حسین توکلیان

اقتصاددان

مدرک تحصیلی

کارشناسی B.Sc, اقتصاد صنعتی, دانشگاه شهید بهشتی

کارشناسی ارشد M.Sc, علوم اقتصادی, دانشگاه تهران

دکتری تخصصی, اقتصاد پولی- اقتصاد مالی, دانشگاه تهران

سوابق اجرایی

عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی

  • «نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه آبان‌ماه به ۴۰ درصد رسید. پیش‌بینی می‌‌شود تورم تا پایان سال به بالای ۴۰ درصد برسد. بانک مرکزی انتشار آمار تورم را متوقف کرد و مرکز آمار نرخ تورم آذرماه را ۱۸ درصد اعلام کرد».

  • دور اول تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران آغاز و نگرانی‌ها در برابر اختلال شبکه بانکی بین‌المللی جدی‌تر شده است. سوییفت به‌عنوان تنها سیستم تبادل اطلاعات بین بانکی جهان هنوز ارتباط خود را با ایران قطع نکرده؛ اما مدتی پیش آمریکا اعلام کرد اگر ارتباط ایران با سوییفت متوقف نشود، مدیران این نظام مالی بین‌المللی را تحریم خواهد کرد.

  • بازار صرافی‌ها بعد از ممنوعیت حدود پنج‌ماهه قرار بود از ابتدای این هفته به‌طور رسمی فعالیت خود را آغاز کند. خریدوفروش ارز در صرافی‌ها دیگر «قاچاق» نیست اما ارزی برای عرضه وجود ندارد و صرافی‌ها به‌جای فروش ارز، خرید ارز را انتخاب کرده‌اند.

  • پایان آذرماه امسال شاید برای بازار ارز حال و هوای متفاوتی داشته باشد. از یک طرف این احتمال وجود داد که در پایان این ماه برجام اجرایی شود و این تصور وجود دارد که با بهبود انتظارات و ورود سرمایه‌های خارجی نرخ ارز روند کاهشی در پیش بگیرد.

  • عضو هیات‌علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: هر اندازه هم نظارت‌های بانک مرکزی قوی باشد چون بر موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز نظارتی ندارد، نمی‌تواند در این بازار تسلط کامل داشته باشد.

  • بررسی‌ها از وابستگی ۷۰ درصدی مخارج مالی به «خلق پول» خبر می‌دهد

    نتایج یک بررسی بیانگر این است که به‌طور معمول در اقتصاد ایران، حدود ۷۰ درصد از هزینه‌های دولت از طریق «خلق پول»، یعنی ایجاد نقدینگی در اقتصاد یا درآمدهای ریالی حاصل از فروش ارزی نفتی به بانک مرکزی، تامین شده است.