علینقی مشایخی

اقتصاددان

مدرک تحصیلی

دکتری، مدیریت، دانشگاه MIT، آمریکا، 1357

کارشناسی، مهندسی مکانیک، دانشگاه صنعتی شریف، ایران، 1349

 

سوابق اجرایی

عضو هیئت موسس مدرسه عالی مدیریت ایرانیان، 1387 تا کنون

مدیر عامل شرکت راهبران پتروشیمی، 1386 تا 1387‏

عضو هیئت مدیره شرکت کیسون، 1385 تا 1390‏

دبیر کل انجمن فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف، 1381 تا 1390‏

رئیس و پایه گذار دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف، 1378 تا 1382‏

عضو هیئت مدیره سازمان مدیریت صنعتی، 1376 تا 1378‏

استاد دانشگاه صنعتی شریف، 1376 تا 1390‏

مشاور شرکت ‏High Performance Systems McKinsey ‎در آمریکا، 1375 تا 1377‏

رئیس و پایه گذار موسسه عالی پژوهش در برنامه ریزی وتوسعه، 1368 تا 1373‏

مشاور وزیر نیرو در امور برنامه ریزی، 1364‏ مشاور وزیر صنایع سنگین در امور طرح و برنامه، 1363‏

مشاور وزیر مسکن در امور برنامه ریزی، 1362‏

سرپرست دانشکده صنایع دانشگاه صنعتی اصفهان، 1362 تا 1364‏

مشاور سازمان برنامه و بودجه، 1360 تا 1363‏

مسئول اداره طرح و بررسیها و مشارکت و سرمایه گذاری بانک استان اصفهان، 1359‏

رئیس هیئت مدیره سیمان سپاهان، 1359‏ عضو هیئت مدیره بانک استان اصفهان، 1359‏

سرپرست مرکز گسترش خدمات تولیدی و عمرانی استان اصفهان، 1359‏

معاون مالی و اداری دانشگاه صنعتی اصفهان، 1358‏

سرپرست گروه مهندسی صنایع دانشکده سیستمهای تکنولوژی و اجتماعی در دانشگاه صنعتی ‏اصفهان، 1358‏

مسئول دانشکده سیستمهای تکنولوژی و اجتماعی در دانشگاه صنعتی اصفهان، 1358‏

توضیحات

دکتر علینقی مشایخی در سال 1327 در شهرستان خمین متولد شد.

وی در خرداد ماه 1349در رشته مهندسی مکانیک دوره کارشناسی را با احراز رتبه اول از دانشگاه مزبور اخذ کرد. دکتر مشایخی در سال 1352 برای تحصیل در دوره دکترا در رشته مدیریت به دانشگاه MIT آمریکا رفت. او در اردیبهشت ماه 1357 درجه دکترای خود را دریافت نمود و به عنوان دانشیار تحقیقاتی در آن دانشگاه مشغول به کار شد. در آبانماه سال1357 به اصرار خود از کار درMIT دست کشید و به ایران بازگشت و در دانشگاه صنعتی اصفهان مشغول کار شد. او باتفاق همکاران خود در آن دانشگاه رشته مهندسی صنایع را در سال 1358 تاسیس نمود. سپس در سال 1361 باتفاق تعدادی دیگر از همکاران دانشگاهی دوره کارشناسی ارشد در مهندسی سیستم اقتصادی و اجتماعی را برای اولین بار در کشور و در همان دانشگاه پایه‌گذاری نمود.

در سال 1365 دکتر مشایخی به دانشگاه صنعتی شریف در تهران منتقل شد. در سال 1366 برای فرصت مطالعاتی یک ساله به عنوان استاد مدعو به دانشگاه ایلاتی نیویورک در آلبانی رفت. در بازگشت از فرصت مطالعاتی، دوره معادل کارشناسی ارشد مدیریت سیستم‌ها را در دانشکده صنایع طراحی و راه‌اندازی نمود. این دوره بعداً، تبدیل به دوره رسمی کارشناسی ارشد مدیریت سیستم‌وبهره وری در رشته صنایع شد. دکتر مشایخی در سال 1368 دعوت شد تا موسسه عالی آموزش و پژوهش در برنامه‌ریزی و توسعه را راه‌اندازی و پایه‌گذاری نماید. در طی سال‌های 1368 تا 1374 به عنوان رییس موسسه انجام وظیفه نمود. در موسسه مزبور دوره کارشناسی ارشد برنامه‌ریزی سیستم‌ها را راه‌اندازی نمود. موسسه فعالیت‌های تحقیقاتی مختلفی در زمینه‌های توسعه، انرژی، ‌حمل و نقل، مدیریت و اقتصاد انجام داد. همچنین در موسسه انتشار مجله علمی پژوهشی برنامه و توسعه را پایه گذاری کرد. در سال 1374 برای فرصت مطالعاتی به عنوان محقق مدعو به دانشگاه MIT رفت. در بازگشت از آمریکا در سال 1376 تاسیس یک دانشکده مدیریت در دانشگاه صنعتی شریف را مطرح نمود. و در سال 1378 با کمک صنایع، و با جذب کادر جوان و باکیفیت، دانشکده مدیریت و اقتصاد را در دانشگاه صنعتی شریف پایه‌گذاری کرد. در دانشکده مزبور دوره‌هایMBA (برای اولین بار)، کارشناسی ارشد اقتصاد و کارشناسی ارشد مهندسی سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی برقرار شد. دانشکده با طراحی ساختارهای مناسب برای دوره‌های آموزشی خود، به صورت یکی از بهترین و پر متقاضی‌ترین مرکز آموزش مدیریت و اقتصاد در کشور درآمده است.

لینک‌های دیگر

صفحه شخصی دکتر علینقی مشایخی در دانشگاه صنعتی شریف

 • یک اقتصاددان با بیان اینکه دولت راهی جز انتشار ۱۵۰هزار میلیارد تومان اوراق بدهی ندارد گفت:‌ این نگرانی وجود دارد که این موضوع راهی برای پوشش کم کاری‌ها شود چرا که برای اصلاح ساختار بودجه کاری نکرد.

 • بحث‌های کارگری و کارفرمایی برای تعیین حداقل دستمزد هر سال از اواخر آذرماه شروع می‌شود و در ماه اسفند به اوج خود می‌رسد. هر گروهی هم عددی را مد نظر دارد و سر آن چانه می‌زند. اوضاع اقتصادی در سال ۹۷ اما به نحوی پیش رفت که حالا به سختی می‌توان از یک طرف ماجرا طرفداری کرد.

 • رییس جمهور در حکمی آقایان "دکتر علینقی مشایخی" و "مهندس جهانگرد" را به «عضویت شورای عالی اداری» برگزید.

 • از اواخرسال ۸۹ که ارز به تدریج دو نرخی و حتی در برهه ای از زمان سه نرخی شد،نزدیک به ۷ سال می گذرد؛۷ سالی که حتی با تغییر دولت هم این مشکل کماکان پابرجاست و ارز دو نرخی هم صادرکنندگان را تحت فشار قرار داده و هم مردم را.

 • در یک حرکت کلی، باید نرخ مبادلاتی و ترجیحی ارز برای همه کالاهای وارداتی حذف شود. به‌این‌ترتیب است که ارز تک‌نرخی می‌شود.

 • برخی افرادمطرح‌شده صلاحیت وزارت ندارند

  ۷۱ اقتصاددان از دانشگاههای کشور که نام بسیاری چهره‎‌ها هم در آنها به چشم می‌خورد،در نامه‌ای به روحانی،خواستار دقت در چینش کابینه شده‌ و عنوان کرده‌اند برخی گزینه‌های مطرح شده،صلاحیت ندارند.

 • دکتر علینقی مشایخی دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف نزدیک به یک دهه است که رشد اقتصادی ۸درصدی برای کشور هدف‌گذاری می‌شود. مقامات ارشد کشور از رهبری و به تبع ایشان مجلس‌ها و دولت‌ها بر هدف رشد ۸ درصدی پافشاری می‌کنند. اگر قرار بود چشم‌انداز ۱۴۰۴ کشور تحقق پیدا کند و اگر قرار باشد کشور از کشورهای منطقه به لحاظ توان مادی و پیشرفت اقتصادی عقب نماند، رشد ۸ درصدی یک ضرورت است.

 • علینقی مشایخی معتقد است: لازمه اهمیت دادن به فرهنگ تشکیل نهادهای مختلف فرهنگی نیست. بلکه اهمیت دادن به فرهنگ این است که نهادی را که بیشترین تاثیر را بر فرهنگ می‌گذارد، هم از نظر مالی و هم از نظر فکری تقویت کنیم.

 • تحلیل علینقی مشایخی از بسته خروج از رکود

  رئیس دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف در تحلیلی به ارزیابی بسته خروج از رکود پرداخت و گفت: سیاست‌هایی که در نظر گرفته شده، اقتصاد کشور را برای کوتاه مدت از رکود خارج می‌کند اما شیب کاهنده تورم را متوقف خواهد کرد.

 • علینقی مشایخی پاسخ داد:

  این اقتصاددان در تحلیل کاهش تورم به نرخ ۱۵ درصد عنوان کرد: کنترل نقدینگی و استفاده نکردن از منابع بانک مرکزی دلایل اصلی تورم ۱۵ درصدی به نظر می‌رسد و در سال آینده دولت با شرایط به مراتب سخت‌تری مواجه است.

 • تحلیل مشایخی از سیاست اقتصادی دولت

  دولت همزمان با استفاده از کارشناسان بخش خصوصی طرحی را هم برای افزایش توان اجرایی دستگاه ها داشته باشد.