جمشید پژویان

اقتصاددان

عنوان شغل

مدیر قطب علمی "اقتصاد توسعه با تاکید بر اقتصاد ایران" (از سال 1385)

استاد اقتصاد (از سال 1373)

 

مدرک تحصیلی

کارشناسی اقتصاد نظری از دانشگاه تهران، 1349

کارشناسی ارشد اقتصاد عمومی از دانشگاه ایالتی یوتا، 1354

دکتری اقتصاد عمومی از دانشگاه ایالتی یوتا، 1359

 

 

سوابق اجرایی

ریاست شورای رقابت

 

مدیر گروه اقتصاد، دانشگاه علامه طباطبائی (از سال 1372 تا 1378)

 

رئیس دانشکده علوم و بهداشت علامه طباطبائی (از سال 1364 تا 1368)

 

معاون آموزشی دانشکده آموزش از راه دور (سال 1363)

 

مدیر گروه اقتصاد، مجتمع ادبیات و علوم انسانی دانشگاه الزهرا (از سال 1363 تا 1361)

 

مدیر گروه اقتصاد و مدیریت، دانشگاه آزاد ایران، انقلاب فرهنگی (سال 1358)

 

توضیحات

جمشید پژویان در سال ۱۳۲۴ در شهر سنندج متولد شد. وی چندی بعد به همراه خانواده به شهر قزوین نقل مکان کرد و در آنجا تحصیلات مقدماتی خود را انجام داد. پژویان برای ادامه تحصیل در دانشگاه تهران پذیرفته شد و در رشته اقتصاد تحصیل کرد و سال 1349 مدرک لیسانس خود را اخذ کرد. وی سپس برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت و در دانشگاه ایالتی یوتا پذیرفته شد و در همین رشته ادامه تحصیل داد و موفق شد مدرک فوق لیسانس (سال 1354) و دکترای (سال 1357) خود را دریافت کند. در کارنامه شغلی جمشید پژویان اقتصاددان، ریاست شورای رقابت و تدریس در دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه آزاد اسلامی به چشم می‌خورد.


تالیفات

اقتصاد بخش عمومی، مالیات‌ها، تجدید چاپ و تغییرات اساسی، 1386 اقتصاد بخش عمومی هزینه‌های دولت تجدید چاپ، ۱۳۸۱ اقتصاد بخش عمومی مالیاتی تجدید چاپ، ۱۳۸۰ اقتصاد بخش عمومی جلد اول، تجدید چاپ با تجدید نظر، ۱۳۷۸ پول و بانکداری برای رشته حسابداری چاپ دانشگاه پیام نور، ۱۳۷۴ اصول علم اقتصاد چاپ دانشگاه پیام نور، ۱۳۷۴ اقتصاد خرد برای رشته های مدیریت وحسابداری، چاپ دانشگاه پیام نور، ۱۳۷۴ اقتصاد مالیه عمومی برای رشته حسابداری چاپ دانشگاه پیام نور، ۱۳۷۴ اقتصاد بخش عمومی (مالیاتها) چاپ مرکز تحقیقات دانشگاه تربیت مدرس، ۱۳۷۱ اقتصاد بخش عمومی جلد اول چاپ جهاد دانشگاه تهران، ۱۳۶۸
 • یک قربانی دیگر ویروس کووید-۱۹ از بدنه آکادمیک کشور. جمشید پژویان اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی روز گذشته بر اثر ابتلا به این بیماری و نارسایی کلیوی در بیمارستان کیان تهران درگذشت.

 • استاد برجسته اقتصاد ایران دکتر جمشید پژویان امروز صبح به رحمت خدا رفتند.

 • پازل نقشه راه اقتصاد در سال ۱۳۹۹ را متغیرهای کلان اقتصادی تکمیل می‌کنند. از این رو، اگر قرار باشد حرکت اقتصاد در سال آتی را بررسی کنیم، ابتدا باید به بررسی متغیرها و شاخص‌ها بپردازیم. آن زمان می‌توانیم بگوییم که آیا روند اقتصاد کشور طی این سال مثبت است یا منفی؟ کدام بازارها در ۱۳۹۹ جذاب‌تر هستند و کدام یک با اقبال کمتری مواجه می‌شوند؟ برای بهبود شرایط چه باید کرد؟

 • مدتی است که در محافل اقتصادی و سیاسی کشور بر«اقتصاد بدون اتکا به نفت» تأکید ویژه‌ای می‌شود و حتی ابتدای هفته جاری، رهبر معظم انقلاب در میان جمعی از فرماندهان، خلبانان و کارکنان نیروی هوایی ارتش براین موضوع مجدداً تأکید داشتند.

 • تعامل اقتصادی با دنیا اتفاق خوبی است یا نه؟ اینکه ایران در خود محصور شود و با هیچ کشوری همکاری نکند، می‌تواند پیشرفت کند؟ اغلب کارشناسان اقتصادی، وقتی با این سؤال روبه‌رو می‌شوند، با سرعت جواب می‌دهند بدون همکاری با دنیا نمی‌توان به اقتصاد توسعه یافته دست یافت.

 • در لایحه پیشنهادی بودجه سال آینده یکی از اهداف مهم دولت ارتقای تولید و اشتغال است. طبق این برنامه در سال آینده با تقویت بخش‌های پیشران اقتصاد کشور نزدیک به یک میلیون شغل جدید ایجاد خواهد شد.

 • بر اساس قانون، دولت موظف است لایحه بودجه سالانه کل کشور را در تاریخ ۱۵ آذرماه هر سال، به مجلس تقدیم کند. اکنون در آستانه تقدیم لایحه سال ۹۹، بحث‌های زیادی درباره چگونگی بودجه‌ریزی برای سال آینده مطرح می‌شود.

 • سند دخل و خرج دولت بدون نفت بسته نمی‌شود؛

  چند روزی بیشتر به زمان تقدیم لایحه بودجه ۹۹ باقی نمانده است و زودتر از موعد جزئیاتی از جدول‌های کلان این لایحه که حاوی میزان درآمدها و هزینه‌های سند مالی سال آینده است، روی خروجی رسانه‌ها قرار گرفته است.

 • اصلاح قیـمت‌های نسبی؛ امر بسیار ضروری و شاید اولین سیاست مهمی است که ما در جامعه می‌تــوانیـــم داشته باشیم. اصلاح کالاها و خدماتی که به وسیله دولت ارائه می‌شود و طی سال‌ها ثابت می‌ماند در حالی که تورم، قیمت بقیه کالاها را افزایش می‌دهد امری است که سبب ناکارآمدی، هم در نهاده‌های تولید و هم در سبد مصرفی خانوارها خواهد شد که البته شده است.

 • خیابان جردن همیشه پاتوق برندپوشان پیر و جوان بوده است اما حالا تعداد این فروشگاه‌های خارجی کاهش چشمگیری پیدا کرده، مغازه‌‌ها را یک به یک جلو می‌رویم و یک سوال مشابه را از همه می‌پرسیم: «از وضعیت مغازه‌های برند این خیابان خبر دارید؟» در این خیابان فروشگاه‌های بزرگی وجود دارد که روزی محل درآمد و آمد و رفت اشخاص بوده اما حالا جز چند طبقه ساختمان متروکه و ویترینی بدون جنس چیزی از آن نمانده اما بعضی از این مغازه‌ها و فروشگاه‌های برند هم به محل کسب افراد دیگر تبدیل شده که بعضی از آنها تولیدات داخل است.

 • جمعیت فعال و جمعیت غیرفعال دو شاخص مهم بازار کار هستند که نرخ بیکاری و نسبت اشتغال نیز متأثر از این دو شاخص مهم تغییر می‌کنند، شاخص جمعیت فعال به مجموعه گروه بیکاران و شاغلان اطلاق می‌شود، یعنی تمام جمعیت سه میلیون نفری بیکار و حدود ۲۴میلیون نفری شاغل کشور تحت عنوان جمعیت فعال شناخته می‌شوند.

 • شاخص نرخ تورم به تفکیک استان‌ها، نشان می‌دهد در نیمه اول امسال فشار تورم در استان‌های محروم بیشتر از استان‌های برخوردار بوده است.اعداد و ارقامی که مرکز آمار درباره شاخص تورم در شهریور‌ ۹۸ منتشر کرده، بیانگر تفاوت قابل ملاحظه روند تورم در استان‌های کشور است.

 • عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، با حضور در یک گفت‌وگوی تلویزیونی بروز ابرتورم و رشد نقدینگی در سال ۹۸ را به‌طور تلویحی رد کرد.

 • اواخر هفته جاری، دولت لایحه بودجه سال۱۳۹۸ را به مجلس شورای اسلامی،‌ تقدیم می‌کند. با توجه به تنگناهای اقتصادی کشور در سال آینده و کاهش درآمدهای ارزی به سبب تحریم‌های اعمالی آمریکا، انتظار می‌رود بودجه۹۸ بر اساس طرح‌های صرفه‌جویانه اقتصادی نوشته شده باشد.

 • حفظ ارتباط با ایران، اقدامی است که پس از خروج آمریکا از برجام و اجرای دور جدید تحریم‌ها علیه ایران بسیاری کشورها از جمله دولت‌های اروپایی بر آن تاکید دارند.

 • در زمان اعمال قیمت گذارى دستورى، یک بازار دیگر در کنار بازار اصلى شکل مى‌گیرد که لانه رانت و ایجاد فساد و رشوه دهى مى شود و این موضوع به مرور باعث تخریب کامل اقتصاد کشور خواهد شد.

 • هیات ایرانی روزی به‌منظورمذاکره و با هدف لغو تحریم‌ها عازم ژنو شد که دموکرات‌های ایالات‌متحده بر ایران تحمیل کرده بودند و تیم قبلی به سرپرستی سعید جلیلی با آن درگیر بود.

 • پیش از انقلاب تا به امروز، ۱۲ برنامه توسعه را پشت سر گذاشته‌ایم اما هنوز در اقتصاد کشور مشکل داریم. جمشید پژویان ضمن ایراد بر ماهیت برنامه‌نویسی در حوزه اقتصاد کشور معتقد است که باید این شیوه برنامه‌نویسی را کنار گذاشت.

 • یک کارشناس اقتصادی معتقد است: رشد اقتصادی متاثر از اتفاقاتی است که از نظر معنای اقتصادی کاملا روشن است چیست، ولی از نظر مردم معلوم نیست و کاملا گمراه می‌شوند.

 • جمشید پژویان گفت:« تک نرخی کردن ارز تقاضایی را که برای رانت جویی وجود دارد، کاهش می دهد؛ چراکه وقتی ارز یک قیمت داشته باشد، تلاش برای دستیابی به رانت ارز ارزان تمام می‌شود.»

 • رییس سابق شورای رقابت گفت: «وقتی قیمت پراید سه برابر شد، زمانی بود که من به سختی با صنایع خودرو و مدافعان آن در مبارزه بودم. من آن زمان یک طرف بودم و همه یک طرف دیگر بودند.»

 • یک کارشناس اقتصادی با اشاره به این‌که میزان درآمدهای مالیاتی در کشور فقط ۶ درصد تولید ناخالص داخلی است، اظهار کرد: حذف یارانه یا افزایش نسبی قیمت‌ها بزرگترین اصلاح اقتصادی است.

 • ارتباط و تناسب بین فارغ‌التحصیلان رشته‌های مختلف دانشگاهی و بازار کار و موقعیت‌های شغلی در کشور یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که باید در جهت بهبود اوضاع اقتصادی، علمی و اشتغال جامعه مورد توجه قرار گیرد.

 • یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه نوسانات نرخ ارز بر بازار مسکن بی تاثیر است، گفت: کسانی که چند میلیارد سپرده در بانک داشته اند با کاهش نرخ سود سپرده‌های خود را از بانک خارج می‌کنند.

 • هفته گذشته دولت بخشنامه پیش‌بینی بودجه سال آینده را به دستگا‌ه‌های اجرایی ابلاغ کرد. برای تعین لایحه بودجه سال۹۷ متغیرهای کلان اقتصادی اهمیت ویژ‌ه‌ای دارند که مشخص‌کننده دخل‌وخرج سالانه کشور هستند.

 • اقتصاد ایران در عین رها شدن از تورم‌های ساعتی دوران احمدی‌نژاد هنوز روی رونق به خود ندیده و به عنوان اولویت اول دولت مورد تاکید قرار می‌گیرد.

 • زمزمه ارز تک‌نرخی و قرار بانک‌ها برای کاهش سود سپرده‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت به ۱۵ و ۱۰ درصد، فضای اقتصادی را کمی ملتهب کرده است.

 • یک کارشناس اقتصادی علت ناکامی اجرای فاز اول یارانه ها را عدم اجرای اصولی آن دانست و گفت: برای حذف یارانه ها باید سیستم محاسبه مالیات بر مجموع در آمد وجود داشته باشد.

 • عضو هیات علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی گفت: اصلاح روند پرداخت یارانه‌ها نیاز به یک برنامه و سیاست‌گذاری است که به وسیله متخصصان و اقتصاددان انجام شود؛ تا زمانی که مردم به این صورت پول می‌گیرند، نمی‌توان مشکلات کلان اقتصادی را حل کرد.

 • مالیات یکی از عمده‌ترین منابع درآمدی دولت است که در راستای اجرای سیاست‌های اقتصادی و همچنین بهبود رفاه اجتماعی ابزاری موثر و کارآمد محسوب می‌شود.

 • عضو هیات علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی گفت: با توجه به شرایط قیمت نفت و وضعیتی که در حال حاضر وجود دارد، تک نرخی کردن ارز کار بسیار دشواری است.

 • بایدهای توسعه اقتصاد، تولید و اشتغال؛

  یک اقتصاددان با اشاره به اینکه اقتصاد ایران نیازمند رفع مشکلات ساختاری با بکارگیری اقتصاد خرد است گفت: تنها راهکار رونق اقتصاد تدوین نقشه راه است که باید از سوی مشاوران اقتصادی طراحی شود.

 • پس از نعمیق رکود در چند سال اخیر در اقتصاد ایران، شاهد رشد فعالیت بانک‌ها و تبدیل آنها به بنگاه‌های اقتصادی هستیم. آنها در این مدت تلاش کردند تا خود را جایگزین شرکت‌های بزرگ اقتصادی و بازارهای موازی مانند بورس کنند و از رکود این بازارها به نفع خود بهره ببرند.

 • در پی انتخابات آمریکا در اوایل آذر شاهد افزایش قیمت دلار و رسیدن آن به مرز ۴۰۰۰ تومان بودیم.

 • سال‌هاست که ما برنامه‌های توسعه‌ای را اجرا می‌کنیم و استراتژی بلندمدت در نظر گرفته‌ایم، اما هر سال مشکلات اقتصادمان بیشتر می‌شود.

 • تازه‌ترین برآورد بانک مرکزی نشان می‌دهد نقدینگی در مرداد امسال به مرز هزار و ۹۹ هزار میلیارد تومان رسیده است.

 • اولین موسس شورای رقابت بر این باور است که با توجه به حضور خودروسازان جدید و کم شدن سهم بازار دو خودروساز بزرگ کشور، در انحصاری خواندن این صنعت بهتر است قدری تامل کرد.

 • طی یک دهه گذشته، بسیاری از نهادهای دولتی و یا نهادهای عمومی خارج از دولت، اقدام به افتتاح حساب در بانک‌های دولتی یا خصوصی کرده‌اند و به دلیل فعالیت‌های گسترده اقتصادی، منابع مالی زیادی در حساب‌های آنها گردش می‌کند.

 • بعد از دوران بحرانی ناشی از تحریم ها، به نظر می رسد اقتصاد ایران در حال ورود به شرایط تازه ای است. شرایطی که اگر با اتخاذ برنامه های دقیق و راهبردهای کلان همراه شود، می تواند نویدبخش رشد و توسعه اقتصاد ایران باشد.

 • «اقتصاد مقاومتی»، شعار و برنامه راهبردی اقتصادی است که در سال‌های گذشته و پس از تشدید تحریم‌های خارجی علیه ایران از سوی مسئولان حکومتی به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد و از آن به عنوان اصلی‌ترین برنامه اقتصادی ایران در این سال‌ها یاد می‌شود.

 • در گفت‌وگو با فعالان اقتصادی بررسی شد:

  سوت آغاز فعالیت مجلس دهم از دیروز به صدا درآمد. پارلمانی که اعضای آن قرار است، قانونگذاری در حساس‌ترین برهه زمانی اقتصاد ایران را برعهده گیرند، باید در ارایه تجویزهای سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و حتی ورزشی خود شرایط متفاوت این روزهای اقتصاد کشور را درنظر بگیرند تا از این مسیر بتوان عقب‌ماندگی‌های سال‌های گذشته را به نوعی جبران کرد؛

 • تعیین نرخ دوم بنزین به یکی از موارد بحث‌‌برانگیز در کشور تبدیل شده است. هر چند این کار مطلوب دولت نبود و مجلس نهم به هر شکلی بود دولت را مکلف کرد تا دوباره آن را دونرخی کند؛ اما مساله اصلی که این میان مطرح است، نرخ بنزین آزاد و راهکاری است که با کمک آن کمترین مشکلات دونرخی کردن گریبان کشور را بگیرد.

 • جمشید پژویان مطرح کرد:

  بر اساس اعلام بانک مرکزی، تعداد کسانی که طی ۱۰سال گذشته بدون هیچ گونه فعالیت مولد در اقتصاد کشور، درآمدهای کلان کسب می‌کنند دو برابر شده و اینک به رقم چهار میلیون و ۷۶۹هزار نفر بالغ می‌شود.

 • پژویان در گفت و گو با اقتصاد آنلاین

  ماجرای حذف یارانه اقشار مرفه و دهک های بالای جامعه که از بدو اجرای قانون هدفمندی یارانه ها مطرح بوده، همچنان ادامه دارد و دولت هنوز نتوانسته پرداخت یارانه های نقدی را هدفمند کند، حال با گذشت بیش از پنج سال از اجرای این قانون، فقط یارانه سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفر قطع شده و مجلس مصوب کرده که طی سه ماه باید یارانه ۲۴ میلیون نفر دیگر هم حذف شود اما دولت مخالف این مصوبه است.

 • هفته گذشته نمایندگان مجلس در جریان بررسی بخش درآمدی جزییات لایحه بودجه ۹۵ کل کشور، تبصره ۱۴ این لایحه را به تصویب رساندند موضوعی که طی این مدت اظهارنظر‌های مختلفی را در پی داشت.

 • یک کارشناس بازار کار مطرح کرد:

  بازار چانه‌زنی کارگران و کارفرمایان در هفته‌های پایانی سال همچنان داغ است و نمایندگان این دو گروه به همراه نمایندگانی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به بررسی مسائل مختلف پیرامون موضوع تعیین دستمزد می‌پردازند.

 • ۵ سال مقرر شده برای اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ‌ماه دیگر به پایان می‌رسد اما دولت یازدهم قصد دارد اجرای این قانون را ادامه بدهد.

 • در گفت و گو با جمشید پژویان مطرح شد؛

  در یک‌سال اخیر بارها درباره احتمال ورود پول‌های کثیف به انتخابات هشدارها داده‌ شده است اما همیشه این امکان وجود دارد که پول‌های کثیف، تطهیر و در فرایند پول‌شویی با ظاهری قانونی به عرصه اقتصادی و سیاسی کشور وارد شوند.

 • در گفت و گو با جمشید پژویان مطرح شد؛

  از آغاز تشکیل صندوق توسعه ملی قرار بود که ۲۰درصد از منابع حاصل از فروش نفت به این صندوق واریز شود و در ادامه راه سالانه حدود ۳‌درصد به آن افزوده شود، این موضوع در برنامه‌ریزی‌های بلند‌مدت اقتصاد ایران به منزله رفع تدریجی وابستگی دولت به درآمد‌های نفتی در نظر گرفته شد اما....

 • یک اقتصاددان بیان کرد: تنش میان ایران و عربستان منجر به افزایش قیمت ارز در ایران نشده است و به طور کلی برخی بازارهای ایران مثل بازار ارز بی ثبات هستند و گاهی هم از اقدامات سودجویانه عده‌ای ناشی می‌شوند که مردم باید احتیاط کرده و تحت تاثیر نوسانات کوتاه مدت بازار ارز اقدامی نکنند.

 • در گفت و گو با جمشید پژویان مطرح شد؛

  لایحه بودجه سال ۹۵ باید در نیمه آبان امسال به مجلس ارائه می‌شد. با این حال بعد از گذشت بیش از یک ماه از موعد مقرر، هنوز این بودجه به مجلس ارائه نشده است.

 • در بسیاری از کشورهای جهان مطالعات علمی دقیقی در خصوص رابطه اقتصاد و آلودگی هوا وجود دارد، اما در ایران جز چند پژوهش پراکنده هیج کاری انجام نشده است.

 • یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه آزاد سازی قیمت ها شرایط اقتصادی جامعه را بدتر از گذشته می‌کند، گفت: سیاست‌های غلط اقتصادی در این سال‌ها باعث شده تا قیمت‌ها دوگانه و فضای رانت و فساد در جامعه افزایش پیدا کند.

 • عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: شرایط اقتصادی کشور از دیرباز ناکارآمد بوده و همواره خواسته‌ایم با یک وسیله نقلیه معیوب و فرسوده این جاده ناهموار را طی کنیم.

 • در گفت و گو با کارشناس مسائل اقتصادی اعلام شد؛

  براساس آخرین گزارش اعلام شده از سوی مرکز آمار نرخ تورم آبان ماه امسال به ۱۳.۱درصد رسیده است که این نرخ نسبت به مهرماه ۰.۲ واحد درصد کاهش پیدا کرد است.

 • جمشید پژویان اقتصاددان با تأکید بر لزوم تمرکززدایی از اقتصاد گفت: استقلال اقتصادی استان‌ها؛ در کشورهایی با حکومت‌های متمرکز هم قابل اجرا است.وی پیشنهاد انتخاب استانداران با رای مردم و واگذاری اختیار هزینه‌کرد مالیات هر استان به استانداران را داد.

 • دیروز نشست چهارم از سلسله‌نشست‌های آسیب‌شناسی اقتصاد ایران با حضور ابراهیم رزاقی و جمشید پژویان، در دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی، با عنوان «نسبت اقتصاد مقاومتی با بازار آزاد» برگزار شد.

 • "چرا هر اتفاقی را به گردن من می اندازند"

  به دنبال انتشار نامه انجمن خودروسازان ایران به وزیر صنعت، در خصوص ضرر ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی خودروسازان از محل دخالت شورای رقابت در قیمت‌گذاری، جمشید پژویان بنیانگذار و اولین رئیس شورای رقابت به این نامه واکنش نشان داد.

 • در گفت و گو با جمشید پژویان مطرح شد؛

  رئیس مرکز مطالعات و تحقیقات کاربردی علوم بانکی و اقتصاد شهری با بیان اینکه دولت در هدایت یارانه ها سردرگم است، گفت: پرداخت یارانه دولت تا آخر عمر و همیشگی نیست.

 • مشکلات ساختاری در داخل اقتصاد خود داریم

  یک استاد دانشگاه گفت: «ما یکسری مشکلات ساختاری در داخل اقتصاد خود داریم که حدود ۴۰ سال همراه ما است و تا این مشکلات را حل نکنیم نباید انتظار معجزه داشته باشیم. بنابراین اگر تمامی تحریم ها هم برداشته شود ما حداکثر به شرایط اقتصادی چند سال قبل باز خواهیم گشت.»

 • بانک جهانی با افزایش ٦٥ سنتی روی خط فقر، اعلام کرد: هرکس کمتر از یک‌دلار و ٩٠ سنت درآمد داشته باشد، فقیر محسوب می‌شود. از سال ١٩٩٠ تاکنون، خط فقر از منظر بانک جهانی یک‌دلارو ٢٥ سنت بود و حالا بانک جهانی پس از ٢٥ سال، معیار خود را نسبت به خط فقر به‌روزرسانی کرده است.

 • عضو هیات علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی معتقد است که «مشکلات ساختاری اقتصادی ایران و سهم نابرابر بازدهی سود در بخش‌های مختلف اقتصادی، موجب مقاومت بانک‌ها در برابر الزام به خروج از بنگاه‌داری شده است.»

 • انحصاری بودن یا نبودن بازار خودرو در حالی تبدیل به یک داستان ادامه‌دار شده که هنوز خودروسازان ورود شورای رقابت را به این بازار درست نمی‌دانند.

 • "افزایش تولید خودرو بایدقیمت را کاهش دهد"

  رییس سابق شورای رقابت وضعیت بازار خودرو را همچنان انحصاری دانست و با تاکید بر اینکه افزایش تولید خودرو باید موجب کاهش قیمت آن شود از ورود دولت به بحث قیمت‌گذاری انتقاد کرد.

 • چه طور می‌شود با رکودی که بر اقتصاد حاکم است و افزایش شش برابری چک‌های برگشتی که نشان دهنده اوضاع بازار است، با کاهش ۱۰ هزار میلیاردی معوقات روبرو باشیم؛ وقتی آمار را شنیدم تعجب کردم.

 • رئیس سابق شورای رقابت معتقد است: سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان یک ارگان دولتی است و وظایف نظارتی دارد و نباید در امور قیمت گذاری دخالت کند.

 • جمشید پژویان تنها راه تامین کسری بودجه دولت را اصلاح نظام مالیاتی کشور و اخذ مالیات از ثروتمندان می‌داند.

 • در حالی موضوع افزایش رسمی قیمت خودروهای داخلی در شورای رقابت در ابهام قرار دارد که بازار خودرو در هفته های اخیر و پس از افزایش سقف وام خرید خودرو نوسانات قیمتی را تجربه کرده اند.

 • "بازار نه تنها با رکود مواجه نیست بلکه با افزایش وام خودرو باید منتظر افزایش تقاضا و پایین آمدن قیمت باشیم." یک کار‌شناس حوزه خودرو با بیان این مطلب گفت که نباید در تحلیل بازار به اظهارات دلالان استناد کرد و روند خرید و فروش را نادیده گرفت.

 • هزینه صف بانک‌ها باعث انصراف می‌شود

  جمشید پژویان اعتقاد دارد «دولت می‌تواند یارانه‌ها را به جای این‌که به حساب‌ها بریزد، بگوید بیایید در صف بانک بگیرید؛ چراکه هزینه صف باعث می‌شود که یک عده‌ای از دریافت یارانه منصرف شوند.»

 • برخلاف هرسال بازار سکه ارز در روزهای پایانی با کاهش قیمت رو به روست. بیش از یک هفته است که قیمت‌ها دلار و سکه در روند کاهشی قرار گرفته‌اند و قیمت دلار امروز به زیر ۳۲۰۰ هم رسید.

 • تکلیف قیمت‌ خودرو با شورای اقتصاد، سازمان مدیریت، شورای رقابت و سازمان حمایت

  وزارت صنعت، معدن و تجارت عزم خود را جزم کرده تا پیش از پایان سال جاری قیمت‌گذاری خودرو را از سیطره شورای رقابت خارج و آن را به سازمان حمایت واگذار کند.

 • یک اقتصاددان معتقد است: دوراندیشی لازم برای فاصله‌گرفتن از اقتصاد نفتی نبوده و منافع بلند‌مدت جامعه در این موضوع در نظر گرفته نشده است.

 • مذاکرات هسته ای چه تاثیری بر قیمت دلار دارد؟

  جمشید پژویان و مهدی تقوی دو عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در رابطه با تاثیر توافق هسته ای بر قیمت دلار توضیح می دهند.

 • رائه سبد کالا، تشخیص پردرآمدها و کوپن انرژی

  یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه در کارنامه دولت هیچ برنامه ای برای رفع مشکلات اقتصادی کشور دیده نمی شود، گفت: ارائه سبد کالا، ادعای تشخیص پردرآمدها و اختصاص کوپن انرژی از اشتباهات دولت یازدهم در اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌هاست.

 • رییس شورای رقابت دوران احمدی‌نژاد مدعی شد،

  دکتر جمشید پژویان یکی از اقتصاددانانی است که پیش‌تر او را با نظریه‌هایی در اقتصاد بخش عمومی می‌شناختند اما هدفمندی یارانه‌ها نام او را این‌بار با نام تئورسین اقتصادی دولت دهم بر سر زبان‌ها انداخت.

 • حل مشکلات اقتصاد خُرد، راه علاج رکود ۳۰ ساله

  رئیس سابق شورای رقابت با ابراز تردید نسبت به خروج اقتصاد کشور از رکود توجه به اقتصاد خُرد را راه حل خروج از رکود تورمی دانست و گفت: تا زمانی که مشکلات مبانی خرد اقتصاد، حل نشود، روال بر همین طریق است.

 • دبیر هیات علمی کمیسیون اقتصاد کلان، بازرگانی و اداری مجمع تشخیص مصلحت نظام بهره وری بالا را از ویژگی های اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: سیاستهای اقتصاد مقاومتی به گونه ای است که با یک تلنگر و تهدید تحت تاثیر قرار نمی گیرد و نمی لرزد.

 • یک اقتصاددان گفت: دولت با بحث مذاکرات جلوی افزایش تحریم ها را گرفت که این امر باعث جلوگیری از رشد تورم شد، اما توجه داشته باشید دولت در واقع جلوی جهش مجدد تورم را گرفت و اجازه نداد مجدد جهش کند، اما به هر ترتیب آن را کاهش نداده است.

 • دولت توانایی شناسایی دهک‌ها را ندارد

  یک اقتصاد‌دان با بیان این‌که در لزوم اجرای هدفمندی یارانه‌ها هیچ تردیدی وجود ندارد، گفت: تا زمانی که اختلال وضعیت قیمتی در اقتصاد ایران درست نشود، هیچ‌گاه به سمت بهبود شرایط حرکت نخواهیم کرد.

 • استاد اقتصاد عمومی دانشگاه علامه طباطبایی حمایت از تولید در گام نخست هدفمندی را با اختصاص سوخت یارانه‌ای یک اشتباه استراتژیک و انحراف اساسی از طرح دانست و گفت: اکثر هزینه‌های دولت در کشور خرج ثروتمندان می‌شود و تازه یارانه را هم حق خودشان می‌دانند.

 • یک اقتصاددان با بیان اینکه به‌هم‌ریختگی اساس قیمت‌ها، مشکل بزرگ اقتصاد ایران است، گفت: «به همین دلیل اجرای گام دوم هدفمندی‌ یارانه‌ها نه تنها الزامی است، بلکه تاکنون در اجرای آن تاخیر هم داشته‌ایم.»

 • شوک درمانی توصیه "واشنگتنی" است

  نشست بررسی فاز دوم هدفمندی یارانه ها با نگاهی به تجربه گذشته در دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی با حضور جمشید پژویان، عباس شاکری و فرشاد مومنی سه اقتصاددان مطرح کشور برگزار شد.