سعید لیلاز

اقتصاددان

عنوان شغل

قائم مقام مدیرعامل ایران خودرو دیزل در حوزه بازایابی و فروش

استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی

سوابق اجرایی

روزنامه‌نگار

تحلیل گر اقتصادی

سردبیر روزنامه سرمایه

توضیحات

برخی مقالات:

1. اثرات تک نرخی شدن ارز بر نقدینگی شرکتها

مجله: حسابدار » اسفند 1373 - شماره 107 و 108

2. صادرات غیر نفتی در نگاهی دیگر

مجله: اطلاعات سیاسی - اقتصادی » بهمن و اسفند 1370 - شماره 53 و 54

3. سهم بخش صنعت از مصرف انرژی در کشور

مجله: اطلاعات سیاسی - اقتصادی » فروردين و ارديبهشت 1370 - شماره 43 و 44

4. عرضه و مصرف انرژی در کشور

مجله: اطلاعات سیاسی - اقتصادی » دي 1369 - شماره 40

5. نفت، توزیع درآمد، مالیات

مجله: اطلاعات سیاسی - اقتصادی » مهر 1366 - شماره 12

كتب:

١. تاليف كتاب موج دوم تجدد آمرانه در ايران(تاريخ برنامه هاي عمراني سوم تا پنج)

 

 • سعید لیلاز در واکنش به انتشار فایل صوتی مصاحبه وی با ظریف گفت: معتقدم باید کسی که فایل صوتی را منتشر کرده، چوب در آستینش کرد.

 • یک‌ فعال سیاسی و اقتصادی می‌گوید: اگر کسی از دوستان ما در دولت فکر می‌کند که دارد زنبیلش را برای صف بعدی قدرت می گذارد، یقین می دهم که اشتباه می‌کند و هیچ دولت بعدی به رفتارهای غیر وفادارانه روی خوش نشان نخواهد داد.

 • تفاضل رشد نقدینگی با رشد اقتصادی؛

  یک اقتصاددان با بیان اینکه مهم‌ترین علت کاهش ارزش پول ملی از نظر فنی در تفاضل رشد نقدینگی با رشد اقتصادی است، گفت: کاهش درآمدهای ارزی و ریالی دولت در سه سال اخیر از یک طرف و هزینه‌های دولت در حمایت از طبقات محروم نیز از طرف دیگر دست به دست هم داده و نرخ تورم را به بالاترین حد ممکن رسانده است.

 • چین در عمل، بیش از دو دهه است که در اقتصاد ایران دارای سهم نخست است. از حدود سال ۱۹۹۲ تا ۲۰۱۲، حجم مبادلات خارجی ایران با چین از سالانه حدود ۲۰۰ میلیون دلار به ۳۰ میلیارد دلار افزایش یافت و اگر تحریم‌های اخیر امریکا نبود احتمالاً این عدد به حدود ۴۰ میلیارد دلار هم می‌رسید.

 • سعید لیلاز طرح بازنشستگی پیش از موعد را طرحی ناکام دانست

  کلیات طرح «بازنشستگی پیش از موعد» که در کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده، به موضوع بحث کارشناسان تبدیل ‌شده و آنان از زوایای مختلفی به بررسی پیامدهای نهایی‌شدن و اجرای احتمالی «بازنشستگی پیش از موعد» پرداخته‌اند.

 • در سه سال گذشته توسط دو خودروساز(ایران خودرو-سایپا) بیش از ۲ میلیون دستگاه خودرو تولید شده است، حال اگر سیاست درست در قیمت خودرو دنبال شده بود، تولید خودرو می‌توانست بین ۵۰۰ هزار تا یک میلیون دستگاه بیشتر شود و یقیناً افزایش عرضه می‌توانست سبب کاهش قیمت خودرو در بازار شود.

 • با تقسیم هزینه‌ها به دو بخش؛

  یک تحلیلگر اقتصادی گفت: در برنامه سوم عمرانی در دوران شاه، مشکل احتمال عدم تحقق منابع درآمدی برنامه را داشتیم، آمدند هزینه‌های برنامه را به دو بخش هسته و غیرهسته تقسیم کردند. گفتند هزینه‌های هسته، هزینه‌هایی است که به هر قیمتی باید پرداخت و انجام بشود. هزینه‌های غیرهسته نیز هزینه‌هایی بود که در صورت تحقق درآمد، انجام می‌شد. مجلس می‌تواند تنها با این قید و تقسیم بودجه به دو بخش هسته و غیرهسته، لایحه دولت را تصویب و برای اجرا در سال بعد، ابلاغ کند.

 • قانون جدید مجلس در‌خصوص مسأله‌ هسته‌ای چیزی متفاوت از راهبرد نظام است؛ این نظری است که سعید لیلاز، تحلیلگر مسائل سیاسی و اقتصادی درباره این قانون دارد.

 • روز و روزگاری استادی بود که معتقد بود، حرف‌هایی هستند برای «گفتن»که اگر گوش شنوایی بود، گفته می‌شوند و حرف‌هایی هم هستند برای «نگفتن».در واقع ارزش هر انسانی به اندازه حرف‌هایی است که برای نگفتن دارد.

 • روزنامه فایننشال‌تایمز، استراتژی ایران برای نزدیکی به اقتصاد چین را ضربه‌گیر تحریم‌ها معرفی کرد. این گزارش تاکید می‌کند که دو کشور چین و ایران، برای گسترش روابط اقتصادی خود نقاط مشترک و انگیزه‌های قابل‌توجهی دارند. همچنین با توجه به فشار تحریم‌های آمریکا، اغلب گروه‌‌های سیاسی در ایران در تایید گسترش روابط بلندمدت با ابرقدرت اقتصاد آسیا اتفاق نظر دارند.

 • سعید لیلاز، اقتصاددان با بیان اینکه کشور ایران از زمان حمله مغول تاکنون تحت چنین فشار اقتصادی نبوده است از لزوم تعهد صادرکنندگان به بازگشت ارزهای صادراتی گفت و تأکید کرد: صادرکنندگان اگر ارزهای خود را به چرخه اقتصادی برنگردانند نباید از احترام و همدلی دم بزنند و اگر واقعاً دغدغه ایران و ایرانی را دارند باید نسبت به رفع تعهدات ارزی خود تعهد داشته باشند.

 • سعید لیلاز، تحلیلگر سیاسی- اقتصادی معتقد است که حتی غربگرایان هم باید از همکاری‌های بلندمدت ایران و چین استقبال کنند.

 • مذاکره مجدد با آمریکا نه تنها چیزی به ملت ایران نمی‌دهد بلکه راه دزدی را برای دزدان هموار می‌کند. کارگر کف خیابان یا کشاورز هیچ چیزی از مذاکره با آمریکا گیرش نمی‌آید و این یک توقع نابجا است که خیال کنیم با مذاکره مجدد به طور مثال تورم حل می‌شود.

 • روحانی در دیدار با جمعی از مدیران و فعالان رسانه‌ای کشور:

  رئیس جمهور با بیان اینکه ملت ایران در زمینه مقابله با ویروس کرونا، با اتحاد، انسجام و همبستگی یک معجزه تاریخی انجام داد، تصریح کرد: وحدت و انسجام عمومی و همراهی مردم با تصمیمات دولت و ستاد ملی مبارزه با کرونا، باعث عبور موفقیت آمیز ما از این مرحله سخت شد و رسانه های همگانی در ایجاد و تقویت این همراهی و انسجام، نقش بسیار مهمی ایفا کردند.

 • سعید لیلاز، اقتصاددان و فعال سیاسی اصلاح‌طلب معتقد است که باید آثار اجتماعی، فرهنگی و سیاسی این دوران ذیل موضوع اقتصاد دیده و تحلیل شوند.

 • بسیاری از کارشناسان با تاکید بر تفاوت فراوان هزینه‌های زندگی در کلان‌شهرها و شهرهای کوچک اعتقاد دارند اگر حداقل دستمزد به صورت منطقه‌ای تعیین شود، تنش‌ها میان کارگران و کارفرمایان برطرف می‌شود.

 • در جریان مصوبه دستمزد نه تورم و نه سبد معیشت به‌عنوان ملاک‌های ماده ۴۱ قانون کار معیار نبود، بلکه اضلاع سه‌جانبه کار با مذاکره به رقم‌های پیشنهادی رسیدند و در نهایت دو به یک‌ رأی به افزایش ۲۱ درصدی دستمزد دادند.

 • از زمانی که طلای سیاه بلای جانکاه شد، نفرین منابع دامان روزگارمان را گرفت. در گذشته‌های نه چندان دور تصور بر آن بود که رابطه مستقیمی میان وفور منابع و رشد اقتصادی کشور‌ها وجود دارد اما عملکرد کشورهایی که چرخ اقتصادشان بر پایه درآمدهای طبیعی می‌چرخد، نشان داد به دلایل نهادی و از منظر اقتصاد سیاسی آنچه وفور منابع برای کشورها به بار می‌آورد چیزی نیست جز رانت‌جویی، فساد اداری، توزیع ناعادلانه ثروت و توسعه نیافتگی در تمام ابعاد آن.

 • حوادث بنزینی، ریشه‌ها و راهکارها

  سعید لیلاز معتقد است که طرح اصلاح قیمت بنزین که اخیراً اجرا شده صددرصد به سود مستضعفان است. او می‌گوید اعتراض بخشی از دموکراسی است و کشور نباید از شنیدن اعتراضات نگرانی داشته باشد.

 • معمولا نظرات سعید لیلاز نه‌تنها محل بحث نخبگان سیاسی و اقتصادی است، بلکه دیدگاه‌های او در میان عموم مردم هم بازتاب دارد. با این وصف او در مقطع کنونی تمام‌قد از اجرای طرح اخیر دولت یعنی افزایش قیمت بنزین دفاع می‌کند و آن را امری لازم می‌داند.

 • گفت ‌و گو با سعید لیلاز درباره پرداخت یارانه معیشتی:

  «دسترسی به ریز حساب‌های بانکی، شرط دولت برای پرداخت یارانه معیشتی از ماه بعد است». این خبری است که احمد میدری، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی آن را اعلام کرده است، خبری که هر چند در فضای نهایی شدن فهرست افرادی که باید حمایت معیشتی دریافت کنند، مطرح شده اما می‌تواند یک تحول مهم در رابطه دولت و اقتصاد ایران به وجود آورد.

 • یک کارشناس اقتصادی با تأکید بر اینکه با اصلاح قیمت بنزین ضریب جینی و شکاف طبقاتی کاهش می‌یابد و این عین عدالت است، گفت: اعتراضات امروز مردم هم به افزایش قیمت سوخت نیست، به ناکارآمدی‌ها و دعواهای سیاسی است.

 • سرانجام بعد از دو سال طرح سهمیه‌بندی بنزین کلید خورد. طرحی که اگرچه دولت اعلام‌کننده آن است اما سران ۳ قوه نه تنها بر اجرای آن اتفاق نظر داشته‌اند که آن را در شرایط کنونی ضروری دانسته‌اند.

 • در گفت‌وگو با سعید لیلاز بررسی شد:

  می‌گوید اقتصاد ایران با تحریم‌ها دچار فروپاشی نمی‌شود. این باور سعید لیلاز، کارشناس اقتصاد سیاسی است.

 • عضو حزب کارگزاران می گوید: معتقدم تا زمانی که تکلیف جمهوری اسلامی در صحنه بین المللی با نظم بین المللی موجود کاملا به روشنی حل نشده است نمی تواند از تعهدات خود در زمینه حمایت از جنبش های حماس، حزب الله و یمن شانه خالی کند.

 • سودجویی انگ نیست؛ هدف اقتصاد و حق فعالان اقتصادی است

  فضای رانت‌خواری را ایجاد می‌کنیم و مخلوفات این فضا را مقصر می‌دانیم.

 • مدت زمان مدیدی است که عوامل داخلی و خارجی بر اقتصاد ایران سایه انداخته است و گریزی از آن نیست اما آنچه اهمیت دارد وقوف اکثریت قریب به اتفاق کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی بر فراز و فرودهای گذشته بر دولت است.

 • سعید لیلاز، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران معتقد است شرایط اقتصادی در کشور از اواخر خرداد امسال به‌ طرز چشمگیری رو به بهبود بوده است؛ به‌گونه‌ای که تورم نقطه به نقطه از حدود ۵۲ درصد در پایان فروردین ۹۸ به حدود ۴۰ درصد در پایان مرداد رسیده و حدس من این است که تورم نقطه به نقطه تا پایان آبان سال جاری به حدود ۳۰ درصد برسد.

 • در گفت‌وگو با سعید لیلاز بررسی شد:

  یک‌سالی می‌شود که قیمت دلار از نرخ واقعی خود فاصله گرفته، به‌گونه‌ای که حتی بازار اقتصاد ایران نرخ ۱۹ هزارتومانی دلار را هم تجربه کرد. افزایش قیمت دلار تنها معاملات خارجی را تحت‌الشعاع قرار نداد، بلکه سبب شد تا کالاهای داخلی یکی پس از دیگری؛ از لوازم خانگی و خودرو گرفته تا حتی پیاز و سیب‌زمینی که جزء اصلی‌ترین مواد غذایی سبد هر خانوار است نیز با قیمت‌های نجومی روبه‌رو شوند.

 • سعید لیلاز، اقتصاددان در نشستی تحت عنوان «سرطان فساد» با محور گفت‌وگویی پیرامون چرایی ناکامی دولت‌ها در مواجهه با فساد که در خراسان رضوی برگزار شد، وفور منابع را عامل مهم افزایش فساد دانست و خاطرنشان کرد: هنگامی که مردم احساس کنند، دولت به آنها برای پرداخت مالیات فشاری وارد نمی‌کند به رای دادن اهتمامی نخواهند داشت و در شرایط زیادی منابع، نوعی طلاق عاطفی بین ملت‌ها و دولت‌ها رخ می‌دهد.

 • سعید لیلاز تحلیلگر مسایل اقتصادی و سیاسی می گوید:« اگر ایران را بگردیم و تمام نیروهای متخصص برای وزارت نفت را با شرط وفاداری ،صداقت،سلامت و هوشمندی بررسی کنیم که برای جمهوری اسلامی صادقانه کار کنند،بهتراز آقای زنگنه در حوزه نفت پیدا نخواهیم کرد.»

 • با توجه به ماهیت تحریم‌های آمریکا، باید حتی از سرمایه‌گذاری برای ساخت داخل قطعات و محصولاتی که از آن پشتیبانی نمی‌شود نیز خودداری شود. باید صنعت خودروسازی در مقابله با توفان ناشی از تحریم‌ها سر خود را پایین نگه‌ دارد تا از آن عبور کند، زیرا حجم اقتصاد ایران در حال کوچک‌شدن است.

 • یک عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی با تاکید بر این که ایران بر مشکلات تحریم غلبه می‌کند گفت: نظام سیاسی ایران بر اثر مشکلات ناشی از تحریم فرو نمی‌پاشد چون مشکلات فعلی بیشتر جنبه‌ی داخلی دارد کما این که ملت ایران بزرگتر از آن است که آمریکا بخواهد آن را ساقط کند.

 • سعید لیلاز با صدور حکمی از سوی مهدی یونسیان، به عنوان قائم مقام مدیرعامل ایران خودرو دیزل در بازاریابی، فروش و خدمات پس از فروش منصوب شد.

 • در میانه غوغای کور و کرکننده تبلیغات در مبارزه با فساد، یکی از بی‌خاصیت‌ترین اقدامات که از قضا رد بسیاری از دزدی‌ها و تخلفات را هم در غبار گم می‌کند، افشای اسامی افراد و شرکت‌های درخواست‌دهنده سفارش یا حتی ثبت سفارش‌هاست.

 • دومین نشست از سلسله نشست‌های رسانه ، افکار عمومی و بازنمایی رویدادها در سالن جلسات وزارتخانه رفاه و تأمین اجتماعی برگزار شد.

 • یک اقتصاددان معتقد به بازار آزاد می گوید که ما نباید بازار آزاد ارز را سیاه یا غیرقانونی اعلام می کردیم و حالا که چنین اتفاقی افتاده باید به صورت غیر رسمی و تلویحی آن را جدی نگیریم تا بازار بتواند خودش را با واقعیت‌ها تنظیم کند.

 • در پی ابلاغیه معاون اول رئیس جمهوری در خصوص مهلت یک هفته‌ای همه دستگاه‌های دولتی برای کوچ به پیام‌رسان‌های داخلی، سعید لیلاز تحلیلگر سیاسی یادداشتی در این زمینه منتشر کرد

 • یک تحلیلگر مسایل اقتصادی گفت:«اگر قرار بر معافیت مالیاتی باشد، بخش های اقتصادی باید از این معافیت ها بهره بگیرند و نه نهادها.»

 • افزایش درآمدهای مالیاتی در منابع عمومی دولت،بخشی از کارنامه ای است که دولت یازدهم در چهارسال گذشته بدست آورده است؛کارنامه ای که حالا می تواند بخشی از اصلاحات ساختار اقتصاد ایران در چهارسال آتی باشد.

 • یک تحلیل گر مسایل اقتصادی می گوید: اگر قرار بر معافیت مالیاتی است، بخش‌های اقتصادی باید از این معافیت‌ها استفاده کنند نه نهادها و دستگاه های متعلق به این گروه یا آن گروه.

 • بانک مرکزی در حالی خبر از رشد ۵/ ۱۲ درصدی اقتصاد ایران در سال ۹۵ داد که «گروه نفت» بازیگر اصلی آن به شمار می‌رود، با این حال «گروه صنعت» به‌ویژه در بخش «خودروسازی»، نقش مکمل را در این جهش کم‌سابقه داشته است.

 • یک اقتصاددان می‌گوید تا زمانی که ماشین انتخابات کار می‌کند، باید در انتخابات شرکت کرد و در شرایطی که برای کشور رقم می‌خورد تاثیرگذار باشیم.

 • سعید لیلاز گفت:سود حاصل از صادرات کالا به بازارهای صادراتی که پس ازتوافق برجام احیا شد،مستقیم به جیب صدها نفر از محروم ترین افراد کشور رفت.

 • سعید لیلاز گفت: کتابچه ای توسط ستاد آقای رئیسی در مورد وضعیت اقتصادی کشور و عملکرد ۴ ساله دولت روحانی منتشر شده است که سراسر دروغ و سیاه نمایی است!

 • سعید لیلاز گفت: اگر بنزین به لیتری ۱۰ هزار تومان برسد می‌توان ۷۰۰ هزار تومان یارانه پرداخت کرد. چرا‌ آقای قالیباف می‌خواهد ۲۵۰ هزار تومان یارانه بدهد؟ بنزین را به ۱۰ هزار تومان برساند و به همه ملت ۷۰۰ هزار تومان یارانه بپردازد. اگر قرار باشد با یک تورم لجام گسیخته حرکت کنیم می‌توان یارانه بیشتری پرداخت کرد.

 • سعید لیلاز می‌گوید نکته‌ای که در شعارهای مربوط به افزایش یارانه‌های نقدی که توسط کاندیداهای ریاست جمهوری مطرح می‌شود، این است که این شعارها در صورت اجرا علاوه بر این‌که نوعی بی‌اعتبار دانستن قانون محسوب می‌شود ضد عدالت اجتماعی است و به گسترش فقر منجر می‌شود.

 • یک تحلیلگر اقتصادی گفت: زمانی که حرف از روحانی می زنیم به مانند صحبت کردن از ملت است چرا که افراد به تنهایی توانی برای تحول ندارند و اعتقاد دارم اگر روحانی نمی آمد سقوط ایران قطعی بود.

 • به گفته سعید لیلاز، رشد شاخص اقتصادی، کاهش نرخ بیکاری، تورم و فلاکت اقتصادی در دولت یازدهم باعث افزایش رفاه و تقویت قدرت خرید در آحاد جامعه شده است و نشانه های آن را می توان در افزایش چشم گیر فروش خودروهای داخلی و پیشی گرفتن سهم سفرهای لوکس از سفرهای مقرون به صرفه مشاهده کرد.

 • سعید لیلاز گفت: امروز خودروسازهای اصلی کشور شرکای خود را شناخته‌اند و شرکت‌هایی همچون پژو، رنو، هوندا رسما فعالیت خود را آغاز کرده‌اند.

 • از سه قطبی رئیسی، روحانی واحمدی‌نژاد استقبال می‌کنیم

  لیلاز تاکید کرد که مخاطب رییس جمهور سابق، اصلاح‌طلبان نیستند بلکه مخاطب او مقامات ارشد نظام است. وی احتمالا تبدیل به بوریس یلتسین ایران می‌شود.

 • مهم ترین نقطه قوت اقتصاد ایران در سال گذشته ثبات بازارها بوده که این زمینه و عاملی برای دستاوردهای مهم از جمله تورم تک رقمی، خیز رشد اقتصادی و فعال شدن واحدهای تولیدی و حفظ آمار اشتغال در کشورمان بوده است.

 • چشم‌انداز رشد اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۶ تحت تاثیر چند عامل سیاسی مهم است. انتخابات ریاست جمهوری که ۲۹ اردیبهشت سال ‌آینده خواهد بود، می‌تواند در ایجاد فضای انتظار موثر باشد.

 • نقد لیلاز به نامه ۴۰ پژوهشگر اقتصادی به روحانی:

  سعید لیلاز تحلیلگر مسایل سیاسی و اقتصادی گفت: رکورد زنی حجم تولید ناخالص داخلی در سال جاری به این معنی است که تمام خسارت های ناشی از سقوط اقتصاد در سال های ۹۰ و ۹۱ جبران شده است.

 • برای مقایسه عملکردها و پی بردن به میزان صداقت افراد در ادعاهایشان بهترین منبع آمار است، برای بررسی عملکرد دولت یازدهم هم بهترین روش بررسی آمار و داده و ستانده‎ها است.

 • اختلاف طبقاتی اجتماعی یک اصطلاح جامعه‌شناسی است. در مسائل جامعه‌شناسی معمولا از این اصطلاح استفاده زیادی می‌شود، اما اختلاف طبقاتی در هر جامعه به گونه‌ای متفاوت مشاهده می‌شود. مشخصه یا معرف این اختلاف نحوه تقسیم سرمایه‌های مادی و غیر مادی هر جامعه است.

 • استاد دانشگاه شهید بهشتی گفت: بنگاه‌داری صندوق‌های بازنشستگی در صورتی درآمدزا و اقتصادی می‌شود که مدیریت آن‌ها وابسته به دولت نباشد و از روش‌ها و سیاست‌گذاری‌های بین‌المللی الگوگیری کنند.

 • خط فقر یک مسأله ملی است. این خط درست مثل ماهیت نامریی‌اش واقعیت را نیز نمی‌تواند به صورت مریی نشان دهد.

 • استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی تهران نرخ کنونی دلار در بازار آزاد را منطقی و طبیعی توصیف کرد و گفت: انتظار نمی رود قیمت دلار از ۳۹ هزار ریال کمتر شود.

 • با پول‌های سرگردان چه باید کرد؟ ماجرای پول‌های سرگردان در اقتصاد ایران و مسیری که باید برای هدایت این حجم از اعتبارات در نظر گرفته شود، یکی از معادلات چند مجهولی اقتصاد ایران است که به نظر می‌رسد هر چه سریع‌تر باید برای آن راهکارهای موثر اجرایی در نظر گرفت.

 • سعید لیلاز وضعیت اقتصادی کشور را توضیح می‌دهد

  بیش از یک دهه پیش وقتی دو کشور مالزی و ترکیه به رشدهای بالای ٨ درصد می‌رسیدند، یک هدف مشترک را دنبال می‌کردند؛ توسعه یافتگی.

 • پایان اثر تعیین‌ کنندگی نفت بر اقتصاد ایران

  سعید لیلاز می گوید:«اگر قیمت نفت دوبرابر شود،دیگر بر اقتصاد اثر تعیین کننده ندارد.»

 • در نشست تاملی بر نظام برنامه‌ریزی در ایران بررسی شد

  شیوه تدوین لایحه برنامه ‌ششم توسعه از سوی دولت یازدهم با بحث‌ها و انتقادات فراوانی همراه بود و روند بررسی و تصویب آن در مجلس بیشتر از سندهای توسعه‌یی قبلی به‌ طول انجامیده است؛

 • سعید لیلاز می‌گوید ترامپ نمی‌تواند برجام را نپذیرد و برجام با روی کار آمدن هر کدام از کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا خطری اجرای برجام را تهدید نمی‌کند. به نظر من آنچه که درباره از بین بردن برجام و... مطرح می‌شود فقط سرو صدای بیهوده است و سرنوشت موضوعی مانند برجام به سلیقه رئیس‌جمهور آینده آمریکا تغییر نمی‌کند.

 • مهم‌ترین رسالت دولت یازدهم، استراتژی خروج از بحران است. گاهی فراموش می‌شود که این دولت در چه شرایطی، ساختار سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و امنیتی کشور را تحویل گرفت. شرایط در همه این حوزه‌ها وخیم بود و کشور در آستانه یک سقوط هولناک در تمامی این حوزه‌ها به سر می‌برد؛ برای همین استراتژی خروج از بحران، استراتژی بسیار مهم و باارزشی است.

 • لیلاز: مالزی می‎تواند میانجی اقتصادی ایران باشد

  تبیین استراتژی در مواجهه با کشورها پیش نیاز هر رابطه اعم از تجاری، اقتصادی و سیاسی است. مرتب کردن اولویت‌ها، شناسایی دقیق از ویژگی‌های اقتصادی و سیاسی طرف مذاکره و البته شناخت دقیق از نیازهای فوری کشور، پیش‌نیاز ترسیم استراتژی اقتصادی است.

 • یک کارشناس اقتصادی از کاهش ارزش یارانه نقدی پرداختی به مردم به یک سوم ارزش اولیه خبر داد و تورم را عامل اصلی کاهش ارزش یارانه نقدی دانست.

 • کارشناس اقتصادی و عضو شورای مرکزی کارگزاران سازندگی گفت: دولت روحانی به رغم محدودیت های سیاسی و اجتماعی که با آن مواجه بود، اقتصاد ایران را در مسیری شایسته قرار داد و اجازه نداد رفتارهای دولت قبل تکرار شود.

 • دولت یازدهم کمتر از ۶ ماه دیگر وارد سال پایانی دوره ریاست خود می‌شود و حالا با نزدیک ‌شدن به انتخابات فضای فکری و کارشناسی به تکاپوی بیشتری‌ درآمده است. عده‌یی در نقد دولت می‌نویسند و می‌گویند و عده‌یی نیز با بیان مکرر اقدامات مثبت دولت سعی در حفظ وضع موجود دارند.

 • استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی کاهش تورم را دستاورد اقتصادی مهم دولت در سه سال گذشته اعلام کرد و گفت: بیشتر راه حل هایی که برای اقتصاد ارایه می شود، به دلیل نقص بررسی ریشه و ماهیت مساله، کافی و چاره ساز نیست.

 • صنعت خودرو ایران اگرچه در سال ۹۱ با کاهش تولید قابل توجهی روبه‌رو بود اما در ادامه توانست، تولید خود را منطقی کرده و براساس ظرفیت‌‌های اصلی خود و نیاز بازار به عرضه انواع خودرو بپردازد.

 • استاد دانشگاه شهید بهشتی درباره پیش بینی رشد اقتصادی ۶.۶ درصدی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی برای امسال گفت: به نظر می رسد رشد ارزش افزوده بخش صنعت و کشاورزی در این گزارش دست کم گرفته شده است و با لحاظ این امر، تا پایان سال به رشد بیش از هفت درصدی دست می یابیم.

 • استاد دانشگاه شهید بهشتی درباره پیش بینی رشد اقتصادی ۶.۶ درصدی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی برای امسال گفت: به نظر می رسد رشد ارزش افزوده بخش صنعت و کشاورزی در این گزارش دست کم گرفته شده است و با لحاظ این امر، تا پایان سال به رشد بیش از هفت درصدی دست می یابیم.

 • دلایل بالا ماندن تعرفه‌ها در صنعت خودرو

  صنعت خودرو ایران با نیم قرن سابقه‌یی که در تولید انواع خودرو در کشور دارد، در سایه تعرفه‌های بالا به حیات خود ادامه داده و امروز به جایی رسیده که دو خودروساز بزرگ کشور نزدیک به ۹۰ درصد بازار را در اختیار خود قرار داده‌اند.

 • روزی که حسن روحانی به معرفی اعضای تیم اقتصادی خود پرداخت و از اسحاق جهانگیری به ‌عنوان معاون‌اولش نام برد، استراتژی دولت برای مدیریت اقتصاد ایران را نیز با همین نام‌ها تلویحا به تصویر کشاند و بدون اینکه اعلام کند، اقدام به ریل‌گذاری جدیدی در مسیر اقتصاد کشور کرد.

 • استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی تأکید کرد اقتصاد ایران وابسته به بازارهای جهانی است؛ بنابراین بدون پیوستن به FATF امکان مبادلات بین‌المللی خود را از دست می‌دهد.

 • استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی گفت: احتمال دارد اقتصاد ایران به دلایلی مانند رشد نقدینگی در سال ۹۶ با نرخ تورم دو رقمی روبرو شود اما به طور قطع این رشد تورم، بلندمدت و افسارگسیخته نخواهد بود.

 • بازگشت ایران به نظم بین‌المللی پس از برجام قوت گرفته است و این در حالی است که نظم بین‌المللی موجود نظمی است که تحت سلطه قدرت‌های بزرگ جهانی قرار دارد و نمی‌توان هم کاری انجام داد.

 • یک اقتصاددان با بیان این که بازار مسکن وارد دوره رونق شده است، گفت: در بازار مسکن دیگر شاهد انفجار و جهش قیمت‌ها نخواهیم بود.

 • باید مسیر خود را انتخاب کنیم؛

  انتشار متن نامه های دو بانک کشورخطاب به برخی قرارگاه ها و موسسات مرتبط با نهادهای نظامی و امنیتی کشور مبنی بر عدم ارائه خدمات ارزی به آنها به دلیل پیوستن ایران به قرارداد بین المللی FATF موضوعی است که بسیاری از رسانه ها با جوسازی درباره آن، اصل برجام را زیر سوال برده اند.

 • مقایسه میان برخی حوادث امروز با برشی از تاریخ در جامعه ما امر نوظهوری نیست اما این قیاس غالبا از سوی سیاستمداران و در مواردی توسط ژورنالیست‌ها و روزنامه‌نگاران انجام می‌شد.

 • موانع سرمایه‌گذاری در ایران؛ از اما تا اگر

  پس از جنگ تحمیلی تقریباً همه دولت‌ها برنامه ای برای جذب سرمایه ایرانیان خارج از کشور داشته‌اند ولی کمتر موفق بوده‌اند. مشکل کجاست؟

 • حقوق های نجومی مغایر با آرمان انقلاب است

  سعید لیلاز معتقد است دستمزدهای نجومی تنها مسئله‌ دولت نیست و باید دید آیا در ده‌ها میلیارد دلار ثروت متعلق به نهادهای حکومتی خارج از دولت شامل شرکت‌های زیر نظر دستگاه‌های دیگر هم دستمزدهای کلان داده می‌شود یا نه. همچنین اگر مطالباتی وجود دارد، اساسا چرا آنها باید از شمول این نظارت مستثنا باشند؟ به گفته او نباید با فروکاستن فساد به حقوق‌های نجومی از اختلاس‌ها و فسادهای کلان میلیاردی غافل شد.

 • اجرای برنامه ششم توسعه گویا سرتمامی ندارد. در حالی این برنامه حدود سه هفته پیش به مجلس تقدیم شد که قرار بود این برنامه در مجلس قبل تصویب شود.

 • اعتبار اوراق قرضه آمریکا زیر سوال است

  یک تحلیلگر مسائل اقتصادی درباره سخنان امروز رئیس جمهور مبنی بر اینکه دستگاه قضایی بایداهمال صورت گرفته در خارج نکردن اموال کشور از دسترس آمریکا را پیگیری کند، گفت: اقدام آمریکا در توقیف ۲ میلیارد دلار از دارایی های جمهوری اسلامی ایران در تاریخ بشر بی سابقه است.

 • برخی منتقدان دولت یازدهم پس از گذشت سه سال با بهره‌برداری از تحولات و اتفاق‌هایی که در سطح جامعه به وقوع می‌پیوندد و بسیاری از آنها ریشه در مشکلات گذشته دارد، با استفاده از ابزارهای تبلیغاتی موجود و جریان سازی علیه دولت نسبت به تخریب مسوولان اجرایی کشور اقدام کرده اند؛

 • رئیس جمهوری در سفر اخیر خود به کرمانشاه، در جلسه سرمایه‌گذاران و توسعه این استان، بر ساماندهی نظارت بر نهادهای عمومی غیردولتی تأکید کرد.

 • لیلاز:هجمه ها علیه دولت اثر ندارد

  سعید لیلاز گفت: اگر قرار بود هجمه هایی که علیه آقای روحانی انجام می شود، نتیجه بدهد،باید در ۷ اسفند اثر می گذاشت .

 • دولت تاکنون اقدام‎های مناسبی در حل مساله این معدود افراد که حقوق‎های نامتعارف گرفته‎اند، انجام داده است. تا امروز در نظام جمهوری اسلامی سابقه نداشته است که دستگاهی اصلاحات ساختاری برای فساد اداری را این چنین از درون خود و با قاطعیت انجام دهد.

 • معجزه اقتصادی برای تبدیل کدو به کالسکه نداریم

  سعید لیلاز گفت: در حالی که دو سوم تشکیل سرمایه کشور تا اواخر سال ۱۳۸۴ ماشین آلات بود، اکنون این میزان به یک سوم کاهش پیدا کرده است.

 • بعد از انقلاب اسلامی تنها دو سال شاهد تورم تک رقمی بودیم؛ سال‌های ۶۱ و ۶۴. اهمیت و ویژگی بارز تک رقمی شدن نرخ تورم در سال ۹۵ این است که برخلاف دفعات پیش، این بار در یک روند باثبات و ادامه‌دار این مسأله اتفاق افتاده است.

 • در خصوص موضوع پرداخت‌های گزاف حقوق و پاداش مدیران و اعضای هیأت مدیره برخی شرکت‌ها و بنگاه‌های دولتی باید زوایای مختلف را مورد بررسی قرار داد و تنها به یک جنجال رسانه‌ای اکتفا نکرد.

 • مصوبه حذف ۲۴ میلیون نفر سیاسی است

  سعید لیلاز گفت: مصوبه حذف ۲۴ میلیون یارانه بگیر که از سوی مجلس قبل به دولت تکلیف شد،مصوبه سیاسی است و لذا به مجلس جدید پیشنهاد می شود که این مصوبات را دوباره بررسی کنند.

 • میزگرد سوسیالیسم، بازار و سوداگری برگزارشد

  در میزگرد اقتصادی با موضوع «سوسیالیسم، بازار و سوداگری» که با حضور عباس آخوندی، علی مدنی‌زاده، حسین راغفر و سعید لیلاز برگزار شد، حاضران دیدگاه‌های خود را درخصوص شرایط تاریخی و فکری حاکم بر سیستم اقتصادی کشور و اصلاحات مورد نیاز برای غلبه بر موانع اقتصادی، اعلام کردند.

 • از آلودگی جنسی تا مرگ و زندگی اقتصاد ایران؛

  حسین راغفر اقتصاددان ایرانی که خود را در حلقه «نهادگرایان» جای داده است در میزگرد برگزار شده در دانشگاه شریف با حاشیه‌هایی که با حرف‌هایش تولید کرد نشان داد چقدر خوب رگ خواب دانشجویان طرفدار عدالت را می‌شناسد و چگونه می‌تواند با گفتن حرف‌های دلفریب آنها را وادار کند برایش دست بزنند.

 • سهم خودرو در GDP از ۳.۵ به ۲.۵ درصد رسید

  یک کارشناس اقتصاد خودرو از کاهش سهم صنعت خودرو در تولید ناخالص داخلی خبر داد و گفت: با توجه به کاهش سهم خودرو در GDP از ۳.۵ به ۲.۵ درصد، اهمیت این صنعت در اقتصاد ایران کاهش یافته است.

 • یک کارشناس اقتصاد سیاسی، قصور دولت دهم در خرید اوراق خزانه آمریکا را غیرقابل انکار دانست و گفت: وقتی در اندیشه مبارزه ضدامپریالیستی و مقابله با نظم بین المللی موجودیم و طرف ما آمریکاست، باید مقدماتی را رعایت کنیم.

 • سرعت مناسب روند اقتصاد کشور

  یک کارشناس اقتصاد سیاسی گفت: اگر فکر کنیم به صرف توافق هسته ای، همه مشکلات بین ایران و آمریکا یک شبه حل می شود، دیدگاهی ساده لوحانه و نشانه بی دانشی در دیپلماسی، روابط ژئوپلتیک بین المللی و نیز مسائل فنی هسته ای است.

 • رئیس دولت یازدهم یکی از باسابقه‌ترین مدیران ارشد سیاسی در چند دهه اخیر است که مناصب بسیار بااهمیتی مثل دبیری شورای امنیت ملی و نیابت رئیس مجلس قانونگذاری از جمله این مناصب است.

 • سعید لیلاز، کارشناس صنعت خودرو تحلیل کرد:

  شاید نتوان نتایج این تعامل و عرضه محصولات جدید را در سال ۹۵ مشاهده کرد اما در مجموع این همکاری‌ها‌ نوید‌بخش توسعه صنایع خودروسازی کشور است.

 • لیلاز:نفت قیمت بیش از ۵۵دلار را تحمل نمی‌کند

  یک استاد دانشگاه با اشاره به طرح روسیه و عربستان برای فریز نفتی و مخالفت ایران با این طرح گفت: «اینکه این دو کشور که مجموعا ۲۰ میلیون بشکه نفت در روز صادر می کنند انتظار داشته باشند ایران از یک میلیون بشکه خود بگذرد درست نیست. اگر عربستان و روسیه هر کدام ۵۰۰ هزار بشکه از صادرات خود کم کنند حتی انتشار این خبر و قبل از اجرای آن می تواند قیمت نفت را به بالای ۵۰ دلار برساند.»

 • یک کارشناس اقتصاد سیاسی از تولید ۱۵ درصد انواع خودرو در کشور خبر داد گفت: خودروسازان کشور در سالجاری حداکثر یک میلیون و یکصد هزار دستگاه انواع خودرو به تولید خواهند رساند چون برای بیش از این تعداد بازاری وجود ندارد.

 • در دوره قبل، هر روز بر جمعیت زیر خط فقر اضافه شد

  «شرکت مردم در انتخابات موجب رونق اقتصادی در آینده نزدیک می شود. همیاری مجلس آینده با دولت می تواند وضعیت اقتصادی را بهبود ببخشد.»

 • یک اقتصاد دان در رابطه با شائبه قطع یارانه ها در صورت روی کار آمدن مجلس همسو با دولت گفت: دولت برنامه ای برای حذف یارانه ها ندارد واین موضوع به طور کلی در دستور دولت نیست.

 • پس از ۲ سال و اندی مذاکره نفسگیر و بسیار مهم که هر لحظه احتمال بر هم خوردن آن و واژگون شدن همه بنای ساخته شده وجود داشت، به توافقی تاریخی دست پیدا کردیم که ایران، منطقه خاورمیانه و جهان را از لبه پرتگاه جنگ و بحران های غیر قابل پیش بینی نجات داد.

 • دست‌وپای‌دولت‌ درآزادسازی‌اقتصاد بسته‌است؟

  اظهارات اخیر برخی اقتصاددانان معتقد به اقتصاد آزاد در خصوص مشی دولت یازدهم در تصمیم گیری ها و سیاستگذاری‌ها طی ماه های اخیر به سمتی رفته که آنها غالبا انگشت انتقاد خود را به سمت دخالت دولت در قیمت گذاری برخی کالاها نشانه رفته اند و ...

 • لیلاز آینده اقتصاد ایران را پیش‌بینی می‌کند

  درشرایطی که اندک زمانی به لغو تحریم‌ها باقی‌مانده، بازار گمانه‌زنی‌ها در رابطه با آینده اقتصاد ایران «داغ‌داغ» است. حال آنکه بسته دولت برای خروج از رکود اقتصادی، پیش‌بینی در رابطه با وضعیت اقتصادی ایران را سخت‌تر کرده است.

 • اکنون متوسط نرخ تورم ۱۴‌درصد است اما چون تورم کاهنده است به نظر می‌رسد به ازای پولی که دولت در اقتصاد تزریق می‌کند مقداری رشد نقدینگی ما افزایش خواهد یافت و اگر معادل نصف یا یک سوم آن رشد نقدینگی، رشد اقتصادی داشته باشیم اصلا تورم ایجاد نخواهد شد؛

 • "لوکوموتیو‌مسکن برای همیشه از‌کار افتاده‌است"

  یک استاد دانشگاه گفت: «اگر منظور صاحب نظران از رونق مسکن، بازگشت به ۱۳۰ میلیون متر مربع سال های ۹۰ و ۹۱ است به نظر من بازار مسکن ایران هرگز به رونق باز نخواهد گشت. یعنی اگر اقتصاد ایران به شرایط رونق و طبیعی خود برگردد نهایت بین ۷۰ تا ۸۰ میلیون متر مربع در سال باید مسکن شهری ساخته شود نه ۱۳۰ میلیوت متر مربع.»

 • "فروش بیش از ۱۱۰ هزار خودرو با وام تورم زاست"

  سعید لیلاز می گوید:آنچه فروخته شده،تولید دو هفته خودروسازان است و هدف دولت از این طرح شروعی برای رونق تولید و خروج از رکود است.

 • سعید لیلاز با بیان مهم‌ترین دغدغه‌های سیاسی و اقتصادی این روزهایش گفت که سرنوشت دو انتخابات آینده در اسفند ماه و همچنین راه‌‌های پیش روی دولت برای خروج از بحران‌های اقتصادی بیشترین موضوعاتی است که ذهنش را درگیر خود کرده است.

 • خطر سقوط قطار اقتصادی دولت به دره؛

  سعید لیلاز با انتقاد از تعلل دولت در کاهش هزینه‌های جاری گفت که برخی دولتمردان انگار هنوز به خوبی درک نکرده اند که اوضاع اقتصاد ایران مطلوب نیست و به مرز بحران رسیده است. او پیشنهاد کرد دولت به مانند دوره جنگ به مردم کوپن کالا ارائه دهد.

 • تاسیس «بانک زیرساخت آسیا» به محوریت چین، رخداد مهمی است که می‌تواند تحولات اقتصادی جهان را در آینده دستخوش تغییر کند.

 • در ایران وضعیت بودجه را بیش از آنکه اراده بودجه‌نویسان تعیین کند، شرایط بیرونی مشخص می‌کند و در حال‌حاضر این شرایط قدرت مانور دولت را بسیار کاهش داده است.

 • در مناظره پورقاضی و لیلاز مطرح شد؛

  مهدی پورقاضی رییس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران، یکی از فعالان اقتصادی – صنعتی متعهد نسبت به بخش خصوصی است که حضوری فعال در بحث‌های اقتصاد سیاسی دارد.

 • "درآمدهای حاصل از نفت از دست رفت"

  سعید لیلاز، رییس کمیته اقتصادی حزب کارگزاران سازندگی در نشست هم‌اندیشی اتاق تهران ضمن بیان برخی آمارهای ناراحت‌کننده از شرایط امروز اقتصاد ایران پیامدهای سیاست‌های اقتصادی اعمال شده در ۸ سال فعالیت دولت احمدی‌نژاد را برای حاضران یادآور شد.

 • آزاد‌سازی اقتصادی، تنها راه نجات اقتصاد ایران

  یک اقتصاددان تنها راه نجات اقتصاد ایران را آزاد‌سازی اقتصادی عنوان کرد.

 • "منابع‌ارزی‌با‌آهنگ‌رشد‌منظم‌وارد‌اقتصاد‌می‌شود"

  یک تحلیلگر مسایل اقتصادی گفت: اگر رییس جمهوری منابع ارزی را به درستی و به تثبیت نرخ ارز تخصیص دهد، مطمئنا با برنامه ریزی های دقیقی که دولت در حال انجام دارد، این منابع با آهنگ رشد منظم و قابل کنترل وارد اقتصاد خواهند شد.

 • لیلاز: مخالف کاهش قیمت خودرو هستم

  سعید لیلاز گفت: دولت اگر می‌خواهد بازار خودرو را تکان بدهد، بهتر است یارانه، وام و تسهیلات خود را به مشتران بپردازد نه خودروسازها.

 • "تاخیر در تک رقمی شدن تورم با مفاد بسته"

  تحلیلگر ارشد اقتصادی و استاد دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه بسته اقتصادی دولت می تواند کشور را از رکود خارج کند، گفت: انتظار داریم اقتصاد کشور به تدریج و از حدود ماه های دی و بهمن از رکود خارج شود.

 • دولت یازدهم را باید یکی از رکوردداران تدوین بسته های سیاستی در حوزه اقتصاد دانست؛ تیم اقتصادی این دولت طی بیش از ۷۵۰ روزی که از عمرش می گذرد حداقل سه بسته در حوزه های مختلف تدوین کرده است.

 • سعید لیلاز، رییس کمیته اقتصادی حزب کارگزاران سازندگی که چند روز پیش در گزارشی از پیامدها و انگیزه‌های نامه‌نگاری ۴ وزیر انتقاد کرده، یادآور شده بود که گروهی از بورژواهای رانت‌خوار می‌خواهند دولت سیاست‌های مهار تورم را رها کند، در برابر یک پرسش قرار گرفت:

 • تورم در حد ۱۲ درصد باقی می ماند

  رئیس کمیته اقتصادی حزب کارگزاران مصاحبه تلویزیونی دیشب رئیس‌جمهور را تغییر جهت دولت از سیاست‌های اقتصادی‌اش ارزیابی کرد و گفت به نظر می رسد با توجه به اینکه قرار است ۷.۵ هزار میلیارد تومان منابع در این هفته به خزانه واریز شود، این احتمال وجود دارد که درکوتاه مدت تورم صعودی شود.

 • بانک‌های نهادهای نظامی؛ بخشی از بازار غیرمتشکل

  بانک‌های زیر نظر نهادهای نظامی نیز بخش بزرگی از بازار غیرمتشکل هستند. در ۱۰ سال اخیر بازار غیرمتشکل بسیار گسترده شده است و این باعث شکست طرح‌هایی همچون کاهش نرخ سود بانکی می‌شود.

 • آمار ناامیدکننده تولید خودرو تا پایان امسال

  سعید لیلاز گفت: افت تولید خودرو در کشور از ابتدای شهریور شروع شده که پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال این رشد یا منفی شود و یا اینکه در خوشبینانه‌ترین حالت به اندازه سال قبل تولید خودرو صورت گیرد.

 • «وقتی بورژوازی و در واقع یک طبقه جدید اجتماعی شکل می گیرد، آن طبقه به دنبال ایدئولوژی‌ای می‌گردد که بتواند آن را اجرایی کند. اخلاق لوتری وپروتستانی اواخر قرن ۱۵ میلادی شکل گرفت و بورژوازی نیز ۲۰۰ تا ۳۰۰ سال جلوتر از آن شکل گرفت».

 • لیلاز: عملکردها در اقتصاد منطبق بر بودجه نبود

  یک کارشناس اقتصادی در مورد بودجه سال آینده عنوان کرد: عملکردها در اقتصاد ایران هیچ‌گاه منطبق بر بودجه نبوده است، علاوه بر این، دولت برای تنظیم بودجه سال ۱۳۹۵ با ابهامات زیادی روبه‌روست.

 • "رکود درصنعت خودرو به دلیل کمپین است"

  سعید لیلاز می گوید: خودروسازان در رکود اقتصادی که اقتصاد ایران با آن روبروست، کمترین آسیب را دیده اند.

 • لیلاز:اصلاحات‌اقتصادی سرعت‌بیشتری‌داشته‌باشد

  یک تحلیلگر مسایل اقتصادی مهمترین دستاورد دولت در بخش اقتصاد را ثبات بخشی و پیش بینی پذیر کردن اقتصاد از طریق کاهش التهابات سیاسی - اقتصادی عنوان کرد و گفت: اما عدم سرعت بخشی به اصلاحات و آزادسازی اقتصاد دو نقد جدی به عملکرد دولت محسوب می شوند.

 • "اصلاح‌اقتصاد‌مقدمه‌بازنگری‌در‌نظام‌بانکی‌است"

  استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی اصلاح نظام ساختاری اقتصاد ایران را مقدمه بازنگری در نظام بانکی دانست و گفت: اصلاح نظام بانکی زمانی معنا پیدا می کند که ساختار اقتصاد کشور به سمت آزادسازی هدایت شود.

 • سنجش میزان تعیین‌کنندگی سهم تحریم‌ها

  روز شنبه در بنیاد امید ایرانیان و به میزبانی محمدرضا عارف، جلسه‌یی با عنوان «چشم‌انداز رشد اقتصادی در پساتحریم» با حضور سعید لیلاز و حسین عبده‌تبریزی کارشناسان اقتصادی برگزار شد.

 • سعید لیلاز با تحلیل آمار درآمد سرانه اعلام کرد که هنوز درآمد سرانه ایرانیان به سطح سال ۱۳۵۵ نرسیده است.

 • "مناطق‌تجاری‌آزاد با دیگر‌دوایر‌دولتی تناقض‌دارد"

  تجربه تاسیس مناطق آزاد، بنابه آنچه که در روزهای نخست از آن سخن رفته بود طی سال های گذشته به رغم گشایش های اندکی در برخی از مناطق کشور تاکنون تاثیر مستقیم و محسوس قابل ملاحظه ای در اقتصاد ملی نگذاشته است.

 • تلفن روحانی به اوباما ۲۲ ماه کارکرد

  سعید لیلاز گفت: من معتقدم هرچند رفع تحریم ها امری ضروری برای کشور است اما در عین حال قرار هم نیست س از توافق معجزه ای اتفاق بیفتد.

 • مهم‌ترین موضوع پس از صدور بیانیه لوزان میان ایران و گروه کشورهای ۱+۵ به ویژه در ایران، موضوع چگونگی لغو تحریم‌های اقتصادی ایران است.

 • انتظار برای توافق فرسایشی شده بود

  کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه دروازبانی دولت در بازار ارز پس از تفاهم سوییس بسیار خوب بوده است گفت: عدم کاهش نرخ ارز و رشد شاخص بورس نشانه‌ای از عملکرد منطقی بازار و مدیریت خوب دولت بوده است.

 • تحلیل سعیدلیلاز از تبعات"گرانی۵درصدی‌سوخت"

  مجلسی‌ها در راستای بررسی جزئیات لایحه بودجه سال ۹۴ با افزایش ۵ درصدی قیمت هر لیتر از فراورده‌های نفتی موافقت کردند. این رقم از نگاه کار‌شناسان اقتصادی کم است و به اقتصاد کشور صدمه خواهد زد.

 • یک کارشناس اقتصادی گفت: تسعیر نرخ ارز ربطی به تورم و نقدینگی در بازار ندارد و دولت می تواند بدون نگرانی این کار را انجام دهد.

 • تا به حال در کشور ایران ۱۰ برنامه توسعه اجرا کرده‌ایم و آنچه عمل شده، در ۲۰-۱۵ درصد موارد با آنچه که نوشته شده بوده، تطابق داشته است. من مطمئن هستم که اگر دولت بخواهد مثل گذشته حوزه‌های سرمایه‌گذاری را مشخص کند یا اگر دولت بخواهد تصدی‌گری کند، حتما این برنامه نیز به سرنوشت برنامه‌های قبلی دچار خواهد شد.

 • گفت‌وگوی رنانی و لیلاز در اتاق بازرگانی

  محسن رنانی، عسگراولادی، مهدی کرباسیان و حمید حسینی روز گذشته در نشست علمی که در کمیسیون اصل۴۴ اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران تحت عنوان «اقتصاد ایران در اسارت دیوان از جرم سفید تا فساد سیاه» تشکیل شد، به بررسی ابعاد این موضوع پرداختند.

 • یک استاد دانشگاه با اشاره به افزایش قیمت حامل های انرژی در راستای اجرای مرحله دوم طرح هدفمندی یارانه ها گفت: «با اجرای این سیاست باید انتظار داشته باشیم نرخ تورم در سال آینده بیش از ۴۰ درصد شود و شاهد تاثیر رکودی قابل توجه ای نیز باشیم.»