وحید محمودی

اقتصاددان

مدرک تحصیلی

کارشناسی، اقتصاد، دانشگاه اصفهان، 1368

کارشناسی ارشد، اقتصاد(گرایش روابط بین الملل)، دانشگاه تربیت مدرس، 1371

دکتری، اقتصاد(گرایش توسعه اقتصادی و مالیه عمومی)، دانشگاه‌ اسکس (Essex) انگلستان‌، 1379

 

سوابق اجرایی

موسس و مدیر دپارتمان مدیریت توسعه، دانشگاه تهران، 1391 تاکنون

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، 1381 تاکنون

مدیر عامل هولدینگ سرمایه گذاری خارجی ایران(ایهاک)، دوسلدورف المان، 1391 تاکنون

مشاور عالی مدیر عامل بانک تجارت و رئیس هیات موسس بیمه تجارت و شرکت تامین سرمایه تجارت، 1388 تا 1392

عضو هیات مدیره بانک ترید کاپیتال بلاروس، 1389 تا 1393

عضو هیات مدیره شرکت مهندسین مشاور تجارت، 1388 تا 1391

معاون پژوهشی پژوهشگاه تامین اجتماعی(موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی)، 1385 تا 1386

عضو هیات مدیره شرکت احداث صنعت ایران، وزارت صنایع و معادن، 1383 تا 1385

معاون تحقیقات، آموزش و ترویج وزیر تعاون، 1382 تا 1384

مدیرکل دفتر مطالعات بهره وری و بهبود سیستم وزارت بازرگانی، 1380 تا 1382

مدیرکل نشر و پژوهش دانشگاه شاهد و مدیر مسئول و سردبیر فصلنامه علمی - پژوهشی دانشور، 1372 تا 1375

عضو هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری ملی ایران، 1390 تا 1392

توضیحات

دکتر محمودی همزمان با اتمام دوره کارشناسی ارشد،در آزمون اعزام به خارج شرکت نموده و موفق به اخذ بورس دکترای اقتصاد-گرایش مالیه عمومی و توسعه اقتصادی از دانشگاه اسکس(Essex) انگلستان گردید.ایشان در سال 1379 ( 2000 میلادی‌)موفق به دریافت مدرک دکترای‌ اقتصاد (Ph.D) از این دانشگاه معتبر(*5) گردید.ایشان به توصیه و تشویق دکتر حسین عظیمی استاد راهنما ی دوره ارشدشان و علاقه به موضوعات فقر و نابرابری اقتصادی،پایان نامه دکتری خود را با دو نفر از نامداران این حوزه پروفسور آنتونی شارکس و پروفسوراستیفن جنکینز در این حوزه گذرانید.

از جمله دستاوردهای دکتر محمودی در این مقطع،ارائه متدولو‍ژی جدید و منحصر به فردی برای تجزیه فقر به روش نان پارامتریک از طریق تابع توزیع تجمعی بوده که در متون بین المللی به «روش محمودی» معروف شده است.دکتر محمودی این روش را در قالب ارائه مقاله ای در کنفرانسی در موسسه مطالعات بین المللی تحقیقات توسعه(WIDER) وابسته به سازمان ملل در هیلسینکی فنلاند در سال 2000 میلادی طرح نموده و بعدا در مقاله مشترکی با پرفسور اسفندیار معصومی سردبیر مجله معروف (Econometric Review Top ten) در مجله دانشکده اقتصاد دانشگاه ایلینویز شیکاگو به چاپ رسانید.از آن زمان(سال 2000) تاکنون بیش از 100 مطالعه معتبر جهانی(حداقل به چهار زبان انگلیسی،فرانسوی،اسپانیایی و فارسی)که چندین مطالعه کشوری آن توسط بانک جهانی منتشر شده،از «روش محمودی» استفاده نموده اند. در این میان چهره های سرشناس و اقتصاددانان برجسته جهان از جمله «گری فیلد» و «باسو» نیز در زمره استفاده کنندگان از روش محمودی در مطالعات و تحقیقات خویش بوده اند.

دکتر محمودی مدتی پس از اتمام دوره دکترا،علیرغم پذیرش و دعوت به کار به عنوان محقق ارشد در دانشکده اقتصاد کاربردی دانشگاه کمبریج،به امید امکان خدمت به فقرا و محرومین و جامعه دانشگاهی به کشور بازگشت و به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه تهران مشغول به کار گردید.این در حالی بود که پیش از مسافرت به انگلستان برای ادامه تحصیل، مدتی نیز عضو هیات علمی دانشگاه شاهد تهران بوده اند.

بلافاصله پس از بازگشت به ایران،دکتر محمودی از طرف دولت سید محمد خاتمی دعوت به کار شده و تا انتهای دولت ایشان در سمت های مدیر کلی، معاون وزیری و عضویت در شوراهای عالی اقتصادی انجام وظیفه نمود. در دوره محمود احمدی نژاد نیز جزء افراد محوری 57 اقتصاددانانی بوده که در نامه های متعدد عملکرد اقتصادی دولت وقت را به چالش کشیدند.

دکتر محمودی در طی سالهای 1388-1389 عنوان استاد مدعو دانشگاه کالیفرنیا-ریورساید کشورامریکا-را به تجربه کاری و علمی خویش افزودند.علاوه بر این در سال 1392 اولین کرسی استاد تمام(پروفسوری) گروه مالی(فاینانس) در کل دانشگاه های کشور از سوی دانشگاه تهران به ایشان اعطا گردید.

دکتر محمودی هم اکنون در سمت مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری خارجی ایران در کشور المان حضور داشته و همچنان به همکاری علمی خود با دانشگاه تهران ادامه می دهند.

کتاب‌ها

اندیشه عدالت، ترجمه، محمودی وحید؛ همایون‌پور هرمز؛ انتشارات آگاه، 1392 توسعه به مثابه آزادی، ترجمه، انتشارات دانشگاه تهران، 1382 توسعه اقتصادی، ترجمه، انتشارات نگاه دانش، 1393 نابرابری اقتصادی، ترجمه، محمودی وحید؛ عباسیان عزت‌الله؛ انتشارات پژوهشکده اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس، 1386 اندازه‌گیری فقر و توزیع درآمد در ایران، تألیف، انتشارات سمت، 1386 فقر کودک در ایران، تألیف، محمودی وحید؛ عباسیان عزت‌الله؛ انتشارات پژوهشکده اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس، 1391 مالیه عمومی و خط مشی مالی دولت‌ها، تألیف، انتشارات نگاه د، 1393 تعاون و توسعه اقتصادی، تألیف، محمودی وحید؛ علیزاده غلامرضا؛ سرآبادانی غلامرضا؛ انتشارات خوشبین، 1387 مبانی توسعه پایدار در ایران، محمودی وحید؛ اطاعت جواد؛ دژپسند فرهاد؛ دینی ترکمانی علی؛ صرافی مظفر؛ هادی زنوز بهروز؛ انتشارات علم، 1392

لینک‎‌های دیگر

وب‌سایت شخصی دکتر وحید محمودی

 • ۹۰ روزی می‌شود که ایران میزبان میهمان ناخوانده‌ای‌ است که با آمدنش فضای خانه و کاشانه‌مان را زیر و زبر کرده. حکایت ما و او حکایت مثلی است که می‌گوید «میهمان اگرچه عزیز است ولی همچو نفس خفه می‌سازد اگر آید و بیرون نرود» خانه نشینی و تغییر اساسی در سبک زندگی تمام افراد جامعه تنها یکی از بزرگ‌ترین پیامدهای ورود کرونا به ایران است که دارد ما را خفه می‌کند.

 • نگاه اقتصاددانان داخلی به سیاست‌های اقتصادی پساکرونا؛

  بیم از گسترش کنترل ناپذیر ویروس همه‌گیر کرونا دولت‌ها را بر آن داشت که برای مدیریت بیماری، تصمیماتی بگیرند که این تصمیمات هزینه‌های سنگینی به اقتصاد کشورها تحمیل کرد.

 • اقتصاددانان براین باورند که فرصت‌های اصلاحات اقتصادی در گذر زمان در بازه‌های مختلف، یکی پس از دیگری از دست رفته است.اکنون کار به جایی رسیده است که اقتصاد نفتی ایران در ابعاد و حوزه‌های مختلف نیازمند جراحی است.

 • پس از فرمان رهبر معظم انقلاب به قوای سه‌گانه برای اصلاح ساختار بودجه که در آذرماه سال گذشته صادر شد، بازگشت تحریم‌های شدید اقتصادی باعث شد تا این مهم به‌صورت جدی در دستور کار نهادهای مختلف قرار گیرد.

 • بعد از آن که مرکز آمارایران، تازه‌ترین وضعیت رشد اقتصادی کشور را در نمایه‌های آماری منتشر کرده و رشد اقتصادی با نفت وبدون نفت کشور را در وضعیت قرمز نمایش داد، این سؤال در محافل اقتصادی مطرح شد که اقتصاد کشور در چه مقطع زمانی از رکود خارج و به مسیر رشد باز می‌گردد.

 • بر اساس آخرین تصمیم‌های دولت و با اعلام سخنگوی قوه مجریه، ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی حذف نشد.

 • یک استاد دانشگاه ضمن اشاره به وضعیت اقتصادی کشور که باعث ایجاد پدیده «چند شغلی بودن» و «زمان فروشی» شده است، گفت: ۵۴ درصد معلمان تهرانی فقر درآمدی دارند.

 • معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی از لغو مجوز اجرای کنسرت موسیقی علی زندوکیلی در مشهد خبر داد.

 • انتشار نرخ فقر در ایران پس از دو دهه خبری بسیار مهم است حتی اگر نرخ منتشر شده نه سال جاری بلکه دو سال قبل را تحلیل کرده باشد.

 • همه خبرهای ناگوار اقتصادی را که جمع کنید، به یک چیز می‌رسید؛ انتظاری که بازار را به ورطه نابودی می‌کشاند. رسیدن دلار به ۱۸هزار و ۷۵۰ تومان تا لحظه نگارش این گزارش، رشد انتظاری قیمت سکه به پنج‌میلیون و ۴۰۰هزار تومان و به تبع آن، افزایش سرسام‌آور قیمت اقلام در بازار و نایابی ناشی از احتکار در انبارها یا ماندن در پشت دیوارهای گمرک، تمامی هشدار می‌دهد که اگر خبر خوبی به بازار تزریق نشود، این رشد انتظاری کماکان ادامه می‌یابد.

 • وقتی فقر گسترش می‌یابد افراد برای اینکه بتوانند معاش خود را تامین کنند ناگزیرند از هر امکانی برای افزایش درآمد خود استفاده کنند و هر چه دارند بفروشند! از همین منظر وقتی فقر گسترش می‌یابد آسیب‌های اجتماعی هم رو به فزونی می‌گذارد. فقر فرصت تفریح، ‌مطالعه، ‌رسیدگی به امور خانواده، سلامت روحی و ... را هم از فرد می‌گیرد چرا که فرد مجبور است به جای تمامی این امور کار کند و بسیاری از نیازها را فدای نیاز معیشتی خود کند.

 • رتبه آخر در میان ۳۰تا ۴۰کشور

  یک عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه شاخص‌های زیادی برای سطح زندگی وجود دارد، گفت: طبق یکی از شاخص‌های بین‌المللی، ایران افت بسیار زیادی در دو سال گذشته داشته و از نظر سطح استاندارد جزو ۳۰ الی ۴۰ کشور آخر است. بنابراین خیلی وضع خوبی از نظر استانداردها نداریم.

 • تفاوت فقط در خانه‌های ویلایی، برج‌های بلندبالا، ماشین‌های لوکس خارجی، مسافرت‌های اروپایی و اقامت در هتل‌های‌ گران‌قیمت پنج‌ستاره و ریخت‌وپاش‌های آنچنانی نیست، بلکه در نوع خوراک، تحصیل، درمان و تفریح نیز نمایان است.

 • ۱۶۳ اقتصاددان در نامه‌ای ضمن حمایت از حسن روحانی دلایل خود برای حمایت از حسن روحانی در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران اعلام کردند.

 • کافی است تا نگاهی به تاریخ کشورهای مختلف بیندازیم، در انبان تاریخ با نمونه‌هایی از اقتصاد موفق و ناموفق مواجه می‌شویم که هر یک داستان جالب و جذابی دارد. برخی از این کشورها از اوج قدرت و اقتدار به زیر کشیده شده و برخی مسیری دیگر پیموده و خود را از پایین جدول رشد و رفاه به بالا کشیده‌اند، اما نقطه مشترک تمام این داستان‌ها به سیاست‌هایی برمی گردد که دولت‌های وقت در دستور کار داشته‌اند.

 • یک اقتصاددان هشدار داد؛

  به تعبیر ویلیام کوپر: «آزادی‌ هزاران جلوه برای عرضه دارد که بردگان هرچند راضی، از آن بی‌خبرند». وقتی انسان‌ها به حقوق خودشان و کیفیت زندگی‌شان آگاه شوند احساس‌شان و برداشت‌شان از مفاهیم متفاوت خواهد شد.

 • « در اقتصاد ایران اگر به دنبال رشد اقتصادی از طریق تزریق درآمدهای نفتی باشیم با توجه به ظرفیت جذب اندک، عملا تورم نتیجه کار خواهد بود و این تورم تاثیر منفی خود را بر رفاه خواهد گذاشت.»