علیرضا توکلی کاشی

اقتصاددان

عنوان شغل

معاون توسعه کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران

مدرک تحصیلی

کارشناسی مهندسی رایانه؛ دانشگاه‌‌های صنعتی اصفهان

كارشناس ارشد مديريت اجرايی؛ دانشگاه علم و صنعت ايران

سوابق اجرایی

مديريت سرمايه‌گذاری بانک كارآفرين

 عضو هيات مديره كارگزاری ‌كارآفرين

عضو در هيات مديره تامين سرمايه كاردان

مدير ابزارهای نوين مالی فرابورس ايران

مشاور هيات مديره سازمان بورس و اوراق بهادار 

عضو در كميته تدوين مقررات سازمان بورس و اوراق بهادار

عضو هیات مدیره سرآوا

توضیحات

علیرضا توکلی کاشی دانش‌ آموخته مهندسی رایانه از دانشگاه‌‌های صنعتی اصفهان و تهران و كارشناس ارشد مديريت اجرايی از دانشگاه علم و صنعت ايران است. ایشان سابقه حضور در پست‌های مختلف كارشناسی و مديريتی در بازار پول و سرمايه را در كارنامه خود دارد.

 • یک کارشناس عنوان کرد؛

  هر چند آمار و ارقام از جامعه حدود ۵۰ میلیون نفری سهامدار در کشور حکایت دارد، اما در همچنان بر همان پاشنه اقتصاد سنتی در ایران می‌چرخد.

 • معاون توسعه کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران در گفت‌و‌گو با اقتصاد آنلاین به تشریح وضعیت بازار سهام در آینده پرداخت.

 • در لایحه بودجه سال آینده، فروش اوراق سلف نفتی و اوراق بدهی دولتی به عنوان دو منبع درآمدی دولت دیده‌شده‌است.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  هرچند فروش اوراق بدهی برای پوشش کسری بودجه فزاینده امسال نسبت به سایر رویکردها آثار منفی کم‌تری به همراه دارد، این نگرانی را ایجاد کرده‌است که در سال‌های آینده کشور با بحران بدهی دولتی مواجه شود. بحران بدهی دولتی با روند فعلی فروش اوراق بدهی تا چه اندازه محتمل است؟

 • گزیده‌ای از گفتگوی علیرضا توکلی کاشی، کارشناس اقتصادی را در ویدیو زیر مشاهده می‌کنید.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  دولت‌ها ممکن است به دلیل وقوع اتفاقاتی همچون جنگ، تحریم و کمبود درآمدها با کسری بودجه مواجه شوند. بنابراین برای جلوگیری از وقوع مشکلات اقتصادی باید تلاش کنند تا در سال‌های بعد این کسری را به مازاد تبدیل کنند و در این میان فروش اوراق بدهی یکی از ابزارهای دولت برای تامین مالی و جبران کسری بودجه است که اخیرا در کشور ما بیشتر از گذشته مورد توجه قرار گرفته است. علیرضا توکلی کاشی، کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین راهکارهای جبران کسری بودجه و جایگاه اوراق بدهی در اقتصاد ایران را تشریح می‌کند.

 • اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

  در دو سال اخیر با کاهش درآمدهای نفتی، کسری بودجه دولت به شدت افزایش یافته‌است.

 • طی سال‌های گذشته، عدم توجه به سود اقتصادی، سبب شده است که همواره بعد از هر جهش نرخ ارز یا سایر شوک‌های اقتصادی، با مشکل «کمبود شدید سرمایه در گردش» بنگاه‌های تولیدی مواجه شویم.

 • یک کارشناس اقتصادی با تأکید بر اینکه نرخ سود فعلی اوراق بدهی جذابیتی برای خریداران ندارد، بیان کرد: در شرایط فعلی نرخ سود انتظاری بازار افزایش یافته و علت کاهش فروش اوراق بدهی در هفته‌های اخیر نیز همین موضوع است. همچنین نگاه دولت به بانک مرکزی باید اصلاح شود. توقع کسب سود از بانک مرکزی نتیجه‌ای جز افزایش نقدینگی و تورم در سال‌های آتی نخواهد داشت.

 • شکی نیست که سهام خزانه به‌عنوان یک ابزار مالی، کارکردهای مثبتی در توسعه بازارهای مالی دارد. این ابزار تا اردیبهشت۹۴ به‌دلیل محدودیت ماده ۱۹۸ قانون تجارت ممنوع بود اما با بند ب ماده ۲۸ قانون رفع موانع تولید، مجاز شمرده شد.

 • افزایش کسری عملیاتی دولت به دلیل عواملی همچون بازگشت تحریم‌ها وکاهش فروش نفت موجب شده که دولت برای جبران این کسری به استقراض از بانک مرکزی و سیستم بانکی روی آورد که نتیجه جز افزایش پایه پولی و تورم به همراه نداشته است. هرچند از اقدامات مؤثر انتشار اوراق بدهی دولتی می‌باشد، با این وجود نگاهی به آمار و ارقام منتشر شده، ادامه موفقیت این سیاست را با تردیدهایی همراه ساخته‌است.

 • فعالان بازار سرمایه در نظرسنجی اقتصاد آنلاین مطرح کردند؛

  ثبت نام فعالان بازار سرمایه در سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) از اوایل تیرماه جاری آغاز شده است و همه فعالان بازار سرمایه کشور (اشخاص حقیقی و حقوقی، ایرانی و خارجی) باید ظرف مدت شش ماه از تاریخ صدور اطلاعیه به نشانی dara.csdiran.com/Sejam مراجعه کرده و با پرداخت مبلغ کارمزد ایجاد کد سهامداری و تخصیص اتوماتیک دارایی٬ اطلاعات خواسته شده را تکمیل و نسبت به ثبت نام اولیه در این سامانه اقدام کرده و کد پیگیری دریافت کنند و پس از اعلام زمان مراجعه به دفتر پیشخوان از سوی شرکت سپرده گذاری٬ به این دفاتر مراجعه کرده و امور مربوط به احراز هویت را انجام دهند و سپس با تایید سهامدار در سجام٬ ثبت نام خود را نهایی کنند.

 • نرخ سود مورد انتظار در بازار اسناد خزانه اسلامی طی ماه‌های اخیر روندی نزولی داشته است. به گونه‌ای که نرخ سود بلندمدت و میان‌مدت در بازار بدهی در سطح پایین‌تری از نرخ سود کوتاه‌مدت قرار دارد.

 • دولت در سال‌های گذشته به دلیل بر عهده گرفتن تعهداتی بیشتر از توانایی مالی خود دچار کسری بودجه شده که در این میان نبود ابزاری مناسب برای پوشش و تامین این کسری شرایط را دشوارتر نیز کرده بود.

 • کلاف سر در گم بخشنامه وام ۶۰ میلیونی مسکن؛

  امروز در بازار ابزاهای نوین فرابورس با داد و ستد ۳۴ هزار و ۴۰۴ برگه اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن بیش از دو میلیارد و ۲۸۳ میلیون تومان نقدینگی میان سه هزار و ۲۱۰ معامله گر حقیقی و حقوقی دست به دست شد.