محسن صفایی فراهانی

مدیر

مدرک تحصیلی

فوق‌لیسانس از دانشکده فنی

 

سوابق اجرایی

قائم مقام و معاون طرح و برنامه ی وزارت صنایع سنگین در زمان وزارت نژاد حسینیان

مشاور وزیر نیرو

عضویت در کمیسیون برنامه و بودجه و سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس ششم

عضو اتاق بازرگانی تهران

عضو هیئت عامل سازمان گسترش نو سازی صنایع ایران

قائم مقام مجتمع فولاد اهواز

معاونت طرح و برنامه وزارت صنایع سنگین

معاون و قائم‌مقام وزارت صنایع سنگین

مدیرعامل شرکت توانیر

ریاست فدراسیون فوتبال ایران

عضو کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا

نماینده مردم تهران در مجلس ششم

قائم‌مقام وزارت امور اقتصادی و دارایی ایران

 • این روزها که دولت بحث حذف چهار صفر از پول ملی را به تصویب رسانده، همه جا سخن از امکان اجرائی‌شدن این تصمیم است. بسیاری از کارشناسان بر این باورند بدون اصلاحات ساختاری در اقتصاد ایران، سیاست حذف چهار صفر از پول ملی به نتیجه مطلوب نمی‌رسد اما این اصلاحات ساختاری چه پیش‌نیازهایی دارد؟ اقتصاد ایران چه مشخصاتی دارد و برای حل مشکلات اقتصادی، باید به رفع کدام مشکلات بیشتر توجه شود.

 • ​عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران مطرح کرد؛

  عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران گفت: علت وجود فساد اقتصادی در کشورهای مشابه ایران در جهان، به دلیل انحصاری بودن اقتصاد در دست بخش دولتی است که این انحصار، امکان رقابت را از سایرین سلب کرده و در نتیجه در کوچک‌ترین کار اقتصادی نیز فساد به وجود می‌آید.

 • برای صحبت از اقتصاد و به‌خصوص بحث مدیریت در اقتصاد کشور کمتر کسی به اندازه محسن صفایی‌فراهانی تسلط دارد؛ کسی که در عرصه‌های مختلف کشور در کسوت مدیری قوی و اثرگذار ظاهر شده و سال‌ها در بخش‌های مختلف اقتصادی و سیاسی و حتی ورزشی هدایت مجموعه‌های متعددی را برعهده داشته است.

 • محسن‌صفایی فراهانی مطرح کرد :

  بی‌تردید شورای شهر پنجم باید با مشکلات پیچیده و زیادی در شهر تهران دست‌وپنجه نرم کند، زیرا میراث‌دار معضلات بسیاری در شهرداری مانند بدهی ۷۰‌هزار میلیاردی و استخدام‌های نجومی و در شهر تهران مشکلات محیط‌زیستی، ترافیک و... خواهد بود که این مهم با پیگیری دغدغه‌مندانه شورای شهر پنجم و روی کار آمدن شهرداری دلسوز، قانونمند و پاسخگو، میسر خواهد بود.

 • خروج از رکود مهم‌ترین اولویت دولت دوازدهم

  محسن صفایی فراهانی می‌گوید اصلاح ساختار اقتصاد ایران و ایجاد رونق اقتصادی برای بخش‌هایی از اقتصاد ایران که هنوز از رکود خارج نشده‌اند، اولویت‌های مهم اقتصادی دولت دوازدهم هستند.

 • در نشست ارزیابی کارنامه اقتصادی و رفاهی دولت یازدهم مطرح شد؛

  در مناظره‌ای که پیرامون ارزیابی کارنامه اقتصادی و رفاهی دولت یازدهم برگزار شد، یک از اقتصاددانان عنوان کرد که اگر امروز با بحران اقتصادی مواجهیم این بحران ریشه در عملکرد ۴۰ ساله اقتصادی کشور دارد و اتفاقا ما در دولت یازدهم افرادی را داشتیم که سعی کردند تخریبی که احمدی‌نژاد به اقتصاد ایران را تحمیل کرد را جبران کند.

 • صفایی فراهانی می گوید:«بی‌منطق‌ترین حرف در کل مناظره، این بود که آقای قالیباف راجع به زمینی متعلق به ۲۶ سال پیش حرف می‌زدند. این خانه نه برای در دوره ریاست‌جمهوری ایشان و نه دوره شورای امنیت ملی ایشان بوده است. »

 • توسعه در ایران موضوعی است که با وجود بحث‌های زیادی که حول آن انجام گرفته، همچنان آن‌طور که باید و شاید محقق نشده است.

 • عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ششم اعتقاد دارد که اگر دانش لازم در زمینه راه‌اندازی شرکت‌های «جی‌سی» (پیمانکاران عمومی) وجود داشت شاید الان شاهد رکود اینچنینی در زمینه اقتصادی کشور نبودیم.

 • موهای قهوه‌ای روشن، قوز روی بینی، صورت بورو رنگ پریده، قامت مردی جوان را نقش زده است که با چشم‌های همیشه بی‌حال می‌گوید در ۴۱ سالگی، ۲۲ میلیارد دلار پول نقد در حسابش دارد.

 • ما ۳۷ سال دچار تورم دورقمی بودیم. با این وجود دولت آقای روحانی موفق شده در یک شرایط بحرانی تورم کشور را به تورم یک رقمی برساند. بدون شک اگر این اقدام در دولت احمدی‌نژاد صورت می‌گرفت «جشن ملی» اعلام می‌کردند.

 • در گفت وگو با محسن صفایی فراهانی بررسی شد:

  چرا منتقدان دولت به جای تأکید بر مبارزه همه‌جانبه با فساد یا شفافیت فراگیر، همه توجه و نیروی خود را بر حقوق‌های نامتعارف متمرکز کرده‌اند؟ آیا حقوق‌های نامتعارف تنها مصادیق به زعم آنان فساد اقتصادی است؟ یا سؤالی دیگر، چرا آنان به زمینه‌های شکل‌گیری حقوق‌های نامتعارف توجهی ندارند؟

 • محسن صفایی فراهانی فعال سیاسی اصلاح طلب، کارشناس اقتصادی و از دولتمردان سابق، بسیاری از انتقادات اقتصادی نسبت به دولت یازدهم را بی اساس می داند ودر پاسخ به انتقادات مخالفین دولت درباره ادامه تحریم های بانکی تاکید دارد: اگر هیچ تحریمی هم نمی شدیم به خاطر رتبه بدمان در پولشویی، باز هیچ بانک بزرگی در دنیا حاضر به همکاری با ما نبود.

 • یک فعال سیاسی و کارشناس مسائل اقتصادی، طرح مسأله فیش‌های حقوقی از سوی مخالفان دولت را فرصت خوبی برای پرداختن به فسادهای اداری و مالی دانست، فسادهایی که تاکنون رسانه‌ها برای پرداختن به آنها با محدودیت‌هایی مواجه بوده‌اند.

 • محسن صفایی فراهانی تشریح کرد:

  در حالی دولت یازدهم سال پایانی خود را سپری می‌کند که هجمه‌ها به دولت از جهات مختلف تشدید یافته است.

 • ناگفته‌های عبدالله رمضان‌زاده و محسن صفایی‌فراهانی

  سال ۸۴ وقتی رئیس دولت اصلاحات کلید را به دولت مهرورز تحویل داد، آخرین حقوق اعضای ارشد دولت بین یک‌میلیون‌و ۲۰۰ تا یک‌میلیون‌و ۸۰۰ ‌هزار تومان بود.

 • مخالفان دولت حسن روحانی هر روز برای او برگ تازه‌ای رو می‌کنند. شیب حملات به دولتش کار را به جایی رسانده است که کارگزاران دولت اصلاحات که هر ۹ روز یک بحران را تجربه می‌کردند، می‌گویند که دولت روحانی مظلوم‌ترین دولت تاریخ پس از انقلاب است.

 • عامل رانتخواری عدم پایبندی به قانون است

  سهم بالای اقتصاد دولتی، باعث می‌شود که به طور طبیعی بسیاری به رانتخواری گرایش پیدا کنند. عامل گسترش رانتخواری در یک کشور، عدم پایبندی به قانون و افزایش حجم منابع دولتی است.

 • محسن صفایی فراهانی تحلیل کرد:

  براساس قانون دو وظیفه اصلی برای قوه مقننه مقرر شده است؛ یکی قانونگذاری و دیگری نظارت بر دولت.

 • تاسیس سازمان گسترش صنایع و نوسازی ایران در اواسط دهه ۴۰ شمسی از سوی مهندس رضا نیازمند و توسعه مراکز صنعتی در همین سال‌ها یکی از آرزوهای دیرینه‌ای بود که از اواسط حاکمیت عصر پهلوی اول در بین نخبگان اقتصادی مطالبه می‌شد.

 • دولت برای سرمایه گذاران فرش قرمز پهن کند

  محسن صفایی‌فراهانی درباره شرایط اقتصاد ایران می گوید: «اقتصاد ایران در شرایط بسیار پیچیده‌ای قرار دارد و میراثی که بر این دولت مانده، میراث بسیار بد و سنگینی است.»

 • در گفتگو با محسن صفایی فراهانی مطرح شد؛

  محسن صفایی فراهانی از ریشه اختلافش با رئیس‌جمهور سابق می‌گوید، برای آن دوران عنوان «غارت کشور در یک دوره هشت‌ساله» را استفاده می‌کند و البته از امیدواری‌هایی که در دولت روحانی بوجود آمده است سخن می‌گوید.

 • حدود ٧٠‌سال از سابقه برنامه‌ریزی در ایران می‌گذرد اما هنوز هم وقتی سراغ این برنامه‌ها برویم یا به آثار آن نگاه کنیم، چیزی از رشد یا توسعه به چشم‌مان نمی‌آید.

 • در کشور امروز حدود ۱۲۰ نهاد، ارگان و بنیاد مختلف فعالیت بسیار وسیع اقتصادی دارند که مطلقا کنترل درستی بر عملکردشان وجود ندارد. هم اکنون نزدیک به ۵۰ درصد تولید ناخالص داخلی ایران دراختیار این نهادهاست.

 • در کشور امروز حدود ۱۲۰ نهاد، ارگان و بنیاد مختلف فعالیت بسیار وسیع اقتصادى دارند که مطلقا کنترل درستی بر عملکردشان وجود ندارد. هم اکنون نزدیک به ۵۰ درصد تولید ناخالص داخلی ایران دراختیار این نهادهاست.

 • بابک زنجانی و افراد سوء استفاده گر دیگر زمانی توان و فرصت رشد پیدا کردند که فساد اقتصادی گسترده در کشور ایجاد شد.

 • محسن صفایی فراهانی در یادداشتی در روزنامه آرمان نوشت: یکی از مباحث اجلاس داووس، وعده بازگشت ایران به دوران رشد اقتصادی بالا بود اما واقعیت این است که ...

 • به نظر می‌رسد اختلاف‌نظر مجلس با دولت روز به روز مشخص‌تر می‌شود. در روزهای گذشته مجلس در بحث اصلاح بودجه هم نشان داد نتوانسته دولت را یاری کند و نظر دولت را در مورد اصلاح آن تامین کند. دولت معتقد بود بودجه‌ای که نوشته شده قابلیت عملیاتی شدن ندارد اما دیدیم اصلاحیه‌های اقتصادی دولت روحانی مورد استقبال نمایندگان قرار نگرفت.

 • مصاحبه با صفایی فراهانی در حوزه اقتصاد

  صفایی فراهانی در این گفتگو هم به بررسی مسائل سیاسی و روابط خارجی ایران پرداخته است و هم شرایط اقتصادی کشور را به تصویر کشید. او همچنین از راه های اصلاح اوضاع اقتصادی در دولت جدید سخن گفته است.

 • یک روز مدارک آقای احمدی‌نژاد را آوردند و گفتند که ایشان می‌خواهد برای ریاست فدراسیون فوتبال ثبت کند ولی ما قبول نکردیم و توضیح دادیم که رئیس دولت نمی‌تواند رئیس فوتبال باشد

 • عملکرداقتصادی‌دولت درگفت‌وگو بامحسن‌صفایی‌فراهانی؛

  آخرین ماه های فعالیت دولت مصادف شده است با شرایط ویژه اقتصادی که از آن به عنوان اقتصاد مقاومتی یاد می کنند و رئیس دولت نیز آن را جنگ اقتصادی نامیده است...