تأسیس میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی منصوب کرد. او در ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ با ۱۶۳ رای موافق، از سوی مجلس شورای اسلامی رای اعتماد گرفت.

  • با تعیین تکلیف وضعیت حدودی ترددهای جاده‌ای بین‌ شهری در نوروز، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز اعلام کرد: تورهای گردشگری باید در تعطیلات نوروز با رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی برگزار شوند. هتل‌ها، اماکن اقامتی و گردشگری و بوم‌گردی‌ها نیز حق پذیرش تور بدون کد مجاز را ندارند.

  • مونسان، وزیر گردشگری گفت:سفرهای خانوادگی با خودرو شخصی نگران کننده تر از سفرهایی است که با تور یا ناوگان حمل و نقل عمومی انجام می شود.چادر زدن و برپایی کمپ بطور کامل ممنوع است و اقامت، فقط در اماکنی که مجوز گردشگری دارند، ممکن است.

  • وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با بیان اینکه ایجاد چادر و کمپین در مقاصد گردشگری در سفرهای نوروزی و اقامت در مراکز غیرمجاز گردشگری ممنوع شده است، تاکید کرد: هیچ دستگاهی حق ندارد امکانات خود را به محل اقامت گردشگران تبدیل کند.

  • وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با تاکید براینکه ارتباط بسیار خوبی بین استان‌های مختلف، آژانس‌ها و مجموعه‌های گردشگری ایجاد شده است، گفت: امیدوارم در همان چارچوبی که با ستاد ملی مقابله با کرونا توافق کردیم، بتوانیم نوروز را برگزار کنیم و شاهد رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی باشیم.

  • وزیر میراث فرهنگی و گردشگری گفت: طرحی برای سفرهای نوروزی ۱۴۰۰ آماده شده و در نهایت در ستاد ملی کرونا به‌تصویب رسیده است.

  • وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می‌گوید: حذف گذرنامه برای سفر بین ایران و ترکیه در حد یک پیشنهاد از طرف ترکیه است که باید آن را با دستگاه‌های امنیتی و وزارت خارجه مطرح کرد.

  • وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛

    وزیر میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی گفت: گردشگری کشور متکی بر ظرفیت‌های درونی آن خوشبختانه به یک جریان اقتصادی در کشور تبدیل شده است و تا اکنون ۲۲هزار میلیارد تومان پروژه افتتاح شد و هزار و ۴۰۰میلیارد تومان نیز اکنون افتتاح می‌شود.

  • وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از اجرای ۲۲۰۰طرح سخت‌افزاری در این بخش با سرمایه‌گذاری ۲۲هزار میلیارد تومان خبر داد.