اقتصاددانان ایرانی + لیست الفبایی

حسین راغفر

اقتصاددان

مدرک تحصیلی

دکتری اقتصاد از دانشگاه ساسکس انگلستان

 

 

سوابق اجرایی

مشاور وزارت رفاه و تامیت اجتماعی سال 1383 الی 1386

 

مدیر ملی پروژه حمایت های اجتماعی بانک جهانی در ایران سال 1382 الی 1383

 

معاون سازمان مدیریت برنامه ریزی و رئیس موسسه عالی آموزش و پژوهش سازمان مدیریت و برنامه ریزی سال 1382 الی 1383

 

مشاور معاونت اجتماعی سازمان مدیریت و برنامه ریزی سال 1382

 

مشاور همکارهای علمی بین المللی وزارت علوم سال 1368 الی 1372

 

سردبیر کیهان انگلیسی سال 1365 الی 1370

 

توضیحات

حسین راغفر متولد سال ۱۳۳۲، اقتصاددان و پژوهشگر حوزهٔ فقر و عدالت اقتصادی است. دکتر راغفر سال‌ها است در دانشگاه الزهرا (س) دروس مختلف اقتصادی تدریس می‌کند و عضو هیئت علمی این دانشگاه است. او علاوه بر فعالیت در حوزهٔ اقتصاد چهره‌ای ورزشی هم محسوب می‌شود. راغفر در دههٔ پنجاه دروازه‌بان تیم‌های راه‌آهن، بوتان، ماشین سازی و تیم ملی جوانان بود و در سال ۱۳۶۰ به مدت شش ماه ریاست فدراسیون فوتبال را به عهده داشت.

کتاب‌ها

راهبردهای توسعه اقتصادی، کیت گریفین، حسین راغفر (مترجم)، محمدحسین هاشمی (مترجم)، ناشر: نشر نی دولت، فساد و فرصت‌های اجتماعی: تعامل اندیشه‌ها در اقتصاد سیاسی توسعه، رابرت کاکس، حسین راغفر (مترجم)، ناشر: نقش و نگار نظریه اقتصاد خرد، ریچارد بایلاس، حسین راغفر (مترجم)، ناشر: نشر نی در باب نابرابری اقتصادی، سن آمارتیاکومار، حسین راغفر (مترجم)، ناشر: موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی - ۱۳۸۱ اخلاق و اقتصاد، افشین خاکباز، محمدحسین هاشمی، حسین راغفر (ویراستار)، ناشر: پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی نابرابری‌ها در آیینه پژوهش، حسین راغفر، محمدرضا واعظ مهدوی، فرشاد مومنی، فاطمه حیدری، ناشر: دانشگاه شاهد توسعه به مثابه آزادی، آمارتیاکومار سن، حسین راغفر (مترجم)، ناشر: کویر - ۱۳۸۱ معرفت‌شناسی و متدولوژی آینده‌شناسی: محصول نخستین کارگاه آینده‌اندیشی، علی پایا و حسین راغفر، تهران، مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، ۱۳۸۳ آینده‌اندیشی و مطالعات فرهنگی: محصول دومین کارگاه آینده‌اندیشی، علی پایا و حسین راغفر، تهران، مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، ۱۳۸۳

لینک‌های دیگر

دانلود رزومه فارسی دکتر حسین راغفر

 • حسین راغفر، کارشناس اقتصادی میزان بازپرداخت اصل و فرع بدهی دولت برای سال ۱۴۰۱ از محل اوراق منتشرشده را رقمی معادل صد هزار میلیارد تومان اعلام می‌کند.

 • دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ پیش‌بینی کرده مالیات بر نقل و انتقال سهام در مقایسه با رقم مصوب سال ۱۳۹۹، ۶.۲ برابر شود؛ یعنی دوباره یک موج شدید از هیجانات در بورس به راه خواهد افتاد که به گفته کارشناسان محوریت سوداگری‌ها با حضور و نقش‌آفرینی بانک‌ها در این موج شدید هیجان به چشم می‌خورد.

 • یک کارشناس اقتصادی مطرح کرد؛

  بهترین روش برای ارزیابی بودجه، مراجعه به اعداد و ارقام بودجه و مقایسه تطبیقی آن با آمارهایی است که در سال گذشته شکل گرفته است.

 • گفت‌وگو با حسین راغفر؛

  یکی از سؤال‌هایی که همیشه در منظر متفکران و جامعه و پس از تنش‌ها و جنبش‌های یک کشور مطرح می‌شود، بحث توسعه سیاسی و توسیعه اقتصادی است‌.

 • یک اقتصاددان گفت: قطعا بانک‌ها باید در حوزه مسکن وارد شده و زمینه تامین مالی ساخت و تولید را در قالب ۲۵ درصد از تسهیلات اعطایی فراهم کنند اما نحوه هزینه‌کرد طرح مجلس برای ساخت مسکن شفاف شود.

 • یک اقتصاددان با بیان اینکه برای کنترل اوضاع نامناسب اقتصادی باید بر فعالیت‌های نامولد، مالیات‌های کلان بست، گفت: نقدینگی خودش مسئول نیست. مسئول، عوامل باعث شکل‌گیری نقدینگی است که باید کنترل شود.

 • استاد اقتصاد و عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا مطرح کرد؛

  استاد اقتصاد و عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا گفت: بطور مشخص اصلی ترین علت افزایش قیمت ارز از سال ۱۳۹۰ به این سمت افزایش کسری بودجه دولت و در سال های اخیر کسری منابع بانک هاست .

 • کرونا تیر را به چله کمان گذاشت و قبل از گرفتن جان بعضی‌ها، عده‌ای را بیکار کرد. هنوز کووید- ۱۹ این‌گونه نمی‌تاخت که بسیاری از شاغلان در دنیا شغل خود را از دست دادند و افراد زیادی بیکار شدند.

 • بر اساس بخش‌نامه بودجه که از سوی رئیس‌جمهور چندی‌پیش ابلاغ شد، هدف‌گذاری پیش‌بینی تورمی سال ۱۴۰۰، ۲۲ درصد در نظر گرفته شد.

 • استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا، گفت: بانک صادرات ایران به عنوان یکی از قدیمی‌ترین بانک‌های کشور، در نوگرایی پیشگام شبکه بانکی است و در این زمینه نسبت به سایر بانک‌ها که توسط بخش خصوصی اداره می‌شوند، پیشروتر است.

 • یک کارشناس اقتصادی تشریح کرد؛

  یک کارشناس اقتصادی با بیان این که فروش سلف نفتی در واقع استفاده از منابع دولت بعد است گفت: ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی که دولت آقای روحانی برای تأمین کسری بودجه، دنبال آن است، دو سال بعد دولت بعدی باید ۲۸۰ هزار میلیارد تومان پس دهد.

 • حسین راغفر، استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا و پژوهشگر فقر و رفاه اجتماعی با رویکرد اقتصاد سیاسی، از منظری بین‌المللی به مسائل اقتصادی ایران می‌نگرد.

 • همه‌‌چیز از خروج ترامپ از برجام آغاز شد. برجام؛ فرصت کوتاهی که بر باد رفت و استفاده درستی هم از آن نشد. در همان سال که توافق تاریخی ایران و آمریکا به‌هم خورد تا ۶‌ماه پس از خروج ترامپ از برجام، تغییر خاصی در درآمدهای ارزی ایران ایجاده نشده بود، متغیرهای واقعی اقتصاد تغییر خاصی نکرده بودند و هرچه نوسان در بازارهای مختلف ایجاد شده بود، برچسب «تنش‌های روانی» گرفته بود.

 • بهانه مصاحبه با حسین راغفر، امضاهای طلایی یا کثیف بود. امضاهایی که صاحبان قدرت در برخی نهادها، سازمان‌ها و... با استفاده از آن می‌توانند دست به کارهای فراقانونی بزنند و رانت عظیمی را به وابستگان و هم‌پیمانان خود بدهند.

 • دو حادثه تلخ خودکشی در محل کار در هفته گذشته رخ داد، اما تنها یکی از آنها خبرساز شد.

 • در گزارشی که اخیرا مرکز پژوهش‌های مجلس تحت عنوان«تصویری از وضعیت اقتصادی کشور؛ چالش‌ها و راهکارها» تهیه کرده، آمده است: «درآمد سرانه کشور از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۸ کاهشی ۳۴ درصدی داشته است.

 • در حالی که کارشناسان حرکت نقدینگی به سمت بازارهای طلا، سکه و ارز را برای اقتصاد مضر می‌دانند، بهترین مامن برای آن را در شرایط کنونی، بازار سرمایه اعلام کرده‌اند با این حال معتقدند که باید این نقدینگی به سمت تولید حرکت کند تا موجب بهبود اقتصاد و اشتغالزایی شود و این امر نیازمند رعایت ملزوماتی در رشدهای بورس است.

 • فهرست‌ دریافت‌کننده ارز دولتی و نیمایی که از سال ۹۷ منتشر و به‌صورت ماهانه روی سایت بانک مرکزی به‌روزرسانی می‌شوند، در همین مدت نسبتا کوتاه انتشارش پرده از مفاسد بسیاری برداشته و حتی گروهی را روانه دادگاه کرده است.

 • کووید-۱۹ شرایط‌ و مناسبات اقتصادی در کشور را تغییر داد. ۳ ماه از ورود این بیماری به کشور می‌گذرد و در این مدت با تاثیر بر کسب‌وکارها و فعالیت‌های اقتصادی و محدودیت‌هایی که به‌جا گذاشته بر اساس صحبت‌های مسعود بابایی‌، مدیرکل بیمه ‌بیکاری وزارت کار از ۲۳ اسفند تاکنون ۷۸۳ هزار نفر درخواست بیمه بیکاری کرده‌اند.

 • یک اقتصاددان با اشاره به آسیب دیدگی اقتصاد نئولیبرالی آمریکا از بحران کرونا گفت: کشور‌های غربی از این بحران درس گرفتند و قطعا جهت سیاست‌های خود را از سمت اقتصاد بازار آزاد به ملی گرایی اقتصادی تغییر خواهند داد.

 • عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا گفت: اعداد و ارقامی که از سوی دولت برای حمایت از آسیب دیدگان کرونا مطرح می شود به هیچ وجه جوابگوی واقعیت های جامعه و زیان ناشی از این ویروس نخواهد بود.

 • واگن‌های مترو این روزها آنقدر خلوت و خالی است که می‌شود جای نشستن‌مان را آزادانه انتخاب کنیم و می‌شود بدون حس خجالت از اینکه با اشغال دو صندلی؛ یکی برای نشستن خودمان و یکی برای کیف و وسایل‌مان، حق یک مسافر را ضایع کرده‌ایم، در هوای واگن‌های بی‌مسافر، به درستی نفس بکشیم.

 • یک استاد دانشگاه با بیان اینکه برای تحقق اقتصاد قوی نیازمند بازگشت به قانون اساسی و اصلاح تفکر اقتصادی موجود هستیم گفت: نظام بانکی و مالیاتی موجود موانع اصلی تحقق اقتصاد قوی هستند.

 • یک اقتصاددان تصریح کرد: گروه‌ها و کارشناسانی که در حوزه مبارزه با فقر و یافتن راهکارهای کاهش فقر مطالعه و پژوهش می‌کنند، پژوهش‌های دارای کیفیت و واقع‌بینی ارائه کنند که بتوان انتظار اجرایی شدن آن‌ها را داشت.

 • یک جامعه شناس، صف های جلوی درب سفارتخانه ها یا افزایش آمار اعتیاد را هم نوعی اعتراض خواند.

 • قرار است یارانه معیشتی یا همان بسته حمایت معیشتی به اقشار کم‌درآمد و متوسط که طبق اعلام دولت حدود ۱۸ میلیون خانوار هستند تعلق گیرد. یکی از عمده معضلاتی که در اجرای چنین طرح‌هایی وجود داشته و دارد در اختیارنداشتن اطلاعات دقیق از خانوارهاست که موجب شده عده‌ای با وجود درآمد کم و قرارگرفتن زیر خط فقر از دریافت یارانه نقدی محروم باشند و صدایشان هم به جایی نرسد.

 • تأثیر افزایش قیمت بنزین بر شکاف درآمدی؛

  در پی اعلام افزایش قیمت بنزین، بحث تجربه‌های پیشین افزایش قیمت سوخت و پرداخت یارانه نقدی در ازای آن، داغ شده است. در سال ۸۹ بعد از گرانی بنزین و پرداخت یارانه نقدی ضریب جینی که بیانگر شکاف و فاصله درآمدی افراد جامعه است، تشدید شد و این سیاست باعث عمیق‌‌شدن شکاف درآمدی میان افراد جامعه شد.

 • حسین راغفر گفت: وقتی رانت‌های بزرگی در اقتصاد ایران وجود دارد ، اصلاح نظام مالیاتی ضرورت می‌یابد.

 • نقد پایش یارانه بگیران در گفت و گو با «حسین راغفر»؛

  پرداخت یارانه‌های نقدی به بیش از ۶۰ میلیون ایرانی را که از اواخر دهه ۸۰ خورشیدی و در دولت دهم به اجرا درآمد می‌توان یکی از مهم‌ترین و اثرگذارترین اتفاقات تاریخ اقتصاد سیاسی کشور دانست.

 • با حذف ۲۰۰ هزار خانوار در گام نخست، دولت برای اجرای کامل مصوبه قانونی حذف دهک گام برداشته است. برای پاسخ به این سؤال که افراد متعلق به سه دهک بالای درآمدی چه ویژگی‌هایی دارند و چطور باید آنان را شناسایی کرد، با حسین راغفر، کارشناس اقتصادی، صحبت کردیم.

 • بازگشت نرخ دلار به کانال ۱۱ هزار تومان باعث شده تا برخی از تحلیلگران که سال گذشته دلار را در آستانه ۱۹ هزار تومان هم دیده بودند، این اتفاق را به ثبات اقتصادی تعبیر کنند.

 • حسین راغفر دانش‌آموخته دانشگاه اسکس انگلستان و عضو هیات‌علمی دانشگاه الزهراست. او از جمله اقتصاددانان منتقد مشی اقتصادی دولت‌های نهم و دهم (محمود احمدی‌نژاد) و همچنین منتقد دولت‌های یازدهم و دوازدهم (حسن روحانی) است، گرچه در انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم (۹۶) از حسن روحانی حمایت کرد.

 • بررسی ریشه‌های شکل‌گیری یک پدیده نوظهور؛

  «بچه کوچک دارم شیر خشک می‌خوره همسرم بی‌کاره قادر به تهیه نیستم»، «مایحتاج آشپزخانه رب، روغن، چای، قند، ماکارونی، حبوبات، سیب‌زمینی و پیاز»، «کمک مالی نیاز دارم هرچقدر در توانتون بود مشکل من با ۲۰۰ تومن درست میشه تورو خدا بهم کمک کنید»، «پدرم فوت شد، خرج خودم و خواهر و مادرم رو به زور درمیارم هرچقدر می‌تونین کمک کنین حتی ۱۰۰۰ تومان» و... . اینها تنها بخشی از آگهی‌هایی است که روی یک سایت خدماتی منعکس شده است.

 • بودجه شرکت‌های دولتی بخش بزرگی از منابع مالی دولت را به خود اختصاص می‌دهد؛ اما نحوه هزینه‌کرد این اعتبارات مشخص نیست.

 • طرح حذف یارانه ارزی و واریز مابه‌التفاوت قیمت کالاهای اساسی وارداتی به کارت خانوار، دی‎ماه سال گذشته از سوی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح شد. این طرح به‌دنبال آن بود که حدود ۱۴میلیارد دلار اختصاص‎یافته به کالاهای اساسی را حذف و مابه‎التفاوت ارز چهارهزارو ۲۰۰ تومانی و دلار نیمایی را به حساب خانوار واریز کند.

 • دعوای پایان‌ناپذیر مکتب‌های اقتصادی حالا در ایران وارد فاز تازه‌ای شده است.

 • شانزدهمین «گزارش به مردم» حسین راغفر، اقتصاددان و احسان سلطانی، پژوهشگر اقتصادی، حول محور بررسی تبعات لغو معافیت‌های نفتی و استمرار تحریم‌ها و بخش آسیب‌پذیر اقتصاد ایران می‌چرخد.

 • شتاب در خصوصی‌سازی و تجربه‌های ناموفق آن در بنگاه‌های تولیدی مدتی است که خبرساز شده است. بعد از اعتراضات کارگری واحدهای تولیدی مانند شرکت نیشکر هفت‌تپه و گروه ملی فولاد اهواز در محافل رسمی و غیررسمی ماهیت خصوصی‌سازی‌ها در ایران بسیار بحث‌برانگیز شد.

 • استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا تاکید کرد: ‌قطعا قاچاق بنزین داریم و این کار توسط شبکه‌های مافیایی صورت می‌گیرد.

 • یک کارشناس اقتصادی با ابراز اینکه آزادسازی تجارت یک نوع نظام کنترل برای مهار کشورهای در حال توسعه است گفت: نتیجه اجرای سیاستهای آزاد سازی تجارت افزایش فاصله طبقاتی بوده است.

 • وقتی ما مساله‌ای را هشدار می‌دهیم متهم به تشویش اذهان عمومی می‌شویم. ما بارها متذکر شدیم در دولت نهم و دهم فساد آشکار وجود داشت اما در دولت کنونی برخی‌ها به دنبال کاسبی هستند و نتیجه هر دو دولت برای مردم یکسان است.

 • اقتصاددان اصلاح طلب در مورد تبعات پیوستن به FATF گفت: آن ها پس از تصویب این طرح فشار خواهند آورد که مثلا حزب الله یک گروه تروریستی است و این موضوع انتها نخواهد داشت.

 • یک اقتصاددان با اشاره به آزادسازی قیمت ارز، این مساله را در راستای سیاست‌های شوک درمانی و تعدیل ساختاری ارزیابی کرد.

 • راغفر در کنگره حزب مردم‌سالاری:

  یک استاد علم اقتصاد با بیان اینکه افزایش قیمت ارز افکار عمومی را علیه دولت بسیج می‌کند، گفت: ما دشمن لازم نداریم. ارزیابی ما نشان می‌دهد، سکوت دولت و هم‌سویی مجلس می‌گوید کودتایی درحال شکل‌گیری است و این اتفاقات ابزار کودتا است.

 • فرشاد مومنی و حسین راغفر بر ضرورت تغییر رویکردهای کلان اقتصاد تاکید دارند و معتقدند تنها اعتماد مردم به حاکمیت، موجب موفقیت شاخص‌های اقتصادی در دوره جنگ بوده‌است.

 • یک استاد دانشگاه با بیان اینکه انتقادات به سیاست‌های اقتصادی دولت فقط به وزارت اقتصاد محدود نمی‌شود، گفت که در چنین شرایطی دقیقا معلوم نیست مسئول سیاستگذاری های غلط اقتصادی چه کسی است.

 • استاد دانشگاه الزهرا با اشاره به اینکه سهم بانکهای خصوصی از سپرده کل بانکها،​ ۷۰ درصد است گفت: این یعنی ۷۰ درصد نقدینگی کل کشور را اینگونه موسسات خلق می کنند و اصلی ترین محرکهای خلق نقدینگی کشور هستند.

 • مسئولان و صاحب‌نظران اقتصادی در تحلیل شرایط حال حاضر اقتصاد کشور از عبارات و واژگان مختلفی چون بحران اقتصادی، کودتای ارزی، جنگ اقتصادی و... استفاده می‌کنند. حسین راغفر، استاد دانشگاه و اقتصاددان، یکی از اشخاصی است که تاکید بسیاری بر وقوع یک کودتا به شکل اقتصادی در کشور دارد و معتقد است تمام اینها برنامه‌ای سازمان‌‌یافته برای ایجاد نارضایتی بین مردم است.

 • یک اقتصاددان با اشاره به اینکه طبقه متوسط جامعه نمی‌تواند قدرت خرید خود را متناسب با شتاب‌های بزرگ تورمی افزایش دهد، تعدیل دستمزدها را متناسب با این تورم‌ها مناسب ارزیابی نکرد.

 • یک اقتصاددان با اشاره به اینکه درآمد ارزی دولت در ۴ ماهه اول امسال، ۳۰ میلیارد دلار بوده است ، گفت : این میزان تا پایان سال در شرایط تحریمی کافی است زیرا حدود ۱۰ میلیارد دلار نیاز دارویی و غذایی داریم و­ ۲۰ میلیارد دلار هم نیاز تولید صنعتی کشور است.

 • استاد دانشگاه الزهرا اظهار داشت:کاهش قیمت‌های اخیر در بازار ربطی به انتظارات مردم ندارد چون جریانات مشکوکی قیمت ارز را بدون اینکه بازاری وجود داشته باشد ۱۲ تومان کرده بودند، همان‌ها نیز این قیمت را کاهش داده‌اند تا نشان دهند که سیاست‌های جدید بانک مرکزی تاثیرات مثبتی داشته است. درواقع این‌ها به دنبال تثبیت نرخ ارز روی ۹ هزار تومان هستند.

 • به گفته استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا،حسین راغفر، بحران اقتصادی کنونی راه‌حل مشخص دارد؛ اما نیازمند عزم سیاسی است و اگر مسئولان صادقانه با مردم برخورد کنند، می‌توان به راه ‌حل رسید. در این راه باید گفت‌وگوی ملی برگزار شده و اجازه دهند گروه‌های مختلف با آرای متفاوت بحث کنند.

 • راغفر با بیان اینکه هیچ امیدی به اقدامات دولت و مجلس و دیگر نهاد‌های کشور ندارم،گفت: در واقع این روند ادامه سیاست‌های گذشته است و به هیچ وجه پاسخ‌گوی شرایط کنونی کشور نیست و تنها فرصت سوء استفاده و فرار غارتگران را فراهم می کند.

 • این روزها کم نیستند سرهایی که به نشانه تاسف در مقابل اظهارات کارشناس میهمان برنامه تلویزیونی تکان می‌خورند و کم نیستند شانه‌هایی که در نهایت به نشانه بی‌تفاوتی از پیشنهادها و راه حل‌هایی که ارائه می‌شود، بالا می‌روند.

 • حسین راغفر با انتقاد از کسانی که می‌گویند دولت نباید برای بازار ارز نرخ تعیین کند، گفت: دولت نفت می‌فروشد و ارز آن را به بازار عرضه می‌کند؛ در نتیجه می‌تواند برای آن نرخ تعیین کند. اقدام دولت برای تعیین نرخ ارز نیز درست بود؛ هر چند که به نظر من دیرهنگام انجام شد.

 • یک پژوهشگر و استاد دانشگاه خط فقر مطلق برای یک خانواده چهار نفره شهری در سال ۹۶ را حدود چهار میلیون تومان اعلام کرد و گفت: بر اساس محاسبات صورت گرفته در سال های اخیر، ۳۳ درصد جمعیت کشور دچار «فقر مطلق» هستند.

 • ١٠ سال پس از اعلام آخرین نرخ خط فقر، یک مقام دولتی رقم خط فقر ملی را درآمد کمتر از ٧٠٠ هزار تومان برای خانوار در طول ماه اعلام کرد.

 • سال جاری بودجه‌ای ریاضتی برای کشور نوشته شد. در اغلب بخش‌ها با کاهش اعتبارات مواجه بودیم، اما در مستندی که درباره لایحه بودجه در ایران ساخته شده است و دیروز در نشست «اصلاح بودجه به نفع مردم، کمک به مراکز خاص از بودجه، رانت یا توسعه فرهنگی؟ به فصل پنج بودجه اشاره شد که در آن پنج هزار میلیارد تومان اعتبار بلاعوض برای سران سه قوه در نظر گرفته شده است و هیچ حسابرسی روی آن وجود ندارد.

 • در چند سال اخیر بارها شنیده شده که اقتصاد در ایران نیز مانند دیگر کشورهای جهان به سمت حاکمیت بخش پولی و تجاری رفته است. با این همه هنوز برای بسیاری مشخص نیست که تفوق سرمایه مالی و تجاری یعنی چه و چرا باید نسبت به گسترش آن احساس خطر کرد؟

 • دبیر علمى همایش با تاکید بر اینکه اقتصاد مقاومتى باید محور اصلى سیاست کشور قرار بگیرد خاطرنشان کرد:محور اساسى اقتصاد مقاومتى شناسایى کانون هاى آسیب پذیرى کشور و راه هاى مقابله با این آسیب ها است.

 • عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا تهران گفت: با محور قرار نگرفتن تولید در اقتصاد با توجه به ساختار موجود کشور، اقتصاد مقامتی نهادینه نخواهد شد.

 • کارشناس مسائل اقتصادی گفت: جمعیت و اشتغال که همیشه یکی از مسائل مهم کشور بوده، انرژی، آب، محیط زیست و نوآوری و فناوری سه اَبَر چالش مهم در اقتصاد کشور ماست.

 • ایران درحال حاضر۱۰تا ۱۲‌میلیون‌نفر فقیر دارد و هم‌اکنون ۱/۵دهک جامعه در فقر مطلق به‌سر می‌برند.

 • یک کارشناس اقتصادی بر لزوم حمایت دولت از کارفرمایان در تامین هزینه‌های استفاده از مرخصی بارداری و شیردهی تاکید کرد.

 • عضو هیأت علمی گروه اقتصاد دانشگاه الزهرا با اشاره به ابعاد طرح دولت ویژه فارغ التحصیلان بیکار دانشگاهی گفت: این طرح بدون نقد و بررسی در گروه‌های نظری و کانون‌های کارآفرین اجرایی شده است.

 • برنامه‌ریزی در ایران همواره با مشکلات جدی روبه‌رو بوده است و قادر به حل مسائل کنونی اقتصاد ایران نیست

 • یک اقتصاددان با انتقاد از برخی نزدیکان به قدرت و سودجویان که افزایش نرخ ارز را دنبال می کنند، گفت: سرانه هر تهرانی در دریافت سود بانکی ۱۰.۵ میلیون تومان است که رقمی وحشتناک به شمار می رود.

 • دکتر حسین راغفر، اقتصاددان برجسته کشور و فارغ التحصیل دانشگاه اسکس انگلستان، در گفت‌وگویی به تحلیل دلایل اقتصادی توجه اصولگرایان به برخی نمادهای عجیب مانند تتلو در انتخابات ریاست جمهوری و همایش اخیر اصولگرایان می‌پردازد و عنوان می‌کند: «بسیاری از افراد هنجارشکن مانند تتلو آرمان جوانان جامعه نیستند.

 • فقر مشکلی است که برای سالیان متمادی و در کشورهای مختلف وجود داشته و به‌رغم رشد اقتصادی در کشورهای توسعه‌نیافته یا درحال‌توسعه همچنان وجود دارد.

 • حسین راغفر می گوید:«زدودن فساد از جامعه و اقتصاد ایران دوره ای طولانی می طلبد،هرچند که دولت دوازدهم باید برنامه ای جدی برای از بین بردن آثار فسادی که در دولت پیشین اتفاق افتاد، در دستور کار خود قراردهد.»

 • حسین راغفر می‌گوید: متاسفانه این روزها وعده‌هایی درباره افزایش یارانه‌ها مطرح می‌شود که علاوه بر اینکه برای اقتصاد ما آسیب‌زاست تحقق پذیر نیست و نگاهی به منابع مالی موجود مشخص می‌شود که دولتی که ۷۰۰ هزار میلیارد تومان بدهی دارد و ۵۰۰ هزار میلیارد تومان باید صرف تامین پروژه‌های عمرانی خود کند، نمی‌تواند این افزایش یارانه‌هایی که وعده می‌دهد را عملی کند.

 • یک کارشناس اقتصادی می گوید:«جو حاکم بر جامعه سبب شده که این روزها شاهد ارائه برنامه هایی فاقد مبانی عقلانی و اجرایی از سوی کاندیداها باشیم؛ روزگاری می‌گفتند دروغ هر چه بزرگتر، قابل باورتر،اما امروز این مثل به "وعده هر چه بزرگتر ، رای آورتر" تغییر شکل داده است.»

 • مؤمنی و راغفر تشریح کردند:

  مدیریت شهری تهران، سال‌هاست مورد نقد کارشناسان قرار گرفته. آنها معتقدند رویه‌ خلاف‌فروشی که در تهران رایج شده، به‌خاطر مدیریت رهاشده‌ای است که فقط به دنبال کسب سود برای گروه‌های خاص است.

 • کلامش با هشدار همراه است. می‌گوید به سبب مدیریت رانتی شهری، کلان‌شهرهای ایران، به‌ویژه تهران به‌عنوان پیشتاز این راه، به‌زودی، شاهد ظهور سرمایه‌داری ... خواهد بود.

 • نابرابری‌های فاحش منشأ همه شُرور اقتصادی- اجتماعی و مسئول نبود تعادل‌های گوناگون در زندگی فردی و اجتماعی هستند.

 • هشدار راغفر نسبت به تشدید یک اختلال اقتصادی - اجتماعی

  «فقر احساسی حاکم بر جامعه در ٧٠ سال اخیر بی‌سابقه است». این را حسین راغفر، اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا می‌گوید.

 • پس از ظهور دونالد ترامپ در آمریکا و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، جهان در حال تجربه تحولات جدیدی در عرصه اقتصادی و سیاسی به سر می‌برد.

 • آیا آمارهای نهادهای بین المللی درباره اقتصاد ایران با واقعیتهای موجود همخوانی دارد؟

  پایگاه‌ جهانی «نامبئو» که وضعیت کشورها را از نظر مولفه‌های کیفیت زندگی بررسی می‌کند، در تازه ترین رتبه‌بندی خود، جایگاه ایران را از رتبه ۸۰ (در سال گذشته میلادی) به رتبه ۴۹ (سال ۲۰۱۶) ارتقا داده است.

 • یک اقتصاددان با بیان اینکه انسان ها هویت خود را از اشتغال می‌گیرند گفت: سیاست مشخصی برای اشتغال در کشور وجود ندارد و برخی سرمایه‌گذاری های بزرگ به نفع گروههای خاص بوده و اشتغال‌زا نیستند.

 • حسین راغفر تشریح کرد:

  ریشه‌های درهم‌تنیده فقر را باید فراتر از یک دولت نگریست، زمانی‌که ساختار یک اقتصاد درگیر «اقتصاد رفاقتی» و به تبع آن «اقتصاد انگلی» است، دور از انتظار نیست که نتوان به‌راحتی فقر را از کشور ریشه‌کن کرد.

 • در حالی که افراطیون سرسخت و مخالف حسن روحانی با ترفندهای خاص می‌خواهند شعله موضوع دستمزدهای بالای گروه کوچکی از مدیران را برافروخته نگه دارد، داوری‌ها درباره این مساله ابعاد تازه‌ای گرفته است. برخی از اقتصاددانان نهادگران که در شروع بحث‌های داغ در این باره تندروی کرده بودند به نظر می‌رسد در وضع تازه می‌خواهند کالبدشکافی خود را انتشار دهند.

 • چرا تیم اقتصادی دولت آقای روحانی در اغلب اوقات تحت سیطره تیم سیاسی قرار داشته است؟ رقبای آقای روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال۹۶ روی کدام نقاط ضعف اقتصادی دولت یازدهم تاکید خواهند کرد؟

 • یک کارشناس مسایل اقتصادی با بیان اینکه برجام منافع زیادی داشته اما انحصار طلب‌ها نگذاشتند که منافع به جیب مردم برود، گفت: اکنون در کشور ۱۲ بانک ورشکسته وجو دارد که این‌ها اجازه سقوط قیمت‌ها را بعد از برجام ندادند؛ چرا که بسیاری از دارایی‌های آن‌ها در دولت‌های گذشته به ارز تبدیل شده است.

 • برنامه ششم زمانی می‌تواند نتایج مطلوبی داشته باشد که نظام تصمیم‌گیری کشور از وضعیت کنونی خود خارج شود و اقتصاد از زمین بازی جناح‌های سیاسی تبدیل به زمینی برای بهبود معیشت و رفع مشکلات تولید شود وگرنه ادامه وضع فعلی، با توجه به تجاربی که از گذشته داریم، نه تنها به برطرف شدن مشکلات منجر نخواهد شد، بلکه روند اتلاف منابع ملی کشور ادامه خواهد داشت.

 • راغفر از ٣ شوک قیمتی در دهه ٨٠ خبر می‌دهد:

  موضوع مسکن، به‌عنوان عامل اصلی فقر در تهران زمانی مطرح شد که پایتخت ایران، رکورد نسبت هزینه مسکن به کل مخارج در دنیا را از آن خود کرد.

 • یارانه نقدی، اصطلاحی است که مردم ایران در چند سال اخیر به آن خو گرفته‌اند و با آن آشنا هستند. از ابتدای واریز یارانه نقدی در آذر ماه ۱۳۸۹ به بعد و طی شصت و پنج مرحله و با واریز ماهیانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به ازای هر نفر، بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان تحت عنوان یارانه به حساب‌های بانکی خانوارها واریز شده است.

 • در گفت و گو با راغفر بیان شد:

  حسین راغفر گرچه تدوینگر نقشه جغرافیایی فقط در کشور است و مطالعات موثری در زمینه فقر و رفاه در اقتصاد داخلی ایران داشته است اما بین سال‌های ۱۳۷۲ تا ۱۳۸۰ پیوسته در انگلستان بوده است؛ در همین کشور و در دانشگاه Essexe اقتصاد خوانده است؛

 • در گفت و گو با راغفر بیان شد:

  شیلی، آرژانتین و در آخرین گزینه‌ها عراق، قربانیان «دکترین شوک». کشورهایی که گروه‌های پرنفوذ سیاسی و اقتصادی آن دست به دست کورپوریشن‌ها دادند و با سوءاستفاده از حوادث سیاسی و طبیعی شوکی پدید آورند که به‌واسطه آن پذیرش اتفاق‌های ناگوار از سوی مردم، به موضوعی عادی تبدیل شده بود.

 • «حسین راغفر» مطرح کرد:

  انتشار این فیش های حقوقی میلیونی چه تبعاتی در جامعه می تواند بر جای بگذارد؟ و ده ها سوال دیگر که می تواند از فیش های نجومی برخی مدیران زاییده شود.

 • «صدور دو بیانیه از سوی معاول‌اول مدیرعامل صندوق بین‌المللی پول و کشورهای آمریکا، فرانسه، آلمان و انگلستان درباره روابط تجاری با ایران، نمی‌تواند به‌ عنوان اذن آمریکا برای همکاری کشورهای غربی در حوزه اقتصادی با ایران تلقی شود؛ زیرا آمریکا برای صدور چنین بیانیه‌ای به ‌صورت مستقیم و بدون‌واسطه هیچ مانعی ندارد».

 • تاب‌آوری یا مقاومت اقتصادی مفهومی است که در شرایط پساجهانی‌سازی معنا یافته است تا از این طریق بحران‌های اقتصادی کشورها به یکدیگر منتقل نشود.

 • «اصلاح ساختاری» واژه‌یی است که از شروع فعالیت دولت یازدهم از سوی سیاست‌گذاران اقتصادی بسیار به‌گوش می‌خورد البته نمونه‌های عملیاتی آن را هم در دستیابی به تورم تک‌رقمی، بهبود فضای کسب‌وکار و تاحدی نظام بانکی می‌توان دید.

 • راغفر:کارگران قربانی سیاست غلط گذشته

  یک استاد دانشگاه ضمن برشمردن آسیب های دوشغله بودن کارگران گفت: «دولت مسئول است و باید پاسخگو باشد و باید بخشی از ما به التفاوت حداقل دستمزد و حداقل هزینه های زندگی را به عنوان یارانه دستمزد به کارگران پرداخت کند که این پرداخت می تواند به صورت نقدی نباشد؛

 • پرونده بودجه سال آینده در حالی بسته شد که معضل نبود فلسفه روشن در قبال سیاست‌های عدالت‌گرایانه همچنان به چشم می‌خورد.

 • راغفر: بیکاری در ۴۷ سال اخیر پایدارشد

  بررسی ها نشان می دهد در حالی که رشد اقتصادی در سال جاری از سوی مراکز داخلی و مجامع بین المللی در حدود ۴ تا ۶ درصد براورد شده است، نرخ بیکاری در سال جاری همچنان بالاتر از ۱۱ درصد خواهد بود .

 • راغفر:افزایش قیمت حمل‌و‌نقل گرانی ایجاد‌می‌کند

  یک استاد دانشگاه درباره پیامدهای پلکانی شدن قیمت بنزین گفت: «اجرای این طرح عملا به سمت چند نرخی شدن قیمت انرژی پیش خواهد رفت و قطعا این طرح آثار تورمی دارد و نباید در این باره تردید کرد.»

 • یک اقتصاددان معتقد است، بخشی از رشدی که کشور در سال پیش رو، تجربه خواهد کرد، حاصل ورود سرمایه‌گذاران خارجی به ایران است، ولی باید دولت برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشد که کشور به سکوی پرش شرکت‌های خارجی تبدیل نشود.

 • بدهی‌های انباشته شده دولت که میراث سال‌های گذشته است و از دولتی به دولت دیگر دست به دست می‌شود، بیشترین رشد را در دولت دهم شاهد بود و سرانجام در دولت یازدهم با توجه به کاهش شدید قیمت نفت و مضیقه دولت در تامین هزینه‌ها با شیب ملایمی به رشد خود ادامه داد.

 • شاغلان پاره‌وقت را هم به بیکاران اضافه کنید

  حسین راغفر اقتصاددان با اعلام اینکه شاغلان پاره‌وقت را هم باید به شمار بیکاران اضافه کنید، گفت: بانک مرکزی تمایل دارد نرخ سود بانکی را پایین بیاورد اما هزینه های بانکها که ناشی از سیاستهای غلط قبلی شان است این امکان را فراهم نمی کند.

 • راغفر از قبضه ثروت در دست گروه‌های خاص خبر داد:

  می‌گوید طبقه نوظهور ثروت-قدرت در ایران سابقه‌ای صدساله دارد؛ اما در اوایل انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس تا حدودی پایش از اقتصاد کوتاه شد؛ بااین‌حال تأکید می‌کند پس از جنگ تحمیلی این گروه که پای در ثروت و دستی در قدرت نیز دارد، دوباره با حرکت به سوی خصوصی‌سازی تقویت شد.

 • روایت راغفر از بیداد شکاف طبقاتی

  «سائوپولو» جامعه ای است که یک گروه ثروتمند در آن در مناطق خصوصی و امکانات بسیار زندگی می کنند و گروه دیگر درفقر به حال خود رها شده اند

 • راغفر سرمایه‌داری رفاقتی را حاکم بر اقتصاد ایران دانست

  «قانون در همه جای جهان برای فقرا است. این ضرب‌المثل انگلیسی امروز می‌تواند وضعیت کشور ما را هم تا حدی روشن کند. در حالی که بر اساس قانون اساسی ما، وظیفه دولت ارایه آموزش و پرورش و خدمات درمانی رایگان به تمام جامعه است، این اصل هر روز بیشتر از قبل زیر پا گذاشته می‌شود.»

 • یک اقتصاددان با بیان اینکه ترک نرخی شدن نرخ ارز در شرایط کنونی اقتصاد ما امکان‌پذیر نیست، بیان کرد: نرخ ارز زمانی تک‌نرخی می‌شود که امکان عرضه کافی وجود داشته باشد، اگر امکان عرضه کافی متناسب با تقاضا وجود نداشته باشد، بازار حاشیه‌یی به وجود می‌آید و عملا تک‌نرخی شدن عملی نخواهد بود.

 • راغفر: فعلا از تک نرخی شدن ارز خبری نیست!

  یک اقتصاددان با بیان اینکه ترک نرخی شدن نرخ ارز در شرایط کنونی اقتصاد ما امکان پذیر نیست، بیان کرد: نرخ ارز زمانی تک‌نرخی می‌شود که امکان عرضه کافی وجود داشته باشد، اگر امکان عرضه کافی متناسب با تقاضا وجود نداشته باشد، بازار حاشیه‌ای به وجود می‌آید و عملا تک‌نرخی شدن عملی نخواهد بود.

 • راغفر:با لغو تحریم هزینه ها را رفع می‌شود

  یک استاد دانشگاه با اشاره به لغو تحریم ها از چند روز دیگر گفت: «یکی از آثار رفع تحریم ها ورود حجم بالایی از سرمایه خارجی به کشور است که می تواند مثبت یا منفی باشد.»

 • اول فکر می‌کردیم این تنها سیب‌زمینی است که قرار نیست پایش را از حوزه سیاست بیرون بکشد و هر بار در هر دوره‌ای، افراد با بهره‌گیری‌های سیاسی از آن قصد دارند طیفی دیگر را بر زمین بزنند.

 • «حسین راغفر» در تحلیل عدالت و نابرابری:

  نابرابری یکی از مسائلی است که به‌شدت موجب بروز فقر می‌شود. هرچند یکی از اهداف انقلاب اسلامی، تحقق عدالت اجتماعی بود، اما پس از گذشت بیش از سه دهه از عمر انقلاب، فقر و نابرابری در جامعه ایران، به مراحلی فراتر از وضعیت هشدار رسیده است.

 • راغفر:تقاضای‌ بازار بهانه‌ گرانی ارز است

  یک استاد دانشگاه با اشاره به صحبت رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر طبیعی بودن شرایط بازار ارز گفت: «ما با این عبارات خیلی آشنا هستیم به طوری که هر وقت دولت می خواهد ارز را گران کند دنبال بهانه ای می گردد که یکی از آنها تقاضای بازار است.»

 • تعاریف گوناگونی از فقر وجود دارد، اما آنچه در اصل از پدیده فقر مطرح می‌شود، مشقت و سختی معیشت و زندگی افراد فقیر است.

 • یک استاد دانشگاه با اشاره به بحث های مربوط به کاهش نرخ سود بانکی گفت: «متاسفانه نظام بانکی ما یکدست نیست و موسسات مالی و اعتباری متعددی وجود دارند که می توانند این اقدام را به خطر بیاندازند.»

 • «سال‌به‌سال افراد بیشتری به زیر خط فقر سقوط می‌کنند»؛ آمارهای برآوردی این را می‌گویند. به ویژه از سال۸۴ به ‌بعد تعداد فقرا در کشور افزایش یافته است.

 • راغفر:بنگاه های کوچک شغل های پایدارتری دارند

  شرایط ناشی از نظم نهادی موجود در کشور، فرصت‏ها را برای گروه‏های مختلف مردم برای حل مسائل با مشارکت آنها فراهم نمی‏ کند. به این ترتیب جامعه از فرصت‏های بزرگی محروم می ‏شود.

 • راغفر:مشکل سیاست تعدیل ساختار است

  عضو هیأت علمی دانشگاه الزهرا (س) با بیان اینکه بسته اقتصادی دولت احیای برنامه شکست خورده تعدیل اقتصادی دهه هفتاد است گفت: مشکل اساسی در اقتصاد ایران بینش دولت‌ها نسبت به اقتصاد است که از ۲۵ سال پیش حاکم بوده و آن سیاست تعدیل ساختاری است.

 • راغفر:پرداخت تسهیلات منجر به تورم می شود

  یک استاد دانشگاه با اشاره به تصمیم دولت برای پرداخت تسهیلات به مردم برای خرید کالاهای داخلی با اقساط بلندمدت گفت: «این کار صرفا منجر به تورم می شود. تقاضای ایجاد شده تورم بسیار بزرگی را ایجاد خواهد کرد و هیچ ساز و کار روشنی برای پاسخگویی به این تقاضا مشخص نشده است.»

 • در گفت و گو با حسین راغفر مطرح شد؛

  مبلغ زیادی از منابع بلوکه شده ایران باقی نمانده است...

 • حسین راغفر بررسی کرد؛

  یک استاد دانشگاه با اشاره به فسادهای اقتصادی گسترده در کشور در چند سال اخیر گفت: «اگر اقتصاد دولتی در بستر سیاسی نامناسب باشد امکان بروز چنین مفسده هایی وجود دارد...

 • بانک جهانی معیار خط فقر را به روزرسانی کرده است. این بانک اعلام کرده هر فردی که در روز کمتر از یک‌دلار و ۹۰ سنت درآمد داشته باشد، فقیر محسوب می‌شود.

 • در گفت گو با راغفر بررسی شد؛

  در حالی که هنوز عرق اختلاس‌ها و فسادهای مالی با رقم های بالا از پیشانی جامعه واقتصاد ایران پاک نشده است ،همچنان بازار افشای فساد های مالی داغ است و به اصطلاح هر دم از این باغ بری می رسد.

 • راغفر:راه‌حل ادغام بانک‌ها و مؤسسات است

  "با حل مشکلات نظام بانکی می‌توان برای بنگاه‌های کوچک و متوسط تأمین اعتبار کرد و از این طریق مشکل اشتغال و معیشت مردم را حل کرد." یک کارشناس مسائل اقتصادی بابیان این مطلب تأکید کرد: نظام بانکی در حل‌وفصل بحران اقتصادی کشور نقش تعیین‌کننده‌ای دارد.

 • متوسط مالیات قطعی هر دلال یا مشاور املاک بین سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۱ کمی بیشتر از ۴۴۱ هزار تومان بوده است که این رقم از متوسط سرانه مالیات دریافت شده از کارمندان دولتی و حتی مجموع فعالین اصناف در همین مدت کمتر است.

 • ناکارآمدی‌های‌ساختاری در نظام‌اقتصادی ایران

  یک استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا (س) فقر را شکل خاصی از طرد اجتماعی، توصیف و شاخص تحصیلات و اشتغال را از عوامل اصلی طرد اجتماعی دانست و گفت: در حال حاضر آنچه در ایران موجب بیکاری و به تبع آن فقر می‌شود "بینش اجتماعی" حاکم بر دولتهاست.

 • "بانک‌های نظامی ادغام شوند"

  یک کارشناس مسائل اقتصادی بابیان این مطلب در خصوص مأموریت ویژه روحانی به جهانگیری گفت: برخی در شرایط کنونی منافع قابل‌توجهی دارند و در مقابل از دست رفتن این منابع مقابله خواهند کرد.

 • روند کاهشی تورم روستایی متوقف‌ شد

  دولت در تعیین قیمت بسیاری از کالاها نقش دارد و با افزایش قیمت سوخت، نان و ... که بر قیمت کالاهای دیگر اثر دارند؛ زمینه افزایش تورم را پدید می‌آورد. یک کارشناس مسائل اقتصادی بابیان این مطلب گفت: اگر دولت یک سیاست فعال اقتصادی اتخاذ نکند باید منتظر افزایش تورم باشیم.

 • ضریب جینی از مهم‌ترین شاخص‌های اقتصادی برای تحلیل میزان برابری یا نابرابری درآمد خانوارهاست که بین صفر تا یک متغیر است.

 • "سالی ۱۲۰ هزار میلیارد فرار مالیاتی داریم"

  گفتگوی ویژه خبری دیشب از شبکه ۲ سیما درباره فرار مالیاتی ۹۰۰ میلیارد تومانی و ادامه این فرارها به اندازه سالی ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزار میلیارد تومان بود.

 • حمایت دولت از بخش تولید را کجا باید یافت؟

  استاد اقتصاد دانشگاه اازهرا معتقد است که «دولت در حوزه اقتصاد و حمایت از بخش تولید نیاز به برنامه‌ای فعال، منسجم و شفاف دارد.»

 • فقر در ایران سال‌به‌سال افراد بیشتری را به زیر خط خود می‌کشاند. از سال ٨٤ به‌بعد تعداد فقیران در کشور افزایش قابل‌توجهی یافت. سوءمدیریت و بی‌تدبیری دولت‌ها موجب شده تا قدرت خرید مردم کاهش یابد.

 • حسین راغفر عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا(س) در خصوص تبعات افزایش نقدینگی در دولت یازدهم اظهار کرد: در دولت یازدهم به دلیل اینکه ما با رکود رو به رو بودیم، نقدینگی زیادی داشتیم که البته منجر به تورم نشد.

 • بررسی‌سیاست‌دولت درقبال سرمایه‌گذاران‌خارجی

  "ورود سرمایه خارجی بدون استراتژی توسعه صنعتی موجب رونق ظاهری اقتصادی و گرایش به سمت جامعه مصرفی می‌شود." یک فعال اقتصادی با بیان این مطلب گفت: در اواخر دوران پهلوی نیز شاهد بهره گیری از همین سیاست بودیم.

 • "بنگاه‌های کوچک قادر به اخذ تسهیلات نیستند"

  کاهش نرخ سود بانکی از لحاظ نظری اقدام مثبتی است اما در بستر ناسالم اقتصاد ایران نتیجه عملی مثبتی نخواهد داشت.

 • آینده سرمایه گذاری های خارجی و اقتصاد ایران؟

  - اگرچه پیش بینی ها در خصوص بازار سرمایه بعد از نتیجه مثبت مذاکرات ایران و ۱+۵ محقق شد، اما قیمت دلار کاهش نیافت و نارضایتی مردم را در پی داشت.

 • فقر و فساد دو روی یک سکه هستند. این مساله موید وجود ساختارهای معیوب در اقتصاد ایران به‌خصوص در بحث سیاست‌گذاری است. کشوری که با وجود دارا بودن مواهب طبیعی و خدادادی بسیار نتوانسته از آنها به نحو احسن برای بهتر شدن سطح زندگی مردم استفاده کند.

 • استاد دانشگاه: بر اساس محاسبات؛

  استاد دانشگاه و اقتصاددان حداکثر ۴۰ درصد مردم کشور را مستحق دریافت یارانه نقدی دانست و گفت: محاسبات نشان دهنده آن است که ۶۰ درصد از افراد جامعه باید از لیست یارانه بگیران حذف شوند.

 • تحلیل‌راغفر از‌اختلاف دولت‌و‌مجلس بر‌سر‌یارانه؛

  افزایش قیمت حامل‌های انرژی و پرداخت یارانه نقدی محل اختلاف دولت و مجلس در جلسه دیروز بودکه به نظر می رسد با شائبه سیاسی همراه است.

 • بی‌انضباطی مالی از بی‌برنامگی‌های توسعه‌ای ناشی می‌شود. حسین راغفر کار‌شناس مسایل اقتصادی با بیان این مطلب گفت: دولت جدید گام‌های رو به جلو برداشته است اما کاستی‌هایی نیز وجود دارد.

 • افزایش‌قیمت‌نان فازسوم قانون‌هدفمندی‌یارانه‌ها

  ابتدای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها یک قرص نان بربری ٢٠٠تومان بود، یک لیتر بنزین صدتومان قیمت داشت و یک‌ساعت حقوق کارمند هم هزارتومان محاسبه می‌شد. یعنی یک قرص نان را نانوا ٢٠٠تومان می‌فروخت و معادل دولیتر بنزین تحویل می‌گرفت.

 • یک اقتصاددان معتقد است: اقتصاد ایران می تواند از چسبندگی خود به نفت فاصله بگیرد و به منابع مردمی توجه کند.

 • استاد اقتصاد و متخصص در مسائل فقر‌شناسی در واکنش به اظهارات میدری که گفته بود خط فقر نفری ۲۵۰ هزار تومان در ماه است گفت: خط فقر در سال۹۳ برای یک خانوار ۵ نفره در تهران ۲.۶ میلیون تومان است که سال آینده ۳.۲ میلیون تومان خواهد شد.

 • " پایه تولید به ویژه کشاورزی را تخریب کردیم"

  یک اقتصاددان با اشاره به این که در مورد اثر تحریم ها بر مشکلات اقتصادی غلو شده است گفت: لغو تحریم ها تنها ۵ درصد اقتصاد کشور را سامان می‌دهد و حتی اگر منابع حاصل به سمت واردات سوق داده شود در بلند مدت وضع اقتصاد بدتر می شود.

 • در مراسمی با عنوان هم‌اندیشی لایحه بودجه سال۹۴ و بازارهای مالی که در دانشگاه الزهرا با حضور حسین راغفر عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا، روح‌الله حسینی‌مقدم مدیر نظارت بر ناشران بورس و کارشناسانی از ...

 • قیمت ارز در ایران شدیدا تابع عرضه ارز است زمانی که دولت طبق پیش بینی های که انجام می دهد عرضه ارز را کاهش می دهد قیمت دلار نیز با افزایش رو به رو می شود. این در حالی است که خوش بینی های که در خصوص مذاکرات ۵+۱ وجود داشت زمانی که با تمدید مواجه شد قیمت دلار را دگرگون کرد و شوکی به بازار ارز وارد شد.

 • ابعاد اقتصاد سیاه و زیرزمینی هر روز بزرگ‌تر و بزرگ‌تر می‌شود اما برخی اقتصاد سیاه را نمی‌بینند...

 • حسین راغفر تحلیل کرد:

  کارشناسان می گویند که باید در ایران یک نهضت ضد فساد شکل بگیرد؛ نهضتی در سطوح عالی کشور. حال با توجه به مشکلات ساختاری موجود در اقتصاد ایران، چطور می توان این نهضت را شکل داد؟

 • استاد دانشگاه الزهرا(س) مطرح کرد؛

  نابرابری، فقر و افزایش تعداد فقرا و بیکاران نشان از وضعیت وخیم یک اقتصاد است. از سوی دیگر افزایش نابرابری‌ها نشان‌دهنده فقدان عدالت در توزیع منابع است...

 • برای فساد فرمول یا رابطه‌ای داریم به عنوان فرمول فساد که اولین بار کلیت گارد آن را مطرح کرد. این فرمول بیان می‌کند فساد مساوی است با انحصارطلبی به علاوه صلاحدید و تشخیص مصلحت منهای پاسخگویی. به نظر من هم اجتماع اینها یعنی فساد. این انحصار می‌تواند انحصار منابع باشد یا انحصار ظرفیت تصمیم‌گیری.

 • به زودی دوران ریاست سیدعزت‌الله ضرغامی بر سازمان صداوسیما به پایان می‌رسد. سوم خرداد ۱۳۸۳ با حکم مقام معظم رهبری او جای علی لاریجانی در سازمان صدا و سیما را گرفت. حکم وی در آبان ۸۸ از سوی رهبر انقلاب تمدید شد. اکنون در آبان ۱۳۹۳ پنج سال دوم ریاست ضرغامی به پایان نزدیک می‌شود. فرارو بر آن است در پرونده‌ای ویژه‌ به چالش های پیش روی رسانه ملی و رئیس جدید او بپردازد.

 • حسین راغفر: خط فقر ۲.۵ میلیون تومان است

  رئیس مرکز آمار ایران رسما اعلام کرده است که قصد اعلام شاخص خط فقر را ندارد.

 • تحلیل راغفر از نرخ بیکاری ۹.۵ درصدی

  نرخ مشارکت یعنی جمعیت فعالی که در جستجوی شغل هستند. در گزارش اخیر مرکز آمار گفته شده، این نرخ ۲ درصد کم شده است. از طرف دیگر، این رقم در مورد زنان ایران، نرخ بسیار پایینی دارد

 • راغفر : ما در اقتصاد ایران استراتژی توسعه ای نداریم. جایگاه مفاهیم در استراتژی توسعه ای برای ما چیست.

 • زنجیره صنایع موجود در کشور را توسعه دهیم

  استراتژی یا راهبرد، برنامه‌ریزی بلندمدت و دارای یک طرح واحد و همه‌جانبه است. طرحی تلفیقی که نقاط قوت و ضعف سازمان را با فرصت‌ها و تهدیدهای محیطی مربوط کرده و دستیابی به اهداف اصلی سازمان را میسر می‌کند.

 • رشد تولید ناخالص داخلی ایران که از زمستان ۸۹ در یک روند نزولی قرار گرفته بود به گفته مسوولان، این روند از نیمه دوم سال گذشته معکوس شده و حتی در بهار امسال رشد اقتصادی رقم مثبتی را نشان می‌دهد.

 • در حالی با گذشت پنج ماه از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها فقط توانایی حذف ۲۰۰ هزار نفر برای دولت محرز شده و عنوان می شود تا اطمینان کاملی وجود نداشته باشد حتی برای این تعداد نیز اقدام نخواهد شد که کارشناسان معتقدند که مدیران اقتصادی نباید بیش از این زمان را از دست داده و باید قاطعانه و بدور از هیچ گونه ملاحظاتی از گزینه های جایگزین استفاده کنند.

 • حسین راغفر از سیاست‌های خروج از رکود می‌گوید

  سیاست های خروج از رکود تورمی در میان اقتصاددانان مخالفان و موافقانی پیدا کرده است اما حداقل در کوتاه مدت بخش مهمی از بدنه کارشناسی اقتصاد ایران اعتقاد دارند، خروج از رکود تنها راه نجات اقتصاد ایران است.

 • راغفر در گفت و گویی تفصیلی بررسی کرد؛

  فقر و نابرابری دو وزنه سنگینی هستند که وضعیت وخیم اقتصادی در کشورها را نشان می‌دهند. در چند سال اخیر صحبت‌هایی درباره فقیرترشدن مردم ایران و ریزش طبقه متوسط رو به پایین به زیر خط فقر به گوش می‌رسد؛ ...

 • رزاقی: این بسته لیبرالی نیست؟

  معاون وزیر امور اقتصاد و دارایی با تاکید بر اینکه نقد بسته پیشنهادی دولت برای خروج از رکود باید منصفانه باشد، افزود: در تدوین بسته خروج از رکود تورمی، اسناد بالادستی همچون قانون اساسی، سیاست‌های کلی اصل ۴۴ و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مورد توجه قرار گرفته است.

 • مشکلات اصلی اقتصاد کشور که مهمترین آنها وجود عوامل رانت و فساد مالی هستند باید شناسایی شده و برای خروج از رکود ،‌حذف شوند.

 • بازگشت به سیاست‌ تعدیل دهه ۷۰؟

  حسین راغفر اقتصاددان با بیان اینکه بسته تحلیلی خروج غیرتورمی از رکود صرفاً گزارش غیرجامعی از اقتصاد ایران بود، ایرادهای محتوایی مهمی به آن وارد کرد و گفت: متأسفانه این بسته بازگشت به سیاست‌های تعدیل دهه ۷۰ و آزادسازی قیمت‌ها است.

 • با وجود این که ایران سه درصد از ذخایر شناخته شده معدنی جهان را در اختیار دارد، سهم معدن در اقتصاد ایران اندک است. این در حالی است که از نگاه برخی خام‌فروشی ایران به کشورهای دیگر باعث شده تاکنون این بخش در اقتصاد ملی نقش پررنگی ایفا نکند.

 • قیمت دلار و شاخص بورس هفته‌های اخیر را همسو با هم به‌صورت کاهشی طی کرده‌اند.

 • "تخریب‌ کاهش‌یافته اماسازندگی وجودندارد"

  یک استاد دانشگاه گفت: «هدفی که دولت برای سال ۹۳ اعلام کرده کاملا قابل تحقق است و ظرفیت اقتصاد ایران بسیار بالا است و حتی ما می توانیم انتظار داشته باشیم رشد اقتصادی مثبت ۴ تا ۵ درصدی تحقق پذیر شود.»

 • استاد دانشگاه الزهرا با بیان این‌که هدفمندی یارانه‌ها به ابزاری علیه دولت تبدیل می‌شود، گفت: سال‌هاست که شاهد اتخاذ تصمیمات غلط بوده‌ایم و هزینه‌های بسیاری نیز برای این تصمیمات غلط پرداخت شده است و این تصمیمات غلط، منابع ملی کشورمان را نابود می‌کند.

 • "هشت سال نهاد دولت را بی اعتبار کردند"

  یکی از آسیب های جدی که در هشت ساله دولت نهم و دهم به کشور وارد آمد، از بین رفتن اعتماد عمومی بوده است. شاخصی در اقتصاد وجود دارد که از آن به عنوان اعتبار دولت یاد می شود. دولت اگر اعتبار داشته باشد، مردم نسبت به مواضع سیاسی آن واکنش نشان می دهند.

 • شاید به ندرت بتوان خانواده ایرانی را پیدا کرد که در آن فرد بیکاری وجود نداشته باشد. براساس آخرین اطلاعات مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری بین نیروی کار در ایران ۲۶ درصد در سال ۹۲ بوده است.

 • با افزایش قیمت دلار در بازار نگرانی های بسیاری برای فعالان اقتصادی ایجاد شده است ولی دولت وعده داده بزودی قیمت دلار را تعدیل می کند.

 • استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا (س) افزایش ناگهانی قیمت ارز و سکه را «انتظارات تورمی» می داند.

 • تفسیر اقتصاددانان از تازه‌ترین گزارش مرکز آمار

  آخرین آمار اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران و بانک مرکزی در حالی بیانگر کندشدن رشد منفی ارزش افزوده بخش صنعت و معدن در نیمه اول سال جاری است که ...

 • رابطه "درآمد" و "خط فقر" در پرداخت "یارانه نقدی"

  یک استاد دانشگاه گفت: «اگر دولت بر اساس میانگین خط فقر ملی بخواهد تصمیم بگیرد و میزان درآمد را مشخص کند خیلی از افرادی که در تهران و شهرهای بزرگ زندگی می کنند اگرچه ممکن است فقیر باشند، اما چون از میانگین خط فقر ملی بالاتر هستند از دریافت یارانه محروم می شوند.»

 • یک استاد دانشگاه گفت: «در شرایط رکود تورمی موجود آثار و تبعات افزایش مجدد قیمت حامل های انرژی می تواند تخریب به مراتب بیشتری نسبت به دوره اول ایجاد کند. تبعات اجتماعی این اقدام وحشتناک است و منجر به افزایش رشد جرم و جرایم، مواد مخدر، طلاق و سرخوردگی می شود.»

 • آمارهای خشک و محاسبات بی روح فقر و نابرابری به هیچ وجه منعکس کننده عمق مشقت و نکبت زندگی جمعی از همنوعان ما نیست. چگونه مرکز آمار مدعی کاهش فاصله فقیر و غنی است در حالی که در سویی آگهی روزنامه‌ها مملو از پنت هاوس‌های ۸۰۰ متری با ...

 • فساد اقتصادی در سال های اخیر و تبعات آن

  مبارزه با فساد اقتصادی با نامه رئیس جمهور برای مبارزه با ویژه خواری وارد مرحله تازه ای شده است.بخشی از سوء استفاده های اقتصادی در سال های اخیر که عموم آن ها در سایه تحریم های اقتصادی رقم خورده، نمایان شده است و ...

 • حسن راغفر بررسی کرد؛

  یک اقتصاددان درباره اظهار نظر دبیر کمیسیون اجتماعی مجلس مبنی بر اینکه با افزایش شکاف طبقاتی، فاصله درآمدی کم درآمد‌ترین افراد جامعه با پردرآمد‌ترین افراد ۱۵ برابر شده است، گفت: ..

 • نماینده کارگر و کارفرما در غیاب دولت به توافق نرسیدند

  در مناظره دیروز ، نمایندگان کارگر و کارفرما در غیاب دولت به توافقی درباره دستمزد سال ۹۳ نرسیدند و کارفرمایان زیر بار حداقل حقوق ۱.۵ میلیونی نرفتند، هرچند ۹۰ درصد مردم طرف کارگران را گرفتند.

 • حسین راغفر تحلیل می‌کند؛

  وزیر اقتصاد از افزایش قیمت حامل‌های انرژی در فاز دوم هدفمندی یارانه ها خبر داد و گفت: با اجرای این فاز علاوه بر اینکه قیمت حامل‌های انرژی افزایش می یابد، پرداخت یارانه نقدی به همه اقشار مردم نیز مساوی نخواهد بود.

 • کارشناسان اقتصاد تحلیل می‌کنند؛

  دولت قصد دارد فاز دوم هدفمندی یارانه ها را در سال آینده اجرا کند. بدین منظور هم اکنون تیم های کارشناسی دولت در حال تدوین لایحه هدفمندی یارانه ها هستند و سناریوهای مختلفی را برای نحوه اجرای قانون هدفمندی در دست بررسی دارند.

 • حسین راغفر تحلیل می‌کند؛

  یک استاد دانشگاه گفت: «فساد یک امر سیاسی است و کنترل آن هم یک امر سیاسی است و در نتیجه نیازمند اراده سیاسی است. اما اینکه چرا فساد کنترل نمی شود باید به کارکردهای تصمیمات اساسی و ساختاری در کشور اشاره کرد.»

 • تحلیل حسین راغفر از شرایط اقتصاد ایران

  نکته اینجاست در طول هشت سال گذشته تا کنون به دلیل رانت و انحصارهایی که وجود داشت فضای رقابت نا‌برابر در اقتصاد و برای بخش خصوصی، ایجاد شد.

 • بر اساس آخرین آمار منتشرشده از نرخ بیکاری، برآورد می‌شود که شاخص فلاکت کشور به ۵۰/۵‌درصد رسیده است.

 • مهم‌ترین اصل در اجرای هدفمندسازی یارانه‌ها شناسایی خانوار‌های واجد شرایط دریافت یارانه‌ است.

 • در گفت‌وگو با حسین راغفر مطرح شد؛

  موضوع اصلی این است که‌ از چند سال گذشته، پروژه‌های ما را چینی‌ها اجرا می‌کنند. مثلا در پروژه پل صدر در تهران که قرار‌گاه خاتم مجری آن است، بسیاری از کارگران چینی کار می‌کنند. این در حالی است که اصلی‌ترین مسأله کشور ما بیکاری است. ما برای کارگرهای چینی کار و ‌برای تولید کننده‌های روس، هندی و ترکیه‌ای کارخانه درست کردیم‌.

 • نظر راغفردرباره چالش حذف دهک‌ها از هدفمندی

  شاید چهار تا پنج درصد جمعیت روستایی کشور از یارانه‌ها منتفع شدند والا بقیه جمعیت آسیب شدیدی را از این طرح متحمل شدند. حجم تورم را ببینید. این طرح آسیبی خیلی جدی به فقرا زد و اتفاقا داراها و ثروتمندان را ثروتمندتر کرد. بیشترین بهره این طرح برای افرادی بود که داشتند.

 • انتقاد راغفر از ورود دستگاه‌های حکومتی به اقتصاد

  استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی می گوید افزایش قیمت ارز می تواند به زیان تولید کننده داخلی و به سود وارد کننده ها و کشورهایی هم چون چین وهند و ترکیه که بازار ایران را تحت سیطره خود قرار داده اند، شود.

 • در حالی که ۳۳ ماه از آغاز اجرای قانون هدفمندی می گذرد، دولت با چالش کسری بودجه برای تامین یارانه نقدی مواجه شده است.

 • اگر افراد دارای صلاحیت به دقت شناسایی شوند، با احتمال ۹۵‌درصد، یارانه‌ها به افراد مستحق تعلق خواهد گرفت. تخلفات صورت‌گرفته نیز به مرور زمان قابل شناسایی است و افراد متخلف به تدریج از این فرآیند خارج خواهند شد. با در نظر گرفتن تنبیه‌های سخت و تنظیم آیین‌نامه‌های مستحکم می‌توان انگیزه تقلب و تخلف را در افراد کاهش داد.

 • یک کار‌شناس مسائل اقتصادی با تاکید بر اینکه روند کاهش قیمت‌ها در بازار ارز و سکه متاثر از دیپلماسی دولت تدبیر و امید اگر چه منبعث از «آثار روانی» است اما «آثارعملی» نیز در بروز نشانه‌های مثبت تاثیر گذار بوده است.

 • به نظر می رسد تا ۴ یا ۵ ماه آینده، قیمت سکه با کاهش همراه شود اما بعد از آن بستگی به سیاست های اتخاذ شده از سوی دولت یازدهم تغییراتی ایجاد می شود.

 • مردم باید به دولت وقت دهند و دولت هم باید برنامه‌های روشنی را ارائه کند که قابل دسترسی باشند. به اعتقاد من برنامه پنجم باید بازنویسی شود چون در شرایط فعلی رسیدن به اهداف آن ممکن نیست و بیشتر جنبه شعاری و تبلیغاتی دارد. برنامه‌ای باید تدوین شود که اهداف آن به لحاظ کمی و کیفی قابل پیگیری باشد.

 • در سال گذشته دولت رکورد پایین ترین عملکرد عمرانی را در سالهای پس از انقلاب از خود بر جای گذاشت. ۶۶ درصد کاهش در هزینه های عمرانی و تحقق تنها ۱۶ درصد از بودجه مصوب! این در حالی است که هزینه های جاری دولت در این مدت ۸ درصد رشد داشته است.

 • نرخ رشد اقتصادی چگونه از ۶ درصد در سال ۸۴ به زیر صفر در ۹۱ رسید؟

  مطابق نظر کارشناسان بانک مرکزی ایران، نرخ رشد اقتصادی در سالهای ۸۴ تا ۹۱ به طور متوسط ۳.۸۹ درصد بوده است.

 • مردان اقتصادی دولت دهم، در حالی در واپسین روزهای باقی مانده از فعالیت کابینه‌، به دفاع از عملکرد خود در حوزه‌های مختلف اقتصادی پرداخته‌اند که در ۸ سال گذشته به‌خصوص سال ۹۱‌، حوزه اقتصاد پر چالش‌ترین دوران خود را سپری کرده است.

 • «هر دلار ۲۰۰۰، ۳۰۰۰، ۴۰۰۰ تومان و ...»، کدام قیمت مطلوب تولید است؟ به دنبال افزایش خوشبینی‌ها به بهبود اوضاع اقتصادی و سیاسی کشور بعد از برگزاری یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، قیمت ارز در بازار با شیب نزولی همراه شد، به طوری که قیمت هر دلار آمریکا از ۳۶۰۰ تومان در روزهای قبل از انتخابات به قیمت‌هایی چون ۲۹۵۰ تومان نیز نزول کرد.

 • ضرورت اقدامی جدی برای معضل نقدینگی تولیدی ها

  در جلسه هم‌اندیشی بررسی راهکارهای مدیریت نقدینگی در شرایط موجود که در اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران برگزار شد کارشناسان و دست‌اندرکاران با تصریح بر مخرب بودن رشد نقدنگی و بالارفتن نرخ تورم بر کنترل آنها تاکید کردند.

 • هر سال ۲ درصد به جمعیت فقیر کشور افزوده می شود

  یک کارشناس اقتصادی با بیان این که بر اساس محاسبات، میزان فقر مطلق در ایران بین ۲۵ تا ۳۲ درصد است،‌گفت: بر اساس این آمار، طی ۳ سال گذشته در دولت احمدی‌نژاد، هر سال ۲ درصد به جمعیت فقیر کشور (۳۲ درصد) افزوده شده است. در این بررسی، وضعیت بازار کار بر اساس شغل رییس خانوار تعیین می‌شود.

 • نگاهی به وضعیت قیمت کالاهای اساسی از اقلام خوراکی گرفته تا نرخ مسکن و حمل و نقل، بیانگر آن است که آمار اعلام شده در خصوص نرخ تورم هیچ نسبتی با واقعیات روزمره جامعه ندارد.

 • دولت با اجرای بودجه ۹۱ به مغز تولید تیر خلاص می‌زند/ دولت همواره بهانه تراشی می‌کند که بخشی از فرصت‌های شغلی موجود در اختیار اتباع افغان قرار گرفته اما اکنون دستور تسریع در ورود کارگران چینی به داخل کشور را صادر کرده است

 • تولیدکنندگان، بازرگانان و کارشناسان اقتصادی، دیدگاه‌های متفاوتی نسبت به نتایج مذاکرات بغداد بر اقتصاد ایران دارند. برخی خوشبینانه و برخی نیز که نارسایی‌های اقتصادی کشور را کمتر، متاثر از تنگناهای بین‌المللی می‌دانند بر مشکلات ساختاری اقتصاد ایران انگشت می‌گذارند.

 • بااجرای فاز دوم هدفمندی، تورم به ۶۰ درصد می رسد؟

  در آستانه اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها،‌ گمانه زنی ها و ادعاهای اغراق آمیز در مورد نرخ تورم پس از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها، بالا گرفته است / در همین رابطه راغفر،‌ادعای رسیدن نرخ تورم به ۶۰ درصد را طرح نموده است.