{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 393196

«ملت واحد، از نژادهای گوناگون»، شعار ملی کشور جامائیکاست اما تنوع نژادی این کشور در چه حدی است که این موضوع را به شعار ملی تبدیل کرده است؟! برای‌تان جالب خواهد بود که بدانید در جامائیکا مردم با نژادها و قومیت های متنوع زیادی زندگی می کنند.

 از سیاه پوستان که به عنوان برده از غرب آفریقا به آمریکای مرکزی  آورده شده اند گرفته تا انگلیسی ها، اسکاتلندی ها، ایرلندی ها و آلمانی ها. البته اسپانیایی ها و حتی پرتغالی ها هم از اواخر قرن پانزدهم در این کشور ساکن شده اند. ماجرای تنوع نژادی این کشور هنوز تمام نیست چون بخشی از جمعیت جامائیکا را ساکنان شرق دریای مدیترانه، سوری ها، لبنانی ها و ترک ها تشکیل می دهند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خراسان، همین‌طور چینی ها و هندی ها که به عنوان کارگران مزارع در دهه های گذشته وارد این کشور شده اند. در این بین دولت جامائیکا مدعی است، این کشور همچون ظرفی داغ، نژادهای مختلف را در خود ذوب می کند و مردم جامائیکا خود را ملتی واحد می دانند. این در حالی است که فرهنگ به جا مانده از دوران استعمار همچنان پابرجاست و افرادی با پوست سفیدتر همچنان شانس بیشتری برای پیدا کردن شغل با درآمد و موقعیت بهتر دارند. در پرونده امروز زندگی‌سلام، با این کشور زیبا، سبک زندگی خاص مردمش و باورهای خرافی‌شان بیشتر آشنا خواهید شد.

کشف شدن در میانه قرن شانزدهم!

جامائیکا جزیره ای در دریای کارائیب و کشوری کوچک در آمریکای مرکزی است. نخستین ساکنان این جزیره سرخ پوستان بومی بوده اند و در میانه قرن شانزدهم «کریستف کلمب» آن را کشف کرد و اسپانیایی ها و سپس پرتغالی ها به آن راه یافتند. در سال 1655، انگلیس بر این کشور مسلط شد و این سلطه تا سال 1962 به طول انجامید. در این سال‌ها، جامائیکا با برپایی نظام پارلمانی استقلال خود را به دست آورد، هرچند همچنان ملکه الیزابت دوم را به طور نمادین به رسمیت می شناسد. زبان رسمی جامائیکا انگلیسی است. جمعیت این کشور کمی کمتر از سه میلیون نفر است که حدود 90 درصد آن را سیاه پوستان آفریقایی تبار و بقیه را دورگه ها و سفیدپوستان تشکیل می دهند. بیشتر مردم این کشور مسیحی هستند، اگرچه باور به آیین ها و سنت های آفریقایی در بین آن‌ها رواج دارد. جامائیکا بیشترین تعداد کلیسا نسبت به مساحت را در جهان دارد و با توجه به موقعیت جغرافیایی منحصر به فردترین مناظر طبیعی جهان را داراست که در این پرونده به چند مورد از آن‌ها اشاره خواهد شد.

میانگین درآمد، 5 هزار دلار در سال

بیشتر مردم جامائیکا جزو طبقه متوسط از لحاظ مالی هستند. افراد طبقه متوسط و متوسط به پایین جامعه در این کشور، معمولا کشاورز، ماهیگیر یا کارگر مزارع نیشکر هستند و در کپرها و محله های زاغه نشین به ویژه در اطراف کینگستون زندگی می‌کنند. جامائیکا یکی از بزرگ ترین صادرکنندگان شکر در جهان است، از همین رو بخش بزرگی از مردمش در مزارع مشغول به کارند و شغل‌های مرتبط با این حوزه، درآمدزا تر و محبوب‌تر است. در این کشور، موقعیت های شغلی باکلاس و دولتی به سختی به دست می آیند و برای یافتن شغل مناسب معمولاً باید تحصیلات آکادمیک داشت. بیشتر مردم این کشور با سواد (به معنای داشتن توانایی نوشتن و خواندن) هستند و حتی بچه‌ها در خانواده‌های فقیر هم، سه تا پنج کلاس ابتدایی را می‌گذرانند. البته تحصیلات دانشگاهی در جامائیکا گران است و همه خانواده ها از پس هزینه های تحصیل فرزندانشان برنمی آیند. درآمد مردم این کشور به طور میانگین 5300 دلار در سال است. برای مقایسه این درآمد با چند کشور اروپایی، بد نیست بدانید که درآمد میانگین سوئیسی‌ها در سال 85 هزار دلار، آمریکایی‌ها 60 هزار دلار و ... است.  در این بین، تنها راه گذران زندگی برای بعضی از ساکنان جامائیکا، پولی است که اعضای خانواده شان که در کشورهای دیگر کار می کنند   برای آن‌ها می فرستند. در سال های اخیر سیاست های دولت و بخش خصوصی در رونق صنعت گردشگری موفقیت چشمگیری داشته است و هم اکنون سالانه بیش از یک میلیون گردشگر از جامائیکا بازدید می کنند که همین موضوع کمک چشمگیری به اقتصاد کوچک این کشور کرده است.

 باور عجیب به جادوی سفید و سیاه!

در آداب و رسوم مردم جامائیکا مانند بسیاری از کشورهای دنیا، خرافات، سحر و جادو نقش دارد. جادوهای به کار رفته در این کشور از دو نوع طلسم تشکیل می‌شود: جادوی سفید میال (Myal) و جادوی سیاه اوبیه (Obeah). جادوهایی که می توانند طلسمی را ایجاد کنند یا آن را بردارند، برای فرد متقاضی خوش شانسی بیاورند یا همسرش را وادار کنند تا به او وفادار بماند. در ضمن، احضار روح پدیده ای رایج در جامائیکا محسوب می شود. جامائیکایی ها معتقدند روح فرد متوفی تا 9 روز پس از مرگش روی زمین پرسه می زند و بازماندگانش در این فرصت می توانند با انجام مراسمی آن را وارد بهشت کنند. از همین رو تا 9 شب پس از مرگ عزیزان‌شان به شب زنده‌داری می‌پردازند و با برگزاری مراسمی پرسروصدا، مملو از موسیقی با سازهای کوبه ای و رقص های مخصوص، تمام تلاش‌شان را برای بهشتی کردن آن فرد انجام می دهند! اگرچه برخی مردم جادوهای سفید و سیاه را به عنوان خرافات مسخره می‌کنند اما همه به خوبی می دانند نزدیک‌ترین مغازه سحر و جادوفروشی در کجا قرار دارد. روزنامه های محلی هم در این کشور هر هفته داستان‌های هیجان انگیزی از اعمال ارواح خبیث و طلسم های باطل شده به چاپ می رسانند که نشان دهنده تمایل مردم برای باور کردن چنین چیزهایی است.

تاریک و روشن زندگی زنان در جامائیکا

زنان در این کشور سال هاست که استقلال خود را از همسران‌شان به دست آورده‌اند. تعداد زنان تحصیل کرده و فارغ التحصیلان دانشگاهی زن به مراتب بیشتر از مردهاست. در سطوح شغلی متوسط، درصد زنانی که شغل هایی در عرصه های مدیریتی دارند، با درصد این زنان در آمریکا و کانادا برابری می کند. از سوی دیگر مسئول کارهای خانه نیز زن ها هستند، چراکه مردهای جامائیکایی طبق آداب و رسوم‌شان ترجیح می دهند روی مبل بنشینند و فوتبال تماشا کنند، در حالی که همسران‌شان از آن‌ها پذیرایی می کنند! با این حال، این زنان مستعد و مستقل در جامعه جامائیکا از امنیت چندان مناسبی برخوردار نیستند. یک زن از میان هر چهار زن جامائیکایی در طول عمر خود مورد تجاوز جنسی قرار می گیرد. جامائیکا بیشترین نرخ بارداری در میان دختران نوجوان در قاره آمریکا را داراست که اغلب آن‌ها نتیجه تجاوزهای جنسی هستند.

مرد جامائیکایی، عاشق پیشه ای قهار، کارگری پرکار!

 جامائیکایی ها بسیار مهربان، بخشنده و مهمان نواز هستند. با دیگران زود صمیمی می‌شوند و دایره ارتباطات‌شان تنها به اعضای خانواده محدود نمی شود. کودکان جامائیکایی ده‌ها عمو و خاله دارند که برادر و خواهر پدران و مادران‌شان نیستند و صرفاً به دلیل رابطه دوستی با والدین‌شان به این نام خوانده می شوند. چیزی که شبیه به آن در فرهنگ کشور خودمان هم دیده می‌شود. البته  این رابطه دوستی به قدری عمیق می‌شود که به رغم نبودن ارتباط خونی بین آن‌ها، در هنگام نیاز، هر فرد از یک سیستم حمایتی گسترده بهره مند می‌شود. بزرگ ترین ویژگی مردم جامائیکا از نگاه مردم دیگر کشورها،  خونسردی آن‌هاست تا جایی که یک شعار غیررسمی در میان مردم وجود دارد که همواره آن را تکرار می‌کنند: «سخت نگیر مرد!». در کنار این حس خونسردی جامائیکایی ها بسیار سخت کوش و پرتلاش‌اند. یک ضرب‌المثل جامائیکایی می گوید: «مرد جامائیکایی، عاشق پیشه‌ای قهار، کارگری پرکار».

سفر به جامائیکا برای ازدواج!

بیش از 50 درصد ازدواج های ثبت شده در جامائیکا مربوط به شهروندان غیرجامائیکایی است. با توجه به قوانین بسیار آسان ازدواج رسمی در این کشور، افراد با ملیت های مختلف برای ثبت ازدواج‌شان به جامائیکا می آیند. آماده سازی مدارک لازم برای یک ازدواج رسمی در جامائیکا به کمتر از بیست و چهار ساعت زمان نیاز دارد، علاوه بر آن قانون الزام آوری برای آزمایش خون پیش از ثبت ازدواج وجود ندارد. البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که مناظر زیبا، سواحل بکر، هوای مطبوع، غذاهای لذیذ و هزینه های پایین از دیگر عواملی هستند که افراد از سراسر دنیا، جامائیکا را به عنوان محل ازدواج‌شان انتخاب می کنند.

 جراحی زیبایی برای سفید شدن!

همان‌طور که گفته شد در این کشور، افرادی با پوست سفیدتر شانس بیشتری برای پیدا کردن شغل با درآمد  بهتر دارند. همین وضعیت باعث شده تا افراد تمایل داشته باشند با سفید پوست‌ها ازدواج کنند و رنگ پوست یکی از محاسن غیرقابل انکار برای خواستگاران محسوب می شود! در چنین شرایطی جراحی‌های زیبایی برای سفیدکردن رنگ پوست پدیده ای رایج در این کشور به حساب می آید که طرفداران زیادی دارد . طبقه متوسط جامائیکایی همواره تمایل دارد تا فاصله خود را با رنگین‌پوستان عموماً زاغه نشین حفظ کند، همین موضوع سبب شده تا نارضایتی عمومی در میان قشر فقیر این کشور از سفیدها ایجاد شود.

در جامائیکا هزینه‌های عروسی با مهمان ‌است!

در جامائیکا هم مانند بسیاری از کشورها در مراسم ازدواج این عروس است که بیشتر از داماد می درخشد اما این موضوع در این کشور تنها به خاطر لباس زیبا و آرایش صورت و غیره حاصل نمی شود! عروسان جامائیکایی اختیار کل مراسم ازدواج‌شان را در دست دارند، از تعداد مهمان ها و زمان و مکان برگزاری گرفته تا نوع و تعداد غذاهای سرو شده و ... تصمیم گیری همه این موارد با عروس است و داماد کمتر اجازه اظهار نظر در این باره را پیدا می‌کند. البته که عروس خانم این حاتم بخشی ها را از کیسه خلیفه می کند چراکه بر طبق آداب و رسوم مردم این کشور، این مهمان ها هستند که به عنوان هدیه ازدواج کل هزینه های مربوط به مراسم و حتی در بعضی موارد ماه عسل را متقبل می شوند. مراسم رسمی ازدواج  در بیشتر مواقع در کلیساها برگزار می شود و جشن و پایکوبی بعد از آن در حیاط پشتی منزل خانواده داماد ادامه می یابد. هر چند این رسوم در حال تغییر است و در سال های اخیر بسیاری از عروس ها ترجیح می دهند که جشن ازدواج‌شان در ساحل یا در یک هتل و سالن مجلل برگزار شود.

شگفت انگیز مثل طبیعت جامائیکا!

آبشار دانز: این آبشار یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری در کارائیب به شمار می‌رود و شاید بتوان گفت یکی از گنجینه‌های این جزیره به حساب می‌آید و همیشه در فهرست بهترین آبشار‌های جهان قرار دارد. آب این آبشار سرد و خوشایند است و درختان مختلف مربوط به جنگل‌های بارانی نیز روی این آبشار سایه انداخته‌اند.

ساحل داکتر کاو: در بخشی از پارک دریایی مونگوبی، ساحلی قرار دارد که یکی از قدیمی‌ترین، پر رفت‌و‌آمد‌ترین و معروف‌ترین سواحل جامائیکا به شمار می‌رود. گردشگران در این ساحل می‌توانند از آب زلال و زیبای دریا لذت ببرند و نکته جالب در خصوص آن نیز به دمای آب باز می‌گردد که در تمام طول سال در حدود ۲۶ درجه سانتی‌گراد است.

غار‌های گرین گروتو: حدود 26 هکتار از زمین‌های ساحلی شمال جامائیکا را غار‌هایی زیبا تشکیل داده است. گرین گروتو پیچ و خم‌های زیادی دارد و سنگ‌های آن نیز از جنس آهک هستند. یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های این غار، داشتن دریاچه‌ای شفاف است که عمق آب آن از سطح، ۳۶ متر است. در گرین گروتو هفت نوع خفاش وجود دارد!

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری