مسعود نیلی

اقتصاددان

مدرک تحصیلی

کارشناسی مهندسی سازه؛ دانشگاه صنعتی شریف، ۱۳۵۹

کارشناسی ارشد طراحی سیستم‌های اقتصادی؛ دانشگاه صنعتی اصفهان، ۱۳۶۴

کارشناسی ارشد و دکتری اقتصاد؛ دانشگاه منچستر انگلستان ۱۳۷۴

 

 

سوابق اجرایی

عضو شورای پول و اعتبار

مشاور ارشد اقتصادی حسن روحانی 

دبیر پیشین ستاد هماهنگی اقتصادی

معاون سازمان برنامه و بودجه

رئیس شورای اقتصاد کشور

معاون سازمان برنامه و بودجه 

سرپرست کمیته خصوصی‌سازی

رئیس دپارتمان اقتصاد دانشکدهٔ مدیریت و اقتصاد دانشگاه شریف از سال ۱۳۷۹ تا ۱۳۹۰

 استاد دانشگاه صنعتی شریف 

رئیس موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی (دولت دوازدهم)

کتاب‌ها

اقتصاد ایران؛ چگونگی گذر از ابر چالش‌ها

اقتصاد ایران و معمای توسعه نیافتگی

تجربه توسعه صنعتی در جهان

دولت و رشد اقتصادی در ایران

اقتصاد و عدالت اجتماعی

مبانی‌اقتصاد

برنامه‌ریزی در ایران

اقتصاد ایران به کدام سو می‌رود؟

بهره‌وری صنعت ایران: بررسی توان رقابت‌پذیری بنگاه‌های صنعت

توضیحات

مسعود نیلی، اقتصاددان و مدرس دانشگاه ایرانی است که دبیر پیشین ستاد هماهنگی اقتصادی دولت دوازدهم بوده و هم‌اکنون به عنوان استاد دانشگاه صنعتی شریف فعالیت می‌کند. او دانش‌آموخته کارشناسی مهندسی سازه از دانشگاه صنعتی شریف، کارشناسی ارشد سیستم‌های اقتصادی از دانشگاه صنعتی اصفهان و کارشناسی ارشد و دکتری اقتصاد از دانشگاه منچستر می‌باشد وی در دولت‌های یازدهم و دوازدهم مشاور رییس‌جمهور در امور اقتصادی بود اما از این سمت استعفا داد.

 

 

 

 

 • شرایط تورمی در سال جاری با سال‌های گذشته متفاوت است. بنابراین نیاز به اتخاذ سیاستگذاری جدیدی در مقطع کنونی احساس می‌شود که درصورت عدم انجام این کار، بروز سیل ویرانگر تورمی در نیمه دوم سال محتمل است که تبعات مختلفی برای اقتصاد خواهد داشت.

 • اخیرا ابراهیم رییسی، جمعی از صاحب‌نظران اقتصادی را برای هم‌اندیشی دعوت کرد که مسعود نیلی یکی از اقتصاددانان مدعو این جلسه بود. در این راستا در تماسی با این اقتصاددان، نکات مطرح‌شده از سوی او را جویا شد.

 • مسعود نیلی با تحلیل وضعیت کنونی اقتصاد ایران، گزینه‌های اقتصادی روی میز رئیس‌جمهور آینده را معرفی کرد.

 • متخصصان پزشکی از ابتدا پیش‌بینی می‌کردند که نحوه گسترش بیماری کرونا و قابلیت کنترل آن، به دو مقطع قبل از ساخته شدن واکسن و پس از آن، قابل تفکیک حیاتی است.

 • یکی از مهم‌ترین سوالات سیاست‌گذاری به رابطه «اقتصاد» و «سیاست» و چگونگی تنظیم آن مربوط است تا در نهایت به یک بازی برد-باخت به نفع سیاست و ضرر اقتصاد منتج نشود. مساله اصلی در نظام حکمرانی ایجاد سازگاری بین سیاست و اقتصاد است؛ این سازگاری باید به‌گونه‌ای باشد که سیاست مسیر را هموار کند تا اقتصاد از آن عبور کند.

 • روند تشکیل سرمایه در دهه ۹۰ نزولی شده است؛ به‌نحوی‌که رشد متوسط سالانه سرمایه‌گذاری در سال‌های این دهه به منفی ۸/ ۶ درصد می‌رسد.

 • امروز بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی، بازارهای مالی، نهاد‌های پژوهشی و بعضا مراکز سیاست‌گذاری از وجود دانش‌آموختگان دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف بهره می‌برند و این حرکت همچنان ادامه دارد. افراد زیادی در شکل دادن به این حرکت که در کشور‌های دیگر توسط دولت‌ها و با اراده و عزم محکم آنها و با سختی‌های بسیار شکل گرفته، در این حرکت داوطلبانه فردی و از سر حس مسوولیت اجتماعی و با پذیرفتن مرارت‌های زیاد، نقش موثر ایفا کرده‌اند.

 • یک کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه نسخه‌های تاریخ‌گذشته بانک جهانی برای اقتصاد ایران کارگشا نیست، تأکید کرد نقش دولت در تدوین استراتژی‌های توسعه ایران که مدت‌ها تحت تأثیر تحریم‌ها قرار داشته است برای حمایت از اقشار فرودست بایستی حداکثری باشد.

 • ایران از ۳ گزینه موجود توسعه صنعتی در جهان، سعی کرد راه چهارمی به نام «خودکفایی» را بپیماید. این مسیر یک نامعادله را پیش‌روی سیاست‌گذار قرار داد که هدفش توسعه صنعت بود؛ اما ورودی‌های‌ آن تناسبی با این هدف نداشت. در نتیجه هیچ‌گاه این نامعادله، پاسخ مدنظر سیاست‌گذار را نداد.

 • در روزهای اخیر، ایده مقامات دولت تحت‌عنوان «گشایش اقتصادی» برای پیش‌فروش نفت در قالب فروش اوراق ریالی سلف نفتی به‌عنوان ابزاری برای تامین منابع مالی برای دولت به موضوعی بحث‌انگیز تبدیل شده و تحلیل‌ها و واکنش‌های متفاوتی را، هم در میان کارشناسان و هم سیاستمداران در پی داشته است.

 • به گفته توماس سارجنت، اقتصاددان برجسته و نوبلیست، فرار از ابرتورم از دو مسیر «مهار انتظارات تورمی» در بخش اقتصادی و «رهایی از تعادل‌های مقاوم» در بخش سیاسی میسر خواهد شد. او در این گفت‌وگو توصیه می‌کند که نامه کینز به وزیر اقتصاد فرانسه مورد بازخوانی قرار گیرد.

 • مسعود نیلی با بررسی روند شکل‌گیری بهره‌وری در اقتصاد ایران و مقایسه آن با دیگر کشورها، عوامل موثر در تخریب بهره‌وری بنگاه‌های اقتصادی را تشریح کرد.

 • اقتصاد نیاز به جراحی اساسی دارد؛

  اقتصاددانان بر این باورند که نحوه مدیریت نقدینگی در سال ۱۳۹۹ به عاملی سرنوشت‌ساز برای اقتصاد ایران تبدیل شده است.

 • دستیابی به فهم عمیق‌تر از کارکرد اقتصاد و توسعه مبانی نظری آن، حاصل واکنش کنشگران علم اقتصاد (به مفهوم وسیع آن) به پدیده‌هایی بوده که به راحتی و بدون طرح سوالات جدید قابل تبیین نبوده‌اند. ما به دلایل متعدد که جای طرح آن اینجا نیست، به طرح پرسش در مورد این پدیده‌ها در اقتصاد خودمان و حتی اقتصاد جهانی عادت نداریم.

 • وزیر بهداشت در نامه‌ای خطاب به مسعود نیلی- اقتصاددان به سوالات کرونایی او پاسخ داد.

 • بر اساس قانون، دولت موظف است لایحه بودجه سالانه کل کشور را در تاریخ ۱۵ آذرماه هر سال، به مجلس تقدیم کند. اکنون در آستانه تقدیم لایحه سال ۹۹، بحث‌های زیادی درباره چگونگی بودجه‌ریزی برای سال آینده مطرح می‌شود.

 • اصلاحات ساختاری، واژه آشنایی است که حداقل در یک دهه اخیر بارها و توسط مسئولان مختلف به گوش رسیده است. اقتصاد ایران با چالش‌های بسیار جدی از محیط زیست، نظام بانکی، مالیات، صندوق‌های بازنشستگی گرفته تا بودجه و یارانه‌ها درگیر است که تمام آنها به مرز هشدار رسیده‌اند.

 • لایحه بودجه سال آینده در حالی آغازین مراحل تدوین را پشت سر می گذارد که سئوال مهمی پیش روی کارشناسان اقتصادی و فعالان اقتصادی است؛ سرنوشت ارز ۴۲۰۰ تومانی در سال آینده چه می‌شود؟

 • یکی از موضوعاتی که در چند سال اخیر به یک بحران در کشور تبدیل شده، خصوصی‌سازی بنگاه‌های دولتی است. چالش‌های این موضوع اولا به نوع واگذاری بنگاه‌ها و ثانیا به عملکرد ضعیف یا تعطیلی آنها بعد از واگذاری مربوط می‌شود.

 • مسؤولان ارشد دولت با حمایت دوباره از سیاست اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی از ادامه اجرای این سیاست خبر داده‌اند.

 • بر اساس آنچه تاکنون اعلام‌شده، نزدیک به ۱۸ میلیارد دلار از ارز ۴۲۰۰ تومانی که دولت پرداخت کرده، به کشور بازنگشته است. یعنی باقیمت متوسط دلار ۱۲ هزارتومانی، نزدیک ۲۱۶ هزار میلیارد تومان از منابع کشور سوخت شد. این عدد برابر با نیمی از بودجه کل کشور است. حدود ۷۲ برابر هزینه‌ای که ایران در جنگ تحمیلی پرداخت کرد.

 • حسین راغفر دانش‌آموخته دانشگاه اسکس انگلستان و عضو هیات‌علمی دانشگاه الزهراست. او از جمله اقتصاددانان منتقد مشی اقتصادی دولت‌های نهم و دهم (محمود احمدی‌نژاد) و همچنین منتقد دولت‌های یازدهم و دوازدهم (حسن روحانی) است، گرچه در انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم (۹۶) از حسن روحانی حمایت کرد.

 • ایده اصلی گفت‌و‌گو با مسعود نیلی این است که مسائل نظام حکمرانی ما فراتر از این دولت و آن دولت است. علینقی عالیخانی مجری توسعه صنعتی ایران در سال‌های پیش از انقلاب به حاشیه رانده شد. پس از انقلاب هم، در میانه اجرای برنامه سوم، عذر مسعود نیلی به‌عنوان طراح برنامه از سازمان برنامه و بودجه خواسته شد؛ بنابراین این یک رویه تاریخی است که نظام سیاسی پس از مدتی نظام کارشناسی را پس می‌زند.

 • دستیار سابق رئیس‌جمهوری در امور اقتصادی؛

  دستیار سابق رئیس جمهوری در امور اقتصادی گفت: حدود ۴۰ درصد سهام بنگاه‌های اقتصادی، سهام عدالت است که کاملا در اختیار دولت است. ۲۰ درصد هم به خودی خود در دست دولت قرار دارد. به عبارتی دولت عنصر مسلط بنگاه‌داری است و صحبت از بنگاه‌داری نهادهای نظامی، خیلی مستند نیست.

 • مسعود نیلی معتقد است «آنچه امروز می‌تواند به بهبود وضعیت کشور کمک کند یا به کمتر آسیب‌دیدن اقتصاد کشور کمک خواهد کرد، ارتقای کیفیت تصمیم‌گیری است.»

 • ارز ۴۲۰۰ تومانی مثل دیگر سیاستهای اقتصادی کشور دچار پدیده "بی پدر و مادری" شده است. هیچکس مسئولیت تصویب آن را نمی پذیرد.

 • اقتصاد ایران در پر‌تلاطم‌ترین روز‌ها‌ی خود به سر می‌برد. تلاطمی که علاوه بر حوزه اقتصاد با بسامد بالایی در سپهر سیاسی در نوسان است.

 • محمد نهاوندیان رئیس جدید موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی شد.

 • موسسه عالی آموزش و پژوهش خبر داد

  موسسه عالی آموزش و پژوهش‌ مدیریت و برنامه ریزی اعلام کرد:‌ رئیس جمهور با استعفای دستیار ویژه خود در امور اقتصادی موافقت کرد.

 • مشاور اقتصادی رئیس جمهور با بیان اینکه شرایطی که می توانست اصلاح نظام بانکی را صورت دهد اکنون به دلیل نبود منابع مالی، کارایی ندارد، گفت: باید به جای اصلاح، بر روی مهار نظام بانکی فکر کنیم.

 • در نشست خبری شورای راهبری نخستین جشنواره پژوهشگران جوان اقتصاد ایران که با حضور اعضای هئیت اجرایی آن برگزار شد ۵برگزیده نهایی این جشنواره انتخاب شدند و مرحله نهایی آن ۲۳تیرماه در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود.

 • مشاور اقتصادى رییس جمهور با تاکید بر این که تامین بودجه طى ٥٠ سال گذشته اساسى‌ترین مشکل کسور بوده است گفت: براى تعدیل نظام بودجه حدود ٦٠ هزار میلیارد تومان منابع لازم است.

 • شرایط متعارضی را که کشور ما طی چند دهه گذشته از نظر اهداف در یک طرف و عملکرد در طرف دیگر در زمینه تولید و تجارت پشت سر گذاشته، سوالات زیادی را در زمینه کارایی سیاست های اتخاذ شده در این زمینه به وجود می آورد که داشتن پاسخ قابل قبول برای آنها می تواند به عنوان چراغ راهنما برای تصحیح رویکردها در آینده مورد استفاده قرار گیرد.

 • وضعیت و نمایه کلی اقتصاد ایران، آنچه اکنون تجربه می‌کند و آنچه در آینده انتظارش را می‌کشیم موضوع گفت‌و‌گوی ما با مسعود نیلی است.

 • دستیار ویژه اقتصادی رییس‌جمهور چند روز پیش با حضور در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، «تاثیر متغیرهای جمعیتی بر عملکرد اقتصاد» را مورد بررسی قرار داد.

 • دستیار ویژه اقتصادی رییس‌جمهور، هفته گذشته با حضور در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی درباره جنس فقر در ایران حدود یک ساعت به سخنرانی پرداخت.

 • اوایل سال ٩٣ بود که مسعود نیلی، مشاور اقتصادی رییس دولت یازدهم، در جمع برخی اقتصاددانان، از اشتغال متولدان دهه شصت به عنوان اولین چالش بزرگ اقتصاد ایران یاد کرد و گفت که اگر برای این دسته از افراد تا سال ١٤٠٠ شغلی ایجاد نشود، دیگر نمی‌توان امیدوار بود که آنان شغل مورد نظر خود را بیابند و به درآمدزایی لازم برسند.

 • بانک مرکزی نباید برای تامین مالی با مشکلات نرخ ارز روبرو باشد

  دستیار ویژه اقتصادی رییس جمهوری، استقلال بانک مرکزی را ضروری دانست و گفت: بانک مرکزی همواره به عنوان نماینده نظام بانکی در تامین مالی شناخته شده در حالیکه باید از آن انتظار کنترل تورم و حفظ ارزش پول را داشت.

 • اعتراض‌های اخیر در کشور که دقیقا سیاستگذاری‌های اقتصادی را نشانه گرفته بود، سبب شد تا برخی از تحلیلگران اقتصادی، فعالان سیاسی جناح رقیب و منتقدان اجتماعی این اعتراض‌ها را نتیجه عملکرد تیم اقتصادی دولت و شخص مسعود نیلی به عنوان تئوریسین اقتصادی دولت حسن روحانی بدانند.

 • دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقتصادی، رابطه کارآمد میان اقتصاد و سیاست را تحلیل کرد.

 • دستیار ویژه اقتصادی رئیس جمهور با اشاره به اینکه ماهانه هزار میلیارد تومان برای پرداخت نقدی یارانه ها کسری داریم اظهار داشت: موضوع اعتبارات یارانه‌های نقدی نظام مالی دولت را مختل کرده است.

 • دستیار ویژه اقتصادی رییس جمهوری بیکاری در کشور را مسئله «فوق العاده جدی» توصیف کرد و گفت: میانگین نرخ بیکاری بلندمدت در دنیا شش درصد، اما در کشور ما ۱۲ درصد است.

 • مشاور اقتصادی رییس جمهور گفت: برای عملکرد بلندمدت رشد اقتصادی باید به این نکته توجه کرد که تورم بالا، نرخ بیکاری ۱۲درصدی، رشد اقتصادی سرانه ۳.۸درصدی و ضریب جینی تا ۴۲درصدی داریم که متوسط عملکرد اقتصاد ایران را نشان می‌دهد.

 • دومین کنفرانس اقتصاد ایران با هدف ارائه راه‌حل‌های جامع و سازگار در حوزه های مختلف اقتصادی برگزار می‌شود.

 • در جلسه امروز شورای پول و اعتبار، مسعود نیلی به عنوان عضو جدید شورای پول و اعتبار سوگند یاد کرد.

 • روایت دستیار ویژه رییس‌جمهور از دوچهره اقتصاد ایران

  دستیار ویژه رئیس جمهور گفت: در اقتصاد کشور با ابر چالش‌هایی روبرو هستیم که از جمله مهم‌ترین آن می‌توان به معضل آب، صندوق‌های بازنشستگی، نظام بانکی، محیط زیست و بودجه اشاره کرد.

 • در گردهمایی دانش‌آموختگان دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف، دو نفر از اقتصاددان‌های شناخته‌شده کشور سخنرانی کردند. مسعود نیلی که اکنون دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقتصادی است و حسین عبده‌تبریزی، مشاور مدیریت تأمین مالی وزارت راه و شهرسازی. فضا و محوریت سخنرانی‌ها، حول معرفی مشکلات اقتصادی کشور و راه‌حل رفع این مشکلات بود.

 • مشاور اقتصادی رییس جمهور گفت: بحران منابع آب کشور، مسائل اجتماعی و زیست محیطی و صندوق بازنشستگی، بودجه دولت و نظام بانکی و بیکاری ۶ عامل چالش اقتصاد ایران است.

 • بازار کار ایران در سال‌های آتی از سه ناحیه تحت‌فشار قرار خواهد گرفت؛ گروه سنی جوان، زنان و افراد تحصیلکرده. این گفته مسعود نیلی، استاد اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف است. داده‌های این اقتصاددان حاکی از این است که نرخ بیکاری در این سه گروه از متوسط نرخ بیکاری بالاتر بوده و در واقع نقش بالابرنده نرخ بیکاری کل را دارند، از این رو اتخاذ سیاست‌های متناسب با این سه چالش، ضروری است.

 • رییس‌ جمهور در حکمی "مسعود نیلی" را به عنوان «دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقتصادی و دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی» منصوب کرد.

 • واکاوی نقش ایدرو در توسعه آینده صنعتی کشور از دو جهت چندان ساده به نظر نمی‌رسد. از یک سو همچنان در کشور فاقد مدل توسعه صنعتی مناسب هستیم.از سوی دیگر به ویژه طی ۱۵سال اخیر، سازمان گسترش و نوسازی صنایع با دگرگونی‌های متعددی همراه بوده و کماکان درخصوص ماموریت و رسالت محوری آن اتفاق نظر وجود ندارد.

 • مشاور اقتصادی رییس جمهور تصریح کرد: برای اینکه درآمد خانوارهای شهری به سطح سال ۱۳۸۶ که قله درآمدهای خانوارهای شهری است بازگردد ۷ تا ۸ سال نیاز است. از این ۸ سال ۳ سال تا به امروز گذشته است.

 • مشاور اقتصادی رییس جمهور در یادداشتی با طرح سه پیشنهاد خواستار کینه زدایی از سیاست، سیاست زدایی از اقتصاد و سخنرانی زدایی از سیاستگزاری شد.

 • حدود ١٠ سالی می‌شود که اعتقاد دارم نیمه دوم دهه ١٣٩٠ برای کشور ما سرنوشت‌ساز و تعیین‌کننده خواهد بود. کمی درباره چرایی این ادعا توضیح می‌دهم. سرنوشت‌سازبودن نیمه دوم دهه ١٣٩٠ در آن است که دو رودخانه خروشان در این زمان به هم می‌رسند.

 • حدود ۱۰ سالی می‌شود که اعتقاد دارم نیمه دوم دهه ۱۳۹۰ برای کشور ما سرنوشت ساز و تعیین‌کننده خواهد بود. چرا که دو رودخانه خروشان در این زمان به هم می‌رسند.

 • مشاور اقتصادی رئیس جمهوری می گوید، نرخ ورودی بازار کار بالای یک میلیون نفر است و با ادعای تولید اشتغال و تحریک بازار کار نمی توان بازی سیاسی کرد و رای جمع کرد.

 • مشاور اقتصادی رئیس جمهوری با اشاره به ابلاغیه‌های جداگانه رئیس جمهوری درباره نامگذاری سال جدید به عنوان «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال»، جزییات این ابلاغیه‌ها را تبیین کرد.

 • مشاور اقتصادی رئیس جمهور با اشاره به اینکه رشد ۸ درصدی اقتصادی در مسیر پیشروی ایران است گفت: به منظور تحقق این میزان رشد، ایران توجه ویژه‌ای به تعامل با کشورهای آسیایی دارد.

 • آیا سال ۱۳۹۶ می‌تواند در اقتصاد ایران تبدیل به یک نقطه چرخش و سکوی پرتاب به سوی بهبود اقتصادی باشد؟ برمبنای تحلیل‌های ارائه‌شده از سوی دکتر مسعود نیلی، اقتصاد ایران در ۴۰ سال گذشته سه «نقطه چرخش» را پشت‌سرگذاشته ‌است.

 • تراز تجاری ایران مثبت ۷۷ میلیون دلار

  سال ۱۳۹۵ در حالی به پایان می رسد که از پس سال های انتظار تورم تک رقی است و رشد اقتصادی بالاتر از هفت درصد ایستاده است.

 • بررسی کارنامه اقتصادی دولت یازدهم؛

  مشاور اقتصادی رئیس جمهوری مهمترین دستاوردهای اقتصادی دولت تدبیر و امید را کاهش چشمگیر نرخ تورم ،رشد اقتصادی و ایجاد سالیانه ۷۰۰ هزار شغل عنوان کرد.

 • گفتمان حاکم بر کشور باید به سمت سرمایه‌گذاری تغییر کند

  مشاور رییس جمهور در امور اقتصادی حوزه اشتغال گفت: تقریبا تعداد شاغلان کشور در طول سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ ثابت بوده است.

 • دکتر مسعود نیلی، مشاور رئیس جمهور در امور اقتصادی: باید بین تصمیم بد و تصمیم سخت یکی را انتخاب کنیم هیچ کسی نمی تواند در به وجود آمدن شرایط فعلی خودش را مبرا کند. گفتمان ملی راه عبور از مشکلات و بحران هاست.

 • دکتر مسعود نیلی مشاور رئیس جمهور در امور اقتصادی: بودجه دولت،نظام بانکی، بیکاری، بازنشستگی، منابع آبی و مسائل زیست محیطی ٦ ابر چالش در اقتصاد کشور هستند.

 • پیش‌بینی مسعود نیلی از تحولات اقتصاد در سال۹۶

  مشاور اقتصادی رییس جمهور گفت: بودجه دولت، نظام بانکی، بیکاری، بازنشستگی، منابع آبی و مسائل زیست محیطی ٦ اَبَر چالش در اقتصاد کشور هستند.

 • ۲۸ درصد هزینه‌های جاری متعلق به دهک دهم

  مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور با بیان اینکه از قشر ثروتمند جامعه مالیات نمی‌گیریم، گفت: از ۵۶۰ هزار میلیارد تومان هزینه مصرفی ۲۸ درصد آن را دهک دهم خرج می‌کند.

 • مشاور اقتصادی رییس جمهوری گفت: در دولت یازدهم و‌ از پاییز ۱۳۹۳، سالیانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر یعنی ۲برابر گذشته، متقاضی شغل بودند.

 • نیلی: تغییر نیازمند سرمایه اجتماعی قوی است

  دکتر مسعود نیلی در آخرین سخنرانی خود به بررسی نظام اقتصادی کشور و مشکلات موجود در آن پرداخت.

 • مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور با بیان اینکه میل ورود به بازار کار در سال‌های آینده بیشتر خواهد شد، از افزایش نرخ مشارکت زنان طی سال‌های آینده خبر داد.

 • مهمترین موضوع اقتصادی تولید ناخالص داخلی است

  مشاور اقتصادی رئیس جمهوری با بیان اینکه رشد اقتصادی موضوع جامعی است که از ابعاد مختلفی برخودار است، به تحلیل نقش نظام بانکی در رشد اقتصادی کشور در سال های آینده پرداخت.

 • بخش قابل توجهی از رشد اقتصادی فعلی ناشی از صادرات نفت و فراورده‌های نفتی است.

 • نیلی الزامات رسیدن به رشد پایدار را تشریح کرد

  گرچه رضایت خود را از اعلام نرخ رشد ٧,٤ درصدی اقتصاد کتمان نمی‌کند، ولی تداوم این رشد را در آینده مشروط به تحقق الزاماتی می‌داند که در گفت‌وگوهای قبلی‌اش بارها بر آن تأکید کرده است؛ الزاماتی مانند ضرورت دستیابی به اجماع در حوزه اقتصاد، انجام تغییرات ساختاری، ایجاد انگیزه در بخش خصوصی و تعامل سازنده با کشورهای دارای منابع و بازار.

 • مشاور اقتصادی رئیس جمهوری گفت: ناهنجاری ها و مشکلات کنونی کشور که به دلیل بیکاری ایجاد شده ناشی از عملکردهای سال ۸۴ تا سال ۹۳ است.

 • مشاور اقتصادی رییس جمهوری پیش بینی کرد: با افزایش صادرات نفتی و غیر نفتی، کاهش نرخ سود و بهبود تقاضای داخلی در پایان امسال رشد اقتصادی کشور به بیش از ۶ درصد افزایش یابد.

 • مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهوری معتقد است بودجه دولت کماکان تحت تاثیر شوک شدید افت قیمت نفت قرار دارد و به‌رغم اینکه اقتصاد کشور از این شوک عبور کرده است، همچنان با چالش و خطراتی از ناحیه توازن بودجه دولت روبه‌رو است.

 • از سوی مشاور اقتصادی رئیس‌جمهوری انجام شد

  مشاور اقتصادی رئیس‌جمهوری، ابعاد طرح اصلاح نظام بانکی را تشریح کرد.

 • نگارش بودجه سال ٩٦ بر اساس ارز واحد

  مشاور رئیس‌جمهور در امور اقتصادی گفت: فعلا در مرحله یکسان سازی نرخ ارز هستیم. بودجه سال ٩٦ براساس ارز واحد نوشته میشود. باید نظام انعطاف پذیر ارزی در کشور ایجاد شود امیدواریم تا پایان سال به نرخ ارز واحد برسیم

 • مسعود نیلی تشریح کرد:

  مسعود نیلی، مشاور اقتصادی رئیس‌جمهوری و اقتصاددان سرشناس کشور، در جمع گروهی از استادان و دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف به تشریح وضعیت اقتصادی کشور پرداخت و شرایط اقتصاد در سال ۱۳۹۳ را مشابه سال ۱۳۶۷ و حتی دشوارتر از آن سال دانست.

 • در گفت و گو با نیلی بررسی شد:

  مشاور اقتصادی حسن روحانی به‌کلی بر این باور است که اقتصاد ایران از شرایط خاص اقتصادی، چه در وجه رکودی- تورمی آن و چه در وجه صرفا رکودی‌اش، خارج شده است.

 • «مسعود نیلی» پایان رکود را اعلام کرد

  برای رکود تاکنون بارها و بارها تعاریفی ارائه شده، زیرا اعتقاد بر این است که تنها با ارائه چارچوب مشخص امکان تجویز دارو و پیش‌گرفتن درمان ممکن است.

 • رفتار سوداگرانه از زندگی مردم حذف شده است

  مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهور با تاکید بر شکل‌گیری وفاق اقتصادی پس از برجام عنوان کرد: اکنون در جایگاهی قرار گرفته‌ایم که باید بتوانیم یک تصویر میان‌مدت مشترکی داشته باشیم و راه حل‌های کوتاه مدت دیگر جواب نمی‌دهد.

 • رفتار اقتصادی مردم چطور ادامه پیدا کرد؟

  مشاور اقتصادی رییس‌جمهور گفت «اجرای برجام از ۲۴ خرداد ۹۲ شروع شد و نه از شش ماه پیش. در واقع بده‌بستانی بین عملکرد اقتصاد و دستاوردهای هسته‌ای بوده است و هرچه عملکرد اقتصاد بهبود پیدا می‌کرد، تیم مذاکره‌کننده قدرت چانه‌زنی بیشتری داشت.»

 • عوامل کاهش ریسک سرمایه‌گذاری به روایت نیلی

  مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهور از عاملی سخن می‌گوید که به زعم او، می‌تواند به ثبات اقتصادی و کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در کشور کمک کند.

 • مشاور ارشد اقتصادی روحانی پیشنهاد داد

  ۶ ماه پس از اجرای برجام، برآوردها از تأثیرپذیری مثبت اقتصاد کشور حکایت دارد.

 • توسعه فازهای پارس جنوبی تا پایان سال ۱۳۹۶

  مشاور اقتصادی رییس جمهوری گفت: سهم گاز در سبد انرژی کشور ٧٠ درصد است و اکنون سومین مصرف کننده بزرگ گاز در جهان، توسعه فازهای پارس جنوبی را به عنوان یک الزام در دستور کار خود دارد.

 • بررسی اولویت‌های سیاستگذار

  بیش از یک سال تا پایان عمر دولت یازدهم باقی است و با وجود آزمون و خطاها و ناکامی‌ها و کامیابی‌هایی که در طول سه سال گذشته حاصل شده، اکنون این پرسش قابل طرح به نظر می‌رسد که این دولت، در سیاستگذاری روی کدام مساله تمرکز خواهد کرد و به عبارت دیگر اولویت سیاستگذار در سال پیش رو، حل چه مساله‌ای خواهد بود.

 • مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور تبیین کرد:

  روز گذشته رئیس‌جمهوری در مراسم افتتاحیه مجلس دهم با اشاره به مسائل اقتصادی کشور و ناهمخوانی این مشکلات با امکانات و ظرفیت‌های موجود، شرط رسیدن به اهداف اقتصادی را تفاهم و اجماع داخلی بین نیروهای درون کشور دانست و استفاده از سیاست‌های بخردانه در جهت منافع ملی را گام ضروری برای رسیدن به رشد اقتصادی بالا عنوان کرد.

 • مشاوراقتصادی‌رییس‌جمهور به‌اقتصادآنلاین‌پاسخ‌داد؛

  آمارهای منتشر شده نشان از آن دارد که جمعیت بیکار کشور در سال گذشته به ۲.۷ میلیون نفر رسیده است، البته کارشناسان معتقدند که جمعیت بیکار کشور بیش از این تعداد است و حداقل پنج میلیون بیکار در کشور وجود دارد، اما راهکار چیست؟ دولت برای حل مشکل چه برنامه ای دارد؟

 • مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور تبیین کرد:

  مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور معتقد است اصلاح نظام بانکی، مهم‌ترین اولویت اقتصادی کشور در سال ۹۵ است. به گفته او این چالش در سال جاری گلوگاه رشد اقتصادی ایران محسوب می‌شود.

 • نیلی: ارز باید در سال ۹۵ تک نرخی شود

  نیلی از تک رقمی شدن تورم در تابستان ۹۵ خبر داد و گفت: در تابستان امسال شاخص‌های‌ تورم تک‌رقمی خواهد شد.

 • اقتصاد تصویر امیدوار کننده‌ای پیدا کرده

  مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهور با اشاره به تغییرات جدید بازار کار ایران تصریح کرد، تحرکی در بازار کار کشور در سمت عرضه ایجاد شده است.

 • مسعود نیلی گفت: مشکلات نشان می دهد که نتوانستیم قواعد اقتصادی را به خوبی در کشور پیاده کنیم و امروز شاهد انباشت بدهی های زیاد دولت به بخش های مختلف اقتصادی هستیم.

 • دولت‌روحانی در۲سال‌اول، ماهانه۸۸۳۳شغل ایجادکرد

  پس از نامه احمد توکلی به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور درباره آمار بیکاری و شرایط اقتصادی کشور ، مسعود نیلی نامه‌ای با توضیح آمار بیکاری و آمار اشتغال در دولت یازدهم به احمد توکلی نوشته که در آن آمارهای قابل توجهی از اشتغال کشور داده است.

 • مقاله مهم و جامع از استراتژیست اقتصاد کشور

  مسعود نیلی مشاور اقتصادی رئیس جمهور در مقاله‌ای مفصل و جامع اقتصاد ایران را در بزنگاه تاریخی و سرنوشت‌ساز کنونی مورد ارزیابی قرار داده است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید؛

 • پیش‌بینی‌رشد ۴‌درصدی اقتصاد در دوران‌پساتحریم

  مشاور اقتصادی رئیس جمهور پیش‌بینی کرد که با گشایش‌های پیش‌رو در دو سال ۹۴ و ۹۵ اقتصاد ایران ۳.۵ تا چهار درصد رشد کند.

 • نیلی: دولت بدهی‌هایش را با اوراق پرداخت می‌کند

  مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهور با بیان اینکه دولت می‌خواهد بدهی‌های خود را از طریق انتشار اوراق به میزان ۴۰ هزار میلیارد تومان پرداخت کند، گفت: دولت ۲ماه است که در بازار بین‌بانکی مداخله خود را آغاز کرده است.

 • این جزوه در قالب ۸ سرفصل اصلی، ۲۷ عنوان فرعی و در مجموع شامل ۳۰۰ تصویر نموداری است و با این هدف تهیه شده که بتواند آشناسس نسبتاً جامعی را از اقتصاد ایران فراهم آورد.

 • کاهش‌نرخ‌سود‌بانکی از طریق انتشار‌اوراق‌بدهی

  طی میزگردی با حضور پرویز عقیلی کرمانی، مسعود نیلی، علینقی مشایخی، احمد عزیزی و احمد دوست حسینی در مورد الزامات کاهش نرخ بهره بانکی و طرح انتشار اوراق بدهی به موضوع بحران اقتصاد ایران پرداخته شده است.

 • مقاله مهم و جامع از استراتژیست اقتصاد ایران

  مسعود نیلی مشاور اقتصادی رئیس جمهور مقاله‌ای مفصل و جامع تحت عنوان "شرایط ویژه اقتصاد ایران و ضرورت شکل‌گیری گفتمان ملّی پسا تحریم" نگاشته که در اختیار اقتصاد آنلاین قرار گرفته است.

 • مشاور اقتصادی رئیس جمهور مطرح کرد:

  مشاور اقتصادی رئیس جمهور با بیان اینکه کاهش نرخ تورم نقش مهمی در جذب سرمایه گذاری خارجی دارد، گفت: سهم نفت در تولید ناخالص ملی در سال آینده به ۱۵ درصد خواهد رسید.

 • هشدار نسبت به بحران خطرناک ناشی از افزایش انتظارات مردم

  مشاور ارشد اقتصادی رئیس‌جمهور با گلایه از بالابردن انتظارات مردم برای دوران بعد از لغو تحریم‌ها از سوی برخی، عنوان کرد: متاسفانه با این فرآیند عملا با دستان خودمان، بحران‌هایی برای کشور درست می‌کنیم که خطرناک است.

 • مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهور می‌گوید:«دلیل عمده ثباتی که در شرایط فعلی بر اقتصاد ایران حاکم شده، ناشی از اطمینان جامعه به سیاستگذار است.

 • ظهور بیماری هلندی در مسکن

  دولت در حالی بسته خروج از رکود را منتشر کرده که از نگاه برخی در آن به خروج بخش مسکن از رکود کمتر توجه شده است. اما در این شرایط پیش‌بینی مسعود نیلی، مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهوری از رکود در بخش مسکن چیست؟

 • مشاور اقتصادی روحانی وضعیت اقتصاد را ترسیم کرد؛

  دیروز اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی پذیرای مشاوران بودند. هم مشاور ارشد رییس‌جمهور و هم مشاور وزیر راه و شهرسازی.

 • نیلی: تورم نقطه به نقطه آذرماه تک رقمی می‌شود

  مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور با بیان این که مشکل فعلی اقتصاد مشکل تقاضا و کاهش بودجه خانوار و درآمد سرانه است گفت: انتظار داریم، اتفاق بزرگی که درباره تورم مدت ها است منتظرش هستیم ماه آینده رخ دهد.

 • تغییر قراردادهای نفتی بیع‌متقابل به IPC

  مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور گفت: برخی رسانه‌ها و مخالفان به‌اشتباه عنوان کردند از قراردادهای نفتی جدید ایران رونمایی می‌شود، آنچه در هیئت دولت تصویب شده، چهارچوب کلی قراردادها و اصول ناظر بر آنهاست، مشارکت در تولید اصلاً مطرح نیست.

 • استراتژیست‌ اقتصادی‌ دولت‌ بالاخره‌ موضع‌ گرفت

  مسعود نیلی به برخی از مهم‌ترین سوالات در خصوص کم تحرکی موجود در اقتصاد ایران است و اینکه آیا سیاست‌‌های جدید دولت مسیر امیدوار کننده دستیابی به تورم تک رقمی را دچار تغییر می‌‌‌کند یا خیر پاسخ داد.

 • برآورد مسعود نیلی و شاگردانش از اقتصاد ایران

  موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی به ریاست مسعود نیلی با بیان اینکه تحریک تقاضای داخلی برای جلوگیری از کاهش نرخ رشد اقتصادی جواب نمی‌دهد، خواستار گرانی ارز در بازار شد.

 • مشاور رییس جمهوری گفت: اقتصاد کشور همواره با نرخ تورم بالا، دو رقمی و با نوسانهای زیاد همراه بوده و دولت برای پوشش آن مجبور به کاهش نرخ سودهای بانکی به صورت دستوری شده، هرچند این امر پیامد سرکوب مالی را به دنبال داشته است.

 • معرفی کتاب «اقتصاد ایران به کدام سو می‌رود؟»

  به اذعان بسیاری مسعود نیلی و همکارانش، کامل‌ترین پژوهش حوزه اقتصاد کلان تاریخ ایران را در کتاب «اقتصاد ایران به کدام سو می‌رود؟» بررسی و نتایج آن را در اختیار جامعه آکادمیک ایران قرار داده‌اند.

 • «اقتصاد ایران به کدام سو می‌رود؟» مهم‌ترین کتاب تاریخ کلان اقتصاد ایران به قلم مسعود نیلی و همکارانش راهی بازار نشر ایران شد.

 • "اعمال‌تحریم‌ در اکثر کشورها موفق نبود"

  این برداشت که ما فکر کنیم اگر تحریم‌ها برداشته شود، تمام مسائل ما با دنیا حل شده و تبدیل به کشوری مثل کره‌جنوبی خواهیم شد، اشتباه است. اما نکته‌یی که وجود دارد این است که رفع تحریم‌ها یکی از قطعات این پازل هشت‌گانه است که باید برداشته شود.

 • چهار اقتصاددان ارشد پیشنهاد کردند؛

  در یک میزگرد اقتصادی که با حضور چهار اقتصاددان برجسته برگزار شد موضوع دستیابی به رشد پایدار اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت.

 • ۷ تنگنای اصلی اقتصاد ایران تشریح شد

  مشاور اقتصادی رئیس جمهور با تاکید بر اینکه در دوران پساتحریم نباید اجازه داد بخش خصوصی تضعیف شود، گفت: لازم باشد برای این دوران خطوط قرمزی برای اقتصاد ایران تعیین کنیم.

 • "اولویت کاری صندوق توسعه ازنظر نیلی"

  صندوق‌های نفتی یکی از مهم‌ترین اولویت‌های کشورهای صاحب نفت است. در کشور ما نیز از برنامه سوم توسعه صندوق ذخیره ارزی ایجاد شد که بعد‌ها به صندوق توسعه ملی تغییر نام داد. در مورد نحوه عملکرد این صندوق رویکردها و نظرات گوناگونی وجود دارد.

 • مطابق تجربه جهانی، صندوق‌های نفتی بر اساس پنج هدف ایجاد شده‌اند؛ استقلال بودجه دولت از درآمدهای نفتی و ایجاد قاعده مالی مناسب، حفظ اقتصاد از آثار بیماری هلندی، جلوگیری از کاهش درآمد دولت با کاهش درآمدهای نفتی، افزایش نظارت بر دارایی‌های نفتی و حفظ سهم نسل آینده از دارایی‌های نفتی.

 • پس از تلاش بسیار تیم مذاکره‌کننده و حصول توافق هسته‌ای بین ایران و کشورهای ۱+۵ مهم‌ترین سوالی که اینک پیش روی همه مردم ایران قرار دارد این است که با ایجاد این تحول در عرصه روابط خارجی، چه پیامدهایی را از نظر اقتصادی می‌توان انتظار داشت.

 • "سال ۹۴ سخت‌ترین سال مالی کشور است"

  مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهور می‌گوید: اگر روند اجرایی تعهدات بدون ایجاد هرگونه خللی به پیش رود، ما در فصل پایانی سال شاهد آغاز لغو تمامی تحریم‌های اقتصادی خواهیم کرد.

 • "نمی‌دانیم پس از تحریم وضع خوب می‌شود"

  مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهور با بیان این که در دوره‌ای طولانی، برای اینکه رفاه کوتاه‌مدت ایجاد کنیم در زمینه مصرف کردن بسیاری منابع، دچار خطاهای فاحش شده ایم و دیگر به هیچ عنوان نمی‌شود روش قبلی را ادامه داد.

 • فعالیت مسعود نیلی به‌عنوان مشاور اقتصادی رئیس‌جمهوری سبب شده تا برخی از منتقدان عملکرد اقتصادی دولت، همواره انگشت اشاره خود را به سوی او نشانه روند و از این اقتصاددان بخواهند تا برای هر مساله اقتصادی که در دولت تصمیم گیری می‌شود، توضیحاتی ارائه دهد.

 • آثا‌ر لوزان بر‌اقتصاد از‌تابستان شروع می‌شود

  مشاور ارشد اقتصادی رئیس‌جمهور در مورد تاثیر مذاکرات لوزان بر اقتصاد ایران عنوان کرد: انتظار این است که قاعدتاً باید بتوانیم اثرات این شرایط را در رشد اقتصادی ۳ ماهه تابستان و پاییز مشاهده کنیم.

 • نیلی: رشد‌ ۶‌درصدی‌ وفاق‌سیاسی‌ می‌خواهد

  مسعود نیلی ریشه رکود و رشدهای منفی سال‌‌های اخیر را در نبود وفاق سیاسی می‌داند و معتقد است وفاق میان سیاستگذار و اقتصاددان شرط مهم دستیابی به رشد و خروج از رکود محسوب می‌شود.

 • رشد ۴.۶درصدی به‌معنای رونق اقتصادی نیست

  مشاور اقتصادی رئیس جمهور در تشریح دلایل خروج از رکود گفت: رشد اقتصادی ۴.۶ درصدی به معنای رونق اقتصادی نیست،حجم اقتصاد ایران هنوز با زمستان سال ۹۰ فاصله زیادی دارد و رشد اقتصادی بهار تنها به منزله نشانه‌ای از آغاز خروج از رکود بوده است.

 • مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور تشریح کرد؛

  مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور معتقد است رسیدن به رشد اقتصادی مثبت در فصل بهار ۹۳ و خروج کشور از رکود، اتفاق عجیبی به نظر نمی‌رسد چرا که با اتخاذ سیاست‌های اقتصادی عقلانی از سوی دولت یازدهم و ...

 • تکنوکرات ها علیه اقتصاددانان چپ و راست

  در میان تکنوکرات های قدیمی که سال ها در ایران در دولت حضور داشته اند، نام برخی بیش از دیگران شهره شده است.

 • "روحانی شخصاً اقتصاد را مدیریت می‌کند"

  مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهور در گفت‌وگویی تفصیلی به ابهامات و شبهات درباره عملکرد ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، ادامه پرداخت یارانه نقدی، چرایی عدم احیای سازمان مدیریت و عدم انصراف مردم از یارانه پاسخ داد.

 • مشاور اقتصادی رییس‌جمهور مطرح کرد:

  مشاور اقتصادی رییس‌جمهور از انحراف در سرمایه‌گذاری‌ها انتقاد کرد پس از گذشت یک سال از فعالیت دولت یازدهم، اکنون معلوم شده است که اقتصاد ایران با چنان محدودیت‌ها و انحراف‌هایی مواجه شده که رساندن آن به یک نقطه امن و پررونق به‌سادگی ممکن نیست.

 • تا حالا مانند مریضی بودیم که خود درمانی می‌کردیم و اکنون و در این دوره به دلیل این شرایط خاص و تحریم‌ها حساسیت مسئله بیشتر است و باید هر آنچه را به تحریم مربوط نمی‌شود برطرف کنیم.

 • مشاور اقتصادی رئیس جمهور گفت: اقتصاد مقاومتی در کشور با تغییر رویکردهای اقتصادی محقق خواهد شد.

 • بسته سیاستی سند کوتاه مدت است

  مشاور اقتصادی رئیس جمهور، رکود عمیق با تورم بالا را مشکل جدی امروز اقتصاد ایران دانست و گفت: ما دوست نداریم ایران در زمره کشورهایی با تورم بالا قرار داشته باشد لذا جایگاه اقتصاد ایران باید ارتقا یابد.

 • مشاور اقتصادی رئیس جمهور در یک برنامه تلویزیونی گفت: حتی اگر تحریم هم نمی‌شدیم، باز هم امروز دچار رکود تورمی‌ می‌شدیم.

 • مسعود نیلی بررسی کرد

  مسعود نیلی، مشاور ارشد اقتصادی رییس جمهوری چالش های اقتصاد ملی در سال ۱۳۹۳ را بررسی می کند.

 • مشاور اقتصادی رئیس‌جمهوری، جدیدترین تحلیل خود از اقتصاد ایران در سال‌جاری را بیان کرد و از سه چالش اصلی اقتصاد ملی در این سال سخن گفت.

 • ایده گرانی بنزین چگونه طرح شد

  مسعود نیلی در حال حاضر ایده پرداز اجرای فاز دوم طرح هدفمندی یارانه ها به شمار می آید، مدافعی که شاید بعدها مورد انتقاد یا ستایش قرار گیرد.