علیرضا شهیدی

مدیر

عنوان شغل

رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور

مدرک تحصیلی

کارشناسی زمین‌شناسی از دانشگاه اصفهان

کارشناسی ارشد چینه و فسیل از پژوهشکده علوم زمین

 دکترای تکتونیک از دانشگاه پیر و ماری کوری فرانسه

سوابق اجرایی

معاون سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور

عضو هیات علمی پژوهشکده

 • رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مطرح کرد:

  رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور درباره اهمیت معادن کوچک‌مقیاس گفت: این معادن با اینکه ذخیره کمی دارند حدود ۸۰ درصد معادن ایران را به خود اختصاص داده‌اند.

 • پیام رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی به مناسبت روز خبرنگار:

  علیرضا شهیدی رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به مناسبت روز خبرنگار پیام تبریک فرستاد.

 • با هدف همکاری متقابل در پیشبرد موثر اکتشافات ذخایر معدنی، به‌ ویژه سنگ آهن و ایجاد زمینه مشارکت در ارتقاء فعالیت‌های اکتشافی و استفاده از دانش، تجارب و خدمات تخصصی در حوزه زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی ، تفاهم‌نامه همکاری دوشنبه دوم تیرماه به امضای علیرضا شهیدی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس سازمان زمین شناسی کشور و منصور یزدی‌زاده مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن اصفهان رسید.

 • معاون وزیر صنعت،معدن و تجارت گفت: واگذاری بخشی از فعالیت‌های سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور به بخص خصوصی از طریق مناقصه‌ها انجام می‌شود و در بحث تولید نقشه‌های زمین شناسی، ژئوشیمیایی و آنالیز ازمایشگاهی به زودی مناقصه‌هایی برگزار می‌شود که به سرعت اکتشاف در کشور کمک می‌کند.

 • وزیر صنعت، معدن و تجارت در بازدید از سازمان زمین شناسی از نقشه ملی زمین شناسی کواترنری ایران رونمایی کرد.

 • رییس سازمان زمین شناسی در بیست و دومین همایش زمین‌شناسی؛

  رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات کشور خبر داد: در طول بیش از ده سال گذشته در کشور ما هیچ معدنی در سطح و کلاس جهانی به ثبت نرسیده است.

 • در نشست بررسی وضعیت صنعت سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی مطرح شد؛

  رئیس هیات عامل ایمیدرو بر لزوم تدوین طرح جامع سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی تاکید کرد.

 • به دنبال تفاهم سازمان زمین‌شناسی و دانشگاه شریف؛

  تفاهم نامه همکاری سازمان زمین شناسی و دانشگاهی صنعتی شریف به منظور بهره گیری از توانمندی ها، تجارب و ظرفیت های پژوهشی در جهت همکاری مرتبط با برداشت داده های ژئوفیزیک هوایی به امضا رسید.

 • تفاهم‌نامه همکاری این سازمان و دانشگاه صنعتی شریف در راستای (حمایت از تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی) و نقش محوری و حیطه خطیر وظایف و مسئولیت‌های این دو ارگان در پیشبرد اهداف سند چشم‌انداز نظام و توسعه همکاری و گسترش فعالیت‌های مشترک منعقد خواهد شد.

 • سومین پنل تخصصی نمایشگاه ایران کانمین ۲۰۱۹درباره موضوع اکتشاف با حضور اعضای کمیته اکتشاف خانه معدن ایران، رییس سازمان زمین شناسی، عضو اتاق بازرگانی ایران و معاون وزیر صمت در امور اکتشاف برگزار شد.

 • رییس سازمان زمین‌شناسی در پاسخ به اقتصادآنلاین تشریح کرد؛

  معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی از سال ۷۹ اکتشاف ذخایر پنهان در عمق را آغاز کرده است.

 • رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور مطرح کرد:

  یکی از وظایف اصلی سازمان زمین‌شناسی انجام فعالیت‌های اکتشافی در بخش معدنی است. آن‌طور که دکتر علیرضا شهیدی، رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور اعلام می‌کند، این سازمان تفاهم‌نامه‌‌ای با دانشگاه سوربن فرانسه امضا کرده است و قصد دارد در یک بازه زمانی سه‌ساله نقشه زمین‌شناسی سه‌بعدی ایران را با هدف افزایش بازدهی در مقوله اکتشاف مواد معدنی تهیه کند.

 • تحقیقات نشان می‌دهد تهران چیزی حدود ۳۶ سانتی متر فرونشست دارد. پیش از این هم تحقیقی انجام شده بود که مانند تحقیقات مشابه، نتیجه آن برای هیچ نهادی جذاب نبود! در یک سال گذشته میزان فرونشست زمین در شهریار ۲۲ سانتی‌متر و در دهه گذشته در کل تهران ۲متر بوده است.

 • کاربران فضای مجازی پایتخت دیروز یک هشتگ مشترک داشتند. هشتگی که از یک بو با منبع و منشأ نامشخص خبر می‌داد و آنها برای اطلاع‌رسانی از وضعیت محله خود از کلید واژه «بوی مرموز» استفاده کردند.

 • اطلاعات محدود در زمینه آب‌های ژرف و ناشناخته‌بودن این پدیده، عرصه را برای جولان سیاسیون هموار کرده است. گروهی با تکیه بر اعداد و ارقام نجومی که از صحت آنها هنوز اطلاعات دقیقی در دسترس نیست (زیرا تنها یک چاه گمانه برای مطالعه در زمینه آب‌های ژرف با صرف هزینه چندمیلیاردی در کشور حفر شده است)، می‌خواهند چند ده چاه با عمق چاه نفت حفر کنند تا به سفره‌ آبی که فعلا خیالی است، دسترسی پیدا کنند.

 • معاون زمین‌شناسی سازمان زمین‌شناسی با تاکید بر اینکه در ایران آتشفشان فعالی وجود ندارد و همگی آنها جز آتشفشان‌های نیمه فعال هستند،‌ گفت: به دلیل خروج گاز از دهانه آتشفشان و وجود چشمه‌های آب گرم کلیه آتشفشان‌های کشور جز آتشفشان‌های نیمه فعال به شمار می‌روند.

 • معاون سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی گفت: ۱۷ استان کشور درگیر موضوع فرونشست زمین هستند.