{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 393218

آشنایی با کسب و کارهای مرتبط با گردشگری سلامت؛

برای آن‌هایی که در مشهد زندگی می‌کنند، توضیح اصطلاح گردشگری سلامت و مزیت‌های آن بسیار راحت‌تر است. در واقع کسب‌ وکارهای فراوانی در این شهر با افراد خارجی از جمله عرب زبان سروکار دارد.

 

برای همین می‌دانند که ورود گردشگر خارجی به کشور چه مزیت‌هایی می‌تواند داشته باشد. چند سالی است که بحث گردشگری سلامت به اصطلاح روی بورس افتاده است. البته که از قدیم هم ‌چنین چیزی وجود داشته است؛ اما هم اکنون بیشتر به آن توجه می‌شود.

گردشگری سلامت چیست؟

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خراسان، همه گردشگرها فقط برای بازدید از مکان‌های تاریخی وارد کشور نمی‌شوند. در چند سال گذشته شاهد افزایش نوعی صنعت گردشگری به نام «توریست درمانی» و «گردشگری سلامت» بوده‌ایم.گردشگری سلامت یا توریست درمانی در واقع نوعی گردشگری است که افراد با بیماری‌های خاص از کشورهایی به دیگر کشورها برای معالجه درمان خود مراجعه می‌کنند. در چند سال گذشته ایران به دلیل پیشرفت در دانش پزشکی و استفاده از تجهیزات به روز توانسته سهم خوبی نیز در این حوزه به دست بیاورد.

هدف و مزیت‌ های گردشگری سلامت

هدف گردشگری سلامت در نگاه اول، جذب فرد به کشور است. ایران هم اکنون قطب درمان بسیاری از بیماری‌ ها از جمله نازایی است. بسیاری از افراد اروپایی و حتی مردم عرب زبان از کشور عراق برای درمان این بیماری وارد ایران از جمله شهر یزد می‌شوند. همچنین درمان دیگر بیماری‌هایی که به طور اختصاصی در دیگر شهرها از جمله مشهد و شیراز  باعث ورود گردشگران زیادی فقط با هدف درمان شده است.

 گردشگری سلامت می‌تواند چندین مزیت را به همراه بیاورد:

 اول از همه اینکه ایران را قطب درمان دنیا می‌کند؛

 باعث ورود ارز به کشور می شود و اقتصاد کشور را بهبود می‌بخشد؛

 برای افراد درگیر در این حوزه اشتغال‌زایی می‌کند؛

 از همه مهم‌تر این که اعتبار سیستم پزشکی ایران را افزایش می‌دهد.

یکی از مهم‌ترین مزیت‌هایی که این گردشگری  می‌تواند برای کشور به وجود بیاورد، ایجاد چندین شغل متعدد است. ما در این مطلب قصد داریم  تا به بررسی شغل‌هایی بپردازیم که می‌توانند در کنار این صنعت رشد کنند.

حوزه پزشکی

مسلماً اولین هدف ورود هر بیماری مراجعه به مرکز پزشکی است.  برای همین بیمارستان‌ها و مراکز پزشکی نیاز است که بتوانند تجهیزات و دانش خود را به روز نگه دارند. اول از همه باید گفت که ورود هر بیمار برای آن‌ها یک درآمد ارزی خواهد داشت. علاوه بر این باعث افزایش اعتبار آن مرکز و حتی خود پزشک متخصص هم خواهد شد. در واقع می‌توان گفت هر پزشک با یک تیر دو نشان خواهد زد: اول از همه از افزایش درآمد و دوم افزایش اعتبار جهانی. این حتی می‌تواند برای مراکز درمانی و پزشکان مشهد هم یک مزیت مثبت به حساب ‌آید. بسیاری از افراد برای زیارت به مشهد وارد کشور می‌شوند. به هر حال به هر دلیل ممکن است که آن‌ها مریض شوند و از این رو به یک مرکز  درمانی مراجعه خواهند کرد. مرکز درمانی که در این بین تبلیغات مناسب داشته باشد و بتواند خوب خود را معرفی کند، بیشتر از بقیه می‌تواند  توجه گردشگران را به خود جلب کند.

آژانس‌های گردشگری

بیشتر آن‌هایی که برای درمان وارد کشور می‌شوند، از طریق اینترنت مرکز درمانی و متخصصی را پیدا می‌کنند؛ اما یک مشکل در این جا وجود دارد. شخص وارد شده  به کشور نیاز به دیگر خدمات از جمله هتل، اتومبیل و ... دارد. پزشکان و مراکز درمانی چنین خدماتی را قبول نمی‌کنند. از این رو به تازگی مراکزی به وجود آمده که این خدمات گردشگری سلامت را انجام می‌دهند. این خدمات شامل پیدا کردن متخصص،  رزرو هتل،  تور ویژه برای مسافران،  استخدام مترجم،  انجام کارهای بیمار و ... است. بسیاری از این شرکت‌ها با آژانس گردشگری قرارداد خدمات تور را می‌بندد تا برای بیماران انجام دهد. مسلما هر چه تعداد ورود بیمار به کشور بیشتر شود،  استفاده از خدمات آژانس‌های گردشگری هم افزایش پیدا خواهد کرد.

مترجم

فردی که برای درمان بیماری وارد می‌شود، زبان فارسی را نمی‌داند. حتی ممکن است انگلیسی هم نداند. از طرفی بسیاری از پزشکان و پرسنل بیمارستان و حتی مردم شهر انگلیسی نمی‌دانند. از این رو برقراری ارتباط همیشه بین بیمار و فرد طرف مقابل یک مشکل اساسی خواهد بود. در این جاست که مترجم وارد می‌شود. مترجم باید مسلط به زبان بیماران بوده و هم بتواند اصطلاحات تخصصی را به درستی ترجمه کند. برای همین وقتی صنعت گردشگری سلامت بهبود پیدا کند، شاهد افزایش کسب‌وکارهای مترجم‌ها هم خواهیم بود.

تور لیدر

در چنین مواقعی، آژانس گردشگری مجبور است که یک تور اختصاصی برای بیمار در نظر بگیرد. برای همین نیاز است تا از یک تور لیدر آشنا به زبان بیمار و همچنین شهر استفاده شود. برای همین تور لیدرهایی که به کار خود خبره هستند، در این حالت می ‌توانند بازار بسیار خوبی را به دست بیاورند.

موسسه‌های کرایه اتومبیل

یکی از خدمات شرکت‌های فعال در حوزه گردشگری سلامت استقبال از بیمار و اختصاص اتومبیل به اوست. از آن جا که بیمار برای درمان وارد کشور می‌شود و آشنایی با شهر ندارد، از این رو نیاز است تا یک نفر در کنار مترجم آن‌ها را به هر نقطه از شهر برساند. بهترین راه استفاده از اتومبیل شخصی است. موسسه گردشگری و اتومبیل با شرکت‌ها قرارداد می‌بندند تا خودرویی را به صورت ۲۴ ساعته در اختیار آن‌ها قرار دهد. این مسئله حتی می‌تواند برای راننده ‌های شخصی هم مزیت به حساب ‌آید. بیشتر شرکت‌ها خود از راننده‌ های اختصاصی استفاده می‌کنند. به هر حال باید گفت که افزایش این صنعت به طور مستقیم می‌تواند در بهبود وضعیت اقتصادی موسسه‌ها و راننده‌های مستقل تأثیر داشته باشد. این‌ها افرادی هستند که به صورت مستقیم تحت تأثیر صنعت گردشگری سلامت قرار می‌گیرند.  دستگاه دیگری وجود دارد که در دل این‌ها بوده و غیرمستقیم در این  در حوزه نقش دارد.

افراد فعال در بازاریابی

معرفی کلینیک‌های پزشکی یا متخصص به دیگر کشورها نیاز به  اشخاصی دارد که بتوانند به خوبی این کار را انجام دهند. این کار در حوزه بازاریابی قرار می‌گیرد. از این رو نیاز به افرادی با دانش بازاریابان بین‌المللی است؛ حالا آن‌هایی که به صورت اینترنتی فعالیت می‌کنند و چه آن‌هایی که به صورت فیزیکی در آن کشورها حضور دارند.  وظیفه معرفی  پزشکان را داشته و به ازای قراردادی که می‌بندند، مبلغی را دریافت می‌کنند.

طراحان سایت

بهترین راه معرفی از طریق سایت است. سایتی که هم ظاهر زیبا داشته و هم این که اصول بهینه سازی در آن رعایت شده باشد. برای پزشکان که قصد فعالیت در این حوزه را دارند، داشتن سایت از موارد الزامی است. برای همین طراحی که بتواند سایت حرفه‌ای و متناسب با دیگر کشورها را طراحی کند، در این جا شانس گرفتن کار بیشتری خواهد داشت. البته لازم است که سایت حداقل به زبان انگلیسی باشد که  نیاز به مترجم انگلیسی است. پس مترجم هم در این قسمت سود خوبی خواهد کرد.

نویسنده و تولید کنندگان محتوا

یک پزشک برای این که بتواند خود را معرفی کند، باید متنی بنویسد. متنی که در آن توانمندی‌های او  به درستی معرفی شده باشد؛  اما نوشتن این متن اصول و قواعدی دارد. از جمله این که به صورت تبلیغاتی نوشته شود. بهترین کار کمک گرفتن از تولید کنندگان محتواست. نویسندگان محتوایی که قابلیت نوشتن انواع متن معرفی و بازاریابی را دارند و به زبان دیگر مسلط هستند، به راحتی می‌توانند در این بازار مشتریان زیادی را نیز به دست بیاورند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری