علی سرزعیم

اقتصاددان

توضیحات

زمینه‌های تخصصی وی اقتصاد مالی، اقتصاد سیاسی و اقتصاد رفتاری است. وی سابقه همکاری با موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی (وزارت نفت)، مرکز تحقیقات، مطالعات و سنجش برنامه‌ای (صداوسیما)، مرکز پژوهش‌های مجلس و شرکت تامین سرمایه سپهر دارد. وی سالیان متمادی با روزنامه‌ها و سایت‌های اقتصادی نظیر روزنامه دنیای اقتصاد، روزنامه جهان اقتصاد، سایت اقتصاد آنلاین و غیره همکاری داشته و در این مدت حدود 300 مطلب منتشر کرده است. ایشان تا کنون 5 کتاب ترجمه و 3 کتاب تالیف نموده و از سال 1391 با دانشگاه‌های مختلف تهران در تدریس دروس مالی و اقتصادی در مقطع کارشناسی ارشد همکاری داشته است.

تحصیلات

کارشناسی، مهندسی مکانیک، دانشگاه صنعتی شریف، 1378 کارشناسی ارشد، گرایش برنامه‌ریزی اقتصادی در رشته مهندسی سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی، موسسه عالی آموزش و پژوهش در مدیریت و برنامه‌ریزی دکتری، اقتصاد، دانشگاه میلان ایتالیا، 1391

سوابق کاری

مرکز تحقیقات، مطالعات و سنجش برنامه‌ای (صداوسیما) مرکز پژوهش‌های مجلس شرکت تامین سرمایه سپهر

لینک‌های دیگر

دانلود رزومه فارسی دکتر سرزعیم

 • در یک نشست دانشگاهی بررسی شد؛

  علی سرزعیم، در تشریح علل شکست خصوصی‌سازی در ایران گفت: چهار عامل «وجود فضای تورمی»، «بی‌توجهی به آزادسازی»، «تاثیر تحریم‌ها» و «سیاست‌های تنظیمی نامناسب» ریشه‌های ناکامی خصوصی‌سازی در ایران است.

 • یک کارشناس اقتصادی مطرح کرد؛

  اقتصاد ایران نه می‌تواند فقط نیازهای بلندمدت را مورد توجه قرار دهد و از سوی دیگر نمی‌تواند تنها به نیازهای کوتاه‌مدت فکر کند و مطالبات بلندمدت را فدا کند، باید یک شرایط بینابینی را شناسایی و مبتنی بر آن تصمیم‌سازی‌های کلان خود را در خصوص نرخ ارز ساماندهی کند.

 • در اقتصاد کلان بحث مهمی مطرح است و آن این است که آینده هزینه‌های دولت ضریب فزاینده بالاتر از یک دارد یا ندارد یعنی آیا می‌ارزد که پول را از مردم به عنوان مالیات بگیریم و بدهیم دولت خرج کند یا بهتر است بگذاریم خود مردم خرج‌کنند و (در عالم نظر) واسطه دولت را حذف کنیم؟

 • یک اقتصاددان تشریح کرد؛

  بر اساس پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول، رشد اقتصادی ایران تا آخر سال میلادی، ۵.۹۸- درصد خواهد بود اما سال آینده شرایط بهتر شده و رشد اقتصادی ایران، ۳.۱۲+ درصد می‎ شود.

 • دولت به اشتباه راهی را که چهار دهه است شکست‌خورده بودن آن اثبات شده است، پیمود و پیامدهای آن را به جان خرید؛ درحالی‌که اگر راه بدیل را طی می‌کرد امروز حال و روز اقتصاد و جامعه ما دیگرگون بود و کشور می‌توانست استقامت به مراتب بهتری در برابر تحریم از خود به نمایش بگذارد.

 • پیشرفت و توسعه نزد عموم اندیشمندان علوم انسانی با مردم‌سالاری، پاسخ‌گویی حکومت، انتخابات آزاد و به‌ طور کلی حکمرانی خوب گره خورده است. بررسی تجارب جهانی نشان می‌دهد بسیاری از کشورها توفیق چندانی در دستیابی به مردم‌سالاری نداشته‌اند.

 • این روزها هر از چندگاهی به مدد رسانه‌های جدید و فضای مجازی تصاویری از عمق فقر و محرومیت مناطق مختلف کشور منتشر می‌شود و گاه آدمی از شدت فقر در نقاط مختلف کشور حیرت می‌کند.

 • در تحلیل تصمیمات جدیدی که برای افزایش سود بانکی قرار است توسط شورای پول و اعتبار اخذ شود لازم است موضوعات به صورت چند وجهی و از ابعاد گوناگون مورد بررسی قرار بگیرند.

 • چندی است که بازارها دوباره بی‌ثبات شده و اقتصاد وضعیت نامناسبی پیدا کرده است. این وضعیت موجب شده است که در عرصه سیاست داخلی دولت مورد هجمه و فشار گروه‌های مخالف قرار گیرد.

 • هم اکنون اقتصاد تحت فشارهای شدید در حال تجربه یک تغییر جهت مثبت است. در حال حاضر آمارهای وزارت صنعت نشان می‌دهد که تولید صنعتی در برخی بخش‌ها رشد داشته و نکته جالب‌تر این است که در برخی بخش‌ها با افزایش اشتغال روبه‌رو بوده‌ایم.

 • چند خبر در هفته گذشته منتشر شد که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، اما مورد غفلت جامعه دانشگاهی، فعالان اقتصادی و کارشناسان دولتی قرار گرفت. یک خبر تصمیم دیوان محاسبات مبنی بر ابطال قرارداد واگذاری نیشکر هفت‌تپه و دیگری ابطال واگذاری کنسروسازی بندرعباس است. در مورد اول روشن است که فشار جامعه کارگری و حواشی زیاد بابت عملکرد ارزی صاحبان شرکت مذکور باعث آن اتفاق شد.

 • آمارهای اقتصادی سال ۱۳۹۸ و چند ماه اخیر، روند رو به رشد تورم را نشان می‌دهد.

 • دستیار وزیر علوم با انتشار پستی از کشف بیش از ۳۰ هزار مدرک جعلی خبر داد. آن هم فقط در سال ۹۸ آن هم فقط در محدوده میدان انقلاب! تازه این آن مواردی است که کشف شده! عمق فاجعه را خودتان تخمین بزنید!

 • «علی سرزعیم» عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی می‌گوید: مشکلات اقتصادی ایران را باید از درون نگریست و نه از بیرون. مسائلی نظیر تحریم علت نابسامانی وضعیت اقتصادی ایران نیست، بلکه این امر هم در کنار سایر مسائل دیگر تنها قوام‌بخش مشکلات بود.

 • یک عضو هیات مدیره بانک رفاه کارگران، اعلام کرد: بنابر مصلحت، بانک‌ها از ورود مستقیم به بخش ساخت و ساز منع شده‌اند و بهتر است که بانک‌ها با ارائه تسهیلات به پروژه‌های زیرساختی کشور به صورت غیرمستقیم شراکت داشته تا بتوانند ضعف سرمایه‌گذاری کشور را جبران کنند.

 • در گفت‌و‌گو با علی سرزعیم تحلیل شد:

  کدام طبقه؟ متوسط رو به پایین یا متوسط رو به بالا؟ جمله‌ای که در چند سال اخیر ماهیت مستقل طبقه متوسط را تحت تأثیر قرار داده و جایگاه این گروه در نسبت با خط فقر تعریف می‌شود. شائبه‌ای که برخی از تحلیلگران را بر آن داشت تا بگویند طبقه متوسط ایرانی با پشت سر گذاشتن تغییرات اقتصادی یک دهه اخیر امحا شده است.

 • ماه‌هاست که از تثبیت نرخ ارز در کانال ۱۱ هزار تومان می‌گذرد و شرایط به‌گونه‌ای پیش می‌رود که فعالان و کارشناسان بازار بیش از آنکه بیم افزایش نرخ ارز را داشته باشند، بازگشت آن به کانال ۱۰ هزار تومان را نوید می‌دهند.

 • در گفت‌و‌گو با علی سرزعیم تحلیل شد:

  «بنزین گران شد». خبر کوتاه بود و واکنش‌ها وسیع. رویدادی که در ساعات ابتدای اعلام آن جامعه را به دوقطبی موافقان ومخالفان تقسیم کرده بود. ابهامات و پرسش‌های زیادی در گفتار مردم کوچه و بازار شنیده می‌شد. تورم چقدرمی‌شود؟ ماشین ارزان می‌شود؟ کمک‌های حمایتی به چه افرادی تعلق می‌گیرد؟ و پرسش‌های متعدد و متنوع دیگر.

 • با توجه به شرایط اقتصادی کشور، با بیان این‌که تداوم سیاست‌های اقتصادی موجود سبب افت تدریجی و پیوسته رفاه مردم ایران می‌شود، اگر نمی‌خواهیم به این مرگ تدریجی تن بدهیم، باید به جراحی تن بدهیم. روشن است که جراحی، درد و خونریزی دارد اما منفعت هر بیماری از جمله اقتصاد بیمار ایران در جراحی اقتصادی است نه نادیده گرفتن، خود را به نادانستن زدن یا به جادو و جنبل متوسل شدن!

 • معاون سابق وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: به یاد داشته باشیم جامعه‌ای پیشرفت می‌کند که افراد بیشتر کار کنند. اگر افراد را زودتر بازنشسته کنیم و خانه بنشینند و مطالبه حقوق کنند، آن جامعه پیشرفت نمی‌کند.

 • علی سرزعیم، استاد دانشگاه از خطرات پوپولیسم می‌گوید:

  علی سرزعیم، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی معتقد است که همه در ایران به نوعی پوپولیست هستند، از سیاستمداران که به قیمت رضایت کوتاه مدت رأی‌دهندگان از اتخاذ تصمیمات سخت خودداری می‌کنند تا احزاب و فعالان سیاسی که با تکیه بر شعارهای پوپولیستی، سعی در جلب آرای مردم دارند.

 • وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حکمی «حجت اله میرزایی » را به عنوان معاون امور اقتصادی این وزارتخانه منصوب کرد.

 • معاون اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در حالی سن بازنشستگی در ایران ۵۰سال است که نیروی کار در آلمان در سن ۶۵سال بازنشسته می‌شود.

 • معاون اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی می گوید: «مهم‌ترین مساله امروز، اصلاحات نظام بازنشستگی است که باید مراقب آن باشیم. ما اگر طی ۱۰ سال آینده کاری نکنیم، نظام بازنشستگی با بحران جدی مواجه خواهد شد. اما اگر اصلاحات را انجام دهیم، نسل بعد می‌تواند نجات پیدا کند؛ کمااین‌که اقتصاد ایران نیز می‌تواند نجات پیدا کند. »

 • به رغم تاکیدات قوانین بودجه از سال ۹۴ درخصوص حذف یارانه سه دهک غیر نیازمند، بالاخره دولت تن به اجرای این مصوبه داد. با این حال، باز به نظر می رسد این تصمیم با احتیاط دولت قرار است به کندی یا ناقص پیش برود که علت اصلی آن نیز بنا بر اظهارات معاون وزیر اقتصاد، مربوط به استنکاف دولت از دخالت دادن داده های بانک ها و نظام مالیاتی است.

 • در آستانه ورود به دهمین سال از آغاز رسمی اجرای هدفمندی یارانه‌ها این ‌بار به نظر می‌رسد، دولت به راهبردی جدید رسیده تا مقدمات حذف پولدارها از فهرست افرادی که هنوز یارانه نقدی دریافت می‌کنند را فراهم کند.

 • دولت همواره به دنبال توزیع هدفمند یارانه‌های نقدی بوده است.در زمان وزارت آقای ربیعی، در این باره، اقدامات بنیادین و مهمی صورت گرفت که در بحث از هدفمندی یارانه‌ها باید به آن اشاره کرد. مهمترین اقدام، تأسیس «پایگاه رفاه ایرانیان» است که به بیش از ۳۰ بانک اطلاعاتی به استثنا داده‌های بانک‌ها و نظام مالیاتی، به پایگاه مزبور متصل شده است.

 • با وجود این که دولت از رشد اقتصادی می گوید، آمارها از افزایش ضریب جینی و بیشتر شدن فاصله طبقاتی حکایت می کند

 • معاون اقتصادی و برنامه ریزی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

  معاون امور اقتصادی و برنامه ریزی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بازدید از پالایشگاه روغن سازی ایرانول، طرح های توسعه ای این شرکت را قابل تقدیر دانست و بر اقدامات توسعه ای و پروژه های سرمایه ای تاکید کرد.

 • معاون امور اقتصادی و برنامه‌ریزی وزارت تعاون؛

  معاون امور اقتصادی و برنامه‌ریزی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: سلاطین سکه، ارز، قیر و طلا نتیجه پول مفت نفت بودند. به گفته وی کاهش درآمدهای نفتی یک فرصت مهم در سالم سازی اقتصاد است.

 • مجلس در بررسی بودجه سال آینده طرح "کالابرگ‌های الکترونیک" را تصویب کرد که نوعی یارانه کالایی محسوب می‌شود که به اعتقاد یک اقتصاددان این طرح نسبت به دادن یارانه‌های ارزی بهتر است اما بهترین گزینه برای کمک به مردم در این شرایط افزایش یارانه‌های نقدی است.

 • معاون اقتصادی وزیر کار در گفت‌و گو با اقتصادآنلاین:

  معاون اقتصادی وزیر رفاه با بیان اینکه دولت برنامه‌ای برای افزایش یارانه‌ها ندارد، گفت: اما بالاخره باید تسلیم هدفمندی و یا حذف یارانه‌های پنهان شود.

 • نه کاری دارند و نه به دنبال کار هستند. این حکایت گروهی از فارغ‌ا‌لتحصیلان دانشگاهی است که نتوانسته‌اند شغلی برای خود دست و پا کنند و از جست‌وجو برای کار هم دست کشیده‌اند. تا به حال فکر کرده‌اید که نرخ ارز چگونه می‌تواند در اشتغال این افراد تاثیرگذار باشد؟

 • شبکه خبری الجزیره قطر در گزارشی با عنوان «چگونه ایران می تواند تحریم ها را دور بزند»، ضمن اشاره به راهکارهای متعدد ایران برای مقابله با تحریم ها و همراهی بسیاری از کشورهای جهان با تهران در این ارتباط ، نوشت : اثربخشی تحریم های آمریکا علیه ایران به مرور کاهش می یابد.

 • با نزدیک‌شدن به مهلت قانونی اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان، گمانه‌زنی‌ها درباره نام مدیرانی که باید به کار خود پایان بدهند، افزایش یافته است. این گمانه‌زنی‌ها که همواره با تأیید و تکذیب‌های متعدد روبه‌رو می‌شود، درحال‌حاضر خلأ معرفی مدیران مشمول این طرح از سوی دولت را پر می‌کند و رسانه‌ها در تلاش‌اند به‌جای دولت، وظیفه شفاف‌سازی در این زمینه را به عهده بگیرند.

 • جلسه موعود رئیس‌جمهور و اقتصاددانان صبح امروز با حضور شماری از اعضای تیم اقتصادی دولت برگزار شد، اما کدام استادان و پژوهشگران اقتصادی در آن حضور داشتند؟

 • سرپرست وزارت اقتصاد مطرح کرد:

  سرپرست وزارت اقتصاد با تأکید بر لزوم تعطیل کردن شعب و باجه‌های مازاد و زیان ده بانک ها گفت: این کار نیازمند برنامه است.

 • دومین نشست از سلسله نشست‌های رسانه ، افکار عمومی و بازنمایی رویدادها در سالن جلسات وزارتخانه رفاه و تأمین اجتماعی برگزار شد.

 • علی سر زعیم، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: بیش از ۱۸۰ شرکت زیان ده زیر مجموعه وزارت کار تا مهر امسال تعیین تکلیف می‌شوند.

 • استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه تجربه نشان می‌دهد جریان سیاست‌گذاری ما متاثر از فضای اجتماعی و فضای اجتماعی متاثر از روشنفکران است، گفت: اصلاحات اقتصادی در شرایطی که سرمایه اجتماعی کم است ممکن نیست. کاری جدی‌ای نمی‌شود انجام داد مگر اینکه همراهی اجتماعی وجود داشته باشد و این همراهی وقتی کسب می‌شود که اعتماد باشد.

 • علی سرزعیم به عنوان معاون امور اقتصادی و برنامه ریزی وزارت تعاون منصوب شد.

 • بررسی پوپولیسم اقتصادی در گفت‌وگو با علی سرزعیم

  «سیاست‌مداران مجبور می‌شوند برای پنهان‌کردن اشتباهاتشان به مردم باج بدهند اما بالاخره مجبورند هزینه‌ها را هم به‌نوعی جبران کنند».

 • علی سرزعیم بررسی کرد

  چرا کشوری که همه نهادهای رشد را در خود دارد خروجی‌ای ندارد؟ یک سر این ماجرا حتما به اقتصاد سیاسی بازمی‌گردد.

 • روز گذشته در معرفی کابینه به مجلس مسعود کرباسیان برا پست وزارت اقتصاد پیشنهاد شد. در ادامه تحلیل علی سرزعیم از ویژگی های کرباسیان برای این سمت را میخوانید.

 • یک کارشناس اقتصادی گفت:«تا زمانی که فعالیت بانکهای زیان ده در اقتصاد ادامه داشته باشد،کاهش نرخ سود به سختی امکان پذیر است.»

 • مشاور اقتصادی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری گفت: دولت تا اطلاع ثانوی نمی‌تواند نقش کارفرمای بزرگ را در اقتصاد ایران ایفا کند و هیچ گزینه‌ای به جز سرمایه گذاری خارجی برای رونق اقتصادی نخواهیم داشت.

 • چه رابطه ای بین تحصیلات زنان و ازدواج وجود دارد؟

 • کتاب بینش اقتصادی برای همه که در واقع جلد دوم از مجموعه اقتصاد برای همه است به تشریح مفاهیم اقتصاد خرد اختصاص دارد.

 • یکی از مهمترین دستاوردهای دانش مالی آنست که راههای نوینی را عرضه کند تا منابع مالی برای تامین مالی پروژه‌های سودآور فراهم گردد.

 • مشاور اقتصادی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری با بیان اینکه رشد اقتصادی سال آینده کشور، رشدی سالم و مبتنی بر سرمایه گذاری های بخش خصوصی خواهد بود، گفت:دولت به دلیل کاهش قیمت نفت و درآمدهای نفتی، دیگر نمی تواند رشد اقتصادی ایجاد کند و این برای بخش خصوصی بسیار مثبت است.

 • اقتصاد به زبان ساده

  کتاب های اقتصادی یا بسیار پیچیده و فنی هستند و یا کتاب های مقدماتی اند اما معطوف به اقتصاد کشورهای غربی و خصوصا آمریکا نوشته شده اند و خواننده حتی اگر حوصله کند که فرمول ها و نمودارهای آن را بفهمد ربط آن مطالب را به وضعیت اقتصاد ایران و مباحث روز در نمی یابد.

 • شاید به این سوال برخورده باشید که از نمایشگاه کتاب چه کتابی در حوزه اقتصاد خریداری کنید؟ ...

 • مصاحبه اقتصادآنلاین با علی سرزعیم درباره طرح جدیدش

  این که چگونه درآمدهای نفتی را مصرف کنیم، همواره مورد مناقشه اقتصاددانان بوده است. علی سرزعیم در این مصاحبه با اقتصاد آنلاین از ایده جدید و جالبی می گوید که اختصاص درآمدهای نفتی بین یارانه نقدی و پروژه های عمران در هر استان بر اساس جمعیت است. او معتقد است نسبت اختصاص داده شده میان پروژه های عمرانی و یارانه نقدی با نظر نمایندگان هر استان در آن استان باید قابل تغییر باشد.