محمد صادق جنان صفت

اقتصاددان

مدرک تحصیلی

کارشناسی، اقتصاد نظری، دانشگاه بابلسر

سوابق اجرایی

سردبیری روزنامه اقتصادی تعادل، از ابتدای سال 1393 تا کنون

سردبیری و همکاری با روزنامه دنیای اقتصاد

سردبیری مجلات نوآوران و گسترش صنعت

عضویت شورای سردبیری روزنامه‌های هم میهن و کارگزاران

دبیری گروه اقتصاد روزنامه‌های همشهری،جامعه، توس، خرداد و فتح

معاونت سردبیری مجله جهاد

دبیری اقتصاد در آموزش و پرورش

 

توضیحات

محمد صادق جنان صفت متولد سال 1335 در تهران است.

وی کارشناسی اقتصاد نظری خود را از دانشگاه بابلسر دریافت نمود.

جنان صفت 13 سال به دبیری اقتصاد در آموزش و پرورش پرداخت و از سال 68 با معاونت سردبیری مجله جهاد به عرصه روزنامه نگاری وارد شد. از آن پس دبیری کروه اقتصاد روزنامه های همشهری،جامعه، توس، خرداد و فتح را بر عهده داشته است. وی همچنین در شورای سردبیری روزنامه های هم میهن و کارگزاران (دوره اول) عضویت داشته و سردبیر مجلات نوآوران و گسترش صنعت بوده است.او سردبیر مجله کارآفرین نیز بوده است. در روزنامه دنیای اقتصاد نیز فعالیت داشته است. وی از بهار سال 1393، سردبیری روزنامه اقتصادی تعادل را به عهده دارد.

زمینه مورد علاقه مطالعاتی او تاریخ اقتصاد ایران و فلسفه سیاسی است.

  • در چند وقت اخیر بانک مرکزی تلاش‌هایی را برای محدود کردن فعالیت صرافی‌ها با هدف ساماندهی بازارهای غیرمتشکل در پیش گرفته است. اخیرا نیز به گفته محمد لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادرات اتاق بازرگانی قرار شده است تا تاریخ ۲۵ اسفند صرافی‌ها اقدامات خود را برای نقل و انتقال پول متوقف کنند که این امر نگرانی‌هایی ایجاد کرده است.

  • در روزهای منتهی به پایان سال، مطالب زیادی در بررسی وضعیت اقتصادی سال جاری گفته می‌شود. امسال رشد اقتصادی نسبتا قابل توجه و کاهش نرخ تورم و رسیدن آن به نرخ تک عددی را شاهد بودیم.

  • رئیس‌جمهور یکشنبه شب و در یک گفت‌وگوی مستقیم تلویزیونی، ضمن ارائه گزارشی از مهم‌ترین موضوعات روز کشور و اقدامات دولت در بخش‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، درباره مهم‌ترین مسائل داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی با مردم سخن گفت.

  • معوقات بانکی در چند سال اخیر، به یکی از بزرگ‌ترین معضلات بانکی تبدیل شده است. به گفته ولی‌ا... سیف، رئیس کل بانک مرکزی در میانه سال ۹۴ میزان معوقات بانکی ۹۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

  • اگر ایران بتواند موانع جذب سرمایه‌گذاری خارجی را هموار کند و منابع مورد نیاز خود را از بازارهای جهان به دست آورد بدون تردید دلارداران نرمش نشان خواهند داد. این مسئله بزرگی است که نباید آن را نادیده گرفت.