محمد وصال

اقتصاددان

مدرک تحصیلی

دکتری اقتصاد مدرسه اقتصادی لندن (2014)

کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه صنعتی شریف (1387)

کارشناسی برق دانشگاه صنعتی شریف (1384)

سوابق اجرایی

استادیار دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف

 • عضو هیأت علمی دانشکده مدیریت و اقتصاد شریف در گفت‌و‌گو با اقتصادآنلاین؛

  عضو هیئت علمی دانشکده مدیریت و اقتصاد شریف درباره فضای مثبت به وجود آمده برای اخذ مالیات از خانه های خالی، گفت: دریافت مالیات از خانه‌های خالی، کار سخت و غیر ممکنی است چرا که شناسایی خانه‌های خالی به طور عملی غیر ممکن است.

 • یک کارشناس اقتصادى گفت: براى عبور از شرایط فعلى لازم است دولت یک جابه‌جایى زمانى در هزینه‌ها و درآمدهایش انجام دهد، این موضوع ممکن است منجر به افزایش تورم شود که نیاز به مدیریت جدی دارد.

 • پیش‌نویس اصلاح برخی قوانین و مقررات مالیاتی، توجه زیادی را در روزهای اخیر به‌خود جلب کرده است. از مالیات بر سود سپرده‌های بانکی گرفته تا حذف معافیت‌های مالیاتی مناطق آزاد. از طرف دیگر، هر چه به آذر ماه و زمان تقدیم لایحه بودجه به مجلس نزدیک‌تر می‌شویم، پیش‌بینی‌ها از منابع درآمدی دولت در سال آینده نیز بیشتر می‌شود.

 • گروهی متشکل از کارشناسان داخلی و بین‌المللی از پروژه «برنامه یکپارچه مدیریت پایدار منابع آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه» نشست مشترکی را با اساتید و کارشناسان دانشگاه تبریز برگزار خواهد کرد.

 • دومین کنفرانس اقتصاد ایران ۲۵آذرماه سال جاری در تهران برگزار شد. جزییات نتایج پروژه‌های طرح جامع مطالعات اقتصاد ایران که در دوبخش ۲ساعته طی برگزاری این همایش ارائه شد، امروز در پایگاه اطلاع‌رسانی اقتصاد آنلاین قابل دسترسی است.

 • محمد وصال، عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف تحلیل کرد:

  چندی است موضوعات مربوط به محیط زیست پوشش خبری بیشتری دریافت می‌کنند و از اهمیت بیشتری نزد سیاست‌گذاران برخوردار شده‌اند. تالاب‌ها و دریاچه‌های متعددی خشک شده‌اند؛ رودخانه‌های خروشان به نهر‌های کوچکی تبدیل شده‌اند؛ جنگل‌های پرپشت، تنک شده‌اند؛ چاه‌های آب شیرین، خشک یا شور شده‌اند؛ خاک‌های حاصل‌خیز،‌ بایر شده‌اند و آسمان بسیاری از نقاط کشور خاکستری شده است.

 • اقتصاد سالم؛ در گرو اتکا بر درآمدهای دائمی

  وابستگی بودجه به درآمد نفتی در سه سال گذشته به نحو قابل توجهی کاهش یافته و مالیات جایگزین نفت شده است. بر اساس اطلاعات وزارت اقتصاد درآمد مالیاتی دولت از ۳۹ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۱ به ۱۰۳ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۵ افزایش یافته است.

 • ساعت از ١١شب گذشته بود که خانه‌ای در ورامین فرو ریخت و سه نفر از ساکنانش زیر آوار جان دادند؛ یک مادر و دو فرزند.

 • مطالعات فقر و نابرابری در جهان وارد فاز تازه‌یی شده‌اند. تعاریف و راهکارهای گذشته دیگر راهگشا نیست و با وجود درآمدهای نفتی و کمک‌های بین‌المللی؛ پدیده فقر همچنان به عنوان یکی از معضلات اصلی کشورهای درحال توسعه باقی مانده است.