اقتصاددانان ایرانی + لیست الفبایی

علی ابراهیم‌ نژاد

اقتصاددان

مدرک تحصیلی

دکترای مالی، دانشگاه بوستون کالج، آمریکا (۱۳۹۵)

کارشناسی ارشد مالی، دانشگاه کوئینز، کانادا (۱۳۸۹)

کارشناسی ارشد تحقیقات اقتصادی و مالی، دانشگاه ماستریخت، هلند(۱۳۸۸)

کارشناسی مهندسی مکانیک، دانشگاه صنعتی شریف، ایران (۱۳۸۶)&

سوابق اجرایی

عضو هیات علمی دانشکده مدیریت و اقتصاد شریف

عضو هیات مدیره شرکت توانیر

دستیار پژوهشی در دانشگاه Helsinki School of Economics فنلاند

طراحی مدل ریسک اعتباری شرکت SABIC-Europe هلند

عضویت در تیم پروژه بهینه سازی مالی سیستم های IT شرکت بیمه John Hancock امریکا

تحلیلگر ارشد سهام در شرکت Turquoise Partners

تدریس دوره های اقتصاد و ابزارهای مشتقه آمادگی آزمون CFA در موسسه آریانا

اقتصاد خرد و روش های کمی در EFM Academy هلند و اقتصاد

مدیریت مالی، روانشناسی بازارها و نهادهای مالی در مجتمع فنی تهران

 • در روزهای اخیر، ایده مقامات دولت تحت‌عنوان «گشایش اقتصادی» برای پیش‌فروش نفت در قالب فروش اوراق ریالی سلف نفتی به‌عنوان ابزاری برای تامین منابع مالی برای دولت به موضوعی بحث‌انگیز تبدیل شده و تحلیل‌ها و واکنش‌های متفاوتی را، هم در میان کارشناسان و هم سیاستمداران در پی داشته است.

 • در پایان عرضه اولیه «ولپارس» به هر کد بورسی ۷۵ سهم در قیمت ۳۲۰۰ ریال تخصیص یافته است که معادل ۲۴ هزار تومان است. گفته می‌شود در این عرضه اولیه، میزان مشارکت ۴ میلیون و ۵۱۲ هزار نفر بوده است.

 • سرعت تحولات بازار سهام کشورمان از ابتدای سال‌جاری با هیچ زمان دیگری در تاریخ این بازار قابل‌مقایسه نیست و شرایط این روزهای بازار، با همه آنچه در گذشته تجربه کرده‌ایم، متفاوت است. باوجود سه برابر شدن شاخص بازار از ابتدای سال، به نظر می‌رسد همچنان مهم‌ترین برنامه دولت در رابطه با بازار سرمایه، ادامه تجربه نه‌چندان موفقیت‌آمیز عرضه سهام در قالب ETF است.

 • پنج اقتصاددان در یادداشتی با اشاره به ۶ مشکل و چالش مهم که واگذاری سهام دولت در قالب صندوق‌های قابل معامله (ETF) ایجاد خواهد کرد، راهکارهای اصولی برای برون رفت از این شرایط را پیشنهاد کردند.

 • بیانیه جمعی از اساتید و دانش آموختگان داخل و خارج در رشته اقتصاد پیرامون انتخابات ریاست جمهوری ایران منتشر شد.

 • سرانجام با گذشت ۳سال از نامه‌نگاری وزیر راه‌ و شهرسازی با بانک مرکزی و شورای بورس برای صدور مجوز راه‌اندازی بازار رهن ثانویه، بانک مسکن از ایجاد این بازار برای نخستین‌بار خبرداد؛

 • دانشجوی دکترای مالی دانشگاه بوستون آمریکا اعلام کرد:

  دانشجوی دکترای مالی دانشگاه بوستون آمریکا با اشاره به مفید بودن بازار مشتقه ارزی، خواستار کشف نرخ ارز به صورت تعادلی و درست شد.

 • پیش‌بینی وضعیت آتی بازار یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های فعالان تالار شیشه‌ای است. سرمایه‌گذاران طی چند ماه اخیر به سودهای سرشاری دست یافته‌اند و شاهد بازدهی حدودا ۱۳۰ درصدی این بازار بوده‌اند.

 • در گفت‌وگو با کارشناسان بررسی شد؛

  این روزها موضوع نوسان قیمت‌ها در بازارهای جهانی، احتیاط معامله‌گران را به همراه داشته تا جایی که روز گذشته فشار فروش در نمادهایی مانند مس، ذوب‌آهن و گروه معدنی قابل توجه بود.

 • «افزایش نرخ خودرویی‌ها در راه است»، «افزایش قیمت سیمانی‌ها ابلاغ شد» و «روغن باز هم افزایش نرخ می‌گیرد.» اینها خبرهایی است که این روزها زیاد به گوشمان می‌خورد و در رسانه‌های مختلف از نظرمان می‌گذرد.