{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}

داریوش اسماعیلی

مدیر

عنوان شغل

رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران

مدرک تحصیلی

دکترای زمین‌شناسی (با گرایش معدن)

استاد تمام دانشگاه تهران

سوابق اجرایی

نماینده دور نهم و دهم مجلس شورای اسلامی

 رئیس دبیرخانه تعامل دولت و مجلس در بخش معدن و صنایع معدنی از دی ماه ۹۶ تا کنون

رئیس کمیته معدن و صنایع معدنی

نایب رئیس اول کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی

ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای عالی معادن در دور نهم

رئیس فراکسیون معدن و صنایع معدنی مجلس شورای اسلامی در دور دهم

 • تنظیم بازار زنجیره فولاد که از آن با عنوان دخالت دولت در قیمت‌گذاری زنجیره فولاد تعبیر می‌شود، از جمله مسائلی است که طی چند سال گذشته مانع از ایجاد بازار آزاد در زنجیره فولاد شده چرا که فروش سنگ‌آهن داخلی با قیمت مصوب و نه قیمت جهانی به شرکت‌های فولادی و تاکید معاونت معدنی وزارت صمت بر عدم افزایش قیمت پایه فولاد باعث ایجاد تعارض بین بخش‌های مختلف زنجیره شده است.

 • رئیس سازمان نظام مهندسی معدن در گفت‌وگوی اختصاصی با اقتصاد آنلاین خبر داد: روز یکشنبه هفته آینده با شروع کار مجلس رایزنی‌های لازم برای استعفای من از مجلس و شروع کار در معاونت امور معدنی آغاز می‌شود.

 • رییس سازمان نظام مهندسی معدن در بازدید از نخستین معدن تمام مکانیزه زغالسنگ:

  داریوش اسماعیلی رییس سازمان نظام مهندسی معدن به همراه مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در بازدید از اولین معدن تمام مکانیزه و بزرگترین مرکز تولید زغال سنگ کشور در شرکت زغالسنگ پروده طبس، روند سرویس و آماده سازی تجهیزات استخراج جبهه‌کار طولانی و بازدید زیرزمینی از معدن شماره یک پروده را در دستور کار خود داشتند.

 • در توسعه بخش معدن و صنایع معدنی یکی از مسائلی که همواره مورد تاکید قرار داشته، توسعه بخش ریلی و راه‌های حمل و نقل برای تسهیل جابجایی و افزایش صادرات مواد معدنی بوده است.

 • تاکید بر منع خام فروشی مواد معدنی و ایجاد ارزش افزوده بیشتر در داخل کشور از جمله مسائلی بود که منجر به تعیین عوارض ۲۵درصدی بر صادرات مواد معدنی شد.

 • این تفاهم نامه به منظور مشارکت و بهره مندی از خدمات، تخصصهای آموزشی، علمی، پژوهشی و فنی متقابل و توانایی های بالفعل طرفین در مسایل و حوزه های مشترک در بخش نفت و معدن کشور بین وزارت نفت به نمایندگی سعید محمد زاده "معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت" و سازمان نظام مهندسی معدن ایران به نمایندگی دکتر داریوش اسماعیلی "رئیس سازمان" منعقد گردید.

 • داریوش اسماعیلی، رییس سازمان نظام مهندسی معدن در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین تاکید کرد: بخش معدن برای جایگزین درآمدهای نفتی شدن نیاز به حضور و مشارکت پررنگ فعالان، شرکت‌ها و صنایع بخش معدن دارد.

 • رئیس نظام مهندسی معدن در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین تاکید کرد؛

  وضع عوارض بر صادرات مواد خام معدنی بنابر دستورالعملی است که توسط معاون اقتصادی رئیس جمهوری با تایید سران سه قوه و مقام معظم رهبری برپایه تصمیم کمیته پنج نفره اتخاذ شد و این کار گروه می تواند میزان عوارض را مشخص یا اخذ آن را متوقف سازد. پیشنهاد اولیه برای میزان عوارض کنسانتره سنگ اهن ۲۵ تا ۳۰ درصد بود که با رقم ۲۵ درصد موافقت شد و برای دیگر اقلام معدنی نیز متناسب با آن عوارض مشخص شد.

 • ۲۱درصد صادرات غیر نفتی از مواد معدنی است

  ۴۰۰هزار معدن ثبت شده در کشور وجود دارد که با راه اندازی ۱۰۰ معدن فراوری می‌توان ۶۰۰ هزار فرصت شغلی ایجاد کرد.

 • نمایندگان مجلس بارها تذکراتی را در خصوص تخلفات گسترده در واگذاری شرکت‌های دولتی به افراد به نام خصوصی سازی ولی به کام غارتگران اعلام کرده‌ و معتقدند که باید قوه قضائیه به عنوان مدعی العموم به این موضوع ورود کرده و به اهلیت‌ها، قیمت‌گذاری‌ها و رانت‌ها رسیدگی کند تا شرکت‌ها مجددا به دولت بازگردند.

 • رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ضمن تاکید بر هدایت نقدینگی و سرمایه‌های سرگردان به بخش معدن، از صیانت از مواد معدنی، هوشمند سازی و جذب بخش خصوصی به عنوان سه اولویت اصلی سازمان نظام مهندسی معدن نام برد.