حمید رضا برادران شرکا

اقتصاددان

مدرک تحصیلی

کارشناسی اقتصاد از دانشگاه علامه طباطبایی تهران

 

کارشناسی ارشد اقتصاد از دانشگاه فلوریدا امریکا

 

دکتری اقتصاد از دانشگاه فلوریدا امریکا

&

سوابق اجرایی

عضو هیأت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی

 

رئیس دانشکده دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی

 

معاون اقتصادی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور

 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور

 

توضیحات

هنوز یک سال از کار دولت خاتمی باقی مانده بود که به جای ستاری فر، حمیدرضا برادران شرکا، ریاست سازمان مدیریت و برنامه ریزی را برعهده گرفت. به این ترتیب، او آخرین رییس این سازمان در دولت اصلاحات بود.

برادران شرکا، از منتقدان دولت احمدی نژآد بود. او سال 88، در جواب خبری که خبرگزاری فارس به نقل آمارهای بانک مرکزی مدعی شده بود، دولت هشتم اقتصاد کشور را با 40 میلیارد بدهی خارجی به دولت نهم تحویل داده است، گفت: «در پاسخ به این نحوه اطلاع‌رسانی تنها می‌توان گفت ارقامی که دوستان به عنوان تعهدات خارجی کشور طی دولت هشتم مورد انتقاد قرار می‌دهند همان سرمایه گذاری‌هایی بوده است که با انجام آنها، امروز دولتمردان دولت نهم به افتتاح حاصلش فخر می‌فروشند.در طول فعالیت دولت هشتم به طور متوسط سالانه 10 میلیارد دلار در بخش نفت، گاز و پتروشیمی کشور سرمایه‌گذاری شد و پیشرفتهای امروز در فازهای مختلف توسعه میدان گازی پارس جنوبی حاصل همین سرمایه گذاری‌ها است.»

او همین طور در سال 86، درباره، انحلال سازمان مدیریت و برنامه ریزی گفته بود: «این یک اشتباه بزرگ بود که دولت نهم مرتکب آن شد چرا که برای این سازمان در برنامه چهارم وظایفی تعریف شده بود که باید عملیاتی می‌شد.البته در این برنامه اصلاحاتی نیز برای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در نظر گرفته شده بود.اما انحلال این سازمان به معنی معطل گذاشتن وظایف تعریف شده آن در برنامه چهارم توسعه است.»

 

  • یک اقتصاددان پیشنهاد کرد که دولت برای حل دو چالش بزرگ بحران کم آبی و اشتغال کارگروه کارشناسی تشکیل دهد.

  • حمیدرضا برادران شرکا می گوید:«صنایع تبدیلی کشاورزی و خدمات دوبخشی هستند که می توانند با برنامه ریزی بحران بیکاری را حل کنند.»

  • حذف یارانه ثروتمندان چه عواقب سیاسی دارد؟

    چرا هنوز دولت نتوانسته یارانه اقشار پردرآمد را حذف کند؟ آیا نگرانی سیاسی وجود دارد یا مسائل دیگری در این مورد دخیل هستند؟ حذف یارانه تعدادی از اقشار چه آسیبی برای پایگاه سیاسی دولت دارد؟ هزینه و فایده حذف یارانه‌های این اقشار چیست و چرا رئیس جمهور هنوز با مردم به صورت مستقیم در این مورد سخن نگفته است؟

  • حمید رضا برادران شرکاء که شش سال پیش پس از بازنشستگی اجباری از دانشگاه علامه طباطبایی به آمریکا رفته بود، مدتیست که به ایران بازگشته تا دوباره در دانشگاه‌های ایران تدریس کند.

  • "برادران‌شرکاء: ترس از تورم بی‌مورد است"

    رئیس پیشین سازمان مدیریت و برنامه از موضوع فرماندهی در اقتصاد ایران می گوید و پس از بررسی ضروریات اقتصاد ایران برای تدوین بودجه سال آینده، به الزامات برنامه ششم توسعه می‌پردازد.