اقتصاددانان ایرانی + لیست الفبایی

امیر کرمانی

اقتصاددان

مدرک تحصیلی

کارشناسی برق:  دانشگاه MIT تهران، 2006

کارشناسی ارشد: اقتصاد از دانشگاه شریف، 2007

 دکتری: اقتصاد از دانشگاه 2013MIT

سوابق اجرایی

عضو دپارتمان اقتصاد دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، آمریکا

  • بسیاری از اقتصاددانان معتقدند آنچه که مانع تعادل در بازارها شده، نقش انتظارات تورمی است، عاملی که سیاست‌گذار پولی را نیز در دستیابی به هدف تورمی با مشکل مواجه کرده است. اما آیا انتظارات از آسمان نازل می‌شوند؟ یا انتظارات از عمل و رفتار سیاست‌گذار به جامعه القا می‌شود؟

  • امیر کرمانی، اقتصاددان و استاد دانشگاه برکلی؛

    پس از ریزش بازار سرمایه و هجمه‌ای که به ۲۵اقتصاددان نویسنده نامه وارد شد، ‌امیر کرمانی یکی از نگارندگان نامه در پاسخ به این حواشی در کانال تلگرام خود یادداشتی نوشت که آن را در ادامه می‌خوانید؛

  • ۴نفر از امضاکنندگان نامه ۲۵ نفر پژوهشگر مالی و اقتصادی، در یادداشتی به تبیین دلایل وضعیت فعلی بورس و بایدها و نبایدهای سیاست‌گذاری در این شرایط پرداختند. امیر کرمانی، علی مروی، سیدعلی مدنی‌زاده و صادق الحسینی در این یادداشت سیاست‌گذار را از دخالت‌های دستوری در بازار برحذر داشته و کاهش مداخلات قیمتی در بازار محصول را تنها راهکار واقعی حمایت از بورس دانستند.

  • دهه‌ نود میلادی را دهه‌ی ننگین اقتصاد ترکیه‌ می‌نامند. دهه‌ای که رشد خالص اقتصادی ترکیه در آن صفر بود. ترکیه در سال‌های ۱۹۹۴، ۱۹۹۹ و ۲۰۰۱ رشدهای اقتصادی منفی شش درصد را تجربه کرد. همچنین در فاصله‌ی سال‌های ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۱ قیمت دلار در ترکیه ۱۰۰برابر شد.

  • امیر کرمانی و سید محمدرضا داودالحسینی دو اقتصاددان مطرح ایرانی در طرحی جامع، راه‌های مهار افزایش قیمت‌ها و دستیابی به هدفگذاری تورمی بانک مرکزی را اعلام کردند. افزایش نرخ سود بین بانکی به ۲۰-۱۸درصد، کاهش کسری بودجه و تعمیق بازار بدهی و کنترل میزان رشد و بهبود وضعیت ترازنامه شبکه بانکی مهمترین سیاست‌های پیشنهادی توسط این دو اقتصاددان برجسته هستند.

  • استاد دانشگاه برکلی آمریکا، یک مدل دو مرحله‌ای برای احیای نظام بانکی پیشنهاد داد. براساس این مدل در مرحله نخست، سیاست‌های هنجاری مورد استفاده قرار گرفته و در گام دوم سیاست‌های ساختاری، برای کامل شدن مدل احیای نظام بانکی، توصیه شده است.