اقتصاددانان ایرانی + لیست الفبایی

فرشاد مومنی

اقتصاددان

عنوان شغل

استاد دانشگاه علامه طباطبایی

عضو مؤسسه دین و اقتصاد

 

مدرک تحصیلی

کارشناسی، دانشگاه شهید بهشتی دانشکده اقتصاد

کارشناسی ارشد، دانشگاه تهران، دانشکده اقتصاد

دکتری، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشکده اقتصاد

 

توضیحات

تألیف‌ها:

کالبد شناسی یک برنامه توسعه، 1374.

آثار فرهنگی عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی، 1378. 

ارزیابی کتاب‌های انتشار یافته در حوزة اقتصاد در دهه 1370.

علم اقتصاد و بحران در اقتصاد ایران، 1374.

ترجمه‌ها:

-نظریه نهادگرایی در علم سیاست، گای پیترز؛ ترجمه فرشاد مومنی

- گزارش توسعه انسانی سال 2003 (مشترک)

مقاله‌ها:

- نگرشی کلی بر مدیریت اقتصادی کشور در دوران جنگ تحمیلی، فصلنامة نامه مفید، 1375.

- اندیشة جنگ فقر و غنا، میراث مکتوم و راه گشای امام خمینی (ره)، نامه مفید، 1378.

- ایران و پدیدة جهانی شدن، فصلنامة تخصصی اقتصاد اسلامی، 1380.

- عدالت و آزادی ، سرچشمه‌های رفاه، همدلی و بالندگی، مجموعه مقالات همایش دو سالانة اقتصاد اسلامی، 1383.

- دولت و بازار در تجربه توسعه کره جنوبی، همایش سیاست و اقتصاد در شرق آسیا، دانشگاه علامه طباطبائی، 1384.

 • فرشاد مومنی، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی که همراه با حسین رجب پور، اقتصاددان در یک نشست مجازی از صفحه اینستاگرام موسسه دین و اقتصاد با موضوع استراتژی توسعه صنعتی چین و چشم‌اندازها و دلالت‌های آن برای منطقه‌ و ایران سخن می‌گفت، رویکردهای جدید وزارت صمت را خطرناک و عامل افزایش قیمت دلار دانست.

 • طی سه دهه گذشته به‌صورت فزآینده‌ای در ادبیات اقتصاد سیاسی بین‌المللی سخن از توانایی خارق‌العاده مسئولان ایران در از دست دادن بهترین فرصت‌ها و حاشیه روی و بی‌اعتنایی به الزامات بایده اداره اقتصاد ملی بر اساس مجموعه موازین و اصولی است که با عنوان دانش توسعه صورت‌بندی تاریخی، مفهومی و نظری شده است.

 • در گفت‌و‌گو با فرشاد مؤمنی بررسی شد:

  مرور دوران جنگ و حماسه مردم و سیاست‌های مسئولان برای تأمین مایحتاج روزانه در آن روزگار در تاریخ ایران کم نظیر است.

 • طی ماه‌های اخیر گرانی و افزایش قیمت کالاها دامنگیر اقتصاد کشور شده است. برای برون رفت از این شرایط راهکارهای متعددی توصیه می‌شود اما برای آنکه چنین معضلی از بین برود و اقتصاد کشور روی ریل درستی قرار گیرد، سه توصیه دوستانه وجود دارد که امیدوارم سیاستگذاران به آن توجه کنند.

 • زمانی که دولت یازدهم فعالیت خود را آغاز کرد خیلی از کارشناسان پیش بینی کردند که دولت با شرایط سختی فعالیت خواهد کرد چرا که دولت گذشته سیاست هایی را اتخاذ کرده و منابع مالی بردوش دولت جدید گذاشته است که برای اصلاح آن باید حداقل ۸ سال کار کرد؛ نمونه بارز آن پرداخت یارانه نقدی بود.

 • استاد اقتصاد دانشگاه علامه معتقد است که ایران به عنوان یک کشور نمی‌تواند مانند یک جزیره باشد؛ بنابراین مذاکره یا انعقاد قرارداد با سایر کشورها امری اجتناب‌ناپذیر و این اصل بدیهی و عقلی است.

 • یک اقتصاددان گفت: باید جسارت آن را داشته باشیم تا تصویری واقعی از کاستی‌های اقتصاد ایران ارائه دهیم که این تصویر در حال حاضر وجود ندارد.

 • فرشاد مومنی، اقتصاد‌دان مطرح کرد: ‌

  فرشاد مومنی، استاد اقتصاد علامه طباطبایی به‌عنوان یکی از اقتصاددانان نهادگرا ازجمله منتقدان نظام بودجه‌ریزی در ایران ‌است.

 • بحران خاک بی‌صدا در ایران پیشروی می‌کند. بحرانی که به مراتب بزرگ‌تر و هولناک‌تر از بحران آب است و می‌تواند امنیت غذایی ایرانی‌ها را در آینده نه‌چندان دور با مخاطره مواجه کند.

 • «قیمت‌ها باید آزاد شده و واقعی شوند»، «دولت باید با تداوم حضور خود، از اقشار کم‌درآمد، حمایت کند.» این دو جمله، نشان‌دهنده دو رویکرد متفاوت فکری و عملی است که در طول تمام دهه‌های گذشته، در اقتصاد ایران تکرار شده و طرفداران این دو رویکرد، همواره بر لزوم حرکت به سمت تفکرات‌شان تاکید داشته‌اند.

 • فرشاد مومنی ، استاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: در دوره ۱۳۷۲ تا ۱۳۹۲ سطح عمومی قیمت‌ها به واسطه این سیاست‌ها ۳۷ برابر شده است اما در همین دوره هزینه اجاره ۶۱ برابر و هزینه مسکن ۷۶ برابر شده است.

 • عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: از دیدگاه من به علت نبود سیاست و برنامه‌ریزی صحیح، حذف صفر از پول ملی می‌تواند از سیاست‌های تورم‌زا حساسیت‌زدایی کند و این برای اقتصاد ایران یک خطر بزرگ محسوب می‌شود لذا نمایندگان مجلس شورای اسلامی تا زمانی‌که تضمین‌های لازم و کافی کسب نکرده‌اند، نباید تن به این اقدام نمایشی دهند.

 • اقتصاد ایران سال جدید را با چند موضوع مهم آغاز کرد. در حوزه بین‌المللی تحریم‌ها شدت گرفتند و امیدها برای تمدید معافیت‌ خرید نفت ایران توسط هشت کشور نقش بر آب شد و در حوزه داخلی هم فشارها و مخالفت‌ها با سیاست‌های دولت رنگ و بوی تازه‌ای به خود گرفتند.

 • با تشدید فشارهای ظالمانه آمریکا علیه ایران بسیاری از مسئولان اجرایی و نمایندگان مجلس شرایط کنونی کشور را به‌مثابه جنگ اقتصادی می‌دانند و با یادآوری وضعیت کشور در دهه ۶۰ حتی وضعیت امروز را پرتلاطم‌تر از روزهای جنگ تحمیلی می‌دانند.

 • با قیمت‌گذاری دستوری و طرح تثبیت قیمت‌ها، هر ساله حجم یارانه‌هایی که در اقتصاد ایران به صورت غیرهدفمند پرداخت می‌شود، بیشتر شده است.

 • آثار منفی تصمیمات اقتصادی دولت قبل، افزایش واردات، نبود بنیه کارشناسی در دولت وعدم استفاده از دیدگاه کارشناسان، بی توجهی به گفتمان ملی، ورود رئیس جمهوری به مواردی که تخصص ندارد، مسئولیت گریزی مدیران، رکود و تحریم ۸عاملی هستند که باعث شده اقتصاد کشورمان این روزها با تکانه های سنگینی روبرو شود.

 • دو دستگی در مواجهه با FATF باعث شده که فعالان اقتصادی نسبت به آینده و اوضاعی که پیش رو داریم، نگرانی‌هایی داشته باشند. مخالفان هیچ استدلالی را نمی‌پذیرند و می‌گویند با تصویب FATF وارد مرحله جدیدی از تحریم‌ها می‌شویم.

 • بالاخره پس از کش وقوس‌های فراوان لایحه مبارزه با پولشویی به تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام رسید و یکی از موانع ورود ایران به مناسبات مالی جهان برداشته شد.

 • فرشاد مومنی اقتصاددان و رئیس موسسه دین و اقتصاد در نشست هفتگی موسسه دین و اقتصاد که به مناسبت سالگرد درگذشت میرزا تقی‌خان امیرکبیر با موضوع «چرخه‌های شوم تاریخ و توسعه‌نیافتگی در ایران» برگزار شد، گفت: به نظر می‌رسد اگر بخواهم در نهایت اجمال تصویری از مساله بدهیم آن تصویر ناظر بر جست‌وجو برای یافتن پاسخ‌های درخور به دو سوال راهبردی است.

 • به تازگی فرشاد مومنی اقتصاددان با اشاره به افزایش عدم تعادل منطقه‌ای گفته است که از سال ۱۳۹۲ تا امروز سالانه ۶۰۰ هزار نفر به جمعیت فقرای شهری ما افزوده شده است. او همچنین با انتقاد از سیاست‌های پولی و مالی ناسنجیده، معتقد است این سیاست‌ها به نابرابری‌های ناموجه دامن زده است.

 • در جلسه امروز رئیس جمهور با اقتصاددانان که از آن به عنوان جلسه ای انتقادی و صمیمی یاد شده رنانی از رئیس جمهوری بخاطر شنیدن صدای منتقدین و این که برای اولین بار ابتدا ۲ ساعت به حرف مخالفین گوش داده و سپس سخن گفته است سپاسگذاری کرده است.

 • یک اقتصاددان گفت که بنیه کارشناسی ما می‌تواند سازوکارهای برون رفت از این بحران را نشان دهد.

 • فرشاد مومنی گفت: دومین نامه اقتصاددانان به رییس‌جمهور با محوریت دلایل بروز بحران ارزی و راهکارهایی برای برون رفت از این وضعیت این هفته منتشر می‌شود.

 • فرشاد مومنی در کنگره حزب مردم‌سالاری:

  استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی تاکید کرد: در تمام دنیا حتی در کشورهای پیشرفته در مواجهه با بحران، پدیده ملی‌سازی برای امنیت شرایط مورد توجه قرار می‌گیرد. جنبش واگذاری در اوج بحران که برخی مسئولان از آن می‌گویند هیچ نسبتی با منافع ملی ندارد.

 • فرشاد مومنی و حسین راغفر بر ضرورت تغییر رویکردهای کلان اقتصاد تاکید دارند و معتقدند تنها اعتماد مردم به حاکمیت، موجب موفقیت شاخص‌های اقتصادی در دوره جنگ بوده‌است.

 • تحلیل شرایط اقتصاد ایران‌ در‌گفت‌وگو با فرشاد مومنی؛

  این روزها دولتمردان با در دست داشتن نسخه آزادسازی اقتصادی در حال اتخاذ تصمیماتی هستند تا بر پایه اقتصاد آزاد، حال اقتصاد را بهبود ببخشند. اقتصاد آزاد سیستمی اقتصادی است که در آن تولید و توزیع کالاها و خدمات با مکانیزم بازارهای آزاد که توسط سیستم قیمت آزاد هدایت می‌شود (به جای بازارهای با برنامه)، انجام می‌گیرد.

 • فرشاد مومنی، کارشناس مسائل سیاسی و اقتصادی معتقد است عدم برخورد با آقازاده‌ها منجر به افزایش طبقاتی و در نهایت اضمحلال می‌شود.

 • اصلاح بنیادهای اندیشه‌ای، اصلاح رابطه دولت و ملت، بازنگری در سیاست‌های وارداتی، بازگرداندن اعتماد به تولیدکنندگان و حل مشکل سرمایه‌گذاری‌های مولد محورهای اصلی توصیه‌های فرشاد مومنی برای اصلاح ساختار اقتصادی در شرایط فعلی کشور است.

 • بودجه ۹۷ با تمام حواشی قبل و بعد از آن، اواخر سال گذشته به مجلس تقدیم شد. شعار اصلی آن، از بین بردن فقر مطلق و افزایش اشتغال فراگیر بود. شعاری که با توجه به وضعیت فعلی کشور کمی غیرمعقول و دور از ذهن به نظر می‌رسید.

 • اقتصاد ایران حال‌وروز خوشی ندارد. «افزایش هزینه‌های معیشت، کسب‌وکار و فعالیت مردم»، «کاهش سطح رفاه و افزایش بیکاری»، «افزایش هزینه‌های حمایت‌های اجتماعی دولت»، «افزایش مخارج و هزینه‌های دولت» و «افزایش کالاها، خدمات دولتی، نرخ ارز و مالیات‌ها» چرخه‌ای را تشکیل داده‌اند که از آن به‌عنوان چرخه مخرب اقتصادی کشور یاد می‌شود.

 • به طور قطع برای رخ دادن یک تحول بزرگ در یک کشور به خصوص تحولی مانند انقلاب نمی‌توان تنها به یک عامل اکتفا کرد بلکه عوامل زیادی در شکل‌گیری تحولات و رخداد‌های اجتماعی دخیل هستند.

 • فرشاد مومنی می‌گوید که در اقتصادهای توسعه‌نیافته‌ای مانند اقتصاد ایران باید قایل به استفاده از رویکردهای بین‌رشته‌ای بود و برای اینکه بتوان پدیده‌های مربوط به این اقتصادها را بررسی کرد در این زمینه اقتصاد رفتاری ابزار مناسبی است که می‌توانیم از آن برای تحلیل اقتصاد ایران استفاده کنیم.

 • فرشاد مومنی با اشاره به سال‌های نخست انقلاب می‌گوید: در حوزه خدمات پزشکی و امور مربوط به آن در دوره بعد از جنگ کارنامه بسیار موفقی داشته‌ایم که شایسته است از ذخیره دانایی در آن دوران استفاده شود.

 • فرشاد مومنی می‌گوید اقدام اخیر بانک مرکزی که تصمیم به ارایه وام به بانکها دارد و از بانکهای خصوصی وثیقه هم می‌پذیرد، می‌تواند برای اقتصاد ملی خطرناک باشد چرا که ممکن است بانکهای خصوصی مستغلات خود را در قالب وثیقه به بانک مرکزی سپرده و در پروسه عدم بازپرداخت وامها بحران خود را به بانک مرکزی منتقل کنند.

 • دریافتی‌های ارزی کشور بین سال‌های ١٣٣٨ تا ١٣٩٤ بیش از یک هزار و ٦٨٦ میلیارد دلار محاسبه می‌شود. نکته کلیدی این است که ٥/٨١ درصد آن به دوره پس از جنگ تعلق داشته است. یعنی به لحاظ تاریخی این دوره با اینکه به لحاظ مدت خیلی طولانی نیست اما چهار پنجم منابع ارزی کشور در اختیار توسعه ملی در این دوره قرار داشته است.

 • فرشاد مومنی معتقد است در مدیریت شهری می توانیم ظرفیت هایی آزاد کنیم که در خدمت توسعه ملی قرار گیرد.

 • او همواره یکی از منتقدان سیاست‌های تعدیل اقتصادی بوده است. به همین دلیل همیشه از سوی برخی از اقتصاددانان نئولیبرال مورد حمله قرار گرفته است.‌‌

 • فرشاد مومنی معتقد است بازارگرایی افراطی در اقتصاد ایران و بکارگیری شیوه‌هایی مانند دستکاری قیمت‌ها برای حل و فصل مسائل نادرست است.

 • فرشاد مومنی با تاکید بر اولویت‌های اقتصادی پیش‌رو:

  شاید همه حامیان و منتقدان روحانی بر این نکته متفق‌القول باشند که مهم‌ترین معضل کشور مسائل مربوط به اقتصاد است. در ایام انتخابات و برنامه‌های انتخاباتی روحانی نیز مطالبات روشنی از سوی مردم مطرح شد و آن نیز حل‌وفصل معضلات مربوط به اقتصاد کشور بود که البته رئیس دولت تدبیروامید، وعده‌هایی در همین خصوص به مردم داد.

 • نابرابری و گستره تبعات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی آن در جهان و همچنین ایران، موضوع جلسه هفته گذشته موسسه دین و اقتصاد بود که در آن فرشاد مومنی به واکاوی ابعاد نابرابری و اثرات آن بر توسعه پرداخت. به باور این اقتصاددان، یکی از مهم‌ترین مساله‌های توسعه امروز نابرابری است.

 • گزارشی از نشست مسئله شناسی بازار کار و اشتغال

  مطابق برنامه هفتگی موسسه دین و اقتصاد روز پنج شنبه نشستی با عنوان “مسئله شناسی بازار کار و اشتغال؛ یک دیدمان تحلیلی” با حضور حسن طایی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه تهران در این موسسه برگزار شد.

 • این تصور که با یارانه نقدی می‌توان پول نفت را بر سر سفره مردم آورد و وعده اقتصادی برخی نامزدهای اقتصادی به چندبرابرشدن یارانه‌ها، همه تحلیلگران اقتصادی را هراسان کرده‌ است.

 • شعار پشت شعار. بی‌آنکه به عواقب آن بنگرند. دوازدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری از سوی برخی از نامزدهای انتخاباتی، بستری شده برای عوام‌فریبی. گویا شیوه احمدی‌نژادی کماکان ادامه دارد و رأی‌خری از این طریق، هنوز هم از سوی برخی از نامزدها، کارا به نظر می‌رسد.

 • در حالی سال جاری با عنوان اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامگذاری شد که در نامگذاری سال گذشته هم اقتصاد مقاومتی محور قرار گرفته بود اما اهداف و محورهای اصلی اقتصاد مقاومتی نه تنها در سال ۹۵ محقق نشد بلکه به این اهداف حتی نزدیک هم نشدیم.

 • فرشاد مؤمنی ریشه‌های وقوع انقلاب ٥٧ را بررسی کرد

  قرار بود در این نشست ریشه‌های انقلاب اسلامی را بررسی کند. فرشاد مومنی، اقتصاددان در آخرین سخنرانی خود برای بررسی این موضوع به نکات مهمی اشاره کرد. یکی از مهم‌ترین مسائل طرح‌شده از جانب او، نادیده‌انگاشتن فقرا در آخرین سال‌های دهه ٥٠ بود.

 • فرشاد مومنی تحلیل کرد

  فرشاد مومنی می‌گوید: اقتصاد کشور هنوز نتوانسته از طیف سه‌گانه‌یی که به تصور خود از مناسبات رانتی سود می‌برند یعنی دولت کوته‌نگر، بخش‌های غیرمولد و اقتصاددانان طرفدار بنیادگرایی بازار خلاص شود.

 • نشست «بیم‌ها و امیدها در جهانی پرمخاطره» با سخنرانی فرشاد مومنی، استاد دانشگاه علامه طباطبایی و مدیر موسسه دین و اقتصاد، اخیرا در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد.

 • استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: وابستگی به استکبار و ارز حاصل از نفت در دولت احمدی نژاد بیش از پنج برابر افزایش یافت.

 • بنیاد باران به‌تازگی میزبان فرشاد مؤمنی بود تا درباره برنامه ششم سخن بگوید.

 • مهم‌ترین مولفه برای جلب اعتماد مردم نسبت به یک دولت بهبود اقتصاد آن کشور است به‌ویژه برای کشوری مانند ایران که سال‌های تحریم را پشت سر گذرانده است و اکنون همه خواهان یک ثبات در اقتصادند.

 • استاد گروه اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: در فرآیندهای تصمیم گیری ها و تخصیص منابع در کشور قدرت و توان غیرمولدها از تولیدکنندگان و مردم بیشتر است.

 • فرشاد مومنی کاهش ضریب جینی در دوران قبل را به دلیل خروج بی‌سابقه سرمایه‌های انسانی و مادی از کشور، فروپاشی طبقه متوسط درآمدی و تقویت دوپینگی و ناپایدار گروه‌های فرودست جامعه از طریق پرداخت‌های نقدی می‌داند که تأثیری کم دوام داشت. او این عوامل را عامل بروز بحران در اقتصاد ایران دانسته و می‌گوید کاهش ضریب جینی دولت قبل دستاورد آن دولت به حساب نمی‌آید.

 • «فرشاد مومنی» مدرس دانشگاه و کارشناس مسایل اقتصادی ضمن برشمردن دستاوردهای برجام برای کشور به مساله عضویت ایران در گروه ویژه اقدام مالی پرداخت و پیامدهای آن را تشریح کرد. به گفته وی ایران می تواند از ظرفیت های اف.ای.تی.اف برای توسعه روابط بین المللی، مالی و سرمایه گذاری استفاده کند.

 • فرشاد مومنی خبر داد:

  این‌ بار تیغ نقد بر تن صنعت خودروسازی نشست. فرشاد مؤمنی، عضو هیأت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی، در نشست اخیر مؤسسه دین و اقتصاد، به ارزیابی حال ‌و ‌روز این صنعت در ١٥ سال اخیر پرداخت و بر آن شد تا برخی از جوانب فعالیت این صنعت غول‌پیکر را روشن کند.

 • نقد فرشاد مؤمنی بر زمزمه حذف نهاد‌های تنظیم گر

 • نوشتن برنامه در ایران سابقه‌ای هفت‌دهه‌ای دارد. سال‌هاست شیوه تدوین برنامه به مناقشه‌ای میان برخی از اقتصاددانان و کارشناسان تبدیل شده است. باید برنامه بنویسیم یا دوران برنامه‌ریزی به سر آمده است.

 • فرشاد مومنی، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در خصوص علل و ریشه‌های پوپولیسم در ایران می‌گوید: امروزه جامعه‌شناسی مدرن خود را فرزند بی‌زمانی و بی‌مکانی ناشی از ادبیات جهانی شدن می‌داند.

 • در شرایط کنونی از نظر آرایش قوا بین نیروهای اجتماعی شرایط بسیار نامتعادل و نامتوازنی وجود دارد و اگر بخواهیم از منظر اقتصاد سیاسی این شرایط را توصیف کنیم، در کلی‌ترین حالت، واقعیت‌های جامعه ما حکایت از این دارد که قدرت چانه‌زنی و نفوذ کلام بخش‌های مولد و عامه مردم نسبت به جبهه متحد غیرمولدها که واسطه‌ها، دلالان، تاجران پول، وارد‌کننده‌ها و ... را دربر می‌گیرد، به‌شدت زیاد است.

 • در بررسی وضعیت اقتصاد ایران که با رکود دست‌وپنجه نرم می‌کند، باید گفت که کانون اصلی بحران بخش بانکی کشور، انحصارهای مالی به جای تمکین به قانون و قاعده بازی، سوداگری در بازار مستغلات، سکه و ارز نشات گرفته است.

 • مقاله تحلیلی از فرشاد مومنی در نقد سیاست شبه لیبرال

  جایگاه و نقش دولت در حیات جمعی بشر همواره از مقولات و موضوعات مناقشه‌برانگیز از حیث حدود و ثغور و چگونگی مداخله در ساماندهی به آن بوده است.

 • فرشاد مومنی در موسسه دین و اقتصاد مطرح کرد:

  «بی‌سابقه‌ترین سطح صنعت‌زدایی در تاریخ اقتصادی یکصد ساله، طی ۱۰ساله اخیر رخ داده است.»

 • در یک میزگرد اقتصادی بیان‌ شد؛

  ۱۵ سال پیش حسین عظیمی، اقتصاددان پیش‌بینی کرده بود اقتصاد ایران دچار مرگ مغزی می‌شود.

 • عضو موسسه دین و اقتصاد یکی از مهم‌ترین کاستی‌های مشاهده شده در دولت را فقدان برخورد برنامه‌یی به معنای دقیق کلمه و اتکا به رویه‌های روزمره و غیرمشارکت‌جویانه می‌داند و اعتقاد دارد که دولت فعلی نیازی عمیق به برخورد واقع‌بینانه با فرصت‌های قابل تصور و نیز محدودیت‌ها و بسترهای جذب سرمایه خارجی دارد.

 • کشور ما در دوران و شرایط خطیری است. در عین حال انصاف این است که بگوییم از زمان روی کار آمدن دولت جدید در کنار همه آن بحران‌های کوچک و بزرگی که کشور با آن دست و پنجه نرم می‌کند، فصل‌های جدیدی هم ایجاد شده است.

 • به نظر می‌رسد سال ۹۵ از جنبه‌های مختلفی برای افق میان مدت اقتصاد و جامعه ایران سال مهم و تعیین‌کننده‌ای باشد.

 • در شرایط کنونی باتوجه به آمار و ارقامی که درخصوص نرخ بیکاری منتشر شده است، با افزایش تعداد آن بخش از متقاضیان شغل روبه‌رو هستیم که در شرایط رونق اقتصادی بازگشت به چرخه اقتصادی کشور را سرلوحه قرار داده‌اند و به فارغ‌التحصیلان جدید و متقاضیان پیشین اشتغال اضافه شده‌اند.

 • اقتصاد ایران نسبت به سه شوک برون‌زای ذکر‌شده، آسیب‌پذیری بیشتری در مقایسه با اقتصاد کشورهای صنعتی دارد.

 • عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی:

  «شعار عدالت دادند و شاخص فلاکت را دو برابر کردند و این خطر وجود دارد که با نام اقتصاد مقاومتی هم کارهایی شود که به زیان کشور باشد.

 • استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی(ره) بقا، امنیت و کیفیت آحاد جامعه را در گرو رویکرد تولیدمحورانه دانست و گفت: راه نجات هر کشوری در ساختار نهادی تولیدمحور است.

 • در گفت گو با فرشاد مومنی مطرح شد؛

  «ایران در صدر فهرست قرمز پولشویی در سطح جهان». چنین جایگاهی برای ایران در زمانی‌که حتی مسئولان نیز از وجود فسادهای گسترده در کشور خبر می‌دهند چندان جای تعجب ندارد، اما چه شد که جایگاه ایران این‌گونه رقم خورد؟

 • معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور گفت: برای کاهش نابرابری در کشور باید سیستم‌ مالیات‌ستانی را به عنوان یکی ازمهم‌ترین ابزارهای رفع‌ نابرابری ساماندهی کرد، ضمن اینکه، هیچ پرداخت‌کننده‌ی مالیاتی دعاگوی مالیات‌ستان نخواهد بود.

 • فرشاد مؤمنی در نقد لایحه برنامه ششم:

  اولین نقد جامع به لایحه برنامه ششم توسعه را فرشاد مومنی در آخرین نشست مؤسسه دین و اقتصاد انجام داد. نقدها نسبت به این برنامه زیاد بود تا آنجا که او به دولت پیشنهاد داد لایحه برنامه ششم را پس بگیرد و برنامه‌ای دیگر با مشارکت سایر قوا و صاحب‌نظران و دانشگاهیان ارائه دهد.

 • "مومنی:کلید‌رهایی از فساد شفاف‌سازی‌است"

  یک اقتصاددان، کلید رهایی از فساد اقتصادی را «شفاف‌سازی»، «قاعده‌مندی رفتارهای مالی دولت» و «برطرف کردن نابرابری در عدالت اجتماعی» دانست.

 • فرشاد مومنی عنوان کرد؛

  با روی کارآمدن دولت روحانی و بعد از بررسی صد روزه تیم اقتصادی وی از وضعیت اقتصادی ایران آمارها و ارقام به‌شدت ضعیف و نگران‌کننده‌ای از اقتصاد ایران منتشر شد. رشد اقتصادی منفی ۵/۵ درصد و همچنین تورم حدود ۴۴ درصد گویای وضعیت نامطلوب اقتصاد ایران بود.

 • فرشاد مؤمنی خود را در زمره کسانی می‌داند که تحقق نیافتن اهداف برنامه‌های توسعه را شکست نظام تصمیم‌گیری و تخصیص منابع می‌دانند.

 • تحلیل فرشاد مومنی از چالش‌های اقتصادی دولت ؛

  هزار میلیارد دلار در فاصله سال‌های ١٣٨٤ تا ١٣٩٢ هزینه کردیم اما تعداد فرصت‌های شغلی ایجاد شده در این دوره نزدیک به صفر است.

 • فرشاد مومنی: رئیس‌جمهور باید تجدید نظر کند

  یک استاد دانشگاه با انتقاد از سیاست های اقتصادی دولت گفت: «با این طرز بینش وضعیت اقتصاد ایران بهبود پیدا نخواهد کرد و در این مسیر فشارها بر عامه مردم و تولیدکنندگان افزایش خواهد یافت و متاسفانه باید گفت اگر این بینش بخواهد برای برنامه میان مدت کشور نیز قاعده گذاری کند چشم انداز میان مدت اقتصاد ایران نیز چندان امیدوارکننده نخواهد بود.»

 • در گفت گو با فرشاد مومنی مطرح شد؛

  بسته «سیاست‎های جدید اقتصادی دولت برای تسریع رونق» که از سوی سخنگوی دولت و وزیر اقتصاد و امور دارایی و رئیس کل بانک مرکزی روز شنبه ارائه شد، واکنش‎های مختلفی را از سوی صاحب‌نظران به دنبال داشت؛

 • "پنج تخلف عمده سیستم بانکی"

  اقتصاد بانک‌محور ایران درگیر تخلفات گسترده بانکی است. آن هم نه از سوی موسسات و بانک‌های غیرمجاز. این‌بار این بانک‌های دارای مجوز هستند که با دور زدن قوانین، فعالیت‌های غیرقانونی در بازار پولی و مالی را رواج می‌دهند و بانک مرکزی به عنوان ناظر بخش پولی فقط نظاره‌گر ماجراست.

 • "برای احیا سازمان مدیریت ۱۸ ماه زمان گذاشتند"

  فرشاد مومنی اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با انتقاد از دید کمی دولتمردان یازدهم در مسائل اقتصادی اظهار کرد: تفاوت میان رشد و توسعه از مسائل ابتدایی اقتصاد است، که متاسفانه در کشور ما مورد توجه قرار نمی گیرد،

 • «حرکت از شرایط نامطلوب وضع موجود به شرایط مطلوب نخستین مولفه در تعریف برنامه‌ریزی است اما این مولفه در سال‌های ۹۲-۸۴ از تاریخ ایران گم شده است.»

 • "پیوندی‌ارگانیک میان‌اهداف‌توسعه برقرار‌شود"

  برنامه‎ریزی برای توسعه در ایران هرچند قدمتی طولانی دارد، اما نقطه آغاز آن همچنان محل تردید میان اندیشمندان این حوزه است، اما آیا برنامه‎های توسعه ایران واقعا براساس چالش‎های اقتصاد ایران نوشته می‎شوند؟

 • فرشادمومنی:هزینه‎‌فرصت‌مفت‌خوارگی را افزایش‌دهیم

  فرشاد مومنی، عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه‌طباطبایی درباره آینده نفت ایران پس از توافق لوزان توضیح می‌دهد.

 • واکاوی چشم‌انداز رکود تورمی ۹۴

  نشست تخصصی واکاوی چشم‌انداز رکود تورمی در سال ۹۴ روز گذشته با حضور اساتید اقتصاد و اعضای هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد. در این نشست ضمن رونمایی از کتاب حاوی متن پیاده شده پنج نشست تخصصی برای خروج غیر‌تورمی از رکود، اساتید برجسته این دانشگاه به بیان نظرات خود در این باره پرداختند.

 • "رشد اقتصادی سال بعد ۲ درصد است"

  تعداد زیادی از اقتصاددانان کشور اعتقاد دارند یکی از بزرگترین مشکلات اقتصادی ایران طی سال آینده به موضوع کسری بودجه باز می گردد.

 • تحلیل مومنی ازوضعیت کنونی اقتصادایران

  تقریبا طی ۸ ساله گذشته به ازای هر یک دلار که به سفرهای تجاری تخصیص پیدا کرده است چهار دلار به سفرهای شخصی غیرتجاری اختصاص داده شده است.

 • توصیه فرشاد مومنی برای بهبود شاخص رقابت پذیری:

  در شرایط کنونی مفهوم رقابتی بودن اقتصاد مطرح است اما این مفهوم تا حدود زیادی از ربع قرن ۱۸ و در آرا نظریه پردازان کلاسیک اقتصاد مطرح بود.

 • این روزها فرشاد مومنی در رسانه ها بیشتر به عنوان یک کارشناس مسائل اقتصادی شناخته می شود اما او از روزهای نخست تاسیس حزب جمهوری اسلامی در کنار شهید بهشتی بوده است.

 • "فرشاد مومنی" در اوایل کار دولت یازدهم، بعد از هشت سال، اظهارنظرهایش نگاهی امیدوارانه به فضای اقتصادی پیش رو را منعکس می کرد، نگاهی که به نوعی حاکی از رضایتش از روی کار آمدن دولت جدید بود. اما پس از مدتی، از اواخر سال قبل بود که او منتقد سیاستهای اقتصادی دولت حسن روحانی شد. محور انتقادات همان موضوع سالهای قبل بود؛ هدفمندی یارانه ها. البته در این میان موضوعات دیگری همچون توزیع سبد کالایی و برخی سیاستهای ارزی دولت نیز هدف انتقاداتش قرار داشت، اما هدفمندی و ورود به فاز دوم این قانون، در راس مسائل بود. از همان سال ۸۹ جزو مخالفان سرسخت اجرای هدفمندی بود.