حیدر مستخدمین حسینی

اقتصاددان

عنوان شغل

کارشناس بازار بورس‌ و سرمایه

مدرک تحصیلی

کارشناسي اقتصاد، گرايش بانکداري از دانشگاه علامه طباطبايي

کارشناسي ارشد مهندسي صنايع، گرايش مديريت صنايع از مرکز آموزش عالي صنايع

کارشناسي ارشد علوم اقتصادي از دانشگاه علامه طباطبايي

 

سوابق اجرایی

سوابق اجرايي و مديريتي

کارشناس بانک هاي ملت و تجارت از سال 1353 الي 1359

مدير عامل و عضو هيأت مديره شرکت هاي سازمان صنايع ملي ايران

مدير توليد و قائم مقام گروه شرکت هاي تحت پوشش سازمان صنايع ملي ايران از اواخر سال 1359 الي 1370

مدير کل دفتر تعاوني هاي مسکن وزارت تعاون

مدير کل دفتر امور اقتصادي و برنامه ريزي وزارت تعاون

 قائم مقام معاونت وزير تعاون

مديرکل دفتر امور بازرگاني سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور

عضو هيأت مديره بانک رفاه

رييس هيأت مديره شرکت کارگزاري بانک رفاه

 رييس هيأت مديره سازمان بورس اوراق بهادار

رييس هيأت مديره شرکت سپرده گذاري مرکزي ايران (CDS)

 معاون حقوقي و امور مجلس وزارت امور اقتصادي و دارايي

رييس هيأت مديره شرکت اطلاع رساني اعتباري و اعتبارسنجي ايرانيان

 معاون حقوقي و امور مجلس بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران

رئيس هيأت مديره شرکت ارزيابي و سنجش مشتريان مهر خاورميانه

مدير عامل و نايب رئيس هيأت مديره مؤسسة اعتباري

رئیس شورای عالی کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی

مشاور در بخشهای مختلف خصوصی

مشاور رئیس هیئت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران

معاونت مالی و اقتصادی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران

سوابق علمي

مدرس دانشگاه هاي شهيد بهشتي، علوم و فنون مازندران، رجاء، مؤسسه کاربردي، مديريت و تعاون

عضو هيأت علمي دانشگاه رجاء از سال 1374

مدير گروه مهندسي مالي و مديريت صنعتي دانشگاه رجاء

عضو پيوسته انجمن حسابداران خبره ايران

عضو هيأت مديره انجمن مديريت ايران

عضو پيوسته و بازرس انجمن خبرگان برنامه ريزي کشور

ساير سوابق

عضو شوراي خريد کالاهاي اساسي کشور

عضو شوراي عالي بانک ها

عضو شوراي پول و اعتبار

عضو هيأت امناي صندوق مسکن کارگران

عضو هيأت پذيرش اوراق بهادار

عضو شوراي عالي بورس اوراق بهادار

 • انتخابات آمریکا پایانی بود بر دوران سخت ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ و می‌تواند آغازی باشد تا اقتصاد ایران جان تازه‌ای بگیرد.

 • یک تحلیلگر اقتصادی با بیان اینکه مردم مزه ارز ۴۲۰۰ تومانی را نچشیدند، گفت: از زمانی که ارز دولتی وارد چرخه اقتصاد شد تا زمانی که این ارز از اقتصاد کشور حذف شود، هیچ تاثیری بر نرخ سبد کالایی مردم نخواهد داشت زیرا، آن‌ها همواره کالاهای موردنیاز خود را با نرخ ارز آزاد دریافت کرده‌ و خواهند کرد.

 • یک تحلیلگر اقتصادی با بیان اینکه حرکت نقدینگی در بورس به سمت تولید تورم را کاهش می‌دهد، گفت: نقدینگی خلق شده در بازار سرمایه نه تنها به تولید تزریق نشده بلکه منجر به شکل‌گیری فعالیت‌های سفته‌بازانه و دلالی در بورس شده است زیرا، به دلیل بازدهی بالای این بازار برخی شرکت‌ها از بانک‌ها تسهیلات دریافت می‌کنند تا با آن سهام خرید و فروش کنند.

 • یک تحلیلگر اقتصادی در واکنش به تصمیم دولت برای حمایت از بورس مبنی بر تزریق بخشی از منابع صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه، گفت: این امر دو ناکارآمدی به اقتصاد منتقل می‌کند که یکی مغایرت اهداف موجودی صندوق توسعه ملی با این هدف دولت و دیگری افزایش تورم است.

 • درحالیکه رئیس کل بانک مرکزی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را مقدمه تک نرخی شدن ارز می‌داند، یک تحلیلگر اقتصادی معتقد است که دولت نباید در سال آخر به سمت تک نرخی شدن ارز برود، زیرا با وجود مشکلات ایجاد شده در تامین و عرضه ارز به دلیل تحریم‌ها، کاهش درآمدهای نفتی و حاصل از صادرات غیرنفتی تک نرخی شدن ارز شوک جدیدی برای اقتصاد خواهد بود و در پی آن قیمت‌ها نیز افزایشی می‌شوند.

 • معاون اسبق وزیر اقتصاد با اشاره به زمینه‌های اصلی تورم مزمن در اقتصاد ملی، سه عامل روانی، سیاست‌های مالی و پولی را از عوامل اصلی تورم بیان کرد و گفت: دولت با بازارگرمی نقش تاجر را در بورس ایفا می‌کند.

 • معاون اسبق وزیر اقتصاد گفت: هر هفته چند هزار میلیارد تومان از محل سپرده‌های مازاد بانکها با ابزارهای مختلف در اختیار بانک مرکزی و سپس دولت قرار می‌گیرد که این موضوع به جبران کسری بودجه نیز کمک می‌کند.

 • مخالفت دولت با اجرای طرح کوپن الکترونیک

  در حالیکه که نمایندگان مجلس و کارشناسان اقتصادی اجرای طرح کالا برگ الکترونیک را در راستای حمایت از اقشار آسیب پذیر در شرایط فعلی اقتصادی الزامی می دانند، معاون اول رئیس جمهور مخالفت دولت را با اجرای این طرح به طور صریح اعلام کرد.

 • بررسی منشأ تورم و رشد منفی اقتصاد ایران

  باتوجه به اینکه آمار مرکز پژوهش‌های مجلس تورم بالا و رشد اقتصادی منفی کشور در هشت سال اخیر را نشان می‌دهد، یک تحلیلگر اقتصادی معتقد است از آنجا که نقدینگی به سمت تولید هدایت نشده و میزان تولید هم افزایشی نداشته، این موضوع موجب رشد منفی اقتصاد و افزایش تورم شده است.

 • یک کارشناس مسائل اقتصادی:

  با توجه به اینکه کارشناسان اقتصادی یکی از علل اصل رشد نرخ تورم را افزایش نقدینگی می‌دانند، لذا فرمول مهار تورم را نیز مهار ناترازی‌ها در اقتصاد و اصلاحات ساختاری در نظام پولی و مالی عنوان می‌کنند.

 • یک کارشناس اقتصادی مطرح کرد؛

  در حالیکه گفته می‌شود طرحی تحت عنوان "اقدام ملی مسکن" از سوی نمایندگان مجلس برای خانه‌دار کردن مردم در دستور کار قرار گرفته که منابع آن از طریق خطوط اعتباری بانک مرکزی تامین خواهد شد، یک کارشناس اقتصادی ضمن انتقاد و تحلیل از این طرح گفت: با این امر، بر اثر استفاده از منابع بانک مرکزی پایه پولی افزایش پیدا می‌کند که در نهایت با افزایش تورم نه مردم و نه اقتصاد از این طرح سودی نمی‌برند.

 • حیدر مستخدمین حسینی مطرح کرد:

  فردی که ۲۰ سال در قوه قضاییه حضور داشته و در دوره‌ای از پرنفوذترین افراد این قوه به شمار می‌رفته، این روزها به اتهام شرکت در جرایم متعدد اقتصادی در دادگاه محاکمه می‌شود و بر اساس گزارش دادستان بسیاری از این جرایم با حضور افرادی رخ داده که یا سمت رسمی داشته‌اند یا از ارتباط خود با افرادی مانند اکبر طبری استفاده کرده‌اند.

 • با توجه به آسیب‌های اقتصادی کرونا، کارشناسان اقتصادی معتقد هستند که ابتدا باید دولت هزینه‌های جاری خود را کاهش بدهد و برای مقابله با این ویروس اجرای بودجه عمرانی که در سال جاری افزایش قابل توجهی یافته، چند ماه به تعویق بیفتد و یا اعتبارات طرح‌های بزرگ به این موضوع اختصاص پیدا کند.

 • در پی طرح مباحثی از سوی دیوان محاسبات مبنی بر گم شدن ۴.۸ میلیارد ارز وارداتی، یک کارشناس اقتصادی اظهار کرد که به دلیل مشخص بودن مجرا، میزان و افرادی که به آن‌ها ارز تخصیص یافته؛ امکان گم شدن ارز وجود ندارد. از سوی دیگر گزارش دیوان محاسبات باید در اوایل نیمه دوم سال ۹۸ ارائه می‌شد و در ضمن باید مشخص شود که آیا این گزارش قبل از طرح در مجلس در کمیسیون برنامه و بودجه ارائه شده یا ارز تخصیص داده شده در سال ۹۷ تداوم آن در سال ۹۸ هم مورد بررسی قرار گرفته یا خیر.

 • یک کارشناس اقتصادی معتقد است که وام یک میلیونی از محل یارانه برای کسانی که معیشت آن‌ها در خطر قرار گرفته رفع نیاز نمی‌کند زیرا، خط فقر در کلان شهرها معادل ۵ میلیون تومان و در سایر شهرها بالای ۱ تا ۳ میلیون تومان است. البته طبق گفته این اقتصاددان دولت در شرایط شیوع کرونا باید هزینه‌های جاری خود را کاهش دهد و محل بودجه عمرانی سال جاری را برای ۲ تا ۳ ماه به تعویق بیاندازد.

 • مستخدمین حسینی تحلیل کرد

  معاون وزیر اسبق اقتصاد ضمن بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ ، اینکه چقدر درآمدهای در نظر گرفته شده در این بودجه و راه‌های پول‌ساز در آن محقق می‌شود را تحلیل و پیش‌بینی کرد که چندان نمی‌توان به تامین درآمدهای سال آینده خوش‌بین بود.

 • یک کارشناس اقتصادی گفت: بررسی ها نشان می‌دهد بازار ارز ایران مستعد جهش تازه‌ای نیست و در نتیجه می‌توان انتظار داشت که قیمت‌ها از محدوده‌های فعلی عقب‌نشینی کند.

 • یک کارشناس اقتصادی گفت: هر چند آهنگ رشد تورم در کشور کند شده است اما بالا بودن نرخ تورم اقلام مصرفی خصوصا خوراکی ها مانع از آن شده است که مردم تغییرات تورمی را درک کنند.

 • دولت در روزهای اخیر قیمت بنزین را افزایش داده و آن را سهمیه‌بندی کرده است. گفته می‌شود این اقدام در راستای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها اجرا می‌شود. از سوی دیگر قرار است از محل مابه‌التفاوت افزایش قیمت، کمک‌های نقدی به ۱۸میلیون خانوار پرداخت شود.

 • مجلس در حال تصویب قانونی است که می‌تواند اساس مبادلات اقتصادی را تغییر دهد اما به اعتقاد یک اقتصاددان، در شرایطی که رشد اقتصادی منفی است و کشور تحت شدیدترین تحریم‌های بین‌المللی قرار دارد، پرداختن به این لایحه‌ که می‌تواند کل قوانین اقتصادی کشور را تغییر دهد، منطقی نیست و مجلس باید یک وقفه کوتاه مدت در بررسی لایحه تجارت بدهد و اجازه دهد اقتصاددان‌ها و افکار عمومی درباره آن اظهارنظر کنند.

 • یک کاشناس اقتصادی مطرح کرد

  یک کارشناس اقتصادی گفت: اتکا به اقتصاد نفتی، بی‌انضباطی مالیاتی و ایجاد بدهی با دست‌درازی دولت به منابع بانکی علل اصلی بروز کسری بودجه هستند.

 • مدیرکل دفتر بازرسی ویژه سازمان امور مالیاتی اعلام کرده است که ۵۰۰میلیون فقره حساب بانکی در کشور وجود دارد که از آن میان، ۳۶۵میلیون فقره بلااستفاده‌اند. گفته می‌شود اگر مانده هر حساب تنها پنج هزار تومان باشد، ۱۸۰۰میلیارد تومان نزد بانک‌ها مسدود است.

 • کارشناسان اقتصادی معتقدند با وجود تورم دو رقمی و بالای ۳۰ و ۴۰ درصد، سیاست حذف ۴ صفر از پول ملی جواب نمی دهد؛ چراکه با افزایش تورم، هر چند سال یک بار نیاز به حذف صفر از پول خواهیم بود.

 • مرکز آمار ایران، رشد اقتصادی سال گذشته را با احتساب نقش نفت در اقتصاد، منفی ۹/۴درصد و بدون احتساب نفت، منفی ۴/۲درصد اعلام کرده است.

 • کارشناس اقتصادی با اشاره به روند کاهشی نوسانات نرخ ارز در یک ماهه اخیر گفت: اقدام اولیه بانک مرکزی برای شکل گیری بازار متشکل ارزی کمکی برای کاهش نرخ ارز بود.

 • وزیر اقتصاد به تازگی پیشنهاد داده است با هدف حمایت از بخش‌های تولیدی در شرایط کنونی، نرخ سپرده قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی کاهش یابد تا از این طریق بانک‌ها بتوانند منابع بیشتری را در قالب تسهیلات در اختیار تولیدکنندگان قرار دهند.

 • شمارش معکوس برای خداحافظی با ریال

  ورود به طرح حذف چهار صفر در شرایط کنونی اقتصاد ایران موضوعیت ندارد. این نکته را حیدر مستخدمین حسینی می‌گوید،کارشناس اقتصادی که سالیانی از عمر خود را در وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی سپری کرده است.

 • در شرایطی که ایران تحت فشار تحریم آمریکاست و ارتباط با دنیا سخت شده، می‌توان با انعقاد پیمان‌های دوجانبه پولی- کالایی با کشورهای طرف معامله همچون ترکیه، پاکستان، هند، افغانستان و عراق، محصولات را از طریق بورس کالا صادر کرد.

 • معاون اسبق وزیر اقتصاد با اشاره به ضرورت اصلاح ساختار بودجه کشور، پیشنهاد کرد، اعلام عناوین سال نو از سوی رهبر انقلاب جهت پشتیبانی مالی از طرحهای مرتبط، به جای نوروز در زمان فصل بودجه صورت گیرد.

 • براساس مصوبه مجلس، دولت موظف است در سال آینده نسبت به توزیع کالابرگ‌های الکترونیک اقدام کند؛ یک اقتصاددان در این باره معتقد است که اگر دولت مبالغ یارانه را به صورت نقدی آن هم نه برای همه اقشار، بلکه برای دهک‌های پایین اختصاص دهد بسیار بهتر از طرحی مانند کوپن خواهد بود چرا که کوپن می‌تواند ایجاد رانت کند.

 • مستخدمین حسینی گفت: اتحادیه اروپا پنجشنبه هفته گذشته نماد اینستکس را بازگشایی و اطلاع رسانی کرده، اما هنوز تصویر روشنی از این سازوکار وجود ندارد.

 • پرداخت نقدی یارنه‌ها بدون توجه به میزان نیازمندی افراد، در حالی همچنان ادامه دارد که یک اقتصاددان معتقد است اعطای یارانه با این مبلغ به دهک‌های خاص، دیگر کارایی ندارد و دولت باید سعی کند از طریق سیاست‌های جبرانی از محل یارانه‌ها خط فقر را پایین‌تر بیاورد.

 • حیدر مستخدمین حسینی گفت: هیچ خطر جدی نظام بانکی ایران را تهدید نمی‌کند و بانک‌ها در معرض خطر ورشکستگی قرار ندارند.

 • نرخ ارز ساعت‌به‌ساعت در عدد بالاتری قیمت‌گذاری می‌شود و دو بسته ارزی دولت که از ارز تک‌نرخی شروع شد و در بسته دوم به ارز سه‌نرخی (دولتی، ثانویه و آزاد) رسید، باز هم نتوانست ترمز افزایش افسارگسیخته نرخ ارز در بازار آزاد را بکشد.

 • یک کارشناس ارشد مسائل اقتصادی تاکید کرد؛

  حدود ۱۵ سال از راه‌اندازی نخستین بورس‌کالایی در کشور با عنوان بورس فلزات تهران و ۱۱ سال از تاسیس شرکت بورس کالای ایران می‌گذرد؛ بورس کالا در این سال‌ها به دلیل ساختار غیرشفاف اقتصاد ایران با پیچ و خم‌های زیادی در مسیر پیشرفت مواجه بوده اما تاثیرات این بازار در ایجاد عدالت و شفافیت همواره مورد تاکید مسوولان بوده است.

 • مستخدمین حسینی با اشاره به استیضاح کرباسیان:

  معاون پیشین وزیر اقتصاد با بیان اینکه تفکر اقتصادی حاکم بر دولت باید تغییر کند، گفت که در غیر این صورت و تنها با تغییر در مجموعه‌های اقتصادی دولت نمی‌توان انتظار تحول خاصی را داشت. همچنین وزارت اقتصاد فردی را می‌خواهد که نگاه خزانه‌ای به این وزارت‌خانه نداشته باشد.

 • یک کارشناس اقتصادی اظهار داشت: شرکت‌هایی مانند توتال چون به عنوان یک برند مطرح هستند، در نتیجه قیمت برند دارند و اقتصاد ایران در این مرحله و شرایط به آنها نیاز ندارد بلکه به شرکت‌های با تکنولوژی متوسط نیاز دارد.

 • انتشار لیست شرکت‌های دریافت کننده ارز دولتی برای واردات کالا در حالی به یکی از جریان‌های پرحاشیه ارزی در روزهای اخیر تبدیل شده که از نگاه کارشناسان اصل موضوع انتشار و واکنش‌های اتفاق افتاده نسبت به رانت دریافتی واردکنندگان خود جای سوال دارد.

 • استاد دانشگاه گفت: در شرایط کنونی که نرخ بیکاری بالا است و میزان سرمایه گذاری در پایین ترین حد خودش در چندین سال گذشته قرار دارد، دریافت مالیات از سود سپرده های بانکی فشار اقتصادی به مردم را تشدید می کند.

 • پیشنهاد اخذ مالیات از سود سپرده‌های بانکی همزمان با ارائه لایحه بودجه ۹۷، بار دیگر مطرح شد و حواشی‌ آن صدای موافقان و مخالفان را درآورد.

 • مستخدمین حسینی پیش بینی می کند با توجه به مشخص بودن سقف تولید نفت و کاهش قیمت های جهانی، رشد اقتصادی حاصل از نفت دیگر بر رشد اقتصادی کشور اثر مثبت ندارد و رشد اقتصادی امسال نسبت به سال گذشته کمتر خواهد بود.

 • یک اقتصاددان می‌گوید:اگر بانک مرکزی اراده کند، مانع از آن خواهد شد که با توجه به تصمیم اخیرش درباره کاهش نرخ سود بانکی، پول به سمت بازار ارز و طلا برود.

 • حیدر مستخدمین حسینی مطرح کرد:

  در جریان ساماندهی شرایط نامناسبی که برای اجرای سودهای مصوب بانکی وجود داشت تصمیمی هم برای بدهی هنگفت بانک‌ها به بانک مرکزی گرفته شد که امتیازی ویژه برای بانک‌ها به شمار می‌رود و ظاهرا نیز از این موضوع خشنود هستند.

 • یک کارشناس ارشد اقتصادی با اشاره به اینکه تصمیمات پولی دیروز دولت به معنای کنار سیاست‌های انقباضی پولی و مقدمه‌ای بر خروج اقتصاد از رکود است، گفت: با توجه به قفل بودن نیمی از منابع بانکی نباید نگران تورم بود.

 • مستخدمین حسینی مطرح کرد:

  مستخدمین حسینی گفت: رفتار کاری کرباسیان تاکنون به گونه‌ای بوده که یک گزینه بسیار مناسب برای وزارت اقتصاد محسوب می‌شوند.

 • یک اقتصاددان می‌گوید کاهش ارزش پول ملی در ایران به دلیل نامناسب بودن وضعیت بازارها به نفع اقتصاد ملی نیست و نباید آن را به دلیل افزایش منفعت حاصل از صادرات توجیه کرد.

 • همه آنان که از نوسانات ارزی سود می برند

  هر چند افزایش قیمت دلار در هفته های اخیر مانند شوک وارده در دولت قبل نیست اما کارشناسان نگران اند بر نرخ تورم اثر گذارد و مهم ترین دستاورد اقتصادی دولت یازدهم – کاهش نرخ تورم- را تهدید کند.

 • یک اقتصاددان می‌گوید: دولت برای جلوگیری از بی‌ثباتی‌های ارزی تعیین تکلیف کردن سرمایه‌گذاران داخلی و همراه کردن سرمایه‌گذاران خارجی باید سریع‌تر و در طی یکسان‌سازی نرخ ارز اقدام کند.

 • حیدر مستخدمین حسینی اقدام دولت برای ارایه و انتشار متن لوایح دو قلوی بانک مرکزی و بانکداری دولت را گامی مثبت در جهت حل مشکلات بانکداری کشور می‌داند و می گوید البته این لوایح برای اینکه بتواند در نظام بانکداری کشور تحولات مثبتی ایجاد کند، نیازمند اصلاحات و تغییرات جدی است.

 • آمارها و گزارش‌های مختلف نشان می‌دهد که با وجود رشد سرمایه‌گذاری در شبکه بانکی ایران، شتاب سپرده‌گذاری‌ها کاهش یافته و روند رشد جذب سپرده در بانک‌ها نسبت به گذشته کم شده است.

 • "۱۰۰درصد استانداردهای FATF به ما تحمیل شد"

  معاون سابق بانک مرکزی با تشریح موانع تعامل ایران با بانکداری جهانی بلاتکلیفی در این زمینه را به نفع کشور ندانست و گفت: همین انفعالی عمل کردن ماست که سبب شده نهادی مانند اف ای تی اف ۱۰۰ درصد قوانین و استاندارهایش را به ما تحمیل کند.

 • اغلب اقتصاددانان معتقدند که تعامل با FATF نه تنها کمک می‌کند از تحریم‌های بانکی نجات پیدا کنیم، بلکه برای مقابله با رویه‌های پولشویی در داخل کشور نیز مفید است و اکنون نیز بهتر است به جای صرف وقت در زمینه اظهارات سیاسی کارشناسان بنیه خود را صرف این کنند که روند تعامل با FATF با کیفیت بالا صورت گرفته و حداکثر نفع را از این مراودات ببریم.

 • در صورت عدم همکاری در انزوا باقی می‌مانیم

  مستخدمین حسینی گفت: افراد و شخصیت‌های حقیقی و حقوقی که اسامی‌شان در لیست افراد مشکوک FATF قرار دارد نباید از سوی بانک‌های ایران خدماتی دریافت کنند. در غیر این صورت این بانک‌ها هم مشمول تنبیهات و جرایم خواهند شد.

 • مستخدمین حسینی مطرح کرد:

  درحالی‌که عده‌ای از منتقدان می گویند دولت به دلایل مختلف نباید برای توافق با FATF، ورود کند، حیدر مستخدمین حسینی می گوید قهر کردن با نهادها و سازمان های بین المللی منطقی نیست و باید دولت با یک تیم کارشناسی خبره، مذاکرات را پیش ببرد و البته در این زمینه باید شفاف سازی کند.

 • فقط سپرده‌گذاران خرد ضرر کردند

  چند هفته‌ای هست توافق برای کاهش نرخ سود آن هم درست زمانی که تورم تک‌رقمی است، شکسته شده به طوری که بانکها از دستور بانک مرکزی سرپیچی می‌کنند و رقابت منفی را برای ارایه سود بیشتر رقم زده‌اند.

 • مستخدمین‌حسینی گفت: اگر دولت یازدهم در ابتدای فعالیت مردم را در جریان مشکلات پیش روی کشور از اقتصاد آشفته و از هم‌گسسته‌ای که تحویل گرفته بود قرار می داد مردم آمادگی برخورد با مشکلات را داشتند.

 • مستخدمین حسینی بررسی کرد :

  « دولت از چهار راه هم‌زمان باید اقدام به بازپرداخت بدهی‌هایش کند. یکی صرفه‌جویی در هزینه‌های خودش؛ بخشی از محل یارانه‌های نقدی؛ بخشی دیگر از راه آزادسازی فضای کسب و کار و بخش مهم دیگر هم از راه انتشار اوراق خزانه اسلامی. »

 • مشکلات سیستم بانکی کم بود، پدیده‌ای نوظهور نیز به آن افزوده شد. آن‌گونه که معاون نظارتی بانک مرکزی خبر می‌دهد، پدیده ورشکستگی صوری در سیستم بانکی رواج یافته است.

 • گزارش های نهادهای بین المللی چه تاثیراتی در اقتصاد ایران دارند؟

  تحریم های ظالمانه کشورهای غربی سبب شد تا فروش نفت ایران نه از راه های مرسوم بین المللی که توسط افراد و یا نهاد هایی صورت بگیرد که در نهایت بروز فساد را نیز سبب شد.

 • چند روز بعد از اعلام این خبر که بانک‌ها اجازه ورود به بازار آزاد ارز را پیدا می‌کنند، واکنش‌ها نسبت به این موضوع ادامه دارد؛ واکنش هایی که دامنه‌شان از شبهه سیاسی در این زمینه تا عزم دولت برای جمع کردن جمشید بسم‌ا...ها گسترده است

 • با اعلام بانک مرکزی، بانک‌ها هم به نوعی به بازار آزاد آمده و به جمع معامله‌گران ارز پیوستند. اتفاقی که می تواند آغازگر رقابت تازه‌ای بین حاضران در بازار ارز از صرافان تا دلالان و تازه واردها یعنی بانک‌ها باشد.

 • کسب‌وکار بانک‌ها در هر حالتی سکه است؛ به‌ویژه اگر حساب‌وکتابشان با اموات باشد.

 • "ریشه معضل موجود در جایی دیگر است"

  فیش های حقوقی جریان کمتر از دو ماهه ای است که در نهایت به کودتایی در شبکه بانکی رسید و در اقدامی کم و شاید بی سابقه حتی در یک روز به عزل سه مدیر انجامید؛ماجرایی که هنوز انتهای آن مشخص نیست و می تواند آبستن اتفاقات دیگری باشد.

 • تحلیل مستخدمین‌حسینی از پیامدهای رکود

  معاون اسبق بانک مرکزی و وزارت اقتصاد گفت: پیامد کاهش نرخ تورم در شرایط رکود اقتصادی جز اینکه مردم را فقیرتر کند و بنگاه‌های اقتصادی را یک به یک به تعطیلی بکشاند، چیز دیگری نمی‌تواند باشد.

 • انگار تکلیف شبکه بانکی با خودش هم معلوم نیست. از سویی رییس کل بانک مرکزی تا مدیران و کارشناسان بانکی دائم تاکید دارند که چرا کارمزد خدمات بانکی رو به حذف رفته و نباید بانک‌ها هزینه‌های خود را از واسطه گری تامین کنند و از سویی دیگر بانک‌ها نمی‌توانند در مقابل گلایه‌های نه چندان گسترده برای دریافت هزینه های ارائه خدمات ایستادگی کرده و در میانه راه آن را حذف می‌کنند.

 • کانال تلگرام رئیس هیأت کارشناسی تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان، دیروز حاوی خبر خوشی از روند لغو برخی تحریم‌ها بود.

 • عبدالناصر همتی که این روزها مشغول کوچ از نظام بانکی به بیمه مرکزی است روز گذشته اعلام کرد که تا دو هفته آینده بانک‌ها گرد هم خواهند آمد و در رابطه با کاهش نرخ سود که می‌تواند تا ۱۵ درصد هم باشد، احتمالا توافق خواهند کرد.

 • مسیر ۲۰ ساله خرید و فروش اوراق بانک مرکزی

  گزارش منتشره دولت از بررسی ابعاد مختلف دستبرد دولت آمریکا به دارایی ایران، از نقش پررنگ بانک مرکزی و دولت قبل در دوره حدود هفت ماهه سال ۱۳۸۷ حکایت دارد.

 • راه سخت بازپس گیری منابع ارزی بلوکه شده

  یک مقام اسبق بانک مرکزی گفت: ما به رئیس کل بانک مرکزی هشدار بلوکه شدن منابع را داده بودیم اما واکنش آقای بهمنی رییس کل وقت بانک مرکزی مصاحبه ای بود که در آن آمریکا را در تحریم بانک مرکزی ناتوان معرفی کرد.

 • سونامی نقدینگی به کدام بازار می‌رود؟

  کارشناسان اقتصادی با اشاره به عبور حجم نقدینگی از مرز هزار هزار میلیارد تومان در سال ۹۴، هشدار دادند که اگر بمب ساعتی نقدینگی فعال شود، برای اقتصاد ایران فاجعه آفرین خواهد شد.

 • اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

  دریافت مالیات از سود سپرده های بانکی در حالی اخیرا مطرح شده که اختلاف ۶ درصدی بین نرخ سود و سپرده های بانکی وجود دارد و برخی کارشناسان معتقدند که در شرایط فعلی دولت به جای دریافت مالیات باید نرخ سود را کاهش دهد.

 • معاون اسبق بانک مرکزی مطرح کرد؛

  نرخ سود سپرده های بانکی در حالی با توافق بانک ها و تصویب شورای پول و اعتبار در بهمن ماه سال گذشته کاهش یافت و برای سپرده های روزشمار به ۱۰ درصد و برای بلند مدت ۱۸ درصد تعیین شد، که رییس شورای هماهنگی بانک های دولتی در آخرین روزهای سال گذشته اعلام کرد که نرخ سود در بهار به ۱۶ درصد کاهش خواهد یافت.

 • مستخدمین‌حسینی:از‌ قوانین‌ تبعیت‌ می‌کنیم

  معاون اسبق بانک مرکزی و وزارت اقتصاد می‌گوید: نحوه اجرای عملیات بانکی از دیدگاه مراجع عظام و جامعه مورد تردید واقع شده است.

 • معاون اسبق بانک مرکزی در گفتگو با اقتصاد آنلاین

  معاون اسبق بانک مرکزی با بیان اینکه نرخ ارز در سال جاری از میزان فعلی پایین تر نخواهد آمد، گفت: در شرایط فعلی اقتصاد ما بیش از گذشته به ارز نیاز دارد .

 • بانک‌ها رازدار مشتریان می‌مانند؟

  دولت در حالی مجوز سرکشی حساب‌های بانکی برای استقرار نظام یکپارچه مالیاتی را صادر کرده است که نمی‌توان خطر خروج یکباره نقدینگی از بانک‌ها و ورود آن به بازار سوداگری و دلالی را نادیده گرفت.

 • بیش از دو سال و نیم از روی کار آمدن دولت یازدهم می‌گذرد و در این مدت حجم نقدینگی بیش از کل نقدینگی قبل از آن، افزایش یافته است.

 • مذاکراتی با دو بانک جی‌بی‌سی (JBC) ژاپن و سی‌یوپی (CUP) چین انجام شده است تا به گفته مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی، در سال آینده پای نخستین کارت‌های بین‌المللی به نظام بانکی کشور باز شود.

 • بازار سرمایه از نیمه دی ماه تا کنون دو اتفاق سیاسی را پشت سر گذاشته که هر یک به سهم خود بازار را تحت تاثیر قرار داده است :

 • زمانی‌که بانک مرکزی تصمیم گرفت یکی از وظایف بانک‌ها را به دلایلی نامشخص به صرافی‌های بانک‌ها محول کند، سرآغازی بود برای آشفتگی در بازاری که به خودی‌خود در یک رقابت میان بانک‌ها و صنف صرافی در قالب سنتی خود به‌سر می‌برد.

 • اقتصاد ایران در حالی سال ۹۴ را پشت سر می‌گذارد که نرخ ارز تحولات نسبتا آرامی را در این سال تجربه کرده است.

 • به گفته رئیس بانک مرکزی، حجم نقدینگی در پایان دی ماه سال جاری به رقم ۹۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. رقمی که نشان می‌دهد حجم نقدینگی از سه سال گذشته بیش از سه برابر شده است. سوال اینجاست که چرا این نقدینگی تورم قابل توجهی به همراه ندارد؟

 • هدف‌گذاری برای تغییر شاخص‌های پولی و بانکی در شرایطی در برنامه ششم توسعه گنجانده شده و بر این اساس در پایان سال ۱۳۹۹ شبکه بانکی از بهبود قابل توجهی برخوردار خواهند شد که به اعتقاد معاون سابق بانک مرکزی در فضایی که هنوز در ساختار نظام بانکی تجدیدنظر نشده و چالش‌های قبلی پابرجاست، آنچه در برنامه توسعه آمده حرف‌های زیبا و آمالی است که هیچ گاه تحقق پیدا نمی‌کند.

 • نگرانی‌ها برای انعکاس اخبار منفی از دوران تحریم و عدم رشد اقتصادی به واسطه سایه رکود بر اقتصاد، آن‌قدر مسئولان بانک مرکزی را به تکافو انداخته که حاضر به برگزاری مجمع عمومی این نهاد ناظر و سیاست‌گذار نیستند.

 • مستخدمین‌حسینی:تقاضا برای ارز بیشتر می‌شود

  معاون اسبق وزیر اقتصاد با بیان اینکه به دلیل نیاز بالای اقتصاد کشور در پساتحریم به سرمایه گذاری با افزایش تقاضا برای ارز روبرو خواهیم شد، گفت: نرخ ارز با اجرای برجام نمی‌تواند از نرخی فعلی که در بازار وجود دارد، پایین‌تر بیاید.

 • کارشناس بانکی با بیان اینکه دولت پیشتر از بانک‌ها خواسته بود شماری از تقاضا‌های ال سی را برای روز اجرای برجام آماده کنند، گفت: مذاکرات بین بانکی از قبل برای این هزار ال سی شده بود که در روز اجرای برجام عملیاتی شد.

 • معاون اسبق بانک مرکزی تاکید کرد:

  سرانجام تحریم‌های ظالمانه علیه اقتصاد ایران با قرائت بیانیه مشترک ایران و اتحادیه اروپا لغو شد. در این میان قیمت ارز که از هفته پیش تاکنون در مسیر کاهشی قرار داشته با اعلام قطعی لغو تحریم‌ها کاهش بیشتری را تجربه کرده و به ۳۵۴۴ تومان رسیده است.

 • دولت این روزها به شدت درگیر تدوین لایحه بودجه ‌سال ۹۵ است. این درحالی است که تعیین برخی شاخص‌ها و قیمت‌ها ازجمله قیمت نفت و دلار از پربحث‌ترین و حساس‌ترین موضوعات است، چراکه اگر این قیمت‌ها به درستی تعیین نشود، چالش‌هایی را برای اقتصاد نفتی ایران به دنبال خواهد داشت.

 • رئیس‌کل بانک مرکزی در آخرین اظهارنظر خود افزایش نرخ دلار تا نزدیکی‌های سه‌هزارو ۸۰۰تومان را منتسب به اخبار کرد.

 • مدل‌تعیین نرخ‌‌سودبانکی هم ناگهانی تغییرکرد

  مدل تعیین نرخ‌ سود تسهیلات اعطایی بانک‌ها هم ناگهانی تغییر کرد تا باوجود کاهش نرخ تورم از بالای ۳۰ درصد به زیر ۱۳ درصد، اما پرونده کاهش نرخ سود در ایستگاه بانک مرکزی متوقف باقی بماند.

 • در گفت‌ و گو با اقتصاد آنلاین تاکید شد؛

  معاون سابق بانک مرکزی با تشریح دلایل شورای پول و اعتبار برای کاهش نیافتن نرخ سود بانکی، گفت: تاخیر در کاهش نرخ سود باعث بروز خسارت بیشتری خواهد شد.

 • معاون سابق بانک مرکزی، با بیان اینکه بازار ارز وجود ندارد و بانک مرکزی نرخ ارز را با کاهش و افزایش عرضه دستکاری می کند، خاطرنشان کرد:در شرایط فعلی اقتصاد نه بورس نقدی ارز و نه بازار محصولات مشتقات ارزی نمی تواند راهگشا باشد.

 • مصادره برخی حساب‌های قدیمی به نفع بانک‌ها!

  برخی بانک‌ها اخیرا حساب‌های قدیمی را که صاحبان‌شان در یک دوره زمانی مراجعه‌ای به آنها نداشته‌اند، به نام خود مصادره کرده و می‌گویند که این حساب راکد و غیرفعال شده است.

 • ورود سرمایه‌های خرد به بازار ارز دوباره رونق گرفت.

 • "ارزها به بانک‌ها باز می‌گردند"

  معاون اسبق وزیر اقتصاد و بانک مرکزی بر تعیین مکانیزم و سود مناسب سپرده‌گذاری ارزی برای بازگشت ارزها به نظام بانکی تاکید و میزان دلارهای خانگی و در دست مردم را حدود ۲۰ میلیارد دلار اعلام کرد.

 • شاید برای هر یک از ما اتفاق افتاده باشد که روزی در بانکی حسابی گشوده باشیم و بعدها به باد فراموشی بسپاریم و آن حساب با گذشت سال‌ها، گردش مالی هم نداشته باشد.

 • حسینی:شرایط انطباق نرخ دلار وجود ندارد

  معاون سابق بانک مرکزی اعلام افزایش تقاضا در ایام اربعین و یا فعالیت صرافان خاص به عنوان ریشه نوسان اخیر نرخ دلار در بازار را قابل قبول ندانست و گفت که مگر بانک مرکزی نمی توانست این موارد را پیش‌بینی و آن را از قبل مدیریت کند که اکنون سیاست گذاری خود در بازار را این گونه توجیه می کند.

 • از ۹۰۰ هزار میلیارد تومان سپرده در اختیار بانک‌ها، ۴۵۰ هزار میلیارد تومان قفل شده است. بدهی دولت، مطالبات معوق بانک‌ها و استمهال بدهی‌ها مجموعه‌ای از ضعف منابع را برای نظام بانکی ‌به ارمغان آورده که بانک‌ها را ناگزیر به بنگاه‌داری کرده است.

 • معاون اسبق بانک مرکزی با بیان اینکه بانک مرکزی بازار ارز را مدیریت می‌کند، گفت: بازار ارز در انحصار و اختیار دولت است و افزایش نرخ ارز آگاهانه صورت می‌گیرد؛ زیرا راحت‌ترین راه کسب درآمد برای جبران کسری بودجه و پرداخت یارانه است.

 • شان بانک‌مرکزی بالاتر از ارائه‌تسهیلات‌خرد است

  معاون سابق بانک مرکزی بر این باور است که مسکن از اولویت بیشتری برای دریافت خطوط اعتباری به منظور تحریک رشد اقتصادی برخوردار بود تا خودرو و لوازم خانگی. وی در عین حال معتقد است که ورود مستقیم برای ارائه تسهیلات خرد و درگیر شدن در چنین سطحی در شأن بانک مرکزی و بانکها نیست و باید با تامین مالی آن را به لیزینگ‌ها واگذار می‌کردند.

 • برداشت بدون اطلاع از حساب مشتریان بانک‌ها گویا رویه‌ای عادی شده است؛ رویه‌ای که سنگ بنای آن را رئیس کل بانک مرکزی دولت محمود احمدی‌نژاد با برداشت شبانه از حساب بانک‌ها گذاشت.

 • حسینی:به موجودی‌انبارها افزوده‌شد

  موجودی انبار شرکت‌های بورسی در شش ماهه ابتدایی امسال به صورت میانگین ۱۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۹۳ افزایش داشته است.

 • معاون اسبق بانک مرکزی و وزارت اقتصاد گفت: بسته اقتصادی خروج از رکود، بسته ضعیفی بوده و فقط حوزه های سیاستهای پولی را نشانه رفته است.

 • افزایش نرخ دلار در لایحه بودجه سال آینده از رابطه علمی و اقتصادی بهره نبرده است و تنها با توجه به برآورد هزینه و درآمدهای دولت نرخی تعیین شده است که عدم بهره‌گیری از رابطه علمی و اقتصادی در تعیین نرخ جز نقاط ضعف دولت و سیاست‌گذار پولی به حساب می‌آید.

 • خودرو بورس را راه می اندازد یا ملک؟

  بی توجهی دولت به بخش مسکن و ادامه رکود در این حوزه، اقتصاد کشور را دچار مشکل کرده و بازتاب این مشکلات را در بازار سرمایه و افت مستمر شاخص می بینیم.

 • سال‌هاست موضوع ایجاد بانک‌های برون مرزی در مناطق آزاد بحث مناقشه آمیز بین شورای پول و اعتبار و دولت است.

 • پربیراه نیست که بگوییم برای دریافت یک وام ناچیز چندین میلیون تومانی باید از هفت‌خان گذشت البته معلوم نیست با این همه مصیبت برای اخذ وام، در خان هفتم وام نصیب متقاضی تسهیلات شود.

 • تقاضاهای بسیار برای گرفتن وام بانکی و کمبود شدید منابع بانک‌ها باعث شکل‌گیری پدیده پرداخت مشروط تسهیلات در یک فضای غیررقابتی شده است.

 • "دستور بررسی تمام بازارها صادر شود"

  معاون سابق بانک مرکزی تاکید کرد که تنها اصلاح نظام بانکی پاسخگوی معضلات اقتصادی نیست و باید درکنار آن تمامی بازارها مورد بررسی و اصلاح قرار گیرد.

 • مصوبه پرداخت تسهیلات ٦٠ میلیونی مسکن، خیال عملیاتی‌شدن در بانک‌های دولتی و خصوصی را ندارد.

 • معاون سابق بانک مرکزی واگذاری محاسبه و انتشار آمارهای اقتصادی به مرکز آمار با وجود تکیه جهانی به اطلاعات بانک مرکزی را قابل تامل دانست و گفت: باید تهیه و اعلام آمار کلان در حیطه بانک مرکزی و آمار خرد در اختیار مرکز آمار قرار گیرد.

 • مستخدمین‌حسینی: بازار سرمایه را رها کرده‌اند

  معاون اسبق وزارت اقتصاد و بانک مرکزی از سقوط ۵۰ میلیارد دلاری ارزش بازار سرمایه در دولت یازدهم سخن گفت و تاکید کرد: باید از مسئولانی برای مدیریت در بورس استفاده شود که خاک بازار سرمایه را خورده باشند.

 • معاون وزیر اقتصاد دولت اصلاحات

  معاون سابق حقوقی وزارت اقتصاد در دولت اصلاحات با انتقاد از رویکرد دولت در روزمره نگه‌داشتن اقتصاد تا پس از توافق هسته‌ای گفت: تیم اقتصادی دولت برنامه بدهد نه وعده نتیجه مذاکرات.

 • "نبود‌برنامه بعد‌از‌تحریم منابع‌ملی‌را هدر‌می‌‌دهد"

  یک کارشناس اقتصادی با تأکید بر اینکه آثار لغو تحریم در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات طی سال ۹۴ بسیار کوتاه‌مدت خواهد بود و مردم آن را در زندگی خود لمس نخواهند کرد، گفت: نبود برنامه برای بعد از تحریم موجب هدررفت منابع ملی می‌شود.

 • یک کارشناس اقتصادی با رد تفکر رقیب بودن بازار پول و سرمایه گفت: اگر مذاکرات هسته ای به نتیجه مثبت برسد، در سطح کلان اتفاق خاصی برای بورس نمی افتد و بهبود شرایط بازار سرمایه به مدیریت اقتصادی و نیز اصلاح ساختار اقتصاد نیازمند است.

 • اهالی‌بورس به کاهش نرخ‌سود خوشبین نیستند

  کارشناسان بازار سرمایه معتقدند که عدم اعتماد فعالان بورس عمده‌ترین مشکل است و پاداش ریسک بورسی‌ها کاهش نرخ سود ۲ درصدی نیست و نسبت به اینکه دولتی‌ها فروش سهام را سهمیه بندی کرده اند، انتقاد می‌کنند.

 • یک اقتصاددان معتقد است مقصر فاصله زیاد نرخ سود و تورم خود بانک مرکزی است، چراکه اگر در مهر ماه سال گذشته بخشی از این فاصله کم می‌شد و سپس در فروردین ماه امسال گام دوم کاهش نرخ سود برداشته می‌شد، اکنون در حالت تعادل نرخ سود و تورم قرار داشتیم.

 • با عملکرد اخیر بازار سهام باطل شد

  بورس تهران در ادامه روند نزولی خود چهارمین روز معاملاتی این هفته را هم با کاهش ۱۸۸واحدی شاخص و افت عمومی قیمت‌های سهام سپری کرد تا با افت ۸/ ۱ درصدی شاخص از ابتدای هفته، بازدهی بازار سهام از ابتدای سال تا کنون به حدود ۹/ ۶ درصد برسد.

 • بر اساس گفته های معاون اسبق وزیر اقتصاد در برنامه تلویزیونی روزآمد، سال ۹۳ بازار پول یکه تاز تمام بازارها شد و بازارهای دیگر از جمله بازار سرمایه را تحت تاثیر خود قرار داد.