سجاد غرقی

مدیر

عنوان شغل

مدیرعامل گروه معدنی متما

مدرک تحصیلی

مدیریت اجرایی از مدرسه مدیریت و تکنولوژی برلین

سوابق اجرایی

نایب رییس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

نایب رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی

 • قیمت جهانی سنگ آهن ۱۹۰ دلار است که پس از کسر هزینه‌های حمل و نقل و ... به ۱۵۰ دلار می‌رسد؛ اما قیمت کشف شده سنگ آهن در بورس کالا روز گذشته ( یکشنبه ۵ اردیبهشت) حدوداً ۵۸ دلار با قیمت پایه یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان برای هر تن بوده است. یعنی اختلاف بیش از ۱۰۰ درصدی بین قیمت‌های داخلی و جهانی سنگ آهن وجود دارد.

 • نایب رییس کمیسیون معادن اتاق ایران؛

  نایب رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران گفت: نرخ معاملات سنگ‌آهن در بورس کالا همچنان فاصله بسیار زیادی با نرخ جهانی دارد.

 • آنچه که حیات زنجیره را در میان مدت دچار مخاطره خواهد کرد، بحث سهمیه‌بندی، قیمت‌گذاری دستوی و سرکوب قیمتی است. نظم اقتصادی براساس نظام عرضه و تقاضا اتفاق می‌افتد؛ لذا هر چه از این نظام فاصله بگیریم، باعث برهم خوردن نظم اقتصادی خواهد شد.

 • سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت با بیان این که ۲۵۵ معدن فعال گچ در کشور وجود دارد گفت: ظرفیت تولید این محصول ۳۱ میلیون تن در سال است.

 • سجاد غرقی در گفت و گو با اقتصادآنلاین با اشاره به این که نخستین عرضه سنگ آهن در بورس کالا ۳۰ درصد قیمت واقعی سنگ آهن است گفت: از عرضه در بورس حمایت می‌کنیم مشروط به آنکه واقعا رقابتی باشد.

 • وجود حلقه‌های ضعیف در یک زنجیره، برای کل قطعات آن مخاطره‌آمیز بوده و سبب گسست و شکست کل زنجیره خواهد شد. بنابراین طبیعی است که برای حفظ کل امنیت یک زنجیر در بلندمدت، تقویت متوازن و عادلانه‌ای در تک تک حلقه‌های صورت بگیرد. اما به نظر می‌رسد ایجاد همبستگی برای حفظ امنیت و تداوم فعالیت یک زنجیره صنعتی و اقتصادی، با وجود حاکمیت نگاه کوتاه مدت و بخشی‌نگر فعلی ممکن است.

 • استعفای محمدرضا بهرامن از ریاست خانه معدن ایران در نخستین روز از آخرین زمستان قرن، سرد و غم‌انگیز بود؛ چرا که او شناسنامه فعالیت تشکلی معدنی در ایران بوده و گنجینه بزرگی از دانش صنفی، اعتبار و تجربه در بخش معدن محسوب می‌شود. اما چه شد که طاقت بهرامن طاق شد و تصمیم به ترک خانه‌ای گرفت که در ۱۸ ساله گذشته آجر به آجر برای ساخته شدن و قد کشیدنش تلاش کرده است.

 • نایب رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران با استقبال از «شیوه‌نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد» که اخیرا از سوی معاون اقتصادی رییس جمهوری ابلاغ شده است گفت: این شیوه‌نامه هرچند نیاز به اصلاحاتی دارد که می‌توان با استفاده از نظرات بخش خصوصی و تشکل‌های تخصصی نسبت به رفع آنها اقدام کرد اما روح حاکم بر آن، در مسیر منافع ملی حرکت کرده است.

 • رییس و نایب رییس کمیسیون معدن اتاق ایران مطرح کردند:

  بهرام شکوری و سجاد غرقی، رییس و نایب رییس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی ایران در گفت‌وگویی مفصل با اقتصادآنلاین به برخی مباحث ریشه‌ای پیرامون تشکل‌های معدنی کشور پرداخته و با تاکید بر اینکه باید ادبیات حاکم بر این حوزه نیاز به تغییر دارد، عنوان کردند باید به دنبال «انقلاب معدنی» در کشور باشیم.

 • نایب رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران با استقبال از معرفی حسین مدرس خیابانی به عنوان وزیر پیشنهادی صمت گفت: امیدواریم پس از جلسه رای اعتماد مجلس، تصمیم‌گیری‌های ضروری برای توسعه پایدار زنجیره آهن و فولاد، انجام گیرد و این در توان وزیر پیشنهادی قرار دارد.

 • موضوع ضرایب قیمتی آهن اسفنجی، کنسانتره و گندله سنگ‌آهن در چند ماه گذشته سر و صدای زیادی داشته است. معادن سنگ‌آهن، قیمت‌های تعیین شده را ناعادلانه می‌دانند و در مقابل فولادسازان مدعی‌اند که جز با ثبات نسبت‌های فعلی، قادر به ادامه فعالیت نیستند.

 • پاسخ به نامه معاون هماهنگی و نظارت اقتصادی معاون اول رییس‌جمهوری؛

  معاونت محترم هماهنگی و نظارت اقتصادی و زیربنایی معاون اول رییس‌جمهوری در نامه‌ای به وزارت صمت، به موضوع تخصصی تعیین ضرایب قیمتی زنجیره آهن و فولاد کشور ورود کرده‌اند. ما در کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران، دخالت یک‌سویه نهادهای غیرتخصصی به موضوع را عامل گسترش رانت و فساد می‌دانیم و در جهت تنویر افکار عمومی، نکاتی را در خصوص این نامه و استدلال‌های مطرح شده در آن یادآور می‌شوم:

 • نخستین جلسه کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق ایران در سال جدید به صورت آنلاین و با دو دستور کار یادبود مرحوم ابوالقاسم شفیعی رییس انجمن سنگ‌های تزیینی و افت قیمت‌های کامودیتی‌ها برگزار شد.

 • کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران سال ۹۸ بر سه موضوع اصلی متمرکز بود؛ اصلاح ساختار حقوق دولتی با کمک سازمان نظام مهندسی معدن، معاونت امور معدنی وزارت صمت و کارشناسان برای طراحی نرم افزاری حقوق دولتی برای محاسبه قمیتی پایه برای هر معدن، عوارض صادراتی که به صورت یکسان بود و منطقی نبود وباید تعدیل می‌شد و موضوع آخر رشد متوازن زنجیره ارزش محصولات معدنی بود که سه فعالیت عمده کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران در سال ۹۸ بود.

 • نایب رییس کمیسیون معدن اتاق ایران در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین:

  اوایل دهه ۸۰ تولید سنگ آهن در ایران نزدیک به هشت میلیون تن بود. صادرات سنگ‌آهن به چین در بازه زمانی سال‌های۸۳ تا ۹۳ موجب شد تا تولید این ماده معدنی از هشت به ۶۵میلیون تن برسد که در واقع یک جهش ۷۰۰ درصدی در تولید سنگ‌آهن رقم خورد. بدون شک توسعه صادرات سنگ‌آهن در توسعه طرحه‌ای فولادی بسیار موثر بود.

 • معاون حقوقی رئیس‌جمهور که ریاست دوره‌ای کمیته ماده ۱۲ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور را نیز به عهده دارد، در نشست این کمیته از نمایندگان بخش خصوصی و وزارت صنعت، معدن و تجارت خواست تا به صورت جداگانه لیست مواد معدنی که در داخل مصرف ندارند اما مشمول عوارض صادراتی شده‌اند را ظرف ۴۸ ساعت برای این معاونت ارسال کنند تا در مورد تسهیل صادرات این محصولات در اسرع وقت تصمیم‌گیری شود.

 • بهرام شکوری رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران طی حکمی از سوی رییس اتاق به عضویت شورای عالی معادن منصوب شد.

 • رقم پیش بینی شده حقوق دولتی معادن در لایحه بودجه سال ۹۹ با رشد ۸۹ درصدی نسبت به سال ۹۸ از رقم ۱۵۰۰ میلیارد تومان به رقم ۲۸۲۴ میلیارد تومان افزایش یافته است.

 • افزایش سرمایه‌گذاری در بخش معدن از جمله دغدغه‌هایی است که دست اندرکاران معدنی مدام بر آن تاکید داشته‌اند؛ اگرچه در شرایط کنونی که امکان سرمایه گذاری خارجی در بخش معدن ایران به حداقل رسیده نیاز به تشویق سرمایه‌گذاران داخلی بیش از پیش احساس می‌شود با این وجود برخی سیاست گذاری‌ها مانع از جذب بیشتر سرمایه به سمت این بخش می‌شود.

 • به گفته کارشناسان و صاحب نظران معدنی طی سال‌های آینده تاثیر عدم صادرات سنگ آهن ایران به دلیل وضع قوانین منع خام‌فروشی بیش از هر چیز در زنجیره فولاد مشهود خواهد بود.

 • سومین پنل تخصصی نمایشگاه ایران کانمین ۲۰۱۹درباره موضوع اکتشاف با حضور اعضای کمیته اکتشاف خانه معدن ایران، رییس سازمان زمین شناسی، عضو اتاق بازرگانی ایران و معاون وزیر صمت در امور اکتشاف برگزار شد.

 • اخذ عوارض ۲۵‌درصدی از صادرات مواد خام معدنی با هدف ایجاد ارزش افزوده بیشتر، واکنش‌های زیادی را در میان فعالان این حوزه به دنبال داشته است. بسیاری از دست‌اندرکاران بخش معدن بر این باورند که معادن کوچک و متوسط، تاب تحمل این فشار را ندارند و به دلیل فشارهای واردشده به آنها، احتمال تعطیل‌شدنشان وجود دارد.